Bylinka na vysoký cholesterol aj iné zdravotné neduhy, ktorú si môžete nazbierať, ale i kúpiť samostatne či v účinných čajových zmesiach, bude zaiste zaujímavá pre mnohých ľudí.
Veronika bola v minulosti mimoriadne obľúbenou bylinkou ľudového liečiteľstva, dokonca až preceňovanou. V súčasnosti je však už pomerne neznámou a zabudnutou modro kvitnúcou rastlinkou čakajúcou na svoje znovuobjavenie nadšencami, ktorí sa v čoraz väčšom počte vrhajú na zber a všestranné spracovanie liečivých bylín. Prečítajte si o jej účinkoch, výskyte i zbere.
Ktorá veronika je liečivá?
Veronika lekárska, veronika brečtanolistá či veronika perzská – je ich omnoho viac s podobným názvom a aj vizuálne sú si viac alebo menej podobné. Čo sa však liečivých účinkov týka, najoceňovanejšou je veronika lekárska. Pri nej sa pristavíme podrobnejšie a pozrieme sa na to, s akými zdravotnými neduhmi môže pomôcť.

Pozri tiež: Účinky chrenu ťa dostanú: Vyrob si chrenový med nielen proti jarnej únave

Veronika lekárska – popis, zber a sušenie
Veronika lekárska (Veronica officinalis), ktorá je pre svoje liečivé účinky najzaujímavejšia, sa radí do čeľade skorocelovité. Možno ju poznáte aj pod názvom rozrazil, úložník či vretienko. Pre túto trvácu rastlinu sú charakteristické modré a pomerne drobné kvietky. Nájdeme ju rásť v nížinách aj podhorských oblastiach, pričom obľubuje najmä suchšie stanovištia chudobnejšie na živiny. Z plazivého podzemku vyrastá väčšie množstvo stoniek, ktoré sú spolu s listami pokryté drobnými chĺpkami.
Bylinka na vysoký cholesterol a mnohé iné – aké sú jej účinky?
Veronika lekárska je bohatá na triesloviny, horčiny, glykozid aukubín, éterické oleje či organické kyseliny, ale je tiež zdrojom vitamínu C a vlákniny.
Zaujme ťa: Nechtíková masť: Recept na mnohé problémy

> V prvom rade sa veronika i v minulosti využívala pri dýchacích ťažkostiach. Poradí si s uvoľňovaním hlienov aj s dusivým kašľom. Odporúča sa pri zápale priedušiek a taktiež astme.
> Čaj z veroniky si doprajte aj pri vysokej hladine cholesterolu v krvi.
> Veronika má silné diuretické účinky, takže priaznivo vplýva aj na močové cesty. Močopudnými účinkami napomáha liečbe zápalov močových ciest a taktiež prečisťuje obličky. Pozitívne pôsobí pri ochoreniach pečene a sleziny.
> Po veronike siahnite aj v prípade tráviacich ťažkostí. Podporuje pravidelné vyprázdňovanie, eliminuje plynatosť i bolesti brucha.
> Veronika býva súčasťou čajových zmesí určených na jarnú detoxikáciu a naštartovanie organizmu. Kombinácia veroniky lekárskej a prasličky v čajovej zmesi pôsobí okrem iného blahodarne na pamäť.
Foto: redakcia krasaastyl.sk/Pinterest