REKLAMA

Kapsička pastierska, latinsky Capsella bursa pastoris, ľudovo aj kokoška, pastierska tobolka, taška, žobrácka taška či kolduška, je jednoročná alebo aj dvojročná bylina radiaca sa do čeľade kapustovité. Dorastá do výšky 10 až 50 centimetrov a vzhľadom je veľmi ľahko identifikovateľná. Je to ani nie tak vďaka strapcom drobných bielych kvetov, ale predovšetkým vďaka jej plodom. Tie vyzerajú ako zelené srdiečka na dlhých odstávajúcich stopkách a tiež pripomínajú kapsičky, ktoré boli v minulosti typické pre pastierov. Odborne sa tento suchý viacsemenný plod nazýva aj šešuľka. 

Pre kapsičku pastiersku je tiež charakteristický vretenovitý koreň a prízemná ružica perovito strihaných a podlhovasto kopijovitých listov. Stonka je rovná a mierne rozkonárená. Aké má účinky a využitie táto u nás veľmi známa bylinka? Bude sa vám hodiť čaj, výluh alebo multifunkčná tinktúra z prasličky?

Výskyt a zber kapsičky pastierskej

Nájsť kapsičku pastiersku nie je žiadnym problémom. A to či už v záhradách, na poliach, lúkach alebo okrajoch ciest.

Rastie v nížinách i na vyššie položených miestach. Na zber si však samozrejme vyberajte vždy čisté prostredie.

Z kapsičky pastierskej sa zberá nadzemná časť v čase kvitnutia, čo je od apríla až do septembra.  

Pozri tiež: Citrónová káva?! Neuveriteľné, čo dokáže!

pastierska kapsička

Ideálne je sušiť ju prirodzeným teplom v tieni. Obracať ju netreba, schne pomerne rýchlo. Pokiaľ sušenie prebieha v sušičke, dajte pozor, aby teplota nepresiahla 40 stupňov. Kapsičku pastiersku nemusíte sušiť len na čaj, ale možno si z nej pripraviť i liečivé obklady.

Pozor však na neprimerané množstvá a dlhodobé vnútorné užívanie kapsičky, kedy môže skôr ublížiť ako pomôcť. Je vhodnejšia na cielené riešenie zdravotných problémov ako na preventívne pôsobenie. Kapsičke pastierskej by sa mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy, malé deti a ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi.

Aké má kapsička pastierska liečivé účinky?

V prvom rade spomenieme, čo stojí za liečivou silou pastierskej  kapsičky. Nachádza sa v nej množstvo vitamínov i minerálov, ako je vitamín A, C, B či K a z minerálnych látok vápnik, mangán, draslík, síra, meď. Taktiež obsahuje vlákninu, flavonoidy, cholín, prolín, tyramín a hystamín, flavónový glykozid diosmín, triesloviny, éterický olej, živice, inozit, chlorofyl.

Disponuje antioxidačnými, diuretickými aj antisklerotickými vlastnosťami a v neposlednom rade ide o prírodné hemostyptikum, čo znamená, že zmierňuje silné krvácanie, a to vonkajšie i vnútorné. Na liečenie poranení (napríklad v bojoch) sa používala už od staroveku. Dnes je vhodné túto liečivú schopnosť využiť na upravenie častej a dlhotrvajúcej menštruácie.

REKLAMA

Víno na tlmenie bolestivej menštruácie

Účinky pastierskej kapsičky proti bolesti z menštruácie využijete naplno vďaka nasledujúcemu receptu. Potrebovať budete len biele víno a nasekané vňate pastierskej kapsičky bez plodov (125 gramov).

Nasekanú vňať zalejte vínom a nechajte lúhovať sedem dní na tmavom a teplom mieste. Po precedení môžete užívať počas svojich dní, a to polievkovú lyžicu každú jednu až dve hodiny (podľa potreby), nie však dlhšie ako týždeň.

A čo ešte dokáže kapsička pastierska okrem zmiernenia a zastavenia krvácania?

> Čistí krv a možno s ňou efektívne bojovať proti kôrnateniu ciev, čiže artérioskleróze.

> Podporuje obranyschopnosť a chráni bunky pred voľnými radikálmi.

> Pomáha znižovať vysoký krvný tlak a tiež je osožná pri chorobách srdca a krvného obehu.

> Ako diuretikum pôsobí blahodarne na močové cesty a správnu funkciu obličiek.

> Obklady s kapsičkou sa používajú na dezinfekciu kožných poranení a liečenie mnohých kožných chorôb.

> Okrem zmiernenia menštruačných ťažkostí pomôže vonkajšie aj vnútorné užívanie kapsičky pastierskej na rany, pri častom krvácaní z nosa, pomliaždeniny i zápaly.

Zaujme ťa: Bylinka proti alergii? Nie je len jedna, vyber si z týchto troch

Capsella bursa pastoris

> Pomáha pri ochabnutých svaloch maternice a močového mechúra.

> Priaznivo vplýva aj na pečeň a slezinu.

Kedy si dopriať čaj?

Pri problémoch s obličkami, močovými cestami, vysokým krvným tlakom či zápalmi je najvhodnejší liečivý čaj z kapsičky. Pripravíte si ho z dvoch čajových lyžičiek sušenej kapsičky na šálku. Po zaliatí horúcou vodou nechajte 10 minút lúhovať a sceďte.

Nezabúdajte, že vo väčších dávkach má kapsička toxické účinky, takže čaj pite s mierou a určite nie dlhodobo. Konkrétnejšie povedané, neodporúča sa piť čaj z prasličky pastierskej alebo užívať preparáty z nej vyrobené viac ako týždeň. Čaj si v rámci dňa môžete dopriať maximálne dvakrát. 

Kedy sú vhodné kapsičkové obklady, tinktúra či čerstvá šťava?

Účinný výluh si pripravíte z piatich čajových lyžičiek sušenej kapsičky, ktoré necháte odstáť v 0,5 litri studenej vody, a to až 8 hodín.

> Výluh možno použiť do sedacieho kúpeľa alebo ako obklad vtedy, keď vás trápia krvácajúce hemoroidy.

> Vo forme obkladov je výluh vhodný na dezinfekciu kožných poranení aj popálenín. Obklady tiež dokážu zmierniť ekzém a akné.

> Babskou radou pri zápale ucha je nakvapkanie si doň z čerstvej šťavy.

> Odvar z kapsičky je ideálne kloktadlo v prípade, ak trpíte na paradentózu. Zastavuje krvácanie ďasien. 

> Tinktúra z kapsičky je skvelá na boľavé svaly a kĺby.

> Tiež je dobré aplikovať na uvoľnenie svalstva a odstránenie opuchov spomínané obklady z odvaru kapsičky pastierskej.

> Vnútorné užívanie bylinnej tinktúry z kapsičky pastierskej znižuje krvácanie všetkého druhu.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.