REKLAMA

Najobľúbenejším a najvoňavejším ovocím je určite jahoda. Divokou príbuznou záhradnej jahody je jahoda obyčajná, fragaria vesca, známa ako jahoda lesná.  Okrem vynikajúcej chuti a úžasnej arómy vás prekvapia jej liečivé účinky.

Kde sa vyskytuje lesná jahoda

Na jar kvitnú biele kvietky jahody obyčajnej na slnečných stráňach, pri krajoch lesov, pri cestách. Často vytvára celé porasty. Lôžko kvietku jahody, okolo ktorého je päť okvetných lístkov, zdužnie a sčervenie a od júna si môžete pochutnať na drobných aromatických jahôdkach.

Voňavé jahody

Ak chcete čo najvoňavejšie jahody, zbierajte ich za suchého počasia dopoludnia alebo navečer. Majú aj pozitívne účinky na naše zdravie. 

Sú bohaté na vitamín C, tiež  obsahujú vitamíny E, K, B, kyselinu listovú, železo, vápnik, draslík a mangán. Pomáhajú pri anémii, prekyslenom žalúdku, žalúdočných vredoch, močových kameňoch. Vďaka odvodňovaciemu účinku sú prospešné pri dne a artritíde.

Tiež sa oplatí prečítať: Poď na samozber jahôd 2023 🍓: Toto je TOP 10 jahodovísk na Slovensku

jahoda lesná jahoda obyčajná ako vyzerá

Pleťová maska z jahôd

Vďaka vitamínom a minerálom si môžete skrášliť pleť maskou z jahôd. Šťavu z čerstvých jahôd, lesných alebo záhradných, zmiešajte s trochou smotany, naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Šťava z lesných jahôd pokožku krásne hydratuje, vyčistí ju a zjednotí sfarbenie.

REKLAMA

Zber jahodových listov

Na liečebné účely sa zbierajú predovšetkým jahodové listy, ale len z jahody obyčajnej, teda nie z jahody záhradnej. Mladé listy zbierajte aj s krátkou časťou stopky alebo bez stopky v čase kvitnutia, v máji a júni. Listy sušte v tieni a skladujte na suchom a tmavom mieste.

Zdravotné účinky listov jahody obyčajnej

Listy obsahujú veľa trieslovín, silicu, vitamín C, draslík a tiež flavonoidy. Pomáhajú riešiť problémy pri nasledujúcich situáciách:

  • posilňujú činnosť ľadvín a majú silný močopudný účinok,
  • spevňujú cievne steny,
  • používajú sa pri črevných problémoch a sú prospešné pre peristaltiku,
  • pri zápaloch ústnej dutiny sa používajú na kloktadlo,
  • odporúčajú sa na dezinfekciu ústnej dutiny a na odstránenie zápachu pri paradentóze,
  • prečisťujú krv a podporujú činnosť pečene,
  • napomáhajú pri látkovej výmene,
  • zápar z jahodových listov je prospešný pre rekonvalescentov.

Zaujme ťa: Recept: Domáci jahodový džem bez chémie

jahodové listy a lesné jahody účinky
listy jahody jahoda obyčajná využitie

Čaj z jahodových listov

Jahodové listy sú obľúbenou a častou súčasťou čajových zmesí. Chutný, osviežujúci čaj má veľmi príjemnú arómu. Použite dve lyžičky sušených jahodových na šálku čaju. Zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Preceďte cez sitko, ak máte radi oslaďte a pridajte citrónovú šťavu. Výbornú čajovú zmes získate z jahodových a malinových listov, mäty a medovky.

...

Pozor

Napriek tomu, že jahody sú úžasné ovocie, obsahujú alergén. Ich konzumácia môže u citlivých osôb vyvolať reakciu.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.