REKLAMA

Ovocie je skvelé nielen pre vnútornú výživu tela, ale tieto vitamínmi a minerálmi nabité prírodné bomby sú vynikajúce i na vonkajšiu starostlivosť o pleť a vlasy. V prípade ovocných masiek sa spoliehame najmä na ich ozdravne pôsobiace AHA kyseliny, ktoré zabezpečujú žiarivý a svieži vzhľad pokožky. Odstraňujú odumreté bunky, hĺbkovejšie čistia pleť, vypínajú ju a tiež zjednocujú farbu, ba dokonca niektoré z nich podporujú aj tvorbu kolagénu. Ten je dôležitý pre udržanie dobrej kvality a mladistvej kondície pokožky.

Využite teda hlavnú sezónu chutných plodov a vyrobte si voňavé a svieže ovocné masky na tvár i vlasy podľa vašich potrieb a preferencií. Ktorú si vyberiete? Melónovú, jahodovú, hroznovú, jablkovú či domácu masku z manga?

Expresná melónová maska pre hebkú pleť

Úžasne voňavé ovocné masky začneme melónovou rýchlou vzpruhou. Milujete sladkú chuť melóna? Osvieženie ponúka aj zvonka, a to unavenej a vysušenej pleti. 

Na túto domácu masku na tvár, ktorá ju hydratuje a zjemní, vám postačí roztlačiť na kašu trochu melóna a tú potom natrieť na pleť. Je to fakticky na prípravu nenáročná pleťová maska.

Má ale menší zádrheľ, ľahko steká. Aby vám tekutá maska hneď z tváre nezmizla, mali by ste po jej nanesení na ňu jemne priložiť papierový obrúsok. Ten by mal melónovú drť udržať na mieste.

Zaujme ťa: Ako vybrať zrelý melón? 5 + 1 dobrý tip

Prípadne môžete aplikovať roztlačený melón na vatové tampóny a tie si poprikladať a umiestniť na exponované časti tváre. Jednoduchá melónová domáca maska sa zmýva vlažnou vodou po dobe pôsobenia, čo je zhruba 10 až 15 minút.

3 recepty na domáce ovocné masky z jahôd

Bol by hriech nevyužiť sezónu jahôd naplno. U nás sa zberajú zhruba mesiac, a to od konca mája do konca júna. Za antioxidačné a čistiace účinky lahodné jahody vďačia svojmu zloženiu. Jeho súčasťou je i zinok či mimoriadne účinný biotín, ktoré ocení najmä problematická pleť s nedokonalosťami, ako sú zanesené póry, nadmerná produkcia mazu a sklony k akné.

...

Okrem toho majú jahody i regeneračné a hydratačné účinky. S vhodnými doplnkovými ingredienciami sa tak stane maska z jahôd ideálnou aj pre suchú pleť.

Domáca jahodová maska na problematickú pokožku so sklonom k akné

Skvelou doplnkovou starostlivosťou pre pleť s akné a so zvýšenou produkciou mazu je nasledujúci recept. Potrebujete k tomu zo tri prezreté jahody. Z jahôd si vytvorte pomocou vidličky kašičku, do ktorej vmiešate pár kvapiek citrónovej šťavy a malú lyžičku medu. Ďalšou dôležitou ingredienciou tejto masky je vaječný bielok. 

Z bielka si vyšľahajte sneh a ten následne primiešajte do kašičky. Verte, táto jahodová maska bude vyzerať priam na zjedenie. No nenechajte sa zlákať. Pekne si ju naneste na problematickú pokožku. Aplikovanú na pleti ((predovšetkým v T-zóne a na miestach s problémom vyššieho mazotoku) by ste ju mali nechať pôsobiť zo 15 minút a následne zmyť.

Oplatí sa prečítať: Najlepšie slovenské jahodoviská

jahodová maska na tvár

Jahodová maska na suchú pleť s regeneračnou silou

Pokiaľ k ovociu primiešate aj pár kvapiek z vhodných pleťových olejov (napríklad mandľový, marhuľový či šípkový), suchá a starnúca pokožka sa poteší. Okrem pár kvapiek výživnejšieho oleja k jahodám popučeným na kašičku primiešajte aj trochu kyslej smotany a medu. Dobre rozmiešanú zmes naneste na pokožku, na ktorej ju nechajte pôsobiť pokojne aj pol hodinu. Následne už len zmyte vlažnou vodou.

Prečisťujúca maska na vlasy z jahôd proti lupinám

Ovocné kyseliny z jahôd pôsobia blahodarne dokonca aj na vlasovú pokožku postihnutú lupinami a pomôžu i s reguláciou nadmernej produkcie mazu. Skúsiť môžete napríklad tento recept.

Zo sedem jahôd popučte a primiešajte k nim niekoľko kvapiek tea tree oleja. Touto zmesou premasírujte vlasovú pokožku a nechajte ešte zo nejaké tri minúty pôsobiť. Potom už len vlasy dôkladne prepláchnite, aby ste z nich dostali všetky zvyšky jahodovej masky.

Ďalšie skvelé masky nájdeš TU > > >

REKLAMA

Vykúpenie pre mastnú pleť – jablková maska

Okrem jahôd môžete mastnej pleti dopriať aj celý rok dobre dostupné jablká. Určite ste už počuli o blahodarnom pôsobení jablčnej vlákniny či octu z jabĺk. No a nastrúhané jabĺčko urobí svoju prácu pre krásu aj v podobe masky. Pokojne ním dolaďte aj iné ovocné masky, ak vám napríklad nezvýšilo dostatok jahôd. Môžete si urobiť niekoľko variácií tejto ovocnej masky, pričom základom každého receptu bude na jemno postrúhané menšie jablko. 

Na mastnú pleť do jablčnej kaše zaiste zľahka primiešajte vyšľahaný bielok. Pri akné neváhajte dodať aj pár kvapiek tea tree oleja.

Malý trik tkvie aj v kyslosti jabĺk. Čím akútnejšie potrebujete riešiť zvýšený mazotok, tým by mali byť jablká využívané v maskách na pleť, resp. odrody jabĺk kyslejšie. 

ingrediencie na ovocné masky

No a pokiaľ nechcete pokožku výraznejšie odmasťovať, ale len zjemniť a dodať jej dobrý tonus, postačí pridať do nastrúhaného sladšieho jabĺčka za lyžicu medu. Jablkové masky nechajte pôsobiť zhruba 10 – 15 minút a následne dôkladne zmyte vodou.

Jablko poteší aj korunu krásy – octový oplach a zábal na mastné vlasy i aktiváciu vlasových korienkov

Je známe, že lupiny a plesňové ochorenia vlasovej pokožky dokáže normalizovať preplachovanie vlasov zriedeným jablčným octom. V pomere 1 (ocot) ku 4 (voda).

Okrem octového oplachu je však skvelá aj maska z jablka, ktorá pokožku i vlasy hĺbkovo prečistí a dokáže odblokovať a aktivovať aj samotné vlasové korienky. Potrebovať budete rozmixované jablko a lyžicu čerstvej citrónovej šťavy. Tento zábal tekutej konzistencie s ohromujúcou čistiacou silou vmasírujte najmä do vlasovej pokožky, teda ku korienkom vlasov. Nechajte pôsobiť aj 20 minút a opláchnite.

Pre starnúcu pokožku je TOP voľbou domáca maska z hrozna

Starnúcej pokožke by ste mali aspoň v čase hlavnej sezóny hrozna dopriať jeho antioxidačné účinky. Áno, pomôžete si i jeho konzumáciou. No pokiaľ vitamínmi a minerálmi nabité rozmixované bobuľky hrozna (cca 10 kusov) zmiešate s vybraným regeneračným olejom doprajete si tak výdatnú anti-aging kúru. Postačí zo 5 kvapiek oleja ideálneho pre starnúcu pokožku, ako je mandľový, marhuľový a predovšetkým šípkový olej.

Potom si zmes rovnomerne aplikujte na tvár a nasledujúcich 10 minút si vychutnávajte výdatnú anti-aging kúru. Pleť bude rozjasnená, svieža a vypnutejšia.

Pozri aj: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ!

ovocná maska z hrozna

Bobuľka hrozna poslúži aj pri manikúre

Blahodarné látky obsiahnuté v hrozne využite pri domácej manikúre, a to maximálne jednoduchým spôsobom. Väčšiu bobuľku hrozna prekrojte na polovicu a namočenú v cukre ňom pretierajte nechty. Potom nechty premasírujte nechty a kožičku okolo olejčekom a odstráňte cukor.

Posilňujúca čučoriedková maska 

Táto posilňujúca čučoriedková maska je skvelá aj v prípade, keď sa spálite na slnku. Môžete ju teda aplikovať aj na iné miesta tela. Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie nabité antioxidantmi a množstvom blahodarných látok. Aplikované na pleti dokážu jej štruktúru nielen vzpružiť a vyživiť, ale aj posilniť kapiláry a zmierniť začervenania.

Doma si dokážete čučoriedkovú masku vyrobiť jednoducho. A to tak, že popučíte za hrsť čučoriedok, ktoré zmiešate zhruba s dvoma lyžicami smotanového jogurtu. Na pleti ju nechajte v hrubšej vrstve pôsobiť 15 až 20 minút a dobre opláchnite vlažnou vodou.

Úžasná a všestranná domáca maska z manga

Na šťavnaté mango ako super súčasť domácich ovocných masiek by sa rozhodne nemalo zabúdať. A to aj kvôli všestranným účinkom, ktoré pleti poskytuje. 

Pôsobí regeneračne a anti-agingovo, hydratuje, čistí póry, zbavuje pleť odumretých buniek i vyrovnáva tón pleti.

Na aromatickú pleťovú masku ani nepotrebujete veľa z tohto chutného ovocia, ktorým zaiste najskôr radi potešíte svoje chuťové poháriky.

maska z manga

Postačí vám lyžica roztlačenej dužiny manga, lyžička medu a prípadne aj trocha smotany či mlieka. Na pleti nechajte mangovú masku pôsobiť 10 minút a potom ju opláchnite vodou.

Mangová maska na poškodené vlasy

Vitamín E a hydratáciu, ktorú mango poskytuje, využite aj na ozdravenie vlasov do dĺžok. Skvelú posilňujúcu a regeneračnú masku si vyrobíte z rozmixovanej dužiny jedného manga a zhruba lyžice bieleho jogurtu. Pôsobiť ju nechajte aj pol hodinu. Po umytí sa budete tešiť z lesklých, vyživených, no pritom nie zaťažených vlasov.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.