REKLAMA

Nie každý má čas a tiež priestor na pestovanie jahôd. Je preto skvelé, že na Slovensku môžeme využiť samozber jahôd. A dokonca nielen jahôd. Na mnohých miestach ponúkajú aj samozber hrášku, malín, neskôr aj marhúľ či broskýň. A vedeli ste, že dokonca existuje aj samozber levandule?

Na samozber jahôd sa tešia zaiste všetci, ktorí radi spoja zdravý pobyt na vzduchu s užitočnou aktivitou, ktorej výsledkom môže byť napríklad chutný domáci jahodový koláčik či lahodná jahodová dreň alebo luxusný dezert, torta… A samozrejme, mnohí sa tešia aj na také produkty, ako je domáci jahodový džem bez chémie či zavárané jahody na zimu. No a nezaškodí si z nich niečo aj zamraziť.

Zaujme ťa: Recept na najlepší rebarborový kompót z rúry: Takto ti rebarbora zachutí aj v zime

jahodový džem zo zberaných jahôd z poľa

Poďte sa pozrieť, kde a za koľko si nazbierate jahody v sezóne 2024. Možností je na Slovensku mnoho. No je tiež faktom, že niektoré jahodoviská na Slovensku skončili svoju činnosť, iné prerušili samozber jahôd a niektoré ešte len začínajú. Zoberte košíky, koše či prepravky a ideme na to.

Jahodovým poliam minulý rok trvalo o čosi dlhšie, kým sa začervenali, no tento rok sú o kus popredu. Sezóna zberu jahôd 2024 sa už naštartovala. Zbiehajú sa vám už slinky? Obľúbené slovenské jahodoviská začali navštevovať prví záujemcovia o tieto chutné a zdravé plody už 10. mája. Sezóna samozberu jahôd väčšinou trvá od konca mája do konca júna. Samozrejme, že každé jahodové pole je v tomto špecifické. Veľa závisí od počasia a samotného regiónu. Jahodoviská na severe Slovenska spravidla začínajú sezónu najneskôr.

Poznámka redakcie: Článok priebežne aktualizujeme a informácie dopĺňame, preto ak zaregistrujete staršie údaje, znamená to, že na danom jahodovisku ešte zber jahôd 2024 neprebieha, prípadne sme sa nedostali k novším informáciám. Pokiaľ chcete mať situáciu pod kontrolou, navštívte stránku konkrétneho predajcu alebo využite iné kontaktné údaje, ktoré sme pre vás na tomto mieste zosumarizovali.

Samozber jahôd 2024 

Samozber jahôd a napokon aj konečnú cenu vlastnoručne nazbieraných plodov ovplyvňuje počasie. Pestovatelia pravidelne zápasia s prízemnými mrazmi a na záchranu úrody museli vynakladajú značné prostriedky. Okrem toho stúpli aj náklady na energiu či hnojivá. Pokiaľ teda očakávate, že ceny za samozber jahôd 2024 pôjdu dole, mýlite sa. No na druhej strane sa zas ceny jahôd nebudú ani výrazne navyšovať, maximálne o 20 až 30 centov.

Je dobré vedieť, že okrem zakrývania jahôd plachtami si niektorí ovocinári zvolili ekonomickejšiu taktiku tzv. uspatia jahôd, aby sa vyhli škodám, ktoré na jahodoviskách zvykne napáchať prízemný mráz. Znamená to, že jahodám sa nepúšťa voda, počká sa dva týždne, kým prejdú všetky ranné mrazy. Až potom sa začnú jahodoviská zalievať. To sa napokon pozitívne odrazí na kvantite i kvalite jahôd.

Možno sa na samozbery jahôd vyberáte pravidelne a možno ste ešte nezorientovaným nováčikom. V tom prípade vám pomôžeme. Prinášame zoznam tých najlepších TOP jahodovísk na Slovensku. A k tomu ešte zopár šikovných tipov, na čo pri zbere jahôd nezabudnúť.

kvitnúce jahody

Koľko dáte za samozber jahôd 2024 na TOP jahodoviskách?

🍓 Jahody Majcichov

Pri Trnave, konkrétne medzi obcami Majcichov a (smerom na) Hoste, nájdete jedno z TOP jahodovísk. Samozber jahôd Majcichov založil farmár Jozef Pinček. Rodinná tradícia pestovania jahôd ho doviedla k založeniu nového mladého jahodoviska. V roku 2024 vás čaká samozber na ploche 10 ha, z toho majú 4 ha úplne novej mladej sadby. Jahody dozrievajú postupne nakoľko je posadených viacero odrôd. 

Nájdete tu skoršiu odrodu Darselect s veľkými a výrazne sladkými plodmi, neskoršiu odroda Florenc s tmavšími lahodnými plodmi a napokon Symphony so šťavnatými plodmi s výraznou ovocnou arómou. 

Na plantáži si okrem jahôd môžete nazbierať aj sladký hrášok. Tento rok ho rozšírili ešte viac a k dispozícii bude až 4,5 ha, pričom ide o tri odrody hrášku, ktorý bude dozrievať postupne.

Neskôr bude k dispozícii aj samozber marhúľ, ktoré sa podarilo uchrániť pred mrazivými nocami. Majú vysadený mladý sad, v ktorom sa nachádza 2 500 ks stromčekov. Marhuľky budú predávať už nazbierané a na objednávku. Objednávky už prijímajú a v prípade záujmu si zákazníci môžu poslať sms na číslo 0911 654 806, kde uvedú svoje meno a počet KG, pričom minimálny odber je 10kg.

Samozber jahôd začal 10. mája 2024. Cena jahôd na rok 2024 je nasledovná. Samozber jahôd 2,70 eur/kg, už nazbierané jahody 5,50 eur/kg. Cena za samozber hrášku je 2,60 eur/kg. Cena za nazberané marhule 2,50 eur/kg V závislosti od počasia bude samozber otvorený od 6:00 do 18:00 denne. Pokiaľ si neprinesiete vlastné nádoby na samozber, môžete si ich kúpiť aj na mieste. Platba na jahodovisku je možná v hotovosti aj terminálom.

Nazbierané jahody vopred na objednávku sa budú zberať vždy v daný deň ráno, aby boli čerstvé. Uskladnené budú v novej dodávke s chladiakom, čím je čerstvosť jahôd zaručená. K dispozícii sú aj vozíky, ktoré môžu záujemcovia o samozber použiť na jahodovisku a nazberané jahody do nich ukladať.

Vstup s deťmi je na jahodovisko vítaný a ochutnávanie jahôdok je samozrejmosťou. Všetky informácie nájdete na ich FB stránke samozberjahod. K dispozícii je tel. kontakt 0911 654 806. 

🍓Ostratice pri Topoľčanoch, Bioplant

Ďalšie jahodovisko, a to konkrétne v okrese Partizánske (medzi Ostraticami a Livinou), patrí firme Bioplant, s.r.o., Ostratice. Presná lokácia TU. Samozber jahôd 2024 tu začal 13. mája.

Za 3 eurá/kg (možná platba kartou) si tu môžete jahody nazbierať denne od 7:00 do 18:00 za každého počasia, keďže sú vystlaté slamou. Na šiestich hektároch sú vysadené a určené k zberu odroda Clery a Jolly. Pre aktuálne informácie sledujte ich web www.bioplant.sk, FB stránku, prípadne zavolajte na číslo 0908 966 078.

kam na jahody jahodoviská

Bioplant prišiel minulý rok aj s jednou veľkou novinkou, a to konkrétne so samozberom marhúľ. Samozber marhúľ Ostratice bude štartovať začiatkom júla. Keďže pestujú mnoho odrôd marhúľ, majú široké zberové okno. To znamená, že marhule budú dozrievať postupne až do konca augusta, prípadne i polovice septembra. Lokácia sadu je upresnená TU. Pre bližšie informácie môžete volať 0908 648 776.

Vedeli ste, že na Slovensku existuje aj samozber zeleniny, ako sú paradajky, papriky či uhorky? Nazbierajte si z bohatej a pestrej úrody v skleníkoch Malé Bielice, ktoré sú v sezóne na samozber otvorené v pondelok, utorok a štvrtok od 8:00 – 10:00, od 13:00 do 16:00, v stredu od 8:00 – 10:00, 13:00 – 18:00 a v sobotu od 7:00 do 12:00. Ďalšie informácie sa dozviete na čísle 0918 885 280. 

🍓 Návojovce pri Partizánskom, Fructop

Samozber jahôd 2023 v Návojovciach (jahodovisko nájdete v smere od Partizánskeho na Hradište po cca troch kilometroch) sa začal od 31. mája. Môžete si tu nazbierať jahody odrody Clery s intenzívnou arómou. Štandardný čas zberu je od 7:00 do 18:00 počas pracovného týždňa i víkendov.

Cena sladučkých jahôd je 3 eurá/kg (nie je možná platba kartou). Tiež tu býva možnosť nakúpiť si už nazbierané jahody za 6 eur/kg. Pred zberom si overte dostupnosť jahôd na číslach 0903 752 433, 0902 982 120 alebo 0903 767 190. Okrem tradičného samozberu jahôd, hrášku a jabĺk chystajú tento rok v septembri aj samozber hrušiek a malín. Okrem toho si v centre zberu môžete kúpiť tiež pasterizované šťavy, sušené jablká a ďalšie domáce produkty.

🍓 Dvory nad Žitavou, Emilove sady

V roku 2024 sa samozber jahôd predpokladá koncom mája aj v Emilových sadoch. Túto najstaršiu rodinnú ovocnú farmu na Slovensku nájdete zhruba 2 km za obcou Dvory nad Žitavou pri Nových Zámkoch.

Okrem jahôd si tu možno neskôr aj hrach a neskôr i jablká. Taktiež pestujú broskyne, ktoré predávajú už nazbierané s rozvozom v rámci celého Slovenska. Na ich stránke môžete zadať svoj e-mail, aby vám prišla pripomienka k zberu nielen jahôd, ale aj broskýň alebo jabĺk.

Samozber jahôd v Emilových sadoch prebieha tradične v dňoch utorok, streda, štvrtok, piatok a sobota od 8:00 do 19:00, v nedeľu od 8:00 do 12:00. V pondelok sú zatvorení, prípadne aj iné dni, pokiaľ je zlé počasie alebo nie je dostatok zrelých jahôd.

Pozri: Nádoby na zber jahôd a drobného ovocia

jahody samozber

Pred samozberom sa teda radšej informujte na ich FB stránke alebo webe emilovesady.sk. Informácie vám poskytnú aj na čísle 0918 491 274 (v pracovné dni od 7:00 do 17:00).

Cena za samozber jahôd 2024 je 3,30 €/kg. Tiež je možné zbierať aj hrášok (samozber hrášku začína neskôr ako zber jahôd). Cena samonazbieraného hrášku je 2,50 €/kg. Jahody v predajniach vyjdú na 8,00 €/kg a hrášok stojí na predajni 5,50 €/kg.

Pri samozbere jahôd v Dvoroch nad Žitavou sa máte na čo tešiť. Pripravená býva aj oddychová zóna s nápojmi a jedlami. Pripravená bude aj každoročná tombola so zaujímavými cenami.

🍓 Dunajská Lužná, Dobrý ježko (pôvodne Boni Fructi)

V blízkosti Šamorína, kúsok za Jazdeckým areálom Davidov, sa nachádza jahodovisko spoločnosti Dobrý ježko z Dunajskej Lužnej. Jahody v biokvalite (odrody Clery, Elsanta, Jolly a Elegance) si u nich v roku 2023 nazbierate pravdepodobne na prelome mája a júna.

Okrem jahôd ponúkajú samozber hrášku, a to 2,70 eur za kilogram. Dostupný bude neskôr aj zber jabĺk a dokonca aj samozber levandule. Obvyklé otváracie hodiny sú od 7:00 do 18:00. Samozber jahôd tu vyjde na 3,50 eur za kilo. O presnom zahájení zberu a iných možnostiach sa môžete bližšie informovať na čísle 0911 755 098.

REKLAMA

🍓 Jahody Vinné

Na východe Slovenska si jahôdky nazbierate v blízkosti Vinianskeho hradu, čo je kúsok od Michaloviec. Parkovanie je možné pri ceste a otváracie hodiny sú obvykle od pondelka do nedele, a to v čase od 9:00 do 18:00. Táto jahodová plantáž je mimoriadne obľúbená a sladké plody sa z nej zbierajú rekordnou rýchlosťou, preto si treba ich dostupnosť overovať na ich FB stránke.

POZOR ZMENA!!! V roku 2022 sa jahodovisko presunulo z obce Vinné do obce Trnava pri Laborci. Tu na samozberačov čaká nové a ešte väčšie jahodové pole. Pole vo Vinnom zatiaľ bude oddychovať. Hneď vedľa nového jahodoviska sa nachádza pole s aromatickou levanduľou.

Aktuálne informácie o začiatku sezóny či cenníku dozviete aj na číslach 0915 865 614‬ alebo 0940 501 997. Samozber jahôd 2023 tu je už na spadnutie, predpokladá sa prvá polovica júna. Špecializujú sa na odrodu jahôd Honeoye, ktoré mali v minulom roku cenu 2,80 €/kg, tento rok sa predpokladá 3 €/kg Momentálne majú dostupné už nazbierané jahody, ktoré si môžete objednať, a to za 4,50 €/kg na vyššie uvedených telefonických číslach. 

🍓 Kysuce, Jahody Rudina (pôvodne PEMA Jahody)

Na severe Slovenska dozrievajú jahody vždy o čosi neskôr. V roku 2024 sa v Rudinke (celá adresa: Cesta do Rudiny 2275, Kysucké Nové Mesto) začne samozber jahôd koncom mája. Keďže však ide o jahodovisko v severnejších polohách Slovenska, kde možno predpokladať aj väčšie oneskorenie, treba sledovať aktuálne informácie o možnom zbere aj cenách na www.jahodyrudina.sk, prípadne sa popýtať na čísle 0918 232 704. Informácie nájdete aj na FB stránke jahodyrudina či IG profile jahodyrudina.

Cena jahôd na rok 2024 je 2,90€/kg. Samozber jahôd 2024 prebieha na oboch jahodoviskách, starom aj novom. Staré jahodovisko je vedľa železnice, nové jahodovisko sa nachádza proti motocrossovej dráhe, pod kopcom Neslušskej priehrady, čo je cca 500 m od starého jahodoviska. Parkovať sa bude dať pri obidvoch jahodoviskách.

Na začiatku hlavnej sezóny sa vždy zbierajú jahody pre zákazníkov, ktorý si chcú kúpiť už nazbierané jahody, počet košíkov je limitovaný. Počas hlavnej sezóny sa nazbierané jahody už nedajú kúpiť. Platba sa realizuje len v hotovosti. Jahodovisko ponúka aj možnosť brigády slamovania, a to v prvej polovici mája a sadenia jahôd, ktoré sa bude realizovať v prvej polovici júla.  

🍓 Tekovská Breznica, Sady Tekova (pôvodne Amazonit)

V smere od Nitry pred Novou Baňou sa nachádza jablkový a jahodový sad, ktorú vedú bratia Marek a Matúš Šályovci. Okrem jahôd, predovšetkým odrody Elsanta, si u nich viete neskôr zadovážiť aj kvalitné jablká. Začiatok samozberu jahôd 2024 bol 20. mája. Cena za samonazbierané jahody je 3,20 eur/kg a už naoberané jahody stoja 6 eur/kg. Možná je aj platba kartou.

Jahodovisko otvárajú denne ráno od 7:00, a to do vyzbierania. Je však nutné podotknúť, že otvorené nebude každý deň, nakoľko jahody musia na ďalší zber vždy dozrieť. Pre bližšie informácie aj ohľadom návštevy jahodoviska volajte na čísla 0905 71 73 75 alebo 0908 906 510. Ochotný personál vám podá relevantné informácie a prípadne si môžete na mieste zakúpiť aj bedničky na jahody.

🍓Veselé a Bučany, Plantex

Jahodoviská má v roku 2023 pre záujemcov pripravené aj spoločnosť Plantex. Ide o tradičného slovenského pestovateľa ovocia a ovocných stromov. Okrem jahôd ponúka aj jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne či maliny.

Samozber jahôd 2023 bude prebiehať na ich poliach v obci Veselé pri Piešťanoch a v obci Bučany pri Trnave. Jahôdky sú pestované na slame s použitím prevažne BIO prípravkov. Začiatok samozberu je orientačne plánovaný na začiatok júna. Tento rok sa počíta s cenou jahôd 2,99 €/kg. Pre bližšie informácie si môžete zavolať na čísla 033/77963 22 a 0908 412 853.

samozber jahôd plantex jahodové pole rodinný zber

Ďalšie jahodoviská vhodné na samozber jahôd 2024

Okrem vyššie spomínaných TOP 10 jahodovísk na Slovensku, ktoré majú dlhšiu tradíciu a patria k tým väčším, môžete zavítať aj na menšie a menej známe jahodové plantáže. Samozrejme, že zoznam nie je úplný, neustále ho dopĺňame.

🍓 Asparagus Veľké Leváre 2024

Samonazbierané jahody za 3,50 €/ kg (platba len hotovosťou).

🍓 Samozber jahôd Trnovec nad Váhom 2024

Samonazbierané jahody za 3,50 €/kg, už nachystané jahody 8 €/ kg.

🍓 Jahody Vlčkovce 2024

Samozber jahôd je tu za 2,70 €/ kg pri minimálnom odbere 5 kg.

🍓 emBIO Moravské Lieskové 2023

Samozber jahôd za 3€/kg, nazbierané jahody zo stánku 5/kg.

🍓 Samozber jahôd Záhradníctvo Gabika Kajal 2024

Samonazbierané jahody za 3 €/kg.

🍓 Samozber jahôd PVOD Madunice 2023

Samonazbierané jahody za 3 €/kg.

🍓 Samozber jahôd Žabokreky nad Nitrou 2024

Samonazbierané jahody za 3 €/kg.

🍓 Samozber jahôd Jahodovo Nitra – Malanta 2023

Cena za samozber je 3€/kg, predaj nazbieraných jahôd za 6,50 €/kg.

🍓 Eperország Kft. Rajka 2023

Cena jahôd záleží od celkovej hmotnosti. Pri zbere 10 kg jahôd, tak za 1 kg zaplatíte približne 2,70 €. Pri odbere nad 10 kg je cena jahôd 2,50 € za 1 kg, a to v závislosti od kurzu.

🍓Samozber jahôd v Košických Olšanoch 2023

Cena za samozber je 4,50€/ kg.

Dobrý tip k zberu jahôd

Najlepší čas na zber jahôd je v ranných a prípadne ešte dopoludňajších hodinách. Máte tak väčšiu istotu, že si budete mať z čoho vyberať. Jahody ešte ráno nie sú prehriate slnkom, tým pádom sa minimalizuje aj riziko ich rýchlej skazy.

Čo urobiť pred príchodom na jahodové pole?

Pred návštevou jahodoviska by ste si mali telefonicky alebo na webe danej spoločnosti overiť, či náhodou nie sú ich polia vyzbierané. Taktiež si odsledujte, či daná spoločnosť nemá ako podmienku konkrétne nahlásenie sa na presnú hodinu samozberu.

Nezabudnite ani na vhodné oblečenie, ktoré by malo byť pohodlné. A zvoľte aj obuv ideálnu na pole. Keď prší, siahnite po gumákoch, v horúcom a suchom počasí postačia tenisky. V prípade horúceho a slnečného počasia si zabezpečte i pokrývku hlavy. V takomto prípade je rovnako nevyhnutnosťou aj opaľovací krém.

A čo ešte? Nádoby na jahody! Samozrejme, že okrem vlastných košíkov či vedier sa vo väčšine prípadov dajú využiť a zakúpiť aj nádoby na zber jahôd priamo na jahodovisku.

Ako sa správať po príchode na jahodovisko?

> Pri príchode rešpektujte priestor vyhradený na vstup a parkovanie. Zamierte priamo k pokladni. Tu si nádoby odvážite a presúvate sa na samozber jahôd na pole.

> Zbierajú sa len dozreté červené jahody. Jahodu uchopte za stonku, aby sa nepotlačila, odtrhnite a uložte do nádobky.

> Zbiera sa postupne, nepreskakuje sa od jedného riadka k druhému. Pozor na to, kam stúpate, aby ste nespôsobili škody.

> Po zbere jahôd choďte znova k pokladni. Po odvážení svojho šťavnatého a čerstvého úlovku zaplatíte, no a môžete odísť rovno domov vychutnávať si sladké plody a spracovávať ich na delikatesy rôzneho charakteru.

Tieto inštrukcie sú všeobecnejšie, no je možné, že nejakú špeciálnu podmienku zberu môže mať aj konkrétne jahodovisko, preto si inštrukcie overujte aj na mieste.

Výhody samozberu

Vybehnúť na pole s jahodami na samozber to je aktivita, v ktorej sa snúbi príjemné s užitočným. Pobytom na čerstvom vzduchu, fyzickou aktivitou či zážitkom pre deti to však nekončí.

Ak si jahody natrháte sami, môžete mať pocit, že chutia predsa len ešte o čosi lepšie. A nezabúdajte, že na jahodových plantážach je väčšinou aj možnosť „napásť sa“ pri ich zbere. 

Výhodou samozberu je práve i to, že si šťavnaté čerstvé plody vyberáte sami. Ide o regionálnu plodinu. Teda k vám jahody nemuseli cestovať zo zahraničia, ako to zväčša platí o tých zo supermarketov.

Zároveň podporujete slovenských pestovateľov, takže vás po samozbere jahôd bude štekliť na podnebí úžasná chuť a pri srdci vás taktiež môže hriať dobrý pocit, že ste urobili čosi navyše nielen pre seba. 

Inšpirácia na spracovanie jahôd: Recept: Jahodový koktail – ovocné potešenie na viacero spôsobov

jahody spracované na shaky

Ako využiť zvyšky z jahôd?

Vlastný samozber jahôd dáva príležitosť na využitie takých častí jahôd, ktoré inak pri tých zo supermarketu vyhadzujeme. Podobne, ako majú liečivé účinky malinové listy, tak aj samotné zelené stopky a zelené časti jahôd (vyzerajúce ako korunka na jahode) možno využiť na čaj.

K účinkom týchto jahodových zelených častí patrí zmiernenie gastrointestinálnych ťažkostí a dokonca aj zmiernenie bolestí kĺbov. Pôsobia tak vďaka veľkému množstvu minerálov a vitamínov.

Základom pre využitie zelených stopiek z jahôd je ich dôsledné vysušenie. Po odstránení stopiek, resp. koruniek jahody pomocou slamky alebo noža, ich rozložte ich na plech, ktorý vysteľte bavlnenou utierkou a vysušte. Sušte mimo priameho slnečného žiarenia. Prípadne môžete využiť aj sušičku na ovocie.
čistenie plodov po samozbere jahôd slamkou
Po dobrom vysušení viete benefity zelených stopiek jahôd využiť nielen v čaji, ale pokojne ich pridajte aj do smoothie (kde vedia nahradiť zelenú zložku – bylinky či špenát). Naložené v octe (stopky zalejte octom a nechajte 24 hodín odstáť, potom sceďte) dochutia šaláty. Dokonca si z nich niektorí vyrábajú aj voňavý alkohol, ktorým dodávajú šmrnc miešaným drinkom. V tomto prípade stačí vysušené stopky naložiť na niekoľko dní do alkoholu a následne scediť.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik/Plantex/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.