REKLAMA

Vlasy a ich krása, pevnosť a lesk je témou, ktorá netrápi len ženy. Ľudia hľadajú rôzne spôsoby, ako sa postarať o vlasy prírodnejšou cestou. Teda vyhnúť sa zbytočnej chémii, ktorá môže byť napríklad príčinou alergických reakcií a zhoršenia celkového stavu nielen vlasov, ale aj pokožky hlavy. Ako si umyť vlasy bez šampónu? Tu sú tri jednoduché návody na no poo metódu s ingredienciami, ktoré nájdete bežne v špajze.

Umývanie múkou a octom

Na umývanie vlasov no poo metódou je ideálna ražná múka (po česky žitná múka). Pokiaľ máte vlasy husté a bohaté, použite celozrnnú ražnú múku. Čím viac lepku múka obsahuje, tým je práca s ňou komplikovanejšia. V zásade však možno použiť akúkoľvek múku.

Na jedno umytie budete potrebovať 4 lyžice vybranej múky a šálku vlažnej vody. Tieto dve ingrediencie dobre premiešajte kuchynskou metličkou a zmes použite ako klasický šampón, ktorý však nechajte na vlasoch po premasírovaní o trochu dlhšie postáť. Oplachujte dôkladne vlažnou vodou, na záver použite studenú vodu. Je to dobré na uzatvorenie vlasových buniek.

Na záverečné opláchnutie môžete použiť aj octový oplach. Ten ocení predovšetkým vlasová pokožka, ktorá má problém s lupinami.

Tiež sa oplatí prečítať: Sóda bikarbóna na vlasy: Vyrieši nielen lupiny a mastné korienky!

Do 500 mililitrov studenej vody jednoducho rozrobte lyžičku jablčného octu. Vlasy prepláchnite. Pokiaľ vám vo vlasoch náhodou uviaznu aj po umytí zvyšky múky, tie jednoducho vyčešete.

REKLAMA

A keď sme už pri tom octe. Je to produkt, ktorý možno bez problémov použiť aj na mastné vlasy v rámci domáceho šampónu. Okrem troch veľkých lyžíc jablčného octu k tomu treba aj jednu štvrtinu šálky tekutého kastílskeho mydla, jednu štvrtinu šálky vody a pridať možno aj niekoľko kvapiek čajovníkového oleja.

Najskôr zmiešajte vodu s kastílskym mydlom, potom primiešajte jablčný ocot a čajovníkový olej. Domáci šampón s jablčným octom možno na vlasy a pokožku hlavy aplikovať rozstrekovačom. Jemne vmasírujte, nechajte chvíľku pôsobiť a dôkladne zmyte vodou.

Prírodná zmes na umývanie s vajíčkom a medom

Táto verzia umývania vlasov bez šampónu je o niečo vylepšená o výživné zložky a zahŕňa viac ingrediencií.

Základom je však aj v tomto prípade ražná múka. Na jednu dávku vám stačia tri lyžice. K múke dodajte malú lyžičku medu a jedno celé vajce, ktoré bude v zmesi zastupovať nielen výživnú zložku, ale aj emulgátor. Na záver pridajte šálku uvarenej kávy. Tá dodá potrebnú kyslosť, vyživí pokožku a pomôže vlasom rásť.

Pozri tiež: Farbenie vlasov doma: S týmito tipmi neurobíš krok vedľa

recept na domáci šampón
Zmes si dôkladne vymiešajte, pokojne môžete použiť aj mixér. Výsledný produkt natrite na pokožku vlasov, podobne ako farbu na vlasy. Potom prekryte fóliou a uterákom a nechajte pôsobiť zhruba 10 minút. Následne zmyte a na záver použite kyslý oplach, ktorý spomíname v návode vyššie.

Domáci suchý šampón

Tohto SOS záchrancu na mastné vlasy nedostanete len v obchode, ale bez problémov si môžete urobiť aj lacnú domácu verziu suchého šampónu. Tu je návod naň.

Potrebovať budete 2 – 3 lyžice kukuričného škrobu alebo zemiakového škrobu, 1 lyžicu pravého kakaového prášku (ak ste blondínky, túto zložku vynechajte) a 1 lyžicu jemnej jedlej sódy. Všetky ingrediencie preosejte cez sitko, premiešajte a uzavrite vo vzduchotesnej nádobke.

Aplikujte podobne ako kúpený suchý šampón, a to na korienky vlasov. Chráňte si však oblečenie a pokožku pred zašpinením.

Zaujme ťa: Komu sa hodia ryšavé vlasy? Červená či medená nie je pre každého! 

domáci suchý šampón

Ideálne je tento proces realizovať nad vaňou alebo sprchovým kútom. Po premasírovaní korienkov vlasov a pôsobení zmesi zvyšok z vlasov jednoducho vyčešte.

Foto: Freepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.