Čo je to hrádza?
Hrádza, odborne po latinsky perineum, je oblasť medzi konečníkom a vagínou. Ide o hladkú svalovinu, ktorá nie je ovládaná vôľou. Nenachádza sa len pri vonkajšom vstupe, ale ide i vnútorne do hĺbky.
Vďaka masáži špeciálnym olejom sa má docieliť uvoľnenie hrádze a jej pružnosť, teda i ľahší pôrod bez zbytočných poranení. Totiž nástrih tejto oblasti počas pôrodu znamená diskomfort pre ženy, ktoré, kým sa rana nezahojí, mávajú problémy aj s obyčajným sedením a musia používať popôrodný vankúš s otvorom.
Zaručuje masáž hrádze pôrod bez nástrihu?
Samozrejme, pôrod môže nabrať aj celkom nepredvídateľný ráz a lekár sa neraz rozhodne epiziotómiu vykonať aj v prípade, ak žena robila všetky možné preventívne kroky proti neželanému nástrihu.
Epiziotómia by sa síce nemala vykonávať automaticky ako prevencia pred prípadným natrhnutím a väčším rozsahom poranení, no pravdupovediac, v slovenských pôrodniciach ide o veľmi častý zákrok, o ktorého intenzite vykonávania sa vedú zapálené diskusie.
Neprehliadni: Tehotenská cukrovka: Spoznaj príznaky, kritické hodnoty cukru a správnu stravu, ktorou môžeš všetko zmeniť
Ani masáž hrádze teda nezaručuje na 100 %, že sa nástrihu vyhnete. No v každom prípade tak urobíte maximum preto, aby bola pokožka na miestach vystavených nadmernému tlaku čo najpružnejšia, tkanivo uvoľnené a poddajnejšie.
Možno teda skonštatovať, že masáž hrádze zvyšuje šancu na prirodzený pôrod bez nutnosti nástrihu hrádze. Keď k tomu navyše pripojíte nácvik s Aniballom a cvičenie panvového dna, budete na pôrod a popôrodnú adaptáciu pripravené ešte lepšie.
Masáž hrádze pred pôrodom – kedy s ňou začať a kedy sa jej radšej vyhnúť?
Za ideálny čas, kedy začať s masážou hrádze, sa považuje 34. týždeň tehotenstva, no niektoré odborné odporúčania hovoria aj o skoršej realizácii, než je zhruba 6 týždňov pred pôrodom, a to dokonca už od počatia.
Samozrejme, v niektorých prípadoch sa je lepšie masáži hrádze vyhnúť. Je to v prípade vaginálnych infekcií, rizikového tehotenstva či predošlého predčasného pôrodu alebo iných komplikácií.
Tiež ťa zaujme: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia
Aký olej použiť na masáž hrádze?
Na masáž hrádze by sa mal podľa správnosti používať prírodný olej v biokvalite, ktorý je špeciálne určený na tento účel. Kokosový či iný olej sa veľmi neodporúča. Absolútne nevhodné sú minerálne oleje, vazelína či detský olej.
Olej určený na masáž hrádze je koncipovaný tak, aby bol nielen bezpečný, ale naozaj kvalitne inkriminovanú oblasť zvláčnil a zabezpečil jej dostatočnú pružnosť. Ide o veľmi jemný produkt, ktorý po prípadnom nedomíňaní môžete využiť napríklad aj na klasickú masáž tela.
Ako postupovať?
- Masáži hrádze by ste sa mali venovať aspoň trikrát týždenne po zhruba 5 – 6 minút.
- Samozrejmosťou sú dôkladne umyté ruky, ideálne s nakrátko zastrihnutými nechtami.
- Masáž hrádze je dobré robiť s prázdnym močovým mechúrom a po kúpeli, keď je telo zrelaxované.
- Posaďte sa v teplom prostredí do pohodlnej polohy v polosede a aplikujte na palec alebo ukazovák pár kvapiek masážneho oleja.
- Zasuňte prst do vagíny okolo druhého kĺbu (hĺbka cca 3 cm) a masírujte ním rytmicky krúživými pohybmi s ľahkým dotykom vaginálne steny. Masírovaním napodobňujte tvar U, teda sa pohybujte smerom ku konečníku a do strán.
- Na dne stláčajte stenu pošvy smerom dopredu a dolu, keďže podobnému tlaku bude hrádza vystavená pri pôrode.
- Hrádzu masírujte, kým nepocítite ľahké brnenie až pálenie. V každom prípade by však masáž nemala byť vyslovene bolestivá.
- S každou masážou a ako sa bude krátiť čas do pôrodu, môžete počítať s tým, že pôjde masáž jednoduchšie. Svaly budú uvoľnenejšie a pružnejšie.
Foto: Freepik