Niekedy je len jemné a nenápadné, inokedy „horí“ celá tvár – červenanie sa. Viete o tom, že sa týka len ľudí a u zvierat k nemu nedochádza? Rumenec nám do tváre najčastejšie vháňa nejaká špecifická sociálna interakcia. Červenanie sa, ktoré býva spojené s rozpakmi alebo hanbou, je pre mnohých ľudí mimoriadne nepríjemným prejavom tela. Najradšej by svoje emócie nedávali takto na známosť a nechali si ich pre seba. Prečo sa vôbec objavuje rumenec a je možné červenanie sa eliminovať a liečiť ho? To sa dozviete, keď budete čítať ďalej.

Červenanie sa odhaľuje našu ľudskosť

Za najzvláštnejší a najľudskejší výraz označoval červenanie sa Charles Darwin, ktorý mu dokonca venoval celú jednu knihu.

Zaujme ťa: Výhody introverta: Na toto sa extrovert nechytá!

Rumenec možno interpretovať aj ako istú formu neverbálneho ospravedlnenia. Tiež bolo dokázané, že ľudia berú ospravedlnenie sa od človeka s rumencom ako naozaj úprimné. Červeň v tvári dokonca odzrkadľuje, či sme ochotní rešpektovať spoločenské normy a starať sa o dobro iných. Zjednodušene povedané – červenajúci sa ľudia sú dobrí.

Je možné dostať pýrenie sa pod kontrolu?

Kľúčovú úlohu hrá pri červenaní sa adrenalín. Ten počas kritických situácií zrýchľuje dych i tep, napína svaly aj zväčšuje zreničky.

Okrem toho tiež rozširuje žily, aby v nich lepšie prúdila krv a tkanivá boli dobre okysličené. V tomto bode sa totiž rozhoduje, či utečieme alebo budeme bojovať, ako to máme zakódované už od pravekých čias. Organizmus nám takto pohotovostne vychádza v ústrety a „vedľajším produktom“ je i červenanie sa.

Dnes už síce nemusíme utekať pred druhým kmeňom či bojovať s divou zverou, ale tento reflex funguje stále dokonale. Napríklad aj v prípade triviálneho pochybenia,  obhajoby diplomovej práce  či iného verejného vystúpenia, prípadne pri pri strápnení sa pred kolegami.

ako zmierniť červenanie sa

Takže adrenalín, ktorý sa zvýšil kvôli ohrozujúcemu podnetu z nervového systému, nám vháňa prostredníctvom ďalších mechanizmov nášho tela krv do tváre a my sa červenáme. Z vyššie spomínaného je už asi zrejmé, že ide o nekontrolovateľný reflex. Spúšťa ho sympatický nervový systém. Ten má na starosti nielen činnosť orgánov v tele, ale aj aktiváciu pudov sebazáchovy. No a práve preto sa proces červenania sa len veľmi ťažko ovplyvňuje. Nehádžte však flintu do žita, okrem hlbokého brušného dýchania, existuje aj jedna malá psychologická vychytávka, ktorá dokáže pomôcť. 

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

Červenanie sa dokáže zmierniť jednoduchý trik!

Na potlačenie červenania sa treba ísť šikovne a trošku oklamať či lepšie povedané zaskočiť nervový systém. Čím viac sa totiž snažíme tento proces potlačiť, tým býva pýrenie sa ako naschvál ešte výraznejšie. Namiesto potláčania rumenca teda radšej stavte na opačnú stratégiu.

Paradoxne sa vnútorne presviedčajte o potrebe čo najväčšieho červenania sa. Efekt bude opačný a vy sa možno aj vďaka tomuto triku pýrenia zbavíte. Samozrejme, berte to tak, že nejde o zaručenú pomoc so 100-percentným účinkom. Opakovanie však robí majstra, takže skúšajte viackrát.

Oplatí sa prečítať: Neformálny small talk: Osvoj si tipy na zdvorilostnú konverzáciu

No a pokiaľ sa vám rumenec nepodarí ani takto dostať pod kontrolu, pripomeňte si pozitívne aspekty pýrenia sa, ktoré sme spomínali. Je veľká pravdepodobnosť, že sa s červeňou v tvári stanete pre druhých ešte sympatickejšími.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.