Babské rady do domácnosti sú nad zlato. Vyriešia problémy s pripáleninami, odolnými škvrnami na textile či s jedlom. Existuje veľa skvelých rád a práve takým venujeme pozornosť aj v tomto článku. Veríme, že vám aj vďaka nemu uľahčíme život, a teda konkrétne upratovanie domácnosti. Hlavnú úlohu bude mať tableta do umývačky riadu. Možno by ste to o nej nepovedali, ale tableta do umývačky riadu je úžasne multifunkčná a použiť ju len do umývačky na špinavý riad je škoda. Využite jej potenciál naplno!
REKLAMA

Špinavá rúra? Žiadny problém!

Jednou z najhorších mastnôt na čistenie je pripečená mastnota v rúre. Neviete, čo s ňou? Použili ste na ňu klasické prostriedky, ale stále to nie je ono? V tom prípade vytiahnite tabletu do umývačky riadu, resp. budete potrebovať asi tak zo dve až tri tablety. Postup je nasledovný.

Vyrobte hustejšiu kašičku z rozdrvených tabliet do umývačky riadu a malého množstva vody. Do tejto čistiacej hmoty môžete pridať aj trochu z prostriedku, ktorý bežne používate. 

tableta do umývačky riadu využitie
Potom využite hubku na riad. S jej pomocou naneste kašičku na znečistený povrch rúry, rozotrite a nechajte účinkovať. Mastnota povolí a vy už len rúru dobre pozotierate a dočistíte bez veľkého drhnutia. Nezabudnite povrch umyť vodou, keďže predsa len nechcete, aby vám v rúre zostali zvyšky chémie.

Ako vyčistiť digestor od mastnoty?

Tableta do umývačky riadu hrá prvé husle pri odstraňovaní mastnoty z digestora. V tomto prípade často i lepšie, ako špeciálne prostriedky určené na mastnotu. Aj vy prevraciate oči, keď vidíte svoj zanesený digestor a neviete, čo s tým? Tento trik sa tabletou zbavuje digestor, resp. filter na digestore mastnoty v priebehu 10 minút a vyčistí ho naozaj dokonale.

Čo budete potrebovať okrem tablety na riad? Pripravte si plech na pečenie, starú zubnú kefku a horúcu vodu. Filter z digestora vyberieme a položte na plech, naň dajte tabletu a následne zalejte horúcou vodou.

Rozpúšťajúcu sa tabletu poposúvajte zubnou kefkou, aby účinné látky prenikli všade, kde majú. Po chvíľke ešte filter na plechu otočte. Celý proces trvá do úplného vyčistenia zhruba 10 minút. Na záver už len filter umyte čistou vodou a máte hotovo.

Pozri tiež: Vieš, čo nepatrí do umývačky riadu? Toto tam určite nepchaj!

ako vyčistiť digestor od mastnoty

Tableta do umývačky rozžiari aj zašlý porcelán

Máte doma zažltnuté kúsky porcelánu, ktorým túžite navrátiť ich noblesnú krásu? Znova je riešením tableta do umývačky riadu. Vďaka nej zbavíte porcelán nielen zažltnutosti, ale aj matného povrchu, ktorý sa na ňom časom vytvára. Na toto ale pozor! Nasledujúci návod sa nemôže použiť na neglazúrovaný porcelán a porcelán s kovovým zdobením.

Glazúrovaný porcelán bez kovového zdobenia môžete očistiť v špeciálne vyrobenom bieliacom kúpeli. Ten si vyrobíte z rozdrvenej tablety do umývačky riadu, ktorú rozpustíte v primeranom množstve vody. 

Porcelánový riad ponorte do tohto intenzívneho bieliaceho kúpeľa a účinným látkam nechajte dostatok času, aby povrch pekne vybielili a zbavili nežiaduceho povlaku. Krásne oživené a žiarivé porcelánové  kúsky vyberte z roztoku ideálne po piatich hodinách. Nezabudnite dôkladne umyť čistou vodou.
REKLAMA

Zanesená a zapáchajúca práčka? Aj tu pomôže tableta do umývačky

Keďže sama slúži na čistenie textilu, je potrebné, aby samotná práčka, jej vnútro, bolo v tip-top stave. Ruku na srdce, niekedy na to zabúdame. No kvalitné vnútorné vyčistenie práčky je nevyhnutné realizovať pravidelne. Určite skôr, ako začne nepríjemne zapáchať. Existujú na to špeciálne prostriedky, no rýchlou a efektívnou pomocou je i tableta do umývačky riadu.

Ako postupovať? Nie je to žiadna veda! Len do prázdneho bubna vhoďte zo dve tablety, nastavte dlhý program a nechajte, aby látky obsiahnuté v tabletách odstránili všetky usadeniny a zbavili práčku i prípadného zápachu. Po očistnom procese sa môžete znova s radosťou pustiť do prania. Práčka bude nielen čistá, ale aj voňavá.

Mastné a odolné škvrny zmiznú

Pri práčke a hlavne praní ešte na chvíľku zotrváme. Vedeli ste, že tablety do umývačky riadu možno využiť aj na naozaj kvalitné vypranie kuchynských utierok, na ktorých často zostávajú mastné a mimoriadne odolné škvrny.

Samozrejme, s mastnými škvrnami bojujeme aj na iných typoch textilu. Na to, aby ste sa ich definitívne zbavili, stačí použiť tabletu do umývačky ako prací prostriedok.

Tiež ťa zaujme: Ako vyprať utierky na riad, aby voňali a zmizli z nich aj mastné fľaky?

tableta do umývačky riadu na pranie a mastnotu
Jednu tabletu vhoďte do bubna práčky s textilom, ktorý potrebujete zbaviť mastných škvŕn a využite dlhší prací program.

Myslite však na to, že tableta je silnejšou chémiou a nie je taká šetrná ako klasický prací prostriedok. Preto to určite nepreháňajte a používajte túto vychytávku naozaj len na problematické umastené kúsky. No a v druhom rade dbajte na dôsledné záverečné prepláchnutie textilu.

Plastový nábytok bude ako nový

Priznajte sa, ako skladujete a staráte sa o svoj záhradný nábytok? Možno patríte k väčšine, ktorá v pravý čas vyťahuje svoj plastový nábytok na balkón či terasu. Napriek tomu, že starostlivosť o umelohmotný nábytok je v podstate jednoduchý a tento typ materiálu vydrží naozaj dlho, dokáže nepekne zažltnúť a sfľakatieť. 

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

Aby ste plastový nábytok vytiahli z úložných priestorov na výslnie počas sezóny v top forme, použite na jeho efektívne vyčistenie už vyššie spomínanú kašičku z tablety na riad. Vytvoríte ju z rozdrvenej tablety a trošky vody. Po vyčistení ešte dobre poumývajte čistou vodou a máte hotovo.

Dokonale čisté WC s tabletou do umývačky riadu?

Aj keď výsledky pri odstraňovaní vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice nie sú excelentné, v prípade WC sa tabletu do umývačky oplatí vyskúšať. Vhoďte jednu tabletu dnu do misy a nechajte pôsobiť, ideálne počas celej noci, kým sa tableta celá nerozpustí a hĺbkovo nezapôsobí. Potom dočistite WC kefou.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.