Spozorovali ste na svojej hlave prvé šediny alebo už šedivé vlasy tvoria väčšinu vašej koruny krásy? Treba zvoliť novú stratégiu! Niekomu sa sivé vlasy hodia, iné dámy sa ich budú snažiť prekryť. V každom prípade sa však o ne treba adekvátne postarať. Majú totiž svoje špecifické potreby. Tu je niekoľko tipov, čo pomáha na šediny.

Čo pomáha na šedivé vlasy a kedy sa už s nimi zmieriť?

Či už ide o stres alebo genetiku, výskyt šedivých vlasov na hlave vieme ovplyvniť len v menšej miere. Postupné šedivenie je však úplne prirodzené. Pribúdajúcimi rokmi sa zvyšuje množstvo šedivých vlasov, a to približne o 10 percent počas desiatich rokov. Bežne sa šediny začínajú objavovať po tridsiatke.

Pokiaľ máte len pár sivých vlasov, môžete proces šedivenia predsa len zmierniť, a to napríklad tak, že prestanete fajčiť a vrhnete sa na zdravú stravu, v ktorej budú dostatočne zastúpené vitamíny B6, B12, D, E, omega-3 mastné kyseliny. Ich nedostatok totiž dokáže spustiť aj predčasné šedivenie, napríklad už po prekročení dvadsiateho roku života. Pozitívny vplyv má v tomto smere výdatnejšie zaradenie rýb a orechov do jedálnička. Pomôcť si môžete aj špeciálne na vlasy zameranými výživovými doplnkami.

vlasový korektor

Samozrejme, veľa urobí aj zbavenie sa oxidatívneho stresu, ktorý má devastačný vplyv na celý organizmus, nielen na vlasové folikuly a tvorbu pigmentu.

Bylinkový tip: Odvar zo šalvie stmavuje šedé vlasy a dodáva im lesk. 

šedivé vlasy
Foto: Pinterest

Sivé vlasy = zmena vlasovej rutiny 

Pokiaľ však už je vaša hlava takmer celá sivá a máte už na to aj svoj vek, odporúčame vám, aby ste sa zmierili s týmto stavom. Vekom celkom prirodzene klesá množstvo pigmentu melanínu vo vlasoch a momentálne nie je dostupná žiadna regulérna „liečba“ šedivenia vlasov.

Napriek tomu sa o svoje vlasy treba adekvátne starať a možno aj zmeniť zabehnutú rutinu. Prečo? Sivé vlasy sú zvnútra menej vyživované, preto potrebujú oveľa viac vonkajšej regenerácie, napríklad kvalitných výživných masiek. Šedivé vlasy sú oveľa suchšie, krehkejšie a jemnejšie. Keďže cyklus ich rastu sa skracuje, nestačia ani dorastať do dĺžky tak ako predtým. Ak ste boli zvyknuté na dlhé vlasy, predsa len by ste mali zvážiť kratší polodlhý zostrih, ktorý vlasom prospeje a budú aj vyzerať zdravšie.

Šedivé vlasy sú trendy 

Zvážte, či radšej nekráčať s trendmi a vašu vlastnú sivú hrivu teda nepotláčať farbením, ale naopak ju vyzdvihnúť. V článku o tom, komu sa hodia blond vlasy, sme spomínali trendy farbu roku 2020, ktorou je takzvaná hríbová blond „Mushroom Blonde“. V pravom slova zmysle ide o šedivú blond.

Ako môžete vidieť na obrázkoch nižšie, niekedy je dobré nechať celú hlavu prirodzene sivú. Vyrastajúce pásy nezafarbených vlasov sú síce taktiež trendy, ale pri sivých vlasoch môže ísť najmä pri farbení na tmavú farbu o veľmi výrazný neprirodzený prechod, ktorý bije do očí. Čo tak oslobodiť sa od pravidelného farbenia vlasov a vybrať si sivý odtieň , ktorý sa prirodzene prepojí s vašimi vyrastajúcimi vlasmi?

farbenie sivých vlasov
Foto: Pinterest

Komu sa teda hodia šedivé vlasy? Popolavé odtiene si môžete dovoliť najmä v prípade, pokiaľ ste mali prirodzenú farbu vlasov blond a vaša pokožka má ružový nádych. Pokiaľ patríte k tmavším typom, sivá nebude vašou top farbou. Pôvodnú čiernu farbu vlasov by ste však mohli vymeniť aspoň za gaštanovú alebo svetlejšiu hnedú, aby prechod medzi vyrastajúcimi vlasmi nebol taký zásadný.

Zaujme ťa: Komu sa hodia hnedé vlasy? Pozri sa na tie pôvabné odtiene

A akú výhodu ponúka sivá farba na vlasoch? Máte oveľa viac možností, čo sa týka farebnej škály v make-upe aj outfitoch. Dovoliť si môžete aj výraznejšie žiarivé farby.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.