Nie každý má čas a tiež priestor na pestovanie jahôd. Je preto skvelé, že na Slovensku môžeme využiť samozber jahôd. A dokonca nielen jahôd. Na mnohých miestach ponúkajú aj samozber hrášku, malín, neskôr aj marhúľ či broskýň. A vedeli ste, že dokonca existuje aj samozber levandule? Na samozber jahôd sa tešia zaiste všetci, ktorí radi spoja pobyt na vzduchu s užitočnou aktivitou, ktorej výsledkom môže byť napríklad chutný domáci jahodový koláčik či lahodná jahodová dreň. Poďte sa pozrieť, kde a za koľko si nazbierate jahody.

Jahodovým poliam minulý rok trvalo o čosi dlhšie, kým sa začervenali. Sezóna zberu jahôd 2022 sa však už pomaly rozbieha. Zbiehajú sa vám už slinky?

 Obľúbené slovenské jahodoviská začnú navštevovať prví záujemcovia o tieto chutné a zdravé plody v máji. Sezóna samozberu jahôd väčšinou trvá od mája do júna. Samozrejme, že každé jahodové pole je v tomto špecifické. Veľa závisí od počasia a samotného regiónu. Jahodoviská na severe Slovenska spravidla začínajú sezónu najneskôr.

Poznámka redakcie: Článok priebežne aktualizujeme a informácie dopĺňame, preto ak zaregistrujete staršie údaje, znamená to, že na danom jahodovisku ešte zber jahôd 2022 neprebieha alebo sme sa nedostali k novším informáciám. Pokiaľ chcete mať situáciu pod kontrolou, navštívte stránku konkrétneho predajcu alebo využite iné kontaktné údaje, ktoré sme pre vás na tomto mieste zosumarizovali. 

Výhody samozberu

Vybehnúť na pole s jahodami na samozber to je aktivita, v ktorej sa snúbi príjemné s užitočným. Pobytom na čerstvom vzduchu, fyzickou aktivitou či zážitkom pre deti to však nekončí.

Ak si jahody natrháte sami, môžete mať pocit, že chutia predsa len ešte o čosi lepšie. Výhodou samozberu je i to, že si šťavnaté čerstvé plody vyberáte sami a v zásade ide o regionálnu plodinu. Teda k vám jahody nemuseli cestovať zo zahraničia, ako to zväčša platí o tých zo supermarketov. Zároveň podporujete slovenských pestovateľov, takže vás po samozbere jahôd bude štekliť na podnebí úžasná chuť a pri srdci vás taktiež môže hriať dobrý pocit, že ste urobili čosi navyše nielen pre seba.

Samozber jahôd 2022 

Samozber jahôd v predošlom roku 2021 poznačilo nielen počasie, ktoré spôsobilo časový posun zberu. Pestovatelia zápasili aj s prízemnými mrazmi a na záchranu úrody museli vynaložiť značné prostriedky. Negatívne ich, samozrejme, zasiahla aj pandémia koronavírusu. Ceny za kilo nazbieraných jahôd sa teda vo väčšine prípadov zvýšili, a to na 2,50 až 4 eurá. A pokiaľ očakávate, že ceny za samozber jahôd 2022 pôjdu dole, mýlite sa.

Pravdou je ale i to, že niektorí ovocinári zvolili ekonomickejšiu taktiku tzv. uspatia jahôd, aby sa vyhli škodám, ktoré na jahodoviskách zvykne napáchať prízemný mráz. Znamená to, že jahodám nepúšťali vodu, počkali asi dva týždne, kým prešli všetky ranné mrazy a až potom začali jahodoviská zalievať. To sa napokon pozitívne odrazí na kvantite i kvalite jahôd.

Možno sa na samozbery jahôd vyberáte pravidelne a možno ste ešte nezorientovaným nováčikom. V tom prípade vám pomôžeme. Prinášame zoznam tých najlepších TOP jahodovísk na Slovensku.

Čo urobiť pred príchodom na jahodové pole?

Pred návštevou jahodoviska by ste si mali telefonicky alebo na webe danej spoločnosti overiť, či náhodou nie sú ich polia vyzbierané. Taktiež si odsledujte, či daná spoločnosť nemá ako podmienku konkrétne nahlásenie sa na presnú hodinu samozberu. Nezabudnite ani na vhodné oblečenie, ktoré by malo byť pohodlné. A zvoľte aj obuv ideálnu na pole. Keď prší, siahnite po gumákoch, v horúcom a suchom počasí postačia tenisky. V prípade horúceho a slnečného počasia si zabezpečte i pokrývku hlavy. V takomto prípade je rovnako nevyhnutnosťou aj opaľovací krém.

A čo ešte? Nádoby na jahody! Samozrejme, že okrem vlastných košíkov či vedier sa vo väčšine prípadov dajú využiť a zakúpiť aj nádoby na zber jahôd priamo na jahodovisku.

Zaujme ťa: Recept na najlepší rebarborový kompót z rúry: Takto ti rebarbora zachutí aj v zime

kvitnúce jahody

Ako sa správať po príchode na jahodovisko?

Pri príchode rešpektujte priestor vyhradený na vstup a parkovanie. Zamierte priamo k pokladni. Tu si nádoby odvážite a presúvate sa na samozber jahôd na pole. Zbierajú sa len dozreté červené jahody. Zbiera sa postupne, nepreskakuje sa od jedného riadka k druhému. Pozor na to, kam stúpate, aby ste nespôsobili škody. Po zbere jahôd choďte znova k pokladni. Po odvážení svojho chutného úlovku zaplatíte a môžete odísť domov vychutnávať si sladké plody. Tieto inštrukcie sú všeobecnejšie, no je možné, že nejakú špeciálnu podmienku zberu môže mať aj konkrétne jahodovisko, preto si inštrukcie overujte aj na mieste.

Koľko dáte za samozber jahôd 2022 na obľúbených jahodoviskách?

🍓 Jahody Majcichov

Pri Trnave, konkrétne medzi obcami Majcichov a Hoste, nájdete jedno z TOP jahodovísk.  Samozber jahôd Majcichov založil farmár Jozef Pinček. Rodinná tradícia pestovania jahôd ho doviedla k založeniu nového mladého jahodoviska. V roku 2022 ho čaká už na väčšej ploche 8,5 Ha druhé pokračovanie samozberu. Nájdete tu rôzne odrody jahôd, ktoré dozrievajú postupne (skoršia odroda Darselect s veľkými a výrazne sladkými plodmi, neskoršia odroda Florenc s tmavšími lahodnými plodmi a napokon Symphony so šťavnatými plodmi s výraznou ovocnou arómou). Na plantáži si okrem jahôd môžete nazbierať aj sladký hrášok. Neskôr budú k dispozícii aj marhule.  

Samozber jahôd sa tu začína už 27. mája 2022. Cena jahôd na rok 2022 je nasledovná. Samozber jahôd 2,5O eur/kg, už nazbierané jahody 4 eurá/kg. Cena za samozber hrášku je 2,50 eur/kg. V závislosti od počasia bude samozber otvorený od 6:00 do 18:00 denne. Pokiaľ si neprinesiete vlastné nádoby na samozber, môžete si ich kúpiť aj na mieste.

Nazbierané jahody vopred na objednávku sa budú zberať vždy v daný deň ráno, aby boli čerstvé. Uskladnené budú v novej dodávke s chladiakom, čím je čerstvosť jahôd zaručená. K dispozícii sú aj vozíky, ktoré môžu záujemcovia o samozber použiť na jahodovisku a nazberané jahody do nich ukladať. Vstup s deťmi je na jahodovisko vítaný a ochutnávanie jahôdok je samozrejmosťou. Všetky informácie nájdete na ich FB stránke samozberjahod.

🍓Ostratice pri Topoľčanoch, Bioplant

Ďalšie jahodovisko, a to konkrétne v okrese Partizánske (medzi Ostraticami a Livinou), patrí firme Bioplant, s.r.o., Ostratice. Samozber jahôd 2022 tu začína od 30. mája a bude trvať zhruba mesiac.

Za 2,70 eur/kg si tu môžete jahody nazbierať denne od 7:00 do 18:00 za každého počasia, keďže sú vystlaté slamou. Na šiestich hektároch sú vysadené a určené k zberu odroda Clery a Jolly. Pre aktuálne informácie sledujte ich web www.bioplant.sk, FB stránku, prípadne zavolajte na číslo 0908 966 078.

kam na jahody jahodoviská

Bioplant však tento rok prichádza aj s jednou veľkou novinkou, a to konkrétne so samozberom marhúľ. Samozber marhúľ Ostratice bude štartovať začiatkom júla. Keďže pestujú mnoho odrôd marhúľ, majú široké zberové okno. To znamená, že marhule budú dozrievať postupne až do konca augusta, prípadne i polovice septembra. Lokácia sadu je upresnená TU. Pre bližšie informácie môžete volať 0908 648 776.

Vedeli ste, že na Slovensku existuje aj samozber zeleniny, ako sú paradajky, papriky či uhorky? Nazbierajte si z bohatej a pestrej úrody v skleníkoch Malé Bielice, ktoré sú v sezóne na samozber otvorené v pondelok, utorok a štvrtok od 8:00 – 10:00, od 13:00 do 16:00, v stredu od 8:00 – 10:00, 13:00 – 18:00 a v sobotu od 7:00 do 12:00. Ďalšie informácie sa dozviete na čísle 0918 885 280.

🍓 Návojovce pri Partizánskom, Fructop

Samozber jahôd 2022 v Návojovciach sa momentálne očakáva od 23. mája. Môžete si tu nazbierať jahody odrody Clery s intenzívnou arómou. Štandardný čas zberu je od 7:00 do 18:00 počas pracovného týždňa i víkendov. Cena sladučkých jahôd bude v tomto roku 2,70 eur/kg. Tiež tu býva možnosť nakúpiť si už nazbierané jahody. Pred zberom si overte dostupnosť jahôd na číslach 0903 752 433, 0902 982 120 alebo 0903 767 190.

🍓 Dvory nad Žitavou, Emilove sady

V roku 2022 si pravdepodobne v priebehu júna budete môcť nazbierať  jahody Clery a Jolly aj v Emilových sadoch. Túto najstaršiu rodinnú ovocnú farmu na Slovensku nájdete zhruba 2 km za obcou Dvory nad Žitavou pri Nových Zámkoch. Okrem jahôd si tu možno neskôr nazbierať aj hrach a neskôr i jablká. Taktiež pestujú broskyne, ktoré predávajú už nazbierané s rozvozom v rámci celého Slovenska.  

Samozber jahôd v Emilových sadoch prebieha tradične v dňoch utorok, streda, štvrtok, piatok a sobota od 8:00 do 19:00, v nedeľu od 8:00 do 12:00. V pondelok sú zatvorení, prípadne aj iné dni, pokiaľ je zlé počasie alebo nie je dostatok zrelých jahôd. Pred samozberom sa teda radšej informujte na ich FB stránke alebo webe emilovesady.sk. Informácie vám poskytnú aj na čísle 0918 491 274 (v pracovné dni od 7:00 do 17:00). 

jahody samozber

Cena za samozber jahôd 2022 by mala byť 3 €/kg a tiež bude možné zbierať aj hrášok (samozber hrášku pravdepodobne začne neskôr ako zber jahôd). Cena hrášku bola minulý rok 2,50 €/kg, tento rok bude jeho cena ešte upresnená.

Pri samozbere jahôd v Dvoroch nad Žitavou sa máte na čo tešiť. Pripravená bude aj oddychová zóna s nápojmi a jedlami. Pri nákupe nad 10 kg jahôd dostanú zákazníci jablkovú šťavu. A to nie je všetko, pripravená bude aj každoročná tombola so zaujímavými cenami.

Schudnúť sa dá aj s chuťou. Vyskúšajte tento unikátny nápoj. Je to proteínový kokteil s obsahom vlákniny a rastlinných extraktov na podporu chudnutia. Ako dosiahnuť peknú postavu? S KetoSlim vám to pôjde naozaj ľahšie. Pochváľte sa čoskoro fit figúrou. Prečítajte si recenzie TU a získajte aj ďalšie tipy na prípravu.

🍓 Dunajská Lužná, Dobrý ježko (pôvodne Boni Fructi)

V blízkosti Šamorína, kúsok za Jazdeckým areálom Davidov, sa nachádza jahodovisko spoločnosti Dobrý ježko z Dunajskej Lužnej. Jahody v biokvalite (odrody Clery, Elsanta, Jolly a Elegance), ale i hrášok si u nich v roku 2022 nazbierate pravdepodobne v polovici júna. Dostupný bude neskôr aj zber jabĺk a dokonca aj samozber levandule. Obvyklé otváracie hodiny sú od 7:00 do 18:00. Samozber jahôd tu v roku 2021 vyšiel na 3 eurá za kilo. Cena na tento rok ešte nie je známa. O presnom zahájení zberu a iných možnostiach sa môžete bližšie informovať na čísle 0911 755 098.

Neprehliadni: Domáci repelent proti komárom a kliešťom: Tieto bylinky to istia

🍓 Jahody Vinné

Na východe Slovenska si jahôdky nazbierate v blízkosti Vinianskeho hradu, čo je kúsok od Michaloviec. Parkovanie je možné pri ceste a otváracie hodiny sú obvykle od pondelka do nedele, a to v čase od 9:00 do 18:00. Táto jahodová plantáž je mimoriadne obľúbená a sladké plody sa z nej zbierajú rekordnou rýchlosťou, preto si treba ich dostupnosť overovať na ich FB stránke.

POZOR ZMENA!!! V roku 2022 sa jahodovisko presúva z obce Vinné do obce Trnava pri Laborci. Tu na samozberačov čaká nové a ešte väčšie jahodové pole. Pole vo Vinnom zatiaľ bude oddychovať. Hneď vedľa nového jahodoviska sa nachádza pole s aromatickou levanduľou.

Aktuálne informácie o začiatku sezóny či cenníku dozviete aj na číslach 0917 769 960 a 0915 865 614. Samozber jahôd 2022 tu je už na spadnutie. Špecializujú sa na odrodu jahôd Honeoye, ktoré mali v minulom roku cenu 2,80€/kg.  

🍓 Kysuce, Jahody Rudina (pôvodne PEMA Jahody)

Na severe Slovenska dozrievajú jahody vždy o čosi neskôr a v roku 2022 sa predpokladá, že v Rudinke (celá adresa: Cesta do Rudiny 2275, Kysucké Nové Mesto) začne samozber jahôd zhruba po 15.06., nakoľko bol studený apríl. Keďže však ide o jahodovisko v severnejších polohách Slovenska, kde možno predpokladať aj väčšie oneskorenie, treba sledovať aktuálne informácie o možnom zbere aj cenách na  www.jahodyrudina.sk, prípadne sa popýtať na čísle 0918 232 704. Informácie nájdete aj na FB stránke jahodyrudina či IG profile jahodyrudina.

Cena jahôd na rok 2022 ešte nie je známa, bude upresnená. Minulý rok stáli samonazbierané jahody 2,70€/kg. Samozber jahôd 2022 prebieha už len na novom jahodovisku. Staré jahodovisko bolo vedľa železnice, nové jahodovisko sa nachádza proti motocrossovej dráhe, pod kopcom Neslušskej priehrady, čo je cca 500 m od starého jahodoviska.

 

Na začiatku hlavnej sezóny sa vždy zbierajú jahody pre zákazníkov, ktorý si chcú kúpiť už nazbierané jahody, počet košíkov je limitovaný. Počas hlavnej sezóny sa nazbierané jahody už nedajú kúpiť. Platba sa realizuje len v hotovosti. Jahodovisko ponúka aj možnosť brigády slamovania, a to v prvej polovici mája a sadenia jahôd, ktoré sa bude realizovať v prvej polovici júla.  

🍓 Tekovská Breznica, Sady Tekova (pôvodne Amazonit)

V smere od Nitry pred Novou Baňou sa nachádza jablkový a jahodový sad, ktorú vedú bratia Marek a Matúš Šályovci. Okrem jahôd, predovšetkým odrody Elsanta, si u nich viete neskôr zadovážiť aj kvalitné jablká. Predpokladaný začiatok samozberu jahôd 2022 je stanovený na začiatok júna. Cena za samonazbierané jahody bude 2,70 eur/kg a už naoberané jahody budú stáť 5 eur/kg.

Jahodovisko otvárajú denne ráno od 7:00, a to do vyzbierania. Je však nutné podotknúť, že otvorené nebude každý deň, nakoľko jahody musia na ďalší zber vždy dozrieť. Pre bližšie informácie aj ohľadom návštevy jahodoviska volajte na čísla 0905 71 73 75 alebo 0908 906 510. Ochotný personál vám podá relevantné informácie a prípadne si môžete na mieste zakúpiť aj bedničky na jahody.

 

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.