Téma, aký vybrať vhodný cumlík pre bábätko, začína byť pre rodičov zaujímavá už v čase balenia sa do pôrodnice, keďže aj cumlík patrí medzi odporúčanú súčasť klasickej výbavy pre novorodenca. Táto, na prvý pohľad maličkosť, je v zásade veľkou pomôckou, a to najmä pre nepokojné detičky. Utíšiť sa napríklad pred spánkom vďaka cumlíku preferujú i väčšie bábätká. A dokonca aj rodičia, ktorí mu nevedeli prísť na meno, práve v týchto prípadoch uznávajú, že je to užitočná vecička, ktorá pomôže ako dieťatku, tak aj im.
Neprehliadni: Extra špeciálne darčeky pre bábätko
Naozaj na dudlík, ako sa mu nespisovne hovorí, netreba zabudnúť. A nebojte sa, pokiaľ vyberiete správne, nehrozí ani poškodenie vyvíjajúceho sa chrupu či problémy s dojčením. Pri dojčených detičkách možno využívať cumlíky hneď, ako sa naučia pekne prisať a rozvinú svoj sací reflex tak, aby dojčenie prebiehalo bez problémov. Pokiaľ vám to však nedá, pokojne môžete cumlík ponúknuť bábätku až po prvom mesiaci dojčenia, keď je už proces kŕmenia stabilizovaný, pričom práve v tejto dobe začínajú byť mnohé detičky aj nepokojnejšie a cumlík príde vhod.
Oblečenie pre malých aj veľkých za bezkonkurenčné ceny TU >>>
Chcete vybrať ideálny cumeľ, no strácate sa v materiáloch, tvaroch či veľkostiach? V tomto článku nájdete všetky najdôležitejšie tipy, aby cumlík pre bábätko vyhovoval po všetkých stránkach.
Aký veľký cumlík vybrať? Je vhodnejší guľatý alebo zrezaný? Latexový alebo silikónový?
Ešte pred tým, ako sa pozrieme na jednotlivé parametre cumlíkov pre deti, je tu jedna kvalita, ktorá by mala byť prvoradá. Je ňou bezpečnosť, ktorú zaručuje aj hygienický atest. Cumlíky zaiste nájdete aj v minimálnych cenových hladinách. No určite sa zhodneme na tom, že títo malí pomocníci patria medzi veci, na ktorých sa rozhodne neoplatí šetriť. Veď cumlík je v priamom kontakte s ústnou dutinou dieťatka. Práve preto je ideálne obrátiť sa na renomované a osvedčené značky cumlíkov.
Neriskujte kúpou no-name cumlíka za príliš podozrivú cenu v pofidérnom obchode. Radšej vyberajte z rokmi i skúsenosťami preverených a mnohými pozitívnymi recenziami potvrdených najpredávanejších značiek cumlíkov pre bábätká v lekárňach alebo v obchodoch špecializujúcich sa na detský tovar najvyššej kvality, ako je napríklad TENTO.
Aký vybrať cumlík pre bábätko podľa veľkosti?
Podobne, ako sú označené napríklad veľkosti oblečenia, tak i cumlíky majú veľkostné delenie.
Nie je to nič komplikované, poznáme v zásade tri veľkosti. Vybrať treba podľa veku (mesiacov) bábätka. Správna veľkosť cumlíka je pre bábätko nielen pohodlná a ideálne mu pasuje, ale zároveň je i preventívnym krokom pred nesprávnym vývojom chrupu a samotným odmietaním cumlíka.
Rozlišujeme tieto 3 typy:
- veľkosť 1 (vhodná od narodenia do 6 mesiacov);
- veľkosť 2 (od 6 do 18 mesiacov);
- veľkosť 3 (vhodná od 18 mesiacov veku dieťatka).
Neprehliadni: Káva v tehotenstve a počas dojčenia: Aké množstvo kofeínu nie je rizikové?
Aký vybrať cumlík pre bábätko podľa materiálu?
Materiál cumlíka, to je niečo, čo si v podstate vyberá bábätko samo. Niektoré detičky majú radšej silikón, iné latex, resp. kaučuk. Kaučukové cumlíky sú obvykle veľmi príjemné už pre najmenšie dojčatá, keďže svojím povrchom imitujú pokožku. Vizuálne ich možno od silikónových odlíšiť žltkastým sfarbením sacej časti.
Zo značiek overených cumlíkov z latexu sa oplatí vyskúšať prírodné kaučukové cumlíky od dánskej spoločnosti BIBS s vyše 40-ročnou tradíciou. Dizajn týchto cumlíkov pre deti je minimalistický v širokej škále tlmených farieb. V ponuke značky BIBS nájdete typ Colour, ale aj De Lux, Supreme a Contour, ktorý je ortodontický. Všetky typy cumlíkov BIBS sú vysokokvalitné, elegantné, ľahučké a nedráždia pokožku v okolí úst dieťatka.
Latex je prírodným udržateľným materiálom, čo je dozaista benefitom i v prípade, pokiaľ sa snažíte o zero-waste životný štýl.
Pre pokožku a zdravie je kaučuk, inak nazývaný aj prírodná guma, nezávadným materiálom. Vyhnete sa tak aj nevhodným látkam, ktoré bývajú obsiahnuté v plaste, ako sú ftaláty, PVC, BPA.
Samozrejme, že oba druhy materiálov, a to ako kaučuk, tak aj silikón, majú svoje plusy a mínusy. Napríklad cumlík pre bábätko z kaučuku treba vymieňať častejšie, keďže sa opotrebuje rýchlejšie ako silikón. V každom prípade treba mať k dispozícií cumlíkov viac, a to preto, lebo priebežne treba všetky vyvárať, resp. sterilizovať.
Lekárenský silikón, z ktorého sa taktiež cumlíky vo veľkom vyrábajú, má dlhšiu trvanlivosť, no pokiaľ už má dieťatko zúbky, je vyššia pravdepodobnosť jeho prehryznutia. Akýkoľvek poškodený cumlík treba v záujme zdravia dieťatka okamžite vymeniť.
Pri silikónových cumlíkoch je pravdepodobnosť alergickej reakcie takmer nulová, vyššia je však pri latexových cumlíkoch, keďže latex obsahuje proteíny, na ktoré môžu byť niektoré detičky alergické. Zo značiek, ktoré vyrábajú silikónové cumlíky najvyššej kvality a sú i mimoriadne obľúbené a predávané, treba dať do pozornosti NUK a v širokej ponuke produktov pre deti značky AVENT nájdete taktiež nielen klasické cumlíky, ale i cumlíky na fľaše zo silikónu.
V širokej ponuke cumlíkov pre deti možno objaviť aj také vychytávky, ako napríklad v tme svietiaci cumlík, ktorý uľahčuje hľadanie predovšetkým v noci a okrem iného je aj veľmi komfortný. Keď bude bábätko staršie a začne spoznávať nové chute, zaiste sa hodí aj špeciálny cumeľ na kŕmenie.
Aký vybrať cumlík pre bábätko podľa tvaru?
Tak ako pri materiáli cumlíkov, aj pri tvare platí, že dieťatko vám dá najavo, ktorý je preň ten naj. Na začiatku, keď ešte nebudete vedieť, aký typ cumlíkov bude vášmu bábätku z hľadiska materiálu i tvaru vyhovovať, je dobré zadovážiť si z každého typu a jednoducho skúšať.
Pozri aj: Darček pre bábätko? Inšpiruj sa a podaruj úsmev nielen na Vianoce
Niektoré bábätká obľubujú cumlíky klasické guľaté (s tvarom kvapky a čerešne), iné zas zrezané a ortodontické. K posledným spomínaným sa kladne vyjadrujú aj zubní špecialisti, ktorí ich odporúčajú kvôli zníženému riziku krivého rastu zúbkov. Ortodontický cumlík pre bábätko sa vyznačuje špeciálne tvarovaným cumlíkom. Je skôr plochejší a tenší.
V porovnaní so skoseným a ortodontickým tvarom cumlíka je však ten guľatý a klasickejší pripomínajúci čerešňu (akým disponuje aj značka BIBS) pre bábätká najprirodzenejší.
Musíš sa pozrieť: Dokonalosť pre deti – kde? TU >>>
Podľa skúseností mnohých mamičiek viac novorodencov upokojuje a taktiež lepšie podporuje sací reflex, čo je mimoriadne vhodné najmä pri dojčení.
Foto: redakcia krasaastyl.sk