Chytila vás nádcha? Zapálené sliznice a upchatý nos – to je klasika jesenných a zimných dní ako u detí, tak aj dospelých, pokiaľ nie je imunita dostatočne silná. Chodíte do lekárne po nosové kvapky ako na klavír? Tak vedzte, že si ich môžete vyrobiť aj svojpomocne. Dáme vám niekoľko receptov na efektívne domáce kvapky do nosa z prírodných a tiež dostupných ingrediencií. Ich veľkou výhodou je to, že nie sú návykové.
Z čoho sa dajú vyrobiť domáce kvapky do nosa?
Obávate sa, že budú domáce nosové kvapky náročné na ingrediencie? Žiaden strach! Existuje mnoho receptov, ktoré využívajú prírodné a fakticky dostupné zložky, ako je napríklad soľ, propolis, éterické oleje, bylinky a podobne. My sme pre vás vybrali najpopulárnejšie návody na túto domácu medicínu.
Ako si odopchať nos? Skúste super účinné cibuľové kvapky
Cibuľa nie je len skvelým pomocníkom ma čistenie ciev, ale pôsobí veľmi dobre aj proti nádche. Ideálnou formou sú v tomto prípade cibuľové domáce kvapky do nosa. Ponúkame expresnú verziu a tiež trochu zdĺhavejšiu, no jemnejšiu, ktorá bude vhodná aj pre citlivejšie nosíky. Pripravte sa však dopredu, že toto veru nebudú najvoňavejšie kvapky do nosa.
Mimoriadne rýchle na prípravu sú tieto cibuľové nosné kvapky. Stačí nakrájať najemno malú cibuľu, vložiť do gázy a dobre vyžmýkať. Prípadne môžete na tento účel použiť aj odšťavovač. Špeciálne vám prízvukujeme, cibuľovú šťavu treba pred použitím výraznejšie zriediť s vodou. Aj keď platí, čím vyššia koncentrácia cibuľovej šťavy, tým lepšie účinky, nepreháňajte to. Pozor, aby ste si kvôli nedostatočnému rozriedeniu nepodráždili sliznicu! Toto je fakt sila, pripravte sa na štípanie.
Ďalší domáci tip na posilnenie imunity: Recept na zázvorový shot 🫚 GINGER SHOT – posilni si imunitu
Cibuľovú šťavu riedenú s vodou prelejte do nádobky s kvapkadlom a používajte zhruba 3 razy denne po jednej kvapke do každej nosnej dierky, kým nádcha neustúpi. Nádobku s kvapkami uchovávajte v chladničke. Nerobte si zbytočne veľké množstvo, ale len také, aby ste si mohli pripraviť čerstvé kvapky už na nasledujúci deň.
Ďalšia verzia receptu s cibuľou
Na prípravu jemnejších cibuľových nosových kvapiek treba malú cibuľu, 100 ml vody a lyžičku medu. Postup je nasledovný. Najskôr sa ošúpe a nakrája cibuľa na malé kúsky a zaleje vodou v hrnci. Potom sa privedie do varu, pričom sa varí zhruba štvrť hodinu, kým cibuľa nezmäkne. Po odstavení sa vývar nechá vychladnúť a následne sa precedí. V tejto fáze primiešajte med a prelejte do nádobky s kvapkadlom.
Používajte 3 razy denne 2 kvapky do každej nosnej dierky. Podobne ako v recepte na vyššie spomínané domáce nosné kvapky, robte si ich častejšie čerstvé. Stačí každý druhý až tretí deň a nádobku uchovávajte v chlade.
Dobre vedieť: Spoznaj blahodarné účinky cibule na zdravie! Surová aj varená, biela či červená – s čím všetkým pomôže?
Domáce propolisové kvapky so silnými antibakteriálnymi účinkami
Ak si chcete pripraviť domáce kvapky do nosa s propolisom, ktoré majú silné antibakteriálne, protizápalové a imunostimulačné účinky, budete potrebovať zhruba čajovú lyžičku olivového oleja, do ktorého primiešate 0,5 ml propolisovej tinktúry, 10 ml prevarenej vody a 0,09 g soli. Všetko to dobre premiešajte a tekutinu uzatvorte ideálne do fľaštičky s pipetou, resp. kvapkadlom.
Pripravte sa na to, že kvapky budú vďaka liečivému propolisu mierne štípať. Používajte 3 razy denne, a to 1 až 2 kvapky do každej nosnej dierky. Uchovávajte v chladničke a spotrebujte do cca týždňa.
Extra zvlhčujúce nosové kvapky na podráždenú sliznicu
Počas nádchy či alergie sú sliznice podráždené a vysušené. Doprajte si upokojenie a zvlhčenie vďaka týmto domácim kvapkám do nosa s olejovým základom.
Hlavnou ingredienciou na prípravu je mandľový olej, a to konkrétne 15 ml. Ide vlastne o základ, do ktorého následne už stačí len dobre zamiešať kvapku esenciálneho eukalyptového oleja alebo kvapku esenciálneho rozmarínového oleja, prípadne poslúži kvapka esenciálneho borovicového oleja.
Vyberte si z uvedených ten esenciálny olej, ktorý vám najviac vyhovuje, resp. vonia a ideálne ho máte aj hneď po ruke. Dbajte však pri výbere esenciálnych olejov na ich kvalitu.
Následne, ako sme spomínali, stačí obe zložky dobre premiešať a prípadne ešte prikvapnúť z tekutého vitamínu E s dodatočnými regeneračnými vlastnosťami, ktorým svoje domáce nosové kvapky ešte vylepšíte.
Tiež ťa zaujme: Infralampa na dutiny aj pre krásu: Poznáš všetky účinky infračerveného žiarenia?
Keďže sú tieto domáce kvapky do nosa na olejovej báze, postačí, ak si ich do vnútra nosa votriete, no pokojne využite na aplikáciu aj pipetu. Vonné silice pôsobia aj v prípade, ak si olejovými kvapkami potriete hoci len okraj nosa.
Uchovávajte ich v chladničke, no pred použitím ich vyberte, nech sa ohrejú na izbovú teplotu a je ich použitie príjemnejšie. Na rozdiel od iných domácich kvapiek do nosa, ktoré sme už spomínali, tieto vydržia v chlade pomerne dlho, zhruba mesiac.
Čo všetko vlastne dokážu domáce kvapky do nosa?
Vyššie spomínané domáce kvapky do nosa môžu pomôcť uvoľniť upchatý nos, zmierniť podráždenie a zápal sliznice, rozpustiť hlien, zvlhčiť a vyčistiť nosové dutiny a zabrániť infekciám. Okrem toho, že sú doplnkom liečby nádchy, dokážu zapôsobiť aj preventívne a nie zriedka ich ľudia využívajú aj pri alergii.
Na úplný záver musíme obligátne vyhlásiť, že o prípadnom použití nosových kvapiek sa poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom. Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať vyššie uvedené domáce kvapky do nosa, mali by ste si byť vedomí, že každý organizmus môže reagovať inak a zvážiť, či je to vhodné práve pre vás.
Foto: Freepik
Použité zdroje: Lenka Menšíková: Výroba vlastní kosmetiky, GRADA Praha 2020/www.modrapupava.sk