Spozorovali ste na svojej hlave prvé šediny alebo už šedivé vlasy tvoria väčšinu vašej koruny krásy? Treba zvoliť novú stratégiu! Niekomu sa prirodzene šedivé vlasy hodia, iné dámy sa ich budú snažiť prekryť, napríklad špeciálnym vlasovým korektorom. V každom prípade sa však treba aj o šedivé vlasy adekvátne postarať. Majú totiž svoje špecifické potreby. Prinášame niekoľko tipov, čo pomáha na šediny. No možno zistíte, že prechod na šedivé vlasy nie je úplne zlým nápadom.

Čo pomáha na šediny a čo ich tvorbu urýchľuje?

Či už ide o stres alebo genetiku, výskyt šedivých vlasov na hlave vieme ovplyvniť len v menšej miere. Postupné šedivenie je však úplne prirodzené. Pribúdajúcimi rokmi sa zvyšuje množstvo šedivých vlasov, a to približne o 10 percent počas desiatich rokov. Bežne sa šediny začínajú objavovať po tridsiatke.

Pokiaľ máte zatiaľ len pár sivých vlasov, môžete proces šedivenia predsa len zmierniť. A to napríklad tak, že prestanete fajčiť a vrhnete sa na zdravú stravu, v ktorej budú dostatočne zastúpené vitamíny B6, B12, D, E, omega-3 mastné kyseliny. Ich nedostatok totiž dokáže spustiť aj predčasné šedivenie, napríklad už po prekročení dvadsiateho roku života.

Pozitívny vplyv má v tomto smere výdatnejšie zaradenie rýb a orechov do jedálnička. Pomôcť si môžete aj špeciálne na vlasy zameranými výživovými doplnkami.

šedivé vlasy
Foto: Pinterest

Samozrejme, veľa urobí aj zbavenie sa oxidatívneho stresu, ktorý má devastačný vplyv na celý organizmus, nielen na vlasové folikuly a tvorbu pigmentu.

Bylinkový tip

Čo pomáha na šediny zo sveta byliniek? Pokiaľ sa chcete vydať prírodnejšou cestou v boji proti šedinám a nie je vám po chuti používať klasické farby na vlasy, pomôcť by mal odvar zo šalvie. Ten šedé vlasy stmavuje a prinavracia svieži lesk.

Kozmetické tipy: Spoznaj masky na všetky typy vlasov a vyber si svoju TOP masku!

Sivé vlasy = zmena vlasovej rutiny

Pokiaľ však už je vaša hlava takmer celá sivá a máte už na to aj svoj vek, odporúčame vám, aby ste sa zmierili s týmto stavom. Vekom celkom prirodzene klesá množstvo pigmentu melanínu vo vlasoch a momentálne nie je dostupná žiadna regulérna „liečba“ šedivenia vlasov.

Napriek tomu sa o svoje vlasy treba adekvátne starať a možno aj zmeniť zabehnutú rutinu. Prečo? Sivé vlasy sú zvnútra menej vyživované, preto potrebujú oveľa viac vonkajšej regenerácie, napríklad kvalitných výživných masiek.

Šedivé vlasy sú oveľa suchšie, krehkejšie a jemnejšie. Keďže cyklus ich rastu sa skracuje, nestačia ani dorastať do dĺžky tak ako predtým. Ak ste boli zvyknuté na dlhé vlasy, predsa len by ste mali zvážiť kratší polodlhý zostrih, ktorý vlasom prospeje a budú aj vyzerať zdravšie.

farbenie sivých vlasov
Foto: Pinterest

Šedivé vlasy sú trendy 

Kým v minulosti boli šedivé vlasy na hlavách žien jasným signálom, že nastal čas, aby si ich začali farbiť, dnes sa viac inklinuje k prirodzenému vzhľadu. Zvážte, či radšej nekráčať s trendmi a vašu vlastnú sivú hrivu teda nepotláčať farbením, ale naopak ju vyzdvihnúť. V článku o tom, komu sa hodia blond vlasy, sme spomínali trendy farbu, takzvanú hríbovú blond „Mushroom Blonde“. V pravom slova zmysle ide o šedivú blond.

Neprehliadni: TU nájdeš kadernícke služby vo výrazných zľavách

Ako môžete vidieť na obrázkoch, niekedy je dobré nechať celú hlavu prirodzene sivú. Vyrastajúce pásy nezafarbených vlasov sú síce taktiež trendy, ako si povieme nižšie, ale pri sivých vlasoch môže ísť najmä pri farbení na tmavú farbu o veľmi výrazný prechod, ktorý bije do očí. Čo tak oslobodiť sa od pravidelného farbenia vlasov a vybrať si sivý odtieň, ktorý sa prirodzene prepojí s vašimi vyrastajúcimi vlasmi?

komu sa hodia sivé vlasy prechod na šedivé

Čo je to šedivý blending?

Prirodzenému vzhľadu nahráva moderná metóda farbenia, tzv. šedivý blending, ktorý by sme mohli nazvať aj šedivou balejážou. Je to trend pre šedivé vlasy v prechodnej fáze. Nefarbí sa teda celá hlava, na šedivo sa odfarbia len jednotlivé vybrané pramienky. Takto sa vlastná prirodzená farba harmonicky prelína so šedivými pramienkami.

Komu sa teda hodia šedivé vlasy?

Popolavé odtiene si môžete dovoliť najmä v prípade, pokiaľ ste mali prirodzenú farbu vlasov blond a vaša pokožka má ružový nádych. Pokiaľ patríte k tmavším typom, sivá nebude vašou top farbou. Pôvodnú čiernu farbu vlasov by ste však mohli vymeniť aspoň za gaštanovú alebo svetlejšiu hnedú, aby prechod medzi vyrastajúcimi vlasmi nebol taký zásadný.

Zaujme ťa: Komu sa hodia hnedé vlasy? Pozri sa na tie pôvabné odtiene

A akú výhodu ponúka sivá farba na vlasoch? Máte oveľa viac možností, čo sa týka farebnej škály v make-upe aj outfitoch. Dovoliť si môžete aj výraznejšie žiarivé farby.

Foto: Pinterest/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.