REKLAMA

Zázračná bylina či prírodný liečiteľ. Aj týmito slovami sa označuje rastlina aloe vera, čiže aloe pravá alebo aj Aloe barbadensis. Jej liečivé účinky poznali už v staroveku. Považovala sa za rastlinu, ktorá prináša šťastie a odháňa zlo. V súčasnosti ponúka naozaj široké využitie – medicínske, kozmetické i ako potravina. Pestovanie aloe vera nie je náročné. Poradíme vám.

Ide o bezstonkový sukulent, ktorý vytvára ružicu kopijovitých listov sivozelenej farby. Listy sú mäsité so zúbkatými pichľavými okrajmi. Svojím tvarom pripomínajú agáve, sú však dužinaté. Existuje okolo 300 druhov aloe, ale z nich len aloe vera má liečebné účinky. 

Účinky aloe vera

Aloe vera obsahuje okolo 140 druhov účinných látok, aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť. Rastlina je výnimočná koncentráciou polysacharidu acemánu, ktorý aktivuje imunitný systém a chráni bunky.

Gélovitá šťava v listoch obsahuje aj vitamíny A, B, C a E, kyselinu listovú, minerály ako horčík, vápnik, chróm, zinok.

Určite si pozri: Zázračné účinky aloe vera využiješ týmito všetkými spôsobmi

Liečivé účinky aloe vera:

  • Posilňuje imunitu. Pri pravidelnom používaní zlepšuje prejavy chorôb vznikajúce z oslabeného imunitného systému: astmu, zápal kĺbov, lupus, syndróm stálej únavy, diabetes.
  • Má silné protizápalové účinky, pôsobí antivírusovo a antibakteriálne, proti plesniam.
  • Používa sa pri liečbe paradentózy.
  • Urýchľuje hojenie popálenín, rán, vredov a používa sa i pri rôznych uštipnutiach a uhryznutiach.

Pozri aj: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?

účinky aloe vera
  • Pomáha liečiť kožné ochorenia. Známe sú jej priaznivé účinky pri rozmanitých kožných problémoch, ako sú akné, ekzémy, psoriáza. Je potrebné si uvedomiť, že zlepšenie nenastane zo dňa na deň, závisí od druhu a stupňa kožného problému. Zlepšenie zistíte najskôr po mesiaci, ba aj dlhšom období.
  • Upokojuje prekyslený žalúdok, priaznivo účinkuje pri žalúdočných i črevných problémoch – zápche a divertikulóze, je známy laxatívny účinok aloe vera v zložke nazývanej aloín.
  • Je účinná pri problémoch s cukrovkou.
  • Používa sa na bolesť svalov.
  • Detoxikuje telo.
...

Aloe vera v kozmetike

Aloe vera v kozmetike sa využíva ako súčasť hydratačných krémov, mliek a šampónov. Gél z aloe vera vďaka antibakteriálnym účinkom a protizápalovým vlastnostiam je aj zložkou produktov proti akné.

Nápoj z aloe vera

Šťavou z aloe vera organizmus získava potrebnú dennú dávku vitamínov a minerálov dôležitých na zabezpečenie  imunity. Pri používaní šťavy z aloe vera nehrozí predávkovanie.

Aloe ADVANCE nutraceutics

Ak chcete vyskúšať  blahodarné účinky aloe vera na svoj organizmus, odporúčame certifikovaný výrobok firmy Nutraceutics. Aloe ADVANCE 1000 ml je výživový doplnok   vyrobený zo 100 % šťavy rastliny Aloe vera  v bio kvalite s príjemnou chuťou, nesladený.

Ako sa starať o aloe vera

Aloe si môžete zadovážiť v záhradkárstve a pestovať doma. Aby sa jej darilo, doprajte jej slnečné miesto, v lete chránené pred dažďom. Pre rastlinu pôvodom z tropických a subtropických oblastí je v našich podmienkach najproblematickejšia zima. Aby ju prežila bez ujmy, je potrebné dodržať niekoľko pravidiel.

>>> TU nájdeš všetko potrebné na pestovanie >>>

aloe vera pestovanie

Ako často polievať aloe vera? Už v priebehu jesene začnite obmedzovať zálievku. Jej nadbytok v zimnom období spôsobí odhnívanie. S príchodom zimy ju musíte preniesť dovnútra, pretože dužinaté listy obsahujú veľa vody a mráz by aloe zničil. 

Nemá však rada prekúrené miestnosti, nájdite jej miesto, kde je dostatok svetla,  ale nie veľa tepla. Ideálna teplota v zime je okolo 10 stupňov Celzia. Polievajte ju raz za dva mesiace, nikdy nie na listy. V lete raz za dva – tri týždne pridajte do zálievky trochu kaktusového hnojiva.

REKLAMA

Presádzanie aloe

Aloe vera presádzajte na jar alebo v lete. Ak ju budete presádzať každý rok, dosiahnete, aby rástla rovnomerne a rýchlo, aby ste mali jej listov čo najväčší úžitok. To, že je to potrebné, zbadáte, keď sa pri hlavnej rastline začnú tvoriť odnože. Týždeň pred presádzaním rastlinu nepolievajte.

Črepník vyberte o niečo väčší ako ten, v ktorom doteraz rástla. Črepník musí mať otvor pre odtok vody. Použite substrát určený pre sukulenty alebo si spravte vlastný substrát tak, že rovnakým dielom zmiešate rašelinu, záhradnú zeminu a štrkopiesok. Na dno črepníka do výšky päť centimetrov dajte drenáž, aby ste zabránili zahnívaniu koreňov. Môžete použiť úlomky z rozbitého terakotového črepníka alebo hobliny z dreva.

Aloe vyberte z pôvodného črepníka, korene opatrne uvoľnite prstami, podržte rastlinu uprostred nového črepníka a zasýpajte substrátom tak, aby sa nedostal do vnútra listovej ružice. Presadenú rastlinu jemne zavlažte.

Ďalšie pestovateľské rady: Starostlivosť o orchidey: Tipy, ktoré musí poznať aj začiatočník

rastlina aloe pestovanie presádzanie

Ako rozmnožiť aloe vera

Pestovanie aloe vera zahŕňa aj jej rozmnožovanie. Ako na to? Aloe vera sa dá rozmnožovať z listov, ktoré sa rozrežú na dĺžku 8 cm a po zaschnutí a namočení do rastového stimulátora sa zasadia do substrátu pre kaktusy. Pretože listy sú dužinaté, plné tekutiny, môže dôjsť k ich infikovaniu v pôde. Takže nie každý pokus je úspešný.

Omnoho jednoduchšie je počkať, kým rastlinka vytvorí odnože. Počkajte, kým budú dostatočne silné so štyrmi listami. Vtedy je predpoklad, že majú vytvorený vlastný koreňový systém. Vyberte celú rastlinu z črepníka, opatrne odnože oddeľte od materskej rastliny a ďalej postupujte tak, ako sme to opísali v kapitole o presádzaní.

Ako získate dužinu?

Na liečebné a kozmetické účely sa používajú listy. Dužinu tvorí hustá huspeninovitá šťava, gél, ktorý obsahuje viac ako dvesto bioaktívnych látok. Získavanie aloe vera gélu závisí od veku rastliny.

Ak je rastlina mladá, jednoročná alebo dvojročná, môžete ju použiť len na riešenie drobných problémov, ako sú popáleniny, uštipnutie hmyzom, menšie poranenia. V tomto prípade list aloe režete po častiach, vrchnú šupku odlúpnite a dužinu použijete tak, že si ňou potierate postihnuté miesta. Ak má rastlinka tri či štyri roky, môžete odoberať celé listy. Vždy si vyberte list zo spodnej časti rastliny. Najskôr odrežte bočné časti s ostňami. Potom odstráňte vrchnú šupku a nožom opatrne oddeľte dužinu od spodnej časti listu.

Prírodný obväz

Pestovanie aloe vera sa oplatí z viacerých zdravotných aspektov. Aloe vera je napríklad označovaná aj ako prírodný obväz. Rastlina obsahuje látku, ktorá hydratuje pokožku, chráni ju pred mikroorganizmami, dokáže zmierňovať bolesť.

Potierajte postihnuté miesta čerstvou dužinou z aloe vera. Pomôcť vám môže aj vtedy, keď to preženiete so slniečkom. Pridajte dve šálky šťavy z aloe do kúpeľa. Aloe pokožku ochladí a bolesť zmierni.

Zaujme ťa: Tehotenstvo a opaľovanie: Riziká, o ktorých musíš vedieť 

gel z aloe

Sirup z aloe vera na posilnenie imunity

300g čerstvého gélu z aloe  pravej rozmixujte a zalejte 700ml červeného vína. Pridajte 500 g medu a 200ml 60-percentného liehu a opäť rozmixujte. Prelejte do sklenených fliaš a odložte na 10 dní na tmavé miesto. Počas tohto obdobia každý deň pretrepte a potom môžete sirup začať používať, a to po lyžičke medzi jedlami trikrát denne. 

Chcete chrániť svoje bunky pred voľnými radikálmi? Je vaším cieľom normalizovať hladinu cukru v krvi, podporiť imunitu i správne trávenie? Nielen s tým pomôže prémiový doplnok výživy 100 % šťava z aloe vera – Aloe ADVANCE.

Kontraindikácie

Aj keď je aloe vera výnimočná rastlina, nečakajte výsledky okamžite, pri jej používaní musíte byť trpezliví. Sú aj okolnosti, keď sa neodporúča na vnútorné používanie a môže mať negatívne vedľajšie účinky. Je to tehotenstvo, zápal ľadvín a močového mechúra, gastritída, vek do 10 rokov.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.