To, že je cesnak patrí medzi zdravie podporujúce ingrediencie v kuchyni, ba dokonca ide o prírodné antibiotikum, už vieme. Jeho benefity pre organizmus sú naozaj pozoruhodné a rovnako aj jeho zloženie zahŕňajúce mangán, selén, vitamín C, vitamín B6, vlákninu či blahodarnú zlúčeninu síry, ktorá je známa aj pod menom pod menom alicín. Práve táto posledná spomínaná zložka spôsobuje aj výrazný zápach cesnaku. Možno vás to prekvapí, ale cesnak možno použiť aj zvonka. Cesnakový olej a cesnaková voda na vlasy pomáhajú najmä pri problémoch s lámavosťou a nadmerným vypadávaním.
REKLAMA

Účinky cesnaku na vlasy

Cesnak zvnútra podporuje imunitu, metabolizmus, efektívne bojuje proti vírusovým ochoreniam a v kombinácii s inými hodnotnými zložkami je tiež súčasťou výživových produktov určených napríklad pre podporu zdravia srdca a normálneho krvného tlaku.

Silu cesnaku netreba podceňovať, a to nielen z hľadiska vnútorného použitia. Na čo je ešte skvelý?

> V cesnaku obsiahnutý vitamín C zvyšuje produkciu kolagénu a ten pomáha stimulovať rast vlasov.

> Taktiež prítomnosť selénu podporuje krvný obeh, čo znamená aj zvýšený prísun živín pre vlasy.

Pozri aj: Rakytník, nechtík a aloe vera na pleť? Účinky TOP prírodnej kozmetiky ťa presvedčia 

cesnak

> Cesnak tiež prečisťuje vlasové folikuly a zabraňuje ich upchávaniu, čím taktiež dokáže brzdiť vypadávanie vlasov. Zvonka je to teda ideálny prostriedok na zamedzenie padania vlasov a ich celkové posilnenie.

> Pôsobí protiplesňovo, protizápalovo a poradí si teda aj s kvasinkami, ktoré môžu ohrozovať rast a kvalitu vlasov.

> Sírnatá zložka alicín dodáva vlasom pevnosť a pružnosť.

Úplne najjednoduchšou možnosťou využitia spomínaných skvelých účinkov je vyrobenie medovo-cesnakovej pasty. Pripravíte si ju jednoducho. A to tak, že miešate med s pretlačeným strúčikom cesnaku a túto hmotu nanesiete na vlasy a vlasovú pokožku. Nechajte pôsobiť 20 minút až pol hodinu a následne umyte.

Cesnakový olej na vlasy

Pokiaľ máte problém s lámajúcimi sa a nadmerne padajúcimi vlasmi, určite si doma vyrobte cesnakový olej (ktorý okrem toho využijete aj v kuchyni).

REKLAMA

Základom je kvalitný, za studena lisovaný olej, olivový či slnečnicový, ktorý vlejte to sklenenej nádoby naplnenej očistenými a nakrájanými strúčikmi cesnaku. Tú následne dobre zatvorte a a dajte na chladnejšie a tmavšie miesto odstáť na desať dní. Potom olej sceďte, nalejte do novej nádoby a uskladňujte v chladničke.

cesnakový olej na vlasy

Pokiaľ nemáte v obľube zdĺhavé procedúry, môžete benefity cesnakového oleja na vlasy využiť tak, že ho jednoducho primiešate do šampónu, kondicionéru či masky.

Ak chcete však dopriať vlasom extra starostlivosť navyše, podporiť rast vlasov a zabojovať proti ich lámaniu a vypadávaniu, urobte si raz za čas masáž pokožky hlavy pred jej umývaním. Do cesnakového oleja môžete pred masážou primiešať aj niekoľko kvapiek čajovníkového oleja.

Na čo ešte možno použiť cesnakový olej zvonka?

Okrem procedúr určených na zamedzenie padania vlasov možno cesnakový olej využiť zvonka aj pri iných problémoch. Pomôže napríklad potlačiť bolestivú infekciu v ušiach, keď si ním budete potierať vonkajšiu časť ucha. Taktiež si ním môžete premasírovať bolestivé miesta na tele. V ľudovom liečiteľstve sa cesnakom liečia aj kurie oká a bradavice. Takže aj cesnakový olej možno využiť na potieranie a elimináciu týchto kožných defektov.

Ak do cesnakového oleja použijete 100 g roztlačeného cesnaku, 100 ml olivového oleja, 100 ml alchemilkového oleja a 10 g prírodného gáfru, získate výborný prostriedok na viacero problémov:

  • zmierňuje reumatické bolesti,
  • využíva sa pri masáži krku a chrbta,
  • masírujú sa ním nohy pri problémoch s vysokým krvným tlakom, 
  • pri výskyte parazitov pomáha masáž brucha. 

Cesnaková voda na vlasy

Pozitívne stimulovať rast vlasov dokážete aj s použitím cesnakovej vody. Ako si ju pripravíte?

Budete na ňu potrebovať lyžičku prelisovanej šťavy z cesnaku na zhruba dve lyžice aloe vera gélu a lyžicu silného harmančekového čaju alebo ružovej vody.

Zaujme ťa: Ako často strihať vlasy, aby zostali vo forme? 

na čo je dobrá cesnaková voda

Touto cesnakovou vodou si aspoň raz do týždňa pred umývaním vlasov premasírujte pokožku hlavy a tiež ju aplikujte do celej dĺžky vlasov a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.