Je tu čas, keď v záhradkách a sadoch dobieha sezóna zberu jabĺk. O pozitívnych účinkoch jabĺk či jablčného octu na organizmus sa už toho popísalo celkom dosť. A v zásade stále platí, že jedno jablko denne je pre zdravie extra bonusom. Jablká napríklad upravujú trávenie, ale aj znižujú úroveň cholesterolu a nachádza sa v nich množstvo blahodarných látok. Okrem vitamínov, minerálov či ovocných kyselín obsahujú veľa vody a až 30 % prospešnej vlákniny. Čo však jadierka z jablka? Viete, čo sa stane, ak ich prehltnete?
Jadierka z jablka či broskyňové jadierka – pamätáte, čo na ne hovorili babičky?
Niektorí ľudia jedia jablká celé a nezamýšľajú sa nad tým, či si škodia. Pamätáte si však na upozornenia babičiek o tom, aby ste jadierka nejedli, lebo sú jedovaté?
Ako je to teda s tými jablkami? Zdravé a zároveň chutné ovocie v sebe skrýva jaderník s jadierkami, o účinkoch ktorých sa však už vedú vášnivé polemiky. Na jednej strane sú jadierka z jablka zatracované, hovorí sa o ich toxických účinkoch. No na strane druhej sú i vyzdvihované do nebies, dokonca v rámci liečby závažných ochorení.
Kde sa teda skrýva pravda? Viete sa naozaj z jablčných jadierok otráviť, alebo ich užitím zabojujete proti civilizačným ochoreniam? To sa dočítate práve teraz. A hneď na začiatku len pripomenieme, že i jadierka z marhule či broskyne spadajú pod túto tému. Majú totiž veľmi podobné zloženie, ako jablčné jadierka.
Jadierka z jablka a vitamín B17
Asi najdiskutovanejšou témou ohľadom jadierok z jablka je obsah vitamínu B17. Ten je sám osebe kontroverzný a spája sa s alternatívnou liečbou rakoviny. Momentálne sa amygdalín (teda vitamín B17) využíva pri liečení rakoviny v Mexiku. Ide o celosvetovo známu nemocnicu pre liečbu nádorových ochorení v mexickej Tichuanes s názvom Oasis of Hope.
Tu sa amygdalín používa ako primárna, resp. sekundárna liečba pacientov. Primárna liečba znamená použitie chemoterapeutika, resp. chirurgického zákroku po stanovení diagnózy. K sekundárnej liečbe dochádza, keď primárna liečba nezaberá.
Zaujme ťa: Nebezpečný brušný tuk: Pre toto je veľký zadok menšie zlo
V našich podmienkach je amygdalín vo väčšine prípadov až terciárnou voľbou liečby. Teda v situácii, keď klasické prístupy nezaberajú a pacient, resp. jeho príbuzní, uvažujú o alternatívnej liečbe. V tomto prípade však hrozí nebezpečenstvo, že bez konzultácie s lekárom môže dôjsť k nežiaducim kombináciám rôznych alternatívnych postupov. (parafrázované zo stránky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave).
Hrozí otrava?
A prečo nad amygdalínom, ktorý sa okrem jadierok z jabĺk nachádza aj v jadierkach broskýň, marhúľ či v čerešňových kôstkach, visí výkričník? Je to kvôli jeho potenciálne jedovatým účinkom, keďže v tele sa z neho uvoľňuje isté množstvo kyanidu, o ktorého toxicite niet pochýb.
Veď kyanid sa napokon používal aj ako smrtiaca bojová látka počas druhej svetovej vojny. Prečo je nebezpečný? Kyanid zabraňuje bunkám využívať kyslík, bez ktorého prestávajú fungovať a v konečnom dôsledku môže dôjsť až k smrti. Príznakmi otravy je nevoľnosť a zmodranie.
Práve preto akékoľvek „liečenie sa“ pomocou jadierok z jablka (či inými jadierkami obsahujúcimi amygdalín) ide ruka v ruke s rizikom otravy. Bez konzultácie s lekárskou autoritou o ňom nemôže byť ani reči.
Napokon aj liečba amygdalínom, ktorá je kontrolovaná a prebieha už v spomínanej mexickej nemocnici, sa aplikuje vnútrožilovo, čo je diametrálne odlišné od konzumácie jadierok, z ktorých sa kyanid uvoľňuje v žalúdku, teda počas tráviaceho procesu.
Neprehliadni: Kedy jesť ovocie počas dňa? Zisti, či sa zbytočne neobmedzuješ
Čo sa teda stane, keď jadierka omylom prehltnete?
Nie, nebojte sa, ak pri konzumácii jablka náhodou omylom prehltnete aj jadierko. V jablku sa ich nachádza zhruba 5 a odborníci sa zhodujú na tom, že smrteľná dávka je oveľa vyššia. Hovorí sa o množstve kávovej šálky. (parafrázované z článku: Zázračný vitamín B17? Čo hovorí odborník)
Taktiež treba pripomenúť i fakt, že ak jadierka z jablka nerozhryziete, prejdú tráviacim traktom bez uvoľnenia toxických látok. Obsahujú totiž šupinku, ktorá je odolná aj voči žalúdočným kyselinám. Riziko otravy z omylom skonzumovaných pár jadierok jablka je teda naozaj minimálne.
Hoci na druhej strane jadierka z jedného jablka môžu citlivejšiemu organizmu (napríklad tomu detskému) spôsobiť zápchu. Určite však netreba panikáriť, pokiaľ sa vám podarilo rozžuť jedno či dve jadierka z jablka.
Foto: Freepik