REKLAMA

Zdravé ďasná bez zápalov a krásne biele zuby bez kazov – to je cieľ, ktorý by mal mať každý človek. Ovplyvňuje to totiž nielen vzhľad človeka, ale predovšetkým aj celkové zdravie. Zápaly a kazy totiž dokážu spôsobiť mnohé zdravotné komplikácie mimo ústnej dutiny.

Prevencia proti zápalom a kazom by mala byť neustála a systematická. Dôležité je pravidelné čistenie chrupu aj preventívne prehliadky u zubára a odstraňovanie zubného kameňa dentálnym hygienikom. 

Pre domáce čistenie chrupu je pre nás okrem kefky podstatná aj zubná pasta. My vám teraz prezradíme, ako si ju dokážete jednoducho vyrobiť z dostupných surovín. A témou nasledujúcich riadkov nie je len domáca zubná pasta z kokosového oleja a recept na ňu. Pokiaľ ste ešte nepočuli o metóde Oil Pulling, zistíte, ako prebieha a v čom spočívajú jej benefity.

Kľúčová ingrediencia – kokosový olej

Kokosový olej nemusíme asi nikomu špeciálne predstavovať. Jeho blahodarné účinky využívajú mnohí v kuchyni aj v kúpeľni. Kokosový olej je naozaj všestranný a ústna hygiena nie je výnimkou. Spoľahnúť sa pritom môžeme na jeho antibakteriálne i antivírové schopnosti a taktiež hydratačné pôsobenie.

Pozri aj: Starostlivosť o zuby

Domáca zubná pasta z kokosového oleja, samozrejme, nie je jedinou verziou DIY pasty. Existujú aj iné ingrediencie, z ktorých si môžete bez problémov doma vyrobiť zubnú pastu. No táto špeciálne pomôže najmä ľuďom trpiacim citlivými zubami a ďasnami. Zaiste potešia aj jej bieliace účinky.

Ingrediencie a recept: Domáca zubná pasta z kokosového oleja 

A tu je recept, ktorý rozhodne stojí za vyskúšanie, podobne, ako recepty na domáce ústne vody, ktoré si môžete vytvoriť vďaka návodom TU.

Poďme ale už na zmienenú pastu. Na zhruba týždennú dávku budete potrebovať približne tri lyžice kvalitného kokosového oleja a k tomu dve lyžice sódy bikarbóny v jemnom prášku. Tá zuby jemne vybieli a v ústach vytvorí mierne zásadité prostredie. Zásadité prostredie je vynikajúce kvôli neutralizácii kyselín spôsobujúcich zubný kaz.

Zaujme ťa: Účinky hlivy ustricovej: Jej výnimočný vplyv na imunitu dokážeš ešte posilniť

REKLAMA

Postup prípravy, vlastnosti a používanie pasty z kokosového oleja

Rozohriaty kokosový olej so sódou jednoducho zmiešajte na kašičku, pridajte rozdrvenú tabletku stévie (kvôli chuti), pár kvapiek kvalitného mätového esenciálneho oleja a po vymiešaní umiestnite do nádobky.

Tento domáci produkt používajte ako bežnú komerčnú pastu, s ktorou je vhodné vytvorenú pastu v priebehu dní striedať. Domáca kokosová zubná pasta nepení, ale to nič nemení na jej účinkoch. Len si na ňu treba jednoducho zvyknúť. Využiť ju môžete aj v prípadoch, keď vám jednoducho vaša bežná pasta náhle dôjde a vy nebudete mať žiadnu v zásobe.

Metóda Oil Pulling má dlhú históriu – skús ju aj ty

Keď už sme pri tom využití kokosového oleja v rámci ústnej hygieny, nemožno nespomenúť okrem domácej zubnej pasty z kokosového oleja i metódu premieľania oleja (a to nielen kokosového, ale napríklad aj sezamového či  slnečnicového) v ústach.

Oil Pullin má svoj dávny pôvod v Indii, konkrétne v ajurvéde. Obľubu si však táto metóda získala a praktizuje sa aj v Rusku a Ukrajine. Zástancovia Oil Pullingu zdôrazňujú najmä detoxikačné pôsobenie tejto kúry, ktorá vás má zbaviť škodlivín nahromadených v organizme.

Postup na Oil Pulling

A ako prebieha metóda Oil Pullin? Robí sa nalačno, pričom by vám mala stačiť zhruba lyžica vybraného panenského oleja. Ten treba v ústach, pomedzi zuby a jazyk premieľať aspoň 15 – 20 minút. Následne sa ústa vyplachujú čistou vodou a zuby umývajú kefkou bez použitia pasty.

Tento olejový rituál okrem spomínanej detoxikácie cez ústnu dutinu navodzuje v ústach príjemný pocit, eliminuje baktérie, pôsobí ako prevencia proti zápalom aj zubnému kazu, zvlhčuje ďasná a zanecháva zuby belšie a lesklejšie. Určite stojí za vyskúšanie. Pozitívne pôsobenie však zaznamenáte až po dlhodobejšej realizácii tejto metódy.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.