REKLAMA

Čoraz viac sa pri liečení zdravotných problémoch navraciame k prírodným pomocníkom. Bylinka, o ktorej bude dnes reč, vám možno rastie aj v záhrade. V našom pásme sa vyskytuje v celkom hojnom množstve, a to tak, že ju dokonca považujeme za burinu. Jej blahodarné účinky by sme však nemali prehliadať. Prírodný liek na suchý kašeľ, ľudovo nazývaný popenec, oponka či zemský brečtan. Zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea) z čeľade hluchavkovité, ako už napovedá jeho názov, pomôže nielen s kašľom, ale aj prieduškovými ťažkosťami či zápalom postihujúcim respiračné orgány. A to zďaleka nie je všetko! Využite zápar, čaj kloktadlo či sirup zo zádušníka, na ktorý nájdete v článku recept.

Prečo sa oplatí nazbierať zádušník?

Zádušník vyrastá z plazivého podzemku, z ktorého vyháňa dlhé hranaté stonky. Zdobia ho modrofialové kvietky. Je to medonosná, aromatická a mierne chlpatá rastlina. Ideálnym časom zberu tejto aj na pohľad peknej bylinky je jarné obdobie. Rastie však aj počas leta. Darí sa mu na tienistých, vlhkých stanovištiach. Môžeme ho nájsť v parkoch, sadoch, záhradných zákutiach, vlhkých lúkach a lužných lesoch.

Pestovanie zádušníka brečtanovitého

 Aj  keď je zádušník pomerne rozšírená bylinka, ak ju chcete mať počas sezóny po ruke, môžete si ju dopestovať. Jeho rozmnožovanie je jednoduché.

Na dlhých ťahavých poplazoch sa ľahko tvoria nové rastlinky. Stačí odstrihnúť výhon a zasadiť ho do skyprenej o kompost obohatenej pôdy. Zádušník môžete zasadiť do záhonu, ale aj do črepníka. 

Pozri tiež: Pleťová voda z ovsených vločiek: Lacná domáca výroba a TOP účinky

bylinka na kašeľ

Vo väčšom črepníku bude vyzerať dekoratívne, keď jeho dlhé výhony s drobnými modrofialovými kvietkami previsnú cez okraj nádoby.

Nazbierať si môžete kvitnúcu vňať zádušníka a následne vysušiť na čaj. Zbiera sa celá vňať v čase kvitnutia, a to od apríla do júla. Zádušník sušte v tieni na dobre vetranom mieste. Ideálna teplota je 30 stupňov a pri sušení rastlinu otáčajte.

Jeho obličkové až srdcovité vrúbkované listy s mierne pikantnou chuťou a obsahom vitamínu C sú skvelým doplnkom zdravých šalátov. Mladé listy sa ako jarná zelenina môžu pridávať do polievok. Bylinka obsahuje aj horčiny, triesloviny či minerálne soli a účinné látky, ktoré rozpúšťajú hlieny. 

REKLAMA

Zo zádušníka si môžete vyrobiť alebo kúpiť taktiež liečivé tinktúry, kloktadlá alebo sirup. Silný odvar zo sušeného zádušníka možno tiež použiť zvonka na podporu hojenia rán, ktoré sa ním premývajú. Vhodný je tiež na ošetrenie problematickej pleti v podobe pleťovej vody. Z odvaru si možno priliať aj do kúpeľa, čo pomôže najmä ľuďom trpiacim na hemoroidy. Tiež si z neho viete vyrobiť prírodný liek ideálny na kŕčové žily. 

Zápar zo sušeného zádušníka pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest, zahlienení, kašli, uľahčuje odkašlávanie a lieči zápaly močových ciest. Ako kloktadlo pomáha hojiť zápaly v ústnej dutine.

Zádušníkový sirup ako prírodný liek na suchý kašeľ – jednoduchý recept

Práve v čase, keď kvitne zádušník, sú časté prechladnutia a ochorenia horných dýchacích ciest. Skvelým pomocníkom na prekonanie týchto zdravotných problémov je sirup zo zádušníka brečtanovitého. Tu je recept.

40 g čerstvo natrhanej vňate zádušníka posekajte a zalejte 500 ml studenej vody, uveďte do varu a odstavte. Nechajte lúhovať 20 minút, preceďte, pridajte med a varte do zhustnutia. Sirup podávajte niekoľkokrát denne.

Zádušník brečtanovitý je skvelý pre jeho: 

  • protizápalové a sťahujúce účinky;
  • detoxikačné pôsobenie;
  • schopnosť odvádzať nadbytočnú vodu z tela;
  • liečivé pôsobenie proti dýchacím problémom, najmä proti suchému kašľu, je ideálny na vykašliavanie;
  • podporu trávenia, vylučovanie žalúdočných štiav i produkciu žlče;
  • blahodarný vplyv na močový mechúr; močové cesty či obličky.

Neprehliadni: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty

Ako ste si mali možnosť prečítať, zádušník je skvelá bylinka a prírodný liek na suchý kašeľ, ale aj na mnohé iné neduhy. Načerpajte teda z jeho blahodarnej sily, povzbuďte a ozdravte svoj organizmus.

Zaujímavosti:

  • Pre korenistú chuť a vôňu sa v minulosti používal v kuchyniach namiesto čierneho korenia.
  • Odvar zo zádušníka pomáhal pri zbavovaní sa hlístov.
  • Rastlina je nebezpečná pre kone, väčšie množstvo čerstvej rastliny v krmive môže byť smrteľné.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.