REKLAMA

Počas leta si na dovolenke zvyčajne „dovolíme“ o trochu viac ako v bežné dni, preto sme si pre vás pripravili recepty na miešané alkoholické drinky. Nasledujúce drinky s vodkou patria medzi najznámejšie. Takže ak si chcete vyslovene dopriať TOP miešaný nápoj s vodkou, týmito stálicami nič nepokazíte.

S pomerom jednotlivých ingrediencií odporúčame neexperimentovať, i tak ide o viac alebo menej silné alkoholické nápoje. Takže s mierou. Ktorý letný koktail s alkoholom si vyberiete?

Harvey Wallbanger – ikonický drink s vodkou a Gallianom

Hlavnou zložkou, ktorá dodáva tomuto miešanému nápoju s vodkou šmrnc a výnimočnosť, je Galliano. Neodporúčame ho teda zo zoznamu ingrediencií vyškrtnúť ani nahrádzať.

Aspoň v skratke si povedzme, o aký alkohol ide. Galliano, tento sladký a farbu slnka pripomínajúci mok s obsahom 30 % alkoholu, je talianskym bylinkovým likérom. Obsahuje 30 z Toskánska pochádzajúcich bylín, bylinných extraktov i korenín. Vymyslel ho Arturo Vaccari  a pomenoval ho po slávnom dôstojníkovi Kráľovskej talianskej armády, a to v roku 1896.

Ak uvažujete, či sa oplatí Galliano kúpiť, tak áno, pokiaľ máte radi aj tzv. panáka po jedle, prípadne ak si chcete vyrobiť aj iné miešané nápoje, ako je Golden Dream, Yellow Bird či Golden Cadillac.

Všetok alkohol, a to nielen na miešané nápoje, ale aj vyslovené špeciality na rôzne príležitosti nájdeš TU >>>

Harvey Wallbanger miešaný nápoj

A prečo sa tento ikonický drink s vodkou volá Harvey Wallbanger? Traduje sa, že v 70. rokoch ho namiešal jeden vychýrený barman vo svojom bare v Los Angeles pre istého surfistu menom Tom Harwey. Ten sa následne tak opil, že začal narážať do stien, preto „wallbanger“.

Na jeden pohár budete potrebovať:

 • 2 cl vodky
 • 2 cl Galliana
 • pomarančový džús
 • kocky ľadu
 • koktailovú čerešňu, kumkvát alebo kúsky pomaranča ako ozdobu

Postup

šejkri zmixujte vodku s Gallianom a trochou ľadu. Výsledok nalejte na ľad, ideálne v longrinkovom pohári, a dolejte pomarančovým džúsom. Na záver ozdobte. Na zdravie!

Pozri tiež: Recepty: Studená ľadová káva – jednoduchá príprava a super osvieženie

alkoholický drink s vodkou a pomarančovým džúsom

Bloody Mary – paradajková alko klasika

Krvavá Mary rozhodne patrí do top trojky alkoholických klasík, keď hovoríme o drinkoch s vodkou. Má viacero podôb a niektoré jej verzie obsahujú dokonca aj hovädzí vývar či vaječný bielok. Bloody Mary je dokonca vďaka paradajkovej šťave považovaná za liek na opicu.

Obmenou Bloody Mary je napríklad nealkoholická Virgin Mary, v ktorej je len podiel vodky nahradený ďalším paradajkovým džúsom, no a zaujímavá je aj Bloody Fairy, v ktorej sa namiesto vodky používa absint.

REKLAMA

A čo pôvod tohto v základe paradajkového koktailu? Ten je nejasný a viaže sa hneď s viacerými príbehmi, no faktom je, že prvá zmienka o Bloody Mary bola uverejnená v amerických novinách New York Herald Tribune z roku 1939. 

Niektorí ľudia veria, že je tento drink s vodkou pomenovaný po servírke z New Yorku, iní zas, že sa viaže na anglickú kráľovnú Máriu I., ktorá si prívlastok krvavá vyslúžila popravou 300 protestantov.

Ďalšia inšpirácia: Recept: Sangria – dokonalé osvieženie na letné posedenia

bloody mary recept ingrediencie

Na jeden longdrinkový pohár budete potrebovať:

 • 5 cl vodky
 • 10 cl 100 % paradajkovej šťavy, ideálne domácej
 • 1 cl citrónovej šťavy
 • 2 – 3 kvapky Worcesterskej omáčky
 • tabasko
 • zelerovú soľ
 • čierne korenie
 • kocky ľadu
 • cherry paradajky alebo stonku stopkového zeleru ako ozdobu

Postup

Paradajkový džús s vodkou a citrónovou šťavou pretraste s ľadom v šejkri. Pred servírovaním v longdrinkovom pohári dochuťte Worcesterskou omáčkou, tabaskom, soľou a čiernym korením. Pokiaľ nemáte zelerovú soľ, postačí obyčajná. V tom prípade ale dozdobte pohár aspoň zelerovou stonkou a podávajte. Na zdravie!  

Sex on the Beach – jeden z najznámejších miešaných nápojov

Medzi TOP drinky s vodkou a zároveň klasiky patrí zaiste Sex on the Beach. Sladký ovocný drink so šteklivým názvom si vás získa nielen ovocnou chuťou, ale aj efektným vzhľadom. Má mnoho variant, no v origináli sa mieša s broskyňovým likérom a malinovým sirupom. Náš recept je ladený viac melónovo. 

Kým sa dostaneme k jeho namiešaniu, povedzme si pár slov o pôvode Sex on the Beach v jeho pôvodnom znení, teda s broskyňovým likérom, ktorý zohral pri jeho vzniku zásadnú úlohu. A totiž preto, lebo v roku 1987 potrebovala spoločnosť Nation Distribution zvýšiť predaj nového broskyňového alkoholu s názvom Peach Schnapps. No keďže ľudia nemali o alkohol dostatočný záujem, jeden z distribútorov usporiadal na Floride súťaž s peňažnou výhrou, pričom víťazom sa mal stať barman, ktorý predá najviac Peach Schnappsu.

Vyhral Ted Pizio z Confetti baru, ktorý sa rozhodol vdýchnuť miešanému nápoju prázdninovú a dovolenkovú atmosféru, čo sa mu zaiste podarilo, keďže doteraz ide o jeden z najpopulárnejších letných drinkov. 

Na jeden pohár budete potrebovať:

sex on the beach patrí medzi drinky s vodkou

Postup

V mixéri vymixujte melónový likér, vodku, grenadínu a oba džúsy. Do väčšieho pohára nasypte ľadovú triešť a vlejte zmixované ingrediencie. Dozdobte a podávajte. Na zdravie!

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.