REKLAMA

Hľadáte skvelý darček pre bábätko, resp. malé dieťatko? Ste tu správne! Vo všeobecnosti vzaté, deťom sa kupujú darčeky najlepšie. No predovšetkým tým väčším, ktoré presne povedia, po čom túžia, prípadne spisujú zoznamy pre Ježiška, majú už svoje konkrétne záujmy či obľúbený typ hračiek.

Pri malých detičkách do pol roka, dojčatám, a aj tým do 12 mesiacov, batoľatám, to však už môže vyzerať pri výbere darčeka komplikovanejšie. Ale len vyzerať, lebo širokú škálu darčekov pre dievčatká a chlapčekov poľahky nájdete pod jednou strechou. Na čo ale treba myslieť pri výbere? Vianočný darček pre bábätko, no nielen ten, ale i na narodeniny či ku krstinám by mal korešpondovať s aktuálnymi potrebami drobca.

Aké sú ale potreby tak malého človiečika? Pravdou je, že sa menia pomerne rýchlo, keďže prvý rok je vo vývoji dieťatka prelomový. Aký darček na Vianoce či sviatok teda vybrať pre bábätko? My vám poradíme!

Musíš sa pozrieť: Dokonalosť pre deti – kde? TU >>>

...

Užitočný darček pre dieťa do pol roka?

Pokiaľ hovoríme o darčekoch pre naozaj malé detičky a vy ste osoba, ktorá obdarováva rodinu s novorodencom, myslite aj na naozaj praktické veci. Tie sa v takejto domácnosti rozhodne nestratia a budú užitočné.

Neprehliadni: Extra špeciálne darčeky pre bábätko

Dieťatko sa zaiste nenahnevá, keďže proces darovania ešte nejak špeciálne nevníma. No a rodičia sa zaiste potešia i neustále potrebným plienkam. 

Niektorí z plienok dokonca vytvárajú plienkové torty k narodeniu dieťatka, do ktorej prihodia aj potrebnú kozmetiku pre kojenca či iné nevyhnutnosti. Pokiaľ patríte k tým šikovnejším, môžete takúto tortu vyrobiť aj sami podľa návodu.

Neváhajte sa taktiež popýtať, čo ešte rodičom bábätka chýba pri starostlivosti o ich poklad a určite dostanete tipy, ktorými netrafíte vedľa. Tak pôjdete takpovediac na istotu. Je však zrejmé, že to už nebude žiadne veľké prekvapenie. No nevadí, v tejto situácii to nie je to najdôležitejšie.

Pokiaľ chcete kúpiť niečo užitočné a zároveň i prekvapiť bez pýtania sa, čo rodičom chýba, skúste ísť cestou doplnkov ku kočíku či k postieľke. Je toho pomerne veľa, a to od kolotočov nad postieľku cez hniezda a mantinely po rukávniky, resp. rukavice do zimy pre rodiča na kočík.

Ani pri výbere doplnkov a praktických vecí, ako je napríklad aj prebaľovacia podložka alebo deka či fusak do kočíka, však nezabúdajte na farebné zladenie. A to či už s interiérom obydlia alebo prípadne so samotným kočíkom, ku ktorému doplnok kupujete.

Mimochodom: Vieš, ktorý kočík je NAJ?

...

Na čo myslieť pri výbere darčeka pre dieťa do 12 mesiacov?

No a pokiaľ chcete darovať veci, ktoré vyvolajú záujem a zvedavosť u samotného bábätka, možno budete pri dnešnej širokej ponuke produktov pre deti aj trochu tápať. Veď už len taký výber cumlíka môže byť pre nezainteresovaného človeka veda. Nič sa však nebojte, poradíme vám.

Každá životná etapa sa spája s inými potrebami, pričom do jedného roka má vývoj dieťatka naozaj raketové tempo. No a k tomu správne zvolené hračky a pomôcky dokážu podnietiť jeho psychomotorické napredovanie. 

Zaujme ťa: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

originálne darčeky pre bábätko

Darček pre bábätko nemusí byť len milý a pestrofarebný. Ideálne je, keď mu poslúži aj pri cvičení úchopu a neskôr podporí trénovanie lezenia, chodenia, tvorenia prvých slov… Treba však vedieť, aké sú tie najlepšie hračky pre deti v jednotlivých mesiacoch.

REKLAMA

Darček pre bábätko do dvoch mesiacov

Prvé dva mesiace života dieťatka sú pomerne pasívne, pretože väčšinu dňa prespí. No keď nespí, rado skúma všetko v blízkosti a tiež počúva zvuky. Zvukové, hmatové a bezprostredné zrakové podnety mu zabezpečí samozrejme kontakt s najbližšími, no vnímavosť mu môžete podnietiť i milými darčekmi.

Patria sem rôzne druhy hrkálok a senzorických hračiek, ktoré šuštia, pískajú alebo vyludzujú príjemnú upokojujúcu hudbu. Pokiaľ dieťatko ešte nemá kolotoč nad postieľku, je to v tomto smere skvelý darček. So zaostrovaním zraku pomáhajú tiež rôzne závesné hračky na postieľku alebo na kočík či autosedačku.

Darček pre dvoj až štvormesačné bábätko

V tomto čase už dieťatko vidí pomerne ostro, začína naplno rozvíjať motoriku a výborne sa mu hodia všetky hračky podporujúce aktívny úchop.

Sú to napríklad hrazdičky a rôzne zaujímavé hracie deky, ktoré dieťa nabádajú k tomu, aby sa naťahovalo a snažilo sa predmety uchopiť.  Takže podporte koordináciu ručičiek a prvé neobratné manipulácie s predmetmi.

Taktiež neprehliadni: Darčeky podľa znamenia: S týmito zaboduješ na narodeniny i na Vianoce

darček pre bábätko na vianoce

Na tento účel poslúžia aj obyčajné loptičky, ale i veľmi pekne premyslené dizajnové kúsky, ktoré môže dieťa bez problémov žužlať. V tomto období sú vhodnými darčekmi aj prvé edukatívne textilné knižky alebo gumené knižky. Tie môžu byť motiváciou pri zdvíhaní hlavičky, keď je bábätko položené na brušku a „pasie baránky“. Pestrofarebné mäkké knižky v rôznych cenových reláciách podnecujú zvedavosť, hmat a sú naozaj skvelým darčekom pre napredovanie bábätka.

Darčeky pre bábätko v štvrtom až šiestom mesiaci

Keďže sú detičky od štyroch mesiacov čoraz pohyblivejšie, teda sa pretáčajú z chrbátika na bruško a naopak, prípadne sa už plazia, využijú pekné a zároveň tepelnoizolačné puzzle na zem, ktoré im nebránia v pohybe a sú zároveň mäkké a bezpečné. Rodičia im z nich vyskladajú farebný koberec podľa potreby, ktorý poteší aj očká drobcov.

Okrem toho sa aktuálnymi stávajú hryzadlá uľahčujúce proces prerezávania prvých zúbkov. Výbornými darčekmi sú okrem už spomínaných textilných knižiek už aj knižky s tvrdými stranami, takzvané leporelá. Ľúbivé riekanky v nich pri recitácii zároveň vytvárajú aj pasívnu slovnú zásobu. No a pokiaľ bábätko ešte nemá klasické plyšové hračky, viete ho potešiť chlpatým zvieratkom. A nemusí to byť len roztomilá hračka, ale k tomu zároveň aj interaktívna pomôcka nabádajúca k pohybu, lezeniu atď.

Darčeky pre polročné dieťa a dieťa do 12 mesiacov

V šiestich mesiacoch je už manipulácia bábätka s predmetmi oveľa aktívnejšia. Drobec sa môže začať oboznamovať s kockami, ideálne sú najmä klasické drevené , z ktorých bude stavať prvé veže. Pokiaľ mu to ešte nejde, rozveselia ho aj krúžky na tyči.

Darček pre polročné deti môže podporiť kreativitu ešte výraznejšie. Ak sa blíži prvý rok dieťatka, pokojne mu podarujte aj duplo stavebnicu. Je určená deťom od 18 mesiacov a nuda s ňou určite nehrozí. Neustále sú vhodné aj zvukové hračky a knihy. Tie by však mali nadobudnúť viac edukatívny charakter a učiť napríklad farby alebo napodobňovať zvuky zvierat.

hračky pre bábätko

V tomto veku sa dieťaťu zavďačíte aj prvými hudobnými nástrojmi, napríklad hračkárskym bubnom či xylofónom. Hračky na tlačenie zas prichádzajú na rad vtedy, keď sa dieťatko pokúša chodiť samé. No a napokon na podporu zvyšovania koncentrácie aj motoriky môžete podarovať aj populárne vkladačky, ktoré drobec vkladá do otvorov podľa farby a tvaru.

Pekne a efektne zabalený dar = dvojnásobná radosť!

Na záver ešte pripomenieme, že v prípade, ak obdarovávané dieťatko nie je práve novorodenec, resp. kojenec a už intenzívne vníma dianie okolo seba, dbajte aj na to, ako je darček zabalený. Verte, nie je to jedno.

A čo tak nejaké mäkké darčeky? Oblečenie pre malých aj veľkých za bezkonkurenčné ceny TU >>>

Radosť dieťaťa pri krásne zabalených a efektne položených darčekoch pod stromčekom sa násobí. Ale aj v prípade narodenín či menín umocní obal darčeka celkový detský zážitok, keď sa cez obal a škatuľu prediera k vytúženej hračke.

Na krásnom pestrofarebnom balení si teda naozaj dajte záležať. A nezabudnite, že poväčšinou platí, čím viac škatuliek pod stromčekom (hoci len s maličkosťou), tým väčšia radosť drobca.

Foto: Feepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.