REKLAMA

Lipa malolistá, odborný názov Tilia cordata, patrí do čeľade slezovité. Je to vynikajúca medonosná drevina, ktorá je okrem iného i symbolom Slovanov a dožíva sa až neuveriteľných 1000 rokov. Omamnú vôňu liečivých kvetov lipy si užívame zhruba od júna do júla. A to v závislosti od konkrétnej lokality. No a v tomto čase sa oplatí nazbierať si aj nasušiť okvetia lipy do zásoby na celý rok. Ideálne v čase po rozkvitnutí a opelení, keď ešte nezačínajú schnúť a opadávať lupienky. Prečo? Lipový kvet oceníte pre jeho mnohé blahodarné účinky. Poďte si o nich prečítať. Na začiatok si ale prejdime recept na lipový čaj a taktiež na menej známy lipový likér.

Lipový čaj a jeho príprava

Na prípravu jednej šálky potrebujete dve – tri lyžičky sušeného lipového kvetu, ktorý zalejete horúcou vodou a necháte prikryté lúhovať desať minút. Čaj preceďte a vypite ho teplý. Pri horúčkach si pripravte čaj zo zmesi sušeného lipového kvetu a kvetu bazy.

Lipový likér 

Lipový likér pomôže pri znižovaní horúčky a na vypotenie. Do skleneného pohára vložte štyri hrste  čerstvých lipových kvetov, zalejte jedným litrom vodky a nechajte macerovať dva týždne na slnečnom mieste. Potom preceďte a na 1 l tekutiny pridajte 700 g medu. Dobre pomiešajte a nechajte ešte tri – štyri týždne odležať.

Lipový kvet v sebe ukrýva poklad nielen v podobe čaju

> V prvom rade sa lipový čaj odporúča pri prechladnutí a pri zápaloch dýchacích ciest. Uvoľňuje hlieny, uľahčuje vykašliavanie a dokonca znižuje horúčku. Lipu možno využiť nielen v čase, keď už máte nádchu či chrípku, ale aj preventívne v rámci chrípkového obdobia. Posilňuje imunitu a napomáha vyplavovaniu škodlivín z tela.

> S podporou vyplavovania škodlivých látok, teda močopudnými účinkami, je spojené aj blahodarné pôsobenie na obličky a močové cesty.

> Čajom sa kloktá a vyplachuje ústna dutina pri zápalových ochoreniach.

> Taktiež si pripravte lipový čaj v prípade, ak vám vyskočil krvný tlak. Je to prirodzenejšia cesta k jeho zníženiu.

Pozri tiež: Bylinky na obličky: Tieto ich prečistia a zregenerujú

lipa lipový čaj účinok

> Známe sú aj upokojujúce účinky lipového čaju. Sedatívne pôsobiaci lipový čaj pomôže zabojovať proti stresu, nervozite, nespavosti, ale aj migréne.

> Priaznivé účinky kvetov z lipy zaregistruje aj váš žlčník a tráviaci trakt, na ktoré pôsobí lipový čaj blahodarne. Zmierňuje žalúdočné problémy a upokojuje napríklad aj podráždený tráviaci systém. Podporuje vylučovanie žalúdočnej šťavy a zmierňuje kŕče tráviaceho traktu.

> Lipové kvety v podobe obkladov využijete aj na prečistenie a upokojenie pleti. Vyskúšať môžete aj kúpeľ s pridaním tohto liečivého výluhu, ktorý telo zregeneruje zvonka. Kozmetika s výťažkami lipy sa oplatí. Okrem relaxačných a čistiacich účinkov sa môžete spoľahnúť aj na protizápalový efekt.

> Lipový kvet je bezpečný aj pre deti. V podobe čaju pomôže pri nachladnutí, na podporu imunity, na upokojenie.

REKLAMA

Ďalšia bylinková inšpirácia: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ! 

lipový kvet účinky

Kedy zbierať lipu?

Kvety zbierajte za slnečného suchého a teplého počasia medzi 14. a 16. hodinou. Vyberajte si kvety, ktoré sú trochu rozvité, no nie úplne rozvité a pred sušením ich neumývajte.

Zber lipových kvetov a sušenie – čo sa zbiera z lipy, ako ich sušiť a skladovať?

Okrem toho, že kvety lipy je vhodné zbierať na začiatku plného rozkvitnutia, keď sa ešte nevytvárajú plody, a to aj s listeňmi, myslite tiež na správny výber stromu. Lipy pri cestách či v industriálnych znečistených oblastiach pri zbere kvetov vynechajte. Nájdete ich rásť aj v zmiešaných lesoch, na medziach či v parkoch.

Kvety po ohľaduplnom zbere zo stromu rozložte na plech alebo na inú vhodnú podložku v tenkých vrstvách tak, aby mal každý kvet zabezpečený dobrý prístup vzduchu a nechajte voľne sušiť v tieni, najlepšie v prievane. Keby ste sušili lipové kvety na slnku pri vyšších teplotách, stratili by svoju charakteristickú vôňu.  Keď budú lipové kvety dobre preschnuté, čo sa prejaví na ich krehkosti, uskladnite ich do tmy v dobre uzavretej nádobe. Takto vám vydržia do ďalšej sezóny.

Lipový kvet je síce zo stromu lipy na zber najcennejší, na záver však treba dodať, že na prípravu lipového čaju možno použiť aj listy či kôru. Listy môžete zbierať v priebehu celého vegetačného obdobia. Používajú sa na obklady. Pri svalových kŕčoch sa prikladajú čerstvé sparené listy. 

Lipový odvar na vlasy

Lipový kvet je užitočný nielen pre zdravie, ale prospieva našim vlasom. Dodáva im jemnosť, pružnosť, lesk a príjemnú vôňu.

Použite 50 g čerstvých alebo sušených lipových kvetov, zalejte ich litrom vriacej vody a nechajte lúhovať pol hodinu. Po scedení podľa potreby zrieďte a po umytí a opláchnutí vlasov  ich niekoľkokrát odvarom prepláchnite.

Zaujme ťa: Vieš, čo je Ivan čaj? Nápoj Slovanských bohov

lipový kvet účinok na krásu

Zaujímavosti o lipe

  • Mäkké drevo lipy je ideálne na rezbárske práce, vyrábajú sa z neho hudobné nástroje.
  • Lipa sa môže dožiť až tisíc rokov.
  • Verilo sa, že do lipy nikdy neudrie blesk, preto si ju ľudia s obľubou sadili pri svojich príbytkoch.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/ Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.