Najnevďačnejšie, najnebezpečnejšie a najťažšie – tak by sa dali označiť zamestnania, o ktorých bude nasledujúci článok. Zaradili sme ho do kategórie RELAX preto, lebo po jeho prečítaní sa vám bude s vysokou pravdepodobnosťou javiť vaše zamestnanie ako prechádzka ružovým sadom. A možno sa aj hodíte na nejaké to školenie či kurz navyše, aby ste si ešte lepšie poistili prácu v kancelárii so všetkými jej vymoženosťami, ako je napríklad kuchynka či klíma.
Nasledujúce profesie si zaiste zaslúžia kráľovskú odmenu. Bohužiaľ, vysoké ohodnotenie nie je samozrejmosťou a mnohé z nasledujúcich strastiplných kariér je až podhodnotených. Na druhej strane stojí za úvahu, či i tie nadštandardne zaplatené za tie peniaze vôbec stoja. Buďme však radi, že i o najťažšie zamestnania majú ľudia záujem. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k veľkým problémom.
Ktoré najťažšie zamestnania sa umiestnili v TOP 6?
Lovec krabov
Vo všeobecnosti rybárstvo, hlavne to na otvorenom mori, nepatrí medzi najpohodlnejšie zamestnania. TOP pozíciu medzi nimi si však držia lovci krabov. Je síce pravdou, že ich plat je naozaj slušný, no do úvahy treba brať aj nasledovné. Lov krabov v Beringovom mori, o ktorom je tu reč, patrí k najnebezpečnejším zamestnaniam na svete.
Nepochybne mu patrí zaslúžené miesto aj medzi najťažšími zamestnaniami na svete. Ide totiž o vyslovene sezónnu záležitosť (trvá len pár dní), preto je aj nasadenie vysoké a pracovná doba menej než lichotivá – 20 hodín denne.
Zaujme ťa: Práca snov podľa znamenia zverokruhu: Robíš to, čo ťa napĺňa?
Nepretržitá fyzicky náročná práca v chlade a vlhku na rozbúrenom mori ďaleko od pevniny, keď navyše hrozí aj pád do vody a mnoho typov úrazov, si fakticky zaslúži dobrý plat. Ale stojí to za to? Kombinácia fyzicky náročnej práce s nedostatkom spánku a rizikom na každom kroku – to je možno niečo len pre vyšportovaného dobrodruha bez pudu sebazáchovy.
Výškové práce
Toto zamestnanie nie je pre padavky, ktorým sa roztrasú kolená vo výťahu alebo pri pohľade z okna mrakodrapu. A určite ani nič pre tých, ktorým nevyhovuje práca v exteriéri.
Či už ide o montérov, pokrývačov alebo čističov okien na výškových budovách – hlavné riziko ich práce je zrejmé. Stačí jeden chybný krok a môže to byť posledný deň v práci, a to definitívne.
Okrem fyzicky náročnej práce a hrozby pádu je nepríjemným faktom aj to, že sú výškoví pracovníci vystavovaní rôznym poveternostným podmienkam. Dostať úpal pri tomto type práce nie je asi ničím nezvyčajným.
Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu
Drevorubač
O tom, že drevorubač má namáhavú prácu, nepochybujte. V súčasnosti sa táto pozícia nazýva pracovník pre drevospracujúci priemysel. Žiadna romantika. No a romantickou a značne nerealitickou zostáva taktiež naivná predstava o rekreačnom pílení dreva v lone prírody.
Nie, nie, pridajte mnoho decibelov z hluku píl, pot, ktorý tečie potokmi a stres z toho, že kus vetvy alebo nebodaj celý strom pristane tam, kde nemá. Je to ťažká práca a rizikové prostredie. Okrem voľne padajúcich kusov dreva totiž nie sú úplne najbezpečnejšie ani samotné motorové píly.
Baník
Toto povolanie už u nás na Slovensku pomaly vymiera, no vo svete je stále aktuálne. A prečo patrí medzi najťažšie zamestnania? Okrem mimoriadnej telesnej námahy je baníctvo spojené aj s mnohými rizikami, ako sú explózie či zosuvy.
Táto práca je taktiež celkom nebezpečnou pre zdravie baníka aj nepriamo. Ťažká drina pod zemou sa časom prejavuje v podobe zničených kĺbov a kostí či ťažkostí s dýchaním, ale aj rakoviny. Samozrejme, všetko spomínané je závislé aj od typu bane, pričom najlepšie z toho vychádzajú hnedouhoľné bane a najhoršie železorudné bane.
Pracovník na ropnej plošine
Táto pracovná pozícia si vyžaduje značné sebazapretie. A to po fyzickej i psychickej stránke. Ťažba ropy a zemného plynu si od zamestnanca na plošine vyžaduje, aby bol mimo svojho domova, a to aj niekoľko mesiacov.
K tomu si ešte pripočítajte 12-hodinové zmeny (aj nočné) a ťažkú drinu v obkolesení vysoko horľavých materiálov. Je tu už vo vzduchu citeľné riziko výbuchu či požiaru.
Tiež si prečítaj: Zamestnávateľ roka: Ktoré znamenie má najbližšie k tomuto titulu?
No a zabúdať taktiež netreba na vysoké požiadavky kladené na adepta v tejto pozícii. Pri prijímaní treba prejsť okrem fyzických testov aj psychologickými testami. Pravdou ale je, že odmena za túto úmornú a rizikovú prácu býva celkom vysoká.
Prvenstvo medzi najťažšími zamestnaniami na svete získava…
A na záver tu máme pomerne kuriózne zamestnanie. Spĺňa všetky kritériá, ktoré ho radia medzi najťažšie zamestnania na svete. A nielen to! Ono okrem vysokého stupňa náročnosti totiž zahŕňa aj mega vysoký stupeň nechutnosti. Táto kombinácia je fakt sila.
Buďme ale konkrétni. V Indii vyberajú aj v súčasnosti žumpy takpovediac ručne. To znamená, že čističi žúmp musia ísť za svojou prácou do jamy, v ktorej sú do veľkej miery ponorení v exkrementoch. Obsah žumpy potom prácne vyberajú pomocou vedier. Okrem neznesiteľného smradu je to naozaj fyzicky náročná a do istej miery aj nebezpečná robota.
Tak ako? Stále si myslíte, že máte ťažké povolanie?
Foto: Freepik