Šťavnaté melóny sú neodmysliteľnou súčasťou leta. Okrem toho, že sú chutné, dokážu organizmus pekne hydratovať. Veď červený melón obsahuje až z 92 % vodu. Tiež sa v ňom nachádza aj mnoho vitamínov a minerálov, ako napríklad vitamín A, C, K aj vitamíny skupiny B, ale aj vápnik, železo, mangán, horčík, draslík či meď.

Keď si chceme dopriať naozaj dobrý a sladký melón, treba, aby sme boli pri jeho výbere pozorní. Ako vybrať zrelý melón? Využite nasledujúce rady, ktoré vám pomôžu minimalizovať riziko, že po prekrojení zelenej šupky melóna zostanete sklamaní. 

Niekoľko tipov, ako si vybrať najlepší melón z obchodu

Aby sme si kúpili naozaj sýtočervený, šťavnatý a sladučký vodný melón, treba zapojiť zmysly. No a k tomu treba pridať aj dve či tri minúty naviac na dobré preskúmanie. To určite stojí za to, aby sme si úhľadne nakrájanými melónovými kúskami spríjemnili horúce dni. Naše dobré tipy vám pomôžu vybrať správne zrelý melón.

Ten najväčší nemusí byť najlepší

Asi prvé, čo upúta našu pozornosť a podľa čoho sa snažíme vyberať, je veľkosť melóna. Nemusí platiť, že čím väčší, tým lepší. Dôležitejšia je hustota melóna, teda väčšia váha, ktorá nasvedčuje o šťavnatosti. Svojho ideálneho kandidáta pravdepodobne nájdete medzi melónmi, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 5 do 7 kilogramov.

ako vybrať dobrý zrelý melón

Poklopkajte  

Jemné poklopkanie zo spodnej žltšej strany melóna je jednou zo známych metód výberu. Podľa správnosti by mal byť zvuk hlboký a dutý – je to jasný znak zrelosti.

Neprehliadni:  Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél? 

Má žltú škvrnu?

Tento bod súvisí s predošlým. Klopeme na spodnú časť melóna, teda na tú, ktorá bola v kontakte so zemou a podľa správnosti by mala byť žltá. Čím žltšia je, tým by mal byť aj melón sladší a zrelší. Melón bez tejto škvrny alebo len s jej bledý náznakom nemusí byť dozretý.  

Ďalším vizuálnym indikátorom zrelosti melóna sú pásy na ňom. Výber by mal padnúť na tie, ktorých pásy sú žltšie. Menej viditeľné alebo biele pásy nenasvedčujú o zrelosti. 

Guľatý alebo podlhovastý?

Pokiaľ sa rozhodujete medzi guľatučkým a podlhovastejším melónom, zvoľte ten guľatý. Prečo? Tieto melóny sa označujú ako samičie a bývajú oveľa sladšie ako podlhovasté samčie, ktoré sú vodovejšie.

Zaujme ťa:  Nechtíková masť: Recept na mnohé problémy

ako vybrať melón

Privoňajte si k nemu

Požadovanú zrelosť vodného melóna možno zistiť aj pomocou čuchu. Pokiaľ ucítite len zeleninový pach, nie je to dobrý signál. Vyberte si radšej ten so sladkastou vôňou.

Pozrite sa na „chvostík“

O zrelosti melóna napovie veľa jeho „chvostík“, resp. stopka. Vyhnite sa melónom so zelenou stopkou a zamerajte sa na tie, ktoré majú „chvostíky“ suché a žltkasté. Prvé spomínané totiž patria do kategórie bledých kúskov bez chuti a do tých druhých sa radi s chuťou zahryznete.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.