REKLAMA

Ako dobre vieme, čistenie pokožky je základným krokom starostlivosti o pleť. Cieľom je odstrániť nečistoty, prebytočný maz a make-up, čím sa zabraňuje upchávaniu pórov, vzniku akné či iných kožných ťažkostí. Aj preto sa mnohým z nás v záujme zachovania zdravej pleti prehýbajú police od rôznych čistiacich pleťových prípravkov – pleťových vôd, micelárok, čistiacich gélov… Aj pleťové mlieka zohrávajú v čistiacej rutine svoje dôležité miesto. Väčšinou v prvom kroku, keď odstraňujeme najväčšie nánosy nečistôt. A čo tak vyrobiť si domáce čistiace mlieko na pleť? Nasledujúce bylinkové kozmetické recepty sú k pokožke šetrné, neobsahujú problematické chemické zloženie a môžete si ich pokojne prispôsobiť podľa špeciálnych nárokov vašej kože.

Na tieto domáce pleťové mlieka však, a na to upozorňujeme hneď teraz na začiatku, musíte mať trošku miernejšie nároky, ako na klasické odličovače z obchodu. Určite vám neodstránia vodoodolnú špirálu či iné držiaky, preto sa pri ich používaní spoliehajte aj na ďalších odličovacích pomocníkov. V čom sú však tieto domáce bylinkové pleťové mlieka naozaj dobré, je to, že podľa vybraných byliniek pleť buď upokojujú, revitalizujú a zjemňujú, prípadne pomáhajú bojovať s miernejšími zápalmi.

Recept na jemné vyživujúce domáce čistiace mlieko 

Namiesto rumančeka môžete na toto domáce čistiace mlieko použiť pokojne aj kvety bazy čiernej, prípadne aj kvety fialky voňavej alebo lipový kvet. Je vhodné na citlivú a suchú pleť.

 • 125 ml plnotučného kravského mlieka
 • 2 PL čerstvých alebo sušených kvetov rumančeka (prípadne inej vyššie spomínanej bylinky)

Postup

Mlieko s bylinkami zahrievajte v nádobe s dvojitým dnom zhruba pol hodinu, pričom treba dať pozor, aby mlieko nezačalo vrieť. Tiež sa na ňom nesmie vytvoriť takzvaná „kožka“. Po tomto opatrnom zahrievaní nechajte vylúhovať zo dve hodiny a následne mlieko preceďte. Uchovávajte ho v chladničke, ideálne v skle, a spotrebujte do jedného týždňa. Toto mliečko (ako aj ďalšie spomínané v nasledujúcich receptoch) sa na pleť nanáša klasicky vatou, resp. vatovým tampónom.

Tiež sa môže hodiť: Najlepšia kozmetika na suchú pleť: Tipy, ktoré ťa dostanú

Recept na upokojujúce levanduľové mlieko na pleť

Toto domáce čistiace mlieko s levanduľou upokojuje iritovanú pokožku a je mimoriadne vhodné na večerné ošetrenie, keďže aj vďaka svojej vôni pomáha zmierniť stres po náročnom dni.

 • 2 PL čerstvých alebo sušených kvetov levandule
 • 30 ml nesladeného mandľového mlieka
 • trochu ružovej vody
 • 100 ml vody
REKLAMA
...

Postup 

Začnite tým, že si pripravíte silný odvar z levandule. Krásne aromatické levanduľové kvety zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať zhruba 15 minút.

Potom výluh preceďte a zmiešate s vyživujúcim mandľovým mliekom a pár kvapkami antibakteriálne pôsobiacej ružovej vody. Uchovávajte v chlade v sklenenej nádobke a spotrebujte do týždňa.

Pozri tiež: Multifunkčná levanduľová voda: Pre tieto účinky na pleť i vlasy si ju zamiluješ!

ingrediencie na domáce čistiace mlieko DIY bylinková kozmetika

Recept na čistiace mlieko proti nadmernému lesku pokožky

Toto mliečko je ideálne pre mastnú pokožku s výrazným leskom, nakoľko pleť osviežuje a reguluje produkciu kožného mazu.

 • 1 PL čerstvej alebo sušenej mäty piepornej
 • 1 PL sypaného zeleného čaju
 • 30 ml nesladeného kokosového mlieka
 • 100 ml vody

Postup

Pripravte silný odvar z mäty piepornej a zeleného čaju. Po precedení a vychladnutí zmiešajte s kokosovým mliekom. Toto čistiace mlieko aplikujte na tvár klasicky pomocou vatového tampónu. Uchovávajte v chladničke a spotrebujte maximálne do týždňa.

Recept na hĺbkovo čistiace cmarovo-feniklové domáce pleťové mlieko

Toto domáce čistiace mlieko je skvelé na pleť mastnú s rozšírenými pórmi, keďže fenikel má hĺbkové čistiace účinky.

 • 125 ml cmaru
 • 2 PL rozdrveného fenikla

Postup

Cmar a rozdrvený fenikel opatrne zahrejte v nádobe s dvojitým dnom cca pol hodinu. Nesmie sa variť, len zahrievať. Následne nechajte zmes odstáť a lúhovať ďalšie dve hodiny. Preceďte, nalejte do fľaše a ochlaďte. Skladujte v chladničke a spotrebujte do jedného týždňa.

Tiež vyskúšaj: Pleťová voda z ovsených vločiek: Lacná domáca výroba a TOP účinky

Na záver

Vlastnými rukami vyrobené domáce čistiace mlieko ponúka jemnú alternatívu ku komerčným produktom, s možnosťou prispôsobenia pre každý typ pokožky. Výhodou je, že viete presne, čo obsahujú. Nebojte sa experimentovať s rôznymi bylinkami a prírodnými zložkami, aby ste našli kombináciu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Prispôsobenie si receptov umožňuje vytvoriť prípravok, ktorý je šitý na mieru práve vašej pokožke.

Foto: Freepik

Použité zdroje:

[1] Lesley Bremnessová: Byliny, Fortuna Print. Bratislava 1994.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.