REKLAMA

Radi by ste si vypili na vašom balkóne alebo terase kávu, ale neustále vám pobyt na vzduchu znepríjemňuje prítomnosť zapáchajúcich holubích exkrementov či samotné operence?! Ako odplašiť holuby či iné vtáky a mať od nich pokoj naozaj natrvalo? Čo naozaj funguje proti holubom, aby sa čistenie balkóna, terasy či parapety po nevítaných operencoch nestalo vašou bežnou rutinou? 

Keď si holuby urobili z vášho balkóna regulérny holubník, musíte rázne zakročiť! Nejde len o neustále upratovanie balkóna po ich neželaných návštevách. A to, že neporiadok vedia urobiť naozaj strašný a bez problémov i za pár minút, asi ani netreba spomínať.

Čo je však oveľa horšie, okrem neporiadku a nestáleho hrkútania sa s holubmi na balkóne spája aj riziko roznášania mnohých chorôb. Práve preto vám prinášame efektívne tipy, ktoré vám s týmto nepríjemným problémom pomôžu natrvalo. Poďte zistiť, ako sa zbaviť holubov z balkóna, terasy i parapety.

Pozri aj: Domáci repelent proti komárom a kliešťom: Tieto bylinky to istia

Prečo sa holuby zdržiavajú na balkónoch?

Keď hľadáme odpoveď na otázku, ako odplašiť holuby z balkóna, mali by sme pochopiť aj ich správanie. Holuby hľadajú na balkónoch úkryt a potravu. Tiež tu nachádzajú bezpečie pred predátormi. A keď sa cítia bezpečne, tak aj pokojne zahniezdia. Základným preventívnym krokom je teda udržiavať balkón čistý, bez zvyškov jedla a odpadkov, ktoré by mohli holuby prilákať.

Holub – tak trochu potkan s krídlami

Vedeli ste, že mimoriadne agresívny trus holubov dokáže v dlhšom časovom horizonte zničiť i historické pamiatky z kameňa? To znamená, že ani vášmu balkónu či terase s ich pravidelnými návštevami nesvieti na dobré časy. No nielen to!

Holuby prinášajú na váš balkón okrem nepríjemných holubincov aj zdravotné riziká. A to na pečeň a slezinu útočiacu vtáčiu tuberkulózu, ornitózu (chlamýdiami spôsobenú infekciu prejavujúcu sa ako zápal pľúc), vysoko nákazlivú salmonelózu či zákernú toxoplazmózu. A aby toho nebolo málo, holuby taktiež prenášajú rôzne parazity, ako roztoče, ba dokonca istý druh kliešťov, ktorý však nepohrdne ani ľudskou krvou a taktiež môže spôsobiť kliešťovú encefalitídu. Zdravotné dôvody sú teda ďalšími, prečo vyhnať holuby z balkóna a podobných priestorov.

Neprehliadni: Ktoré choroby prenášajú kliešte? Toto môže hroziť aj tebe

Ako odplašiť holuby z vášho balkóna natrvalo?

Zmieriť sa musíte s tým, že holubov sa nezbavíte len tak raz-dva, a to najmä v prípade, ak sú naučené chodiť na váš balkón.

No a ešte horšie to bude v prípade, pokiaľ už mali na vašom balkóne hniezdo a vyviedli na ňom na svet svoje potomstvo. Vtedy sa budete musieť obrniť trpezlivosťou svätca. I keď, samozrejme, môžete uplatniť posledné dva tipy z článku, ktoré majú okamžitý efekt.

Ak ich ale nevyužijete, tak základom pre definitívne vypoklonkovanie holubov z vášho územia je striedanie nasledujúcich metód. No hlavne konzistentnosť pri ich aplikovaní. Nevzdajte to!

ako odplašiť holuby z balkóna

Humánne metódy odpudzovania holubov

A tu sú už jednotlivé metódy, ako odplašiť holuby z balkóna alebo z terasy. Sú humánne, čo je samozrejmá vec.  

REKLAMA

 

  • Ligotajúce sa predmety vo vetre, ako rôzne vrtuľky, kúsky alobalu či CD-čka, ktoré ľudia proti holubom bežne používajú, sú klasikou, ktorou nič nepokazíte. No nie je to práve najkrajšia výzdoba balkóna, čo si budeme hovoriť.
  • Väčší efekt majú atrapy dravcov. No nie nálepky na skle, tie nefungujú. A slúžia skôr na to, aby sa vtáky vyhli zrážke so sklenenou plochou. Na odstrašenie holubov však nemajú vplyv. Ideálne je mať na odplašenie holubov umelého havrana. Majú pred ním prirodzený rešpekt, keďže práve havrany si s radosťou pochutnávajú na ich vajíčkach, keď majú tú príležitosť. Ak si takého havrana zadovážite, musíte ho z času na čas po balkóne presúvať. Holuby totiž nie sú hlúpe, keď bude vták stále len na jednom mieste, zistia časom, že ide o atrapu.
  • Okrem spomínaného je veľmi vhodné nainštalovať na balkón či terasu hroty proti holubom. Tie zabraňujú hladkému pristátiu operencov. Hoci niektoré neodbytné jedince dokážu vymanévrovať, ostatná lenivejšia holubia populácia si radšej vyberie iný balkón. Úplne ideálne je ich umiestnenie aj na podobločnice, ak máte problém s tým, že vám na ne chodia holuby špiniť.
...

Definitívne riešenie holubej apokalypsy

Ako odplašiť holuby z balkóna či terasy už viete. Existuje však aj definitívne riešenie bez plašenia. Nie, nebudeme hovoriť o výstreloch zo vzduchovky a ani o otrave. To sa totiž na holuby podľa zákona ani nemôže používať. Čo iné však na holuby zaberá okamžite? 

Finančne náročnejšou, ale o to účinnejšou metódou, ktorou sa dokážete holubov na balkóne zbaviť takpovediac zo dňa na deň, je nainštalovanie siete cez celý balkón, prípadne cez okno, aby zostala parapeta uchránená od náletov holubov. Výborne na tento účel poslúži sieť proti vtákom.

Ešte lepším riešením je kúpiť si zosilnenú sieť na balkón pre mačky, takže naň následne môžete bez obáv pustiť aj vášho domáceho miláčika, ktorý holuby spoľahlivo vydesí tak, že od nich budú mať pokoj aj vaši susedia. 

ako sa zbaviť holubov na balóne

Inštaláciu tejto efektívnej ochrany proti náletu holubov zvládnete aj sami. Sieť je teda účinný spôsob, ako sa zbaviť holubov na balkóne, ale aj parapete. Pokiaľ však nechcete mať pocit ako vo väzení, viete na trhu nájsť aj sieťky, ktoré sa dajú zhrnúť ako rolety. 

Zaujme ťa: Ako si zariadiť a skrášliť balkón? Tu sú inšpirácie, z ktorých si vyberieš

No a na záver spomenieme ešte úplné zasklenie balkóna. Je to určite estetickejšie riešenie ako sieť, ale i o poznanie drahšie. V tomto prípade sa treba obrátiť na špecializovanú firmu. Máte svoje skúsenosti s odplašením holubov z balkóna? Podeľte sa o ne v komentároch.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.