REKLAMA

O tom, že pobyt vonku s mokrými vlasmi môže ohroziť zdravie, ste už pravdepodobne počuli. No menej známym je fakt, že i mokré vlasy na noc dokážu spôsobiť rôzne problémy, a to od zdravotných až po ťažkosti so samotnou korunou krásy. Ak patríte medzi tých ľudí, ktorí si idú ľahnúť s mokrou hlavou, je tento článok určený práve vám ako varovanie. 

5 dôvodov, prečo si nenechávať mokré vlasy na noc

Hneď na úvod si treba vysvetliť, že mokrá hlava, samozrejme, nespôsobuje vírusové infekcie, no na druhej strane chlad v tejto časti tela vnímame oveľa intenzívnejšie. Teda ak by ste sa s mokrou hlavou vybrali von počas zimy, mohli by ste si spôsobiť dokonca podchladenie.

No a mokrá hlava v zime môže bezpochyby oslabiť imunitu. Tu je hneď 5 dôvodov, prečo si treba vlasy pred spaním, a to napriek únave, naozaj dobre vysušiť.

1) Nepríjemné pocity počas spánku

Úplne prvým a celkom prozaickým dôvodom, prečo si neľahnúť spať s mokrou hlavou, sú nepríjemné pocity a diskomfort. A pokiaľ máte problémy so spánkom, ľahko vás môžu studené pramienky mokrých vlasov či mokrý vankúš jednoducho zo sna vytrhnúť, prípadne aj spôsobiť nočnú moru. 

K diskomfortu počas spánku však môže prispieť aj pach stuchliny, ktorý spôsobuje vlhkosť s vlasmi na vankúši. Pripomína puch oblečenia, ktoré zostalo po vypratí dlhšie v práčke. Nič príjemné!

2) Plesňové ochorenia kože z vlhkosti

Neodradil vás nepríjemný zásah do spánku? Sú tu aj zdravotné dôvody, prečo mokré vlasy na noc nie sú dobrým nápadom.

Z pohľadu odborníkov je takéto správanie čistým nezmyslom, pretože vo vlhkom prostredí dochádza k výraznému množeniu baktérií. Takže v konečnom dôsledku – akoby ste si tie vlasy ani neboli umyli.  

Prečítaj si tiež: Keď sa objaví mliečna chrasta u bábätka či dospelého, nepanikár: O šupinky vo vlasoch alebo na obočí sa postará toto

mokré vlasy

Mimochodom, k procesu množenia baktérií spôsobujúcich napríklad mykózy, dochádza aj vo vlhkých uterákoch, ktoré ste nedali vysušiť po kúpeli či sprchovaní.

REKLAMA

Pokiaľ teda nechcete skončiť s plesňovým ochorením kože vo vlasovej časti hlavy, mali by ste spánok s vlhkými vlasmi určite prehodnotiť. Vyvarujte sa nepríjemnému svrbeniu a páleniu pokožky.

3) Mokré vlasy ako spúšťač prechladnutia a bolestí hlavy

I keď sme už spomínali, že mokrá hlava sama o sebe nie je príčinou vzniku viróz, v kombinácii napríklad so studeným vzduchom prúdiacim z otvoreného okna predsa len môže spôsobiť nádchu a oslabenie imunity.

Pozri aj: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty

Výrazné teplotné rozdiely počas spánku, keď sa telo prirodzene zahrieva, dokážu spôsobiť aj urputné bolesti hlavy. Mnohé závisí aj od citlivosti jedinca na teplotné prechody. Určite je však lepšie nepokúšať svoje limity v tomto smere.

4) Bellova obrna – jeden z možných následkov spánku s mokrou hlavou

Asi najhorším dôsledkom zlozvyku, akým sú mokré vlasy na noc, je postihnutie nervov v tvárovej oblasti. Odborne sa hovorí o ochrnutí tváre s názvom Bellova obrna. Tá sa prejavuje opuchom a tiež neschopnosťou hýbať tvárovými svalmi. Ide o naozaj nepríjemnú diagnózu dlhodobejšieho priebehu, s ktorou je i obyčajný úsmev či napitie sa z pohára nezdolateľnou úlohou.

5) Kvalita vlasov v ohrození

Okrem toho, že mokré vlasy sú v kombinácii s mokrým vankúšom semeniskom baktérií, sú tu aj iné problémy.

Svojou vlhkosťou na seba vlasy nachytajú všetky nečistoty z okolia a v neposlednom rade sú tiež v tomto vlhkom stave pomerne krehké a zraniteľné.

Zaujme ťa: Najlepšia výživa pre vlasy: Takto dosiahneš lesk, pružnosť a celkové ozdravenie koruny krásy 

prečo nenechať mokrú hlavu

Trením sa o vankúš dochádza k poškodeniu vlasov – zauzľovaniu, krepovateniu, štiepeniu… Je teda celkom možné, že si ich na ďalšie ráno ani nebudete vedieť rozčesať a ich stav bude naozaj zúfalý. 

S ohľadom na všetky vyššie spomínané dôvody asi tiež dospejete k záveru, že spánok s mokrými vlasmi naozaj za to nestojí. Práve preto je zrejmé, že pár minút navyše s kvalitným fénom v ruke môže byť pred spánkom doslova spásou. A pokiaľ už naozaj nevládzete a padáte únavou, nechajte si umývanie vlasov radšej na nasledujúci deň.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.