REKLAMA

Bylinka na vysoký cholesterol aj iné zdravotné neduhy, ktorú si môžete nazbierať, ale i kúpiť samostatne či v účinných čajových zmesiach, bude zaiste zaujímavá pre mnohých ľudí. Veronika bola v minulosti mimoriadne obľúbenou bylinkou ľudového liečiteľstva, dokonca až preceňovanou. V súčasnosti je však už pomerne neznámou a zabudnutou modro kvitnúcou rastlinkou čakajúcou na svoje znovuobjavenie nadšencami, ktorí sa v čoraz väčšom počte vrhajú na zber a všestranné spracovanie liečivých bylín. Prečítajte si o jej účinkoch, výskyte i zbere.

Ktorá veronika je liečivá?

Veronika lekárska, veronika brečtanolistá či veronika perzská – je ich omnoho viac s podobným názvom a aj vizuálne sú si viac alebo menej podobné. Čo sa však liečivých účinkov týka, najoceňovanejšou je veronika lekárska.

Pri nej sa pristavíme podrobnejšie a pozrieme sa na to, s akými zdravotnými neduhmi môže pomôcť.

Pozri tiež: Účinky chrenu ťa dostanú: Vyrob si chrenový med nielen proti jarnej únave

veronika perzská

Ešte skôr si však urobíme malú odbočku. Veroniku lekársku si bylinkári začiatočníci môžu zameniť napríklad za veroniku perzskú (Veronica persica), resp. rozrazil perzský. Ide o nízku plazivú bylinku, ktorá je hybridom a u nás nepôvodnou rastlinou. Považuje sa za burinu a nepoužíva sa ani v bylinkárstve. Možno ste túto modrú krehotinku zahliadli aj vo svojej záhradke.

Za burinu sa označuje a nezbiera sa ani veronika brečtanolistá (Veronica hederifolia), ktorá je taktiež nižšieho vzrastu, no v porovnaní s veronikou perzskou má menšie kvietky. Rastie na poliach medzi obilninami a okopaninami. Veronika laločnatá (Veronica sublobata) je taktiež podobná ako brečtanolistá. Rozdiel je v roztrúsených chĺpkoch na kvetných a plodných stonkách, ktoré veronika brečtanolistá nemá.

Okrem veroniky lekárskej sa zberá aj vňať veroniky potočnej (Veronica beccabunga), inak aj rozrazil potočný. Má azúrovo-modré kvety, ale v redších strapcoch.  

Neprehliadni: Tip na posilnenie vitality a odolnosti proti stresu

REKLAMA
veronika potočná

No a ako napovedá jej názov, rastie na vlhkých miestach, ako sú mokrade, brehy potokov, priekopy. Veronika potočná sa používa pre je močopudné účinky, pri ľadvinových kameňoch, ale i pri problematickej menštruácii.

Veronika lekárska – popis, zber a sušenie

Veronika lekárska (Veronica officinalis), ktorá je pre svoje liečivé účinky najzaujímavejšia, sa radí do čeľade skorocelovité. Možno ju poznáte aj pod názvom rozrazil, úložník či vretienko. Pre túto trvácu rastlinu sú charakteristické modré a pomerne drobné kvietky. Nájdeme ju rásť v nížinách aj podhorských oblastiach, pričom obľubuje najmä suchšie stanovištia chudobnejšie na živiny. Z plazivého podzemku vyrastá väčšie množstvo stoniek, ktoré sú spolu s listami pokryté drobnými chĺpkami.

Od iných druhov veroniku lekársku odlíšite hustými klasovitými strapcami kvetov a tiež tvarom listov, ktoré sú vajcovité a protistojné. Doba kvitnutia je prevažne od júna do augusta. Zbiera sa vrchná časť kvitnúcej vňate bylinky. Suší sa bez obracania, aby sa nepoškodili krehké modré kvietky, a to v tenkých vrstvách pri teplote do 35 stupňov Celzia.

Bylinka na vysoký cholesterol a mnohé iné – aké sú jej účinky?

Veronika lekárska je bohatá na triesloviny, horčiny, glykozid aukubín, éterické oleje či organické kyseliny, ale je tiež zdrojom vitamínu C a vlákniny.

> Bylinka veroniky lekárskej je charakteristická detoxikačnými a antiseptickými účinkami. Prečisťuje krv, zlepšuje prúdenie lymfy a celkovo povzbudzuje látkovú premenu.

Zaujme ťa: Nechtíková masť: Recept na mnohé problémy

veronika lekárska obrázok

> V prvom rade sa veronika i v minulosti využívala pri dýchacích ťažkostiach. Poradí si s uvoľňovaním hlienov aj s dusivým kašľom. Odporúča sa pri zápale priedušiek a taktiež astme.

> Čaj z veroniky si doprajte aj pri vysokej hladine cholesterolu v krvi. 

> Veronika má silné diuretické účinky, takže priaznivo vplýva aj na močové cesty. Močopudnými účinkami napomáha liečbe zápalov močových ciest a taktiež prečisťuje obličky. Pozitívne pôsobí pri ochoreniach pečene a sleziny.

Na veroniku lekársku sa možno spoľahnúť aj pri kožných ochoreniach. Na tieto účely sa používa silnejší zápar, ktorý je vhodné aplikovať na kožné ochorenia, ako sú napríklad ekzémy. Poradí si však aj s ťažko hojacimi sa ranami či dokonca popáleninami.

> Po veronike siahnite aj v prípade tráviacich ťažkostí. Podporuje pravidelné vyprázdňovanie, eliminuje plynatosť i bolesti brucha.

> Veronika býva súčasťou čajových zmesí určených na jarnú detoxikáciu a naštartovanie organizmu. Kombinácia veroniky lekárskej a prasličky v čajovej zmesi pôsobí okrem iného blahodarne na pamäť.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.