Kapsička pastierska, latinsky Capsella bursa pastoris, ľudovo aj kokoška, pastierska tobolka, taška či kolduška, je jednoročná alebo aj dvojročná bylina radiaca sa do čeľade kapustovité. Dorastá do výšky 10 až 50 centimetrov a vzhľadom je veľmi ľahko identifikovateľná. Je to ani nie tak vďaka strapcom drobných bielych kvetov, ale predovšetkým vďaka jej plodom. Tie vyzerajú ako zelené srdiečka na dlhých odstávajúcich stopkách a tiež pripomínajú kapsičky, ktoré boli v minulosti typické pre pastierov. Odborne sa tento suchý viacsemenný plod nazýva aj šešuľka. 

Pre kapsičku pastiersku je tiež charakteristický vretenovitý koreň a prízemná ružica perovito strihaných a podlhovasto kopijovitých listov. Stonka je rovná a mierne rozkonárená. Aké má účinky a využitie táto u nás veľmi známa bylinka?

Výskyt a zber kapsičky pastierskej

Nájsť kapsičku pastiersku nie je žiadnym problémom. A to či už v záhradách, na poliach, lúkach alebo okrajoch ciest.

Rastie v nížinách i na vyššie položených miestach. Na zber si však samozrejme vyberajte vždy čisté prostredie.

Z kapsičky pastierskej sa zberá nadzemná časť v čase kvitnutia, čo je od apríla až do septembra.  

Pozri tiež: Citrónová káva?! Neuveriteľné, čo dokáže!

pastierska kapsička

Ideálne je sušiť ju prirodzeným teplom v tieni. Obracať ju netreba, schne pomerne rýchlo. Pokiaľ sušenie prebieha v sušičke, dajte pozor, aby teplota nepresiahla 40 stupňov. Kapsičku pastiersku nemusíte sušiť len na čaj, ale možno si z nej pripraviť i liečivé obklady.

Pozor však na neprimerané množstvá a dlhodobé vnútorné užívanie kapsičky, kedy môže skôr ublížiť ako pomôcť. Je vhodnejšia na cielené riešenie zdravotných problémov ako na preventívne pôsobenie.

Aké má kapsička pastierska liečivé účinky?

V prvom rade spomenieme, čo stojí za liečivou silou pastierskej  kapsičky. Nachádza sa v nej množstvo vitamínov i minerálov, ako je vitamín A, C, B či K a z minerálnych látok vápnik, mangán, draslík, síra, meď. Taktiež obsahuje vlákninu, flavonoidy, cholín, prolín, tyramín a hystamín, flavónový glykozid diosmín, triesloviny, éterický olej, živice, inozit, chlorofyl.

Disponuje antioxidačnými, diuretickými aj antisklerotickými vlastnosťami a v neposlednom rade ide o prírodné hemostyptikum, čo znamená, že zmierňuje silné krvácanie, a to vonkajšie i vnútorné. Na liečenie poranení (napríklad v bojoch) sa používala už od staroveku. Dnes je vhodné túto liečivú schopnosť využiť na upravenie častej a dlhotrvajúcej menštruácie.

A čo ešte dokáže kapsička pastierska okrem zmiernenia a zastavenia krvácania?

> Čistí krv a možno s ňou efektívne bojovať proti kôrnateniu ciev, čiže artérioskleróze.

> Podporuje obranyschopnosť a chráni bunky pred voľnými radikálmi. 

 > Pomáha znižovať vysoký krvný tlak a tiež je osožná pri  pri chorobách srdca a krvného obehu.

> Ako diuretikum pôsobí blahodarne na močové cesty a správnu funkciu obličiek. Priaznivo vplýva aj na pečeň a slezinu.

> Obklady s kapsičkou sa používajú na dezinfekciu kožných poranení a liečenie mnohých kožných chorôb.

Zaujme ťa: Bylinka proti alergii? Nie je len jedna, vyber si z týchto troch

Capsella bursa pastoris

Kedy si dopriať čaj?

Pri problémoch s obličkami, močovými cestami, vysokým krvným tlakom či bolestivou menštruáciou je najvhodnejší liečivý čaj z kapsičky. Pripravíte si ho z dvoch čajových lyžičiek sušenej kapsičky na šálku. Po zaliatí horúcou vodou nechajte 10 minút lúhovať a sceďte. Nezabúdajte, že vo väčších dávkach má kapsička toxické účinky, takže čaj pite s mierou a určite nie dlhodobo.

Kedy sú vhodné kapsičkové obklady, tinktúra či čerstvá šťava?

Účinný výluh si pripravíte z piatich čajových lyžičiek sušenej kapsičky, ktoré necháte odstáť v 0,5 litri studenej vody, a to až 8 hodín.

> Výluh možno použiť do sedacieho kúpeľa napríklad vtedy, keď vás trápia krvácajúce hemoroidy.

> Vo forme obkladov je výluh vhodný na dezinfekciu kožných poranení aj popálenín. Obklady tiež dokážu zmierniť ekzém a akné.

> Babskou radou pri zápale ucha je nakvapkanie si doň čerstvej šťavy.

> Tinktúra z kapsičky je skvelá na boľavé svaly a kĺby. Tiež je dobré aplikovať na uvoľnenie svalstva a odstránenie opuchov spomínané obklady z odvaru kapsičky pastierskej.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.