REKLAMA

Problematické vyrážky na stehnách, a to predovšetkým z vnútornej strany, riešia mnohé ženy najmä v období leta. V čase, keď sa vo veľkom nosia šaty či sukne. Aj v tom spočíva aj jeden zo spúšťačov nepríjemných vyrážok v danej oblasti, ku ktorým patrí trenie vnútorných stehien o seba. No zďaleka nemusí ísť len o tento jeden podnet k spusteniu tvorby nevzhľadných pupáčikov, zaparenín, začervenaní  či potničiek.

Dokonca sa vyrážky v lete neobjavujú častejšie len na stehnách z vnútornej strany, ale aj na vonkajšej časti a vyššie, prípadne i v oblasti paží. Najhoršie na tom bývajú spravidla miesta, kde sa trie pokožka o pokožku, prípadne o látku. A okrem žien s týmto problémom bojujú aj muži.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo pomáha na vyrážky na stehnách a ostatných problematických miestach naozaj efektívne, a to nielen z hľadiska prevencie vzniku pupáčikov, ale aj z aspektu liečby už vzniknutých vyrážok.

Vyrážky a zapareniny na tele u dospelých

Pri pupáčikoch a zapareninách na tele treba brať do úvahy príčiny ich vzniku a to, čo sa dá v rámci možností zo spúšťačov týchto kožných problémov, eliminovať.

A čo patrí ku klasickým príčinám vzniku vyrážok tohto typu?

> Je to napríklad nadmerná fyzická aktivita v teple, ktorá spúšťa silné potenie. Je teda ideálne, aby ste nešportovali či fyzicky nepracovali v tých najväčších horúčavách.

> Určite sem radíme aj používanie nepriedušného syntetického oblečenia. Treba ho vymeniť za ľahké bavlnené či ľanové kúsky. Sparno a horúčavu v lete však neovplyvníme.

Samozrejme, toto nie sú všetky príčiny vzniku vyrážok na stehnách a podobných problémov, len tie najčastejšie. Ostatné ešte dopĺňame v závere článku. Tam už ale treba eliminovanie príčin riešiť liekmi či odborným lekárskym zásahom. Ale posuňme sa ďalej.

Povedzme si, aký je rozdiel medzi vyrážkou a zapareninou. Zatiaľ čo vyrážky na tele bývajú ohraničené a vypuklé, zapareniny majú vzhľad začervenaných ložísk alebo celistvých fľakov na pokožke. Oboje sú často sprevádzané pocitom svrbenia, pálenia a celkového diskomfortu. Čo je ale pre vás podstatnejšie vedieť, na oboje platia viac-menej rovnaké prostriedky. A na ne sa teraz pozrieme.

Neprehliadni: Svrbiace dlane nemusia byť malichernosť: Kedy ide o život?

Preventívne tipy na vyrážky na stehnách z vnútornej strany

  • Najčastejšie sú vyrážky na stehnách v teplom počasí spôsobené kombináciou trenia kože, potenia, prípadne môže ísť aj o dôsledok holenia. Preventívne môžete proti takémuto začervenaniu a pupáčikom zakročiť používaním detského zásypu. Detský púder minimalizuje trenie a pôsobí proti zapareninám a vyrážkam absorbovaním prípadného potu. Nanášať ho však treba v priebehu dňa viackrát. 

Vybrať si môžete nielen detské, ale aj špeciálnejšie zásypy, resp. púdre. Do pozornosti dávame púdre s bylinnými výťažkami (napr. aloe vera, dračia krv), ktoré nepôsobia len preventívne, ale pomáhajú upokojiť a liečiť už aj prípadné vyrážky a podráždené plochy kože.

REKLAMA
čím liečiť vyrážky a svrbenie
  • Preventívne pôsobia proti tvorbe vyrážok a začervenania na stehnách z vnútornej strany aj takzvané bandaletky. Sú to konkrétne stehenné pásy, ktoré držia na inkriminovaných miestach a chránia ich pred ošúchavaním. Dostať ich v obchodoch so spodnou bielizňou v praktickej hladkej verzii, ale aj krajšej čipkovanej.

Ako upokojiť svrbiace vyrážky a začervenania nielen na stehnách?

  • Svrbiace vyrážky, potničky a začervenania nielen na stehnách, ale aj ostatných vyššie spomínaných problematických miestach možno upokojiť vďaka osvedčenému prírodnému prostriedku, akým je aloe vera gél. Pokiaľ ide vyslovene o zapálené vyrážky, zadovážte si efektívnejšiu verziu aloe vera gélu s tea tree olejom, čím je liečivý (predovšetkým protizápalový) účinok ešte posilnený.

Pozri aj: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?

  • Ďalším z mnohých darov matky prírody, ktorý lieči zvonka i zvnútra, je propolis. V prípade vyrážok na stehnách, ale aj na iných častiach pokožky s týmto kožným problémom, odporúčame konkrétne propolisovú tinktúru. V zriedenej podobe ju prikladajte na postihnuté miesta v podobe zábalov.
  • Všestranne upokojujúce účinky na kožu má aj známy Jarichov roztok. Dezinfikuje a lieči zapálené miesta na pokožke vo forme obkladu, ktorý by sa mal aplikovať aj viackrát za deň.
  • Zapareniny je možné preliečiť klasickou kalciovou masťou či zinkovou masťou.
vyrážky na stehnách z vnútornej strany akú kozmetiku použiť

Čo ešte treba brať do úvahy pri tvorbe vyrážok na stehnách?

Tak ako pri všetkých problémoch, aj pri vyrážkach na stehnách je ideálne zistiť skutočnú príčinu ich vzniku. Eliminácia príčiny totiž znamená konečné pozitívne riešenie. Treba brať do úvahy, že nie vždy môže za vyrážky na stehnách otieranie kožu o kožu či holenie. Čo ešte brať do úvahy okrem nadmerného potenia alebo nadváhy spôsobujúcej trenie stehien o seba?

Zaujme ťa: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ!

  • Môže ísť aj o alergiu (napríklad na jedlo či prášok na pranie).
  • Odieranie kože so spomínanými negatívnymi dopadmi dokáže spôsobiť i ortopedický problém (napríklad padnutá klenba).
  • V neposlednom rade treba myslieť aj na to, že vyrážkami sa prejavujú mnohé infekčné ochorenia, ktoré pri podozrení treba v každom prípade vylúčiť u odborníka.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.