O vode s citrónom sa už toho popísalo celkom dosť. Je to mnohými ľuďmi obľúbený a osvedčený ranný životabudič či dokonca recept na detox. Okrem nakopnutia do nového dňa možno od pohára citrónovej vody očakávať aj dávku vitamínu C, ale aj A či E, horčíka, draslíka, kyseliny listovej či niektorých vitamínov skupiny B. Citrónová voda na chudnutie má taktiež svojich skalných zástancov. Ako to však naozaj je s účinkami citrónovej vody a čo urobí s telom a zdravím človeka, keď do nej pridáte ešte aj iné prírodné ingrediencie? Ako pôsobí citrónová voda s kurkumou alebo voda s uhorkou? Čítajte.
Je naozaj voda s citrónom dobrá na chudnutie?

Citrónová voda má byť zaručeným elixírom na chudnutie. Keď si to zoberieme zo širšieho pohľadu, tak áno. Pohár citrónovej vody je určite lepší ako presladený džús či nápoj s bublinkami. Jednoducho je to pre organizmus vhodnejšia a prírodnejšia alternatíva. Keď však svoje raňajky zavŕšite praženicou so slaninou, tak fakticky ani citrónová šťava nepomôže

Ďalšia inšpirácia: Citrónová káva?! Neuveriteľné, čo dokáže!

Aký je vplyv citrónovej vody?

A prečo si vlastne citrónová šťava vyslúžila také dobré referencie nielen ohľadom chudnutia, ale aj zdravia? Okrem toho, že dopomáha svojou zásadotvornosťou vyrovnávať pH v organizme, telo zbavuje toxínov. Prečisťujúca sila citrónovej vody spočíva v jej močopudnosti. Citrónová voda podporuje metabolizmus, imunitu, hydratuje, má antiseptické a antioxidačné účinky. 

citrónová voda pre zdravie
No okrem vnútorných orgánov vám za ňu poďakuje aj pokožka, ktorá bude s jej pomocou pôsobiť zdravšie. O pleťovej maske z kurkumy sme už písali. Určite sa oplatí vyskúšať aj tú.

Citrónová voda s kurkumou – účinky, ktoré prekvapia

Okrem čistej vody s citrónovou šťavou si možno na posilnenie jej blahodarných účinkov pridať populárnu kurkumu. Vznikne vám o čosi žltší a aromatickejší nápoj. Pozor na to, aby ste to s ňou neprehnali. Na pohár vody postačí polovica aj menej lyžičky tejto koreniny v prášku. Citrónovo-kukrumový nápoj však nevypite na dúšok, ale usrkávajte si z neho počas celého dňa.

V ajurvede sa kurkuma označuje za silný antioxidant bojujúci proti voľným radikálom. Okrem toho treba vyzdvihnúť jej antibakteriálne a antivírusové účinky. Tie sú vedecky dokázané. No zmieňuje sa aj jej protirakovinové pôsobenie. Taktiež sa považuje za bojovníka proti vysokému cholesterolu, demencii či cukrovke.

Zaujme ťa: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?

citrónova voda s kurkumou
Okrem spomínaného dokáže kurkuma aplikovaná zvonka liečiť kožné ťažkosti, ako napríklad akné.

Bude pre vás vhodnejšia citrónová voda s uhorkou?

A čo si ešte možno prihodiť do citrónovej vody pre zdravie a osvieženie? V letnom čase je ideálna uhorka. Postačí vám polovica ošúpanej a na plátky nakrájanej šalátovej uhorky na liter vody s citrónom. Pre extra osvieženie navyše možno dodať aj mätové lístky a pre chuť a špeciálne účinky i kúsky zázvoru. Citrónovo-uhorkovú vodu nechajte pred pitím aspoň hodinu odstáť.

Vitamíny a minerály obsiahnuté v citrónovo-uhorkovej vode pôsobia blahodarne na telo a prispievajú aj ku krásnej pokožke, ale aj vlasom či nechtom. Je to vďaka zinku, horčíku, vápniku a kremíku.

Uhorka pridaná do citrónovej vody zosilňuje antioxidačný efekt vitamínom C, betakaroténom, quercerínom, luteínom či apigenínom. Okrem výdatného osvieženia a hydratácie nápoj s citrónom a uhorkou je ešte lepším bojovníkom proti tukovým vankúšikom a efektívne vyplavuje z tela škodliviny. Kombinácia kremíka, vitamínu C a D je taktiež kľúčová pre dobrý stav kostí. 

A čo negatívne účinky?

Na záver je vhodné pripomenúť aj odvrátenú stránku vody s citrónom.

Neprehliadni: Ako si správne urobiť smoothie nápoj: Vyhni sa týmto chybám 

citrónovo-uhorková voda
Niektorí odborníci neodporúčajú jej pitie citrónovej vody na prázdny žalúdok, keďže citlivejším jedincom môže z dlhodobejšieho hľadiska spôsobiť zdravotné komplikácie. A to napríklad zápal žalúdka či vredy.  A ako asi už viete, v ústnej dutine nepôsobia kyslé potraviny či nápoje priaznivo na zubnú sklovinu. Preto, ako to platí asi pri všetkom, aj citrónovú vodu si doprajte s mierou, nie príliš koncentrovanú a radšej nie na prázdny žalúdok.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.