Lipa malolistá, odborný názov Tilia cordata, patrí do čeľade slezovité. Je to vynikajúca medonosná drevina, ktorá je okrem iného i symbolom Slovanov a dožíva sa až neuveriteľných 1000 rokov.  Omamnú vôňu liečivých kvetov lipy si užívame zhruba od júna do júla. A to v závislosti od konkrétnej lokality. No a v tomto čase sa oplatí nazbierať si aj nasušiť okvetia lipy do zásoby na celý rok. Ideálne v čase po rozkvitnutí a opelení, keď ešte nezačínajú schnúť a opadávať lupienky. Prečo? Lipový kvet oceníte pre jeho mnohé blahodarné účinky. Poďte si o nich prečítať.

Lipový kvet v sebe ukrýva poklad nielen v podobe čaju

 > V prvom rade sa lipový čaj odporúča pri prechladnutí a pri zápaloch dýchacích ciest. Uvoľňuje hlieny, uľahčuje vykašliavanie a dokonca znižuje horúčku. Lipu možno využiť nielen v čase, keď už máte nádchu či chrípku, ale aj preventívne v rámci chrípkového obdobia. Posilňuje imunitu a napomáha vyplavovaniu škodlivín z tela.

Pozri tiež: Bylinky na obličky: Tieto ich prečistia a zregenerujú

 > S podporou vyplavovania škodlivých látok, teda močopudnými účinkami, je spojené aj blahodarné pôsobenie na obličky a močové cesty.

> Taktiež si pripravte lipový čaj v prípade, ak vám vyskočil krvný tlak. Je to prirodzenejšia cesta k jeho zníženiu.

> Známe sú aj upokojujúce účinky lipového čaju. Sedatívne pôsobiaci lipový čaj pomôže zabojovať proti stresu, nervozite, nespavosti, ale aj migréne.

> Priaznivé účinky kvetov z lipy zaregistruje aj váš žlčník a tráviaci trakt, na ktoré pôsobí lipový čaj blahodarne. Zmierňuje žalúdočné problémy a upokojuje napríklad aj podráždený tráviaci systém.

> Lipové kvety v podobe obkladov využijete aj na prečistenie a upokojenie pleti. Vyskúšať môžete aj kúpeľ s pridaním tohto liečivého výluhu, ktorý telo zregeneruje zvonka. Okrem relaxačných a čistiacich účinkov sa môžete spoľahnúť aj na protizápalový efekt.

Ďalšia bylinková inšpirácia: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ! 

lipový kvet účinky

Zber lipových kvetov a sušenie – čo sa zbiera z lipy, ako ich sušiť a skladovať?

Okrem toho, že kvety lipy je vhodné zbierať na začiatku plného rozkvitnutia, a to aj s listeňmi, myslite tiež na správny výber stromu. Lipy pri cestách či v industriálnych znečistených oblastiach pri zbere kvetov vynechajte. Nájdete ich rásť aj v zmiešaných lesoch, na medziach či v parkoch.

Kvety po ohľaduplnom zbere zo stromu rozložte na plech alebo na inú vhodnú podložku tak, aby mal každý kvet zabezpečený dobrý prístup vzduchu a nechajte voľne sušiť. Keď budú lipové kvety dobre preschnuté, čo sa prejaví na ich krehkosti, uskladnite ich do tmy v dobre uzavretej nádobe. Takto vám vydržia do ďalšej sezóny.

Zaujme ťa: Vieš, čo je Ivan čaj? Nápoj Slovanských bohov

Lipový kvet je síce zo stromu lipy na zber najcennejší, na záver však treba dodať, že na prípravu lipového čaju možno použiť aj listy či kôru.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.