Určite sa zhodneme na tom, že hygienu ústnej dutiny nemožno podceňovať. Aj taký na prvý pohľad neškodný zubný kaz totiž môže spustiť domino efekt a ohroziť celkové zdravie človeka. Okrem toho, že by sme sa mali vyvarovať potravinám, ktoré zubom škodia, treba čistiť zuby minimálne každé ráno a večer, používať medzizubné kefky, škrabky na jazyk a do tejto rutiny môžeme zaradiť aj vyplachovanie ústnou vodou. Domáca ústna voda, ktorú si viete vyrobiť z protivírusovo a antibakteriálne pôsobiacich prírodných ingrediencií, osvieži dych, pôsobí blahodarne na ďasná, zuby i celkové zdravie ústnej dutiny.

Domáca ústna voda s klinčekmi proti paradentóze

Klinčeky sú korením, ktoré sa s obľubou používa nielen v kuchyni. Vedeli ste, že zahryznutie do klinčeka môže utlmiť aj veľkú bolesť zubov? Je to vďaka látke s názvom eugenol. Okrem analgetických (bolesť tíšiacich) účinkov treba vyzdvihnúť i silné antiseptické a antibakteriálne vlastnosti. Klinčeky vedia účinne zabojovať aj proti baktériám spôsobujúcim paradentózu. Určite urobíte dobre, ak budete túto vodu kloktať aj v čase angíny či zápalu mandlí. Domáca ústna voda s klinčekmi pomôže stiahnuť zápal a skrátiť liečbu.

Čo budete potrebovať? Okrem lyžice klinčekov využijete aj liečivú propolisovú tinktúru, ktorá má nielen dezinfekčné účinky, ale aj výborné výsledky pri liečení drobných poranení, oparov či áft. Klinčeky dajte zovrieť do 200 ml vody a varte zhruba 5 minút. Po tom, ako výluh vychladne, preceďte ho a na záver pridajte 5 kvapiek propolisovej tinktúry. 

Ďalšia inšpirácia: Domáca zubná pasta z kokosového oleja stojí za to! Vyskúšaj aj Oil Pulling 

ústna voda DIY suroviny

Premiešajte, prelejte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a skladujte v chladničke. Ústnu vodu s klinčekmi by ste mali využiť do týždňa.

Posilnená rozmarínová verzia ústnej vody s klinčekmi

Pokiaľ nemáte propolisovú tinktúru, ale v domácnosti nájdete sušený rozmarín, môžete si urobiť efektívnu rozmarínovo-klinčekovú domácu ústnu vodu. Rozmarín oplýva nielen špecifickou vôňou, pre ktorú je olej z neho obľúbený v aromaterapii, ale zároveň má silné dezinfekčné účinky. Je to vďaka obsiahnutému gáfru, limonénu, borneolu či cineolu.

Na domácu ústnu vodu si pripravte polievkovú lyžicu sušeného rozmarínu a zo 3 – 4 klinčeky na 200 ml vody. Klinčeky s rozmarínom zalejte vriacou vodou a nechajte v nej lúhovať. Čím dlhšie, tým lepšie, minimálne však aspoň hodinu. Následne tekutinu preceďte a skladujte v sklenenej uzatvárateľnej nádobe v chladničke. Spotrebujte do jedného týždňa.

Domáca ústna voda ingrediencie

Aromatická a dezinfekčná domáca škoricová ústna voda

Vynikajúcimi antibakteriálnymi, antivírusovými i antimykotickými účinkami disponuje škorica. Dokáže účinne bojovať proti bakteriálnemu plaku, a čo je skvelé, taktiež ju možno použiť na rôzne zápaly v ústnej dutine.

Na 200 ml vody budete potrebovať 2 celé škoricové zvitky a taktiež môžete pridať mätový, rozmarínový, oreganový či tea tree ecenciálny olej. Škoricu vo vode doveďte do varu, nechajte úplne vychladnúť a tekutinu sceďte. Do nej ešte primiešajte 5 kvapiek vybraného esenciálneho oleja (môžete ich prípadne nakombinovať) a uskladnite v sklenenej uzatvárateľnej nádobe v chladničke, kde vydrží v dobrom stave a vy ju môžete využívať celý týždeň.  

www.bionatural.sk

Upozornenie: Nezabúdajte, že na vnútorné použitie a na sliznice možno použiť len najkvalitnejšie 100 % esenciálne oleje, pričom by sa im mali vyhnúť tehotné a kojace ženy. Určite treba zvážiť aj prípadné alergické reakcie na vybrané zložky. O negatívnych účinkoch škorice sme písali TU.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.