Rozhodli ste sa, že si svoj nezdravý životný štýl aspoň na chvíľku odľahčíte detoxom? Ideálne by bolo dodržiavať v stravovaní a celkovom prístupe k svojmu telu pravidlá, vďaka ktorým by ste sa nemuseli podujať na nárazové opatrenia. Ich efekt totiž odoznie celkom rýchlo. Detox tela, predovšetkým „čističiek tela“ pečene a obličiek, v rámci niekoľkých dní je minimom, ktorý môžete pre svoj organizmus urobiť.
Podujmete sa na to? Pokiaľ sa cítite bez energie, máte zašednutú pokožku či iné problémy s kožou, mdlé vnímanie a cítite, že to celkovo ide s vami dole z kopca, mali by ste to skúsiť. Urobte to v zdravej miere a tešte sa zo znovu nájdenej vitality.
Chcete dosiahnuť prílev energie, posilniť svoju imunitu, naštartovať myslenie, zharmonizovať cholesterol či podporiť správnu funkciu srdca a ciev? Stavte na komplexný výživový doplnok Trimyco. Obsahuje unikátnu kombináciu extraktov reishi, cordycepsu a hlivy ustricovej.
Detox tela začnite zmenou zlých návykov
Pred tým, ako sa pustíte do detoxikácie organizmu, je maximálne vhodné stopnúť návyky, prostredníctvom ktorých sa váš organizmus rýchlo zanáša, resp. intoxikuje. No a taktiež aj tie zlozvyky, ktoré zamedzujú samoozdravným mechanizmom tela. Nakoľko netreba zabúdať na to, že náš organizmus si dokáže v mnohom pomôcť, len mi mu v tom takpovediac nemôžeme zavadzať.
Pozri aj: Tip na vnútorné posilnenie vitality, činorodej energie a odolnosti proti stresu
Ako teda odblokovať vlastné ozdravné mechanizmy tela? Asi už tušíte, že ohľadom zlozvykov sú v tomto zmysle najškodlivejšie závislosti. Alkohol, tabak, ale aj káva patria do TOP trojky, ktorú treba minimalizovať a ideálne časom aj úplne eliminovať zo svojho života. Pokiaľ toho nie ste schopní, urobte to aspoň v rámci krátkodobého detoxu tela. Aj krátky čas bez týchto látok je lepší ako žiadny. Skúste to!
Kvalitný spánok aj pohyb – bez nich to nepôjde!
Pohyb aj relax – to je základ, ktorý by ste mali pre svoj prospech vybalansovať aj v bežnom živote mimo cielených detoxov. Keďže ale v rámci detoxu tela je ešte dôležitejšie rozhýbať lymfu, snažte sa zbaviť zlozvyku zbytočného vysedávania. Dajte prednosť chôdzi pred vyvážaním sa autom.
Škodlivým zvykom, ktorý narúša správne fungovanie hormónov v tele, je aj ponocovanie. Kvalitný spánok a dostatočne dlhý spánok by tak mal byť po vhodnej strave a pohybe na čerstvom vzduchu taktiež prioritou. Nezabúdajte na spánkové rituály a choďte spať aj vstávajte v tom istom čase. Neuveríte, ako pomáha i táto pre niekoho drobnosť. Tento prístup k spánku je výborný vo všeobecnosti, no celkový detox tela si ho priam vyžaduje.
Jednoduchý a efektívny krok, ako sa detoxikovať
Na správne naštartovanie zdravej detoxikácie je nevyhnuté začať prijímať viac tekutín, a to predovšetkým vo forme obyčajnej pitnej vody. Sladené bublinkové nápoje by mali byť v rámci detoxu tela tabu.
Prečo má v rámci detoxikácie organizmu čistá voda tak zásadnú úlohu? Je to preto, lebo zabezpečuje normálne fungovanie buniek, no a o kvalitný detox sa stará jej prečisťujúca funkcia. Samozrejme, treba vedieť, ako správne hydratovať telo a docieliť optimálny pitný režim.
Na pitný režim nezabúdajte hneď od rána. Odporúča sa vypiť pohár vody hneď ráno po prebudení. No a samozrejme, vodu v dostatočnom množstve si treba dopriať aj pravidelne počas dňa.
Tiež ťa zaujme: Citrónová voda na chudnutie? Neuveríš, aké účinky má s kurkumou či s uhorkou
Priznajte sa. Je pravdou, že na dostatočné hydratovanie cez deň zabúdate? Skúste si teda strategicky nachystať čistú vodu tak, aby ste ju mali „na očiach“.
Vsaďte na „živú stravu“
Prečo počas detoxu tela prehodnotiť svoj jedálniček, asi zhruba viete, no my by sme špeciálne poukázali na implementáciu takzvanej živej stravy. Opakom a úplným tabu aspoň počas detoxikácie by mal byť jej opak, teda polotovary, údeniny a mäsové konzervy. Pozor aj na čokoládu, mliečne výrobky, čierny čaj a bielu múku!
Uprednostniť by ste teda mali „živé“ potraviny, ktoré nemusia byť nevyhnutne konzumované v surovom stave. Strava v surovom strave je tzv. „rawfood“ a má taktiež svoje benefity, no nemusí vyhovovať každému. V každom prípade, pokiaľ si budete variť z čerstvej zeleniny, urobíte svojmu telu veľkú službu. Inšpiráciou nech sú vám pri vyskladaní zdravého jedálnička aj klíčky, mikrobylinky, a v neposlednom rade kyslomliečne výrobky i zdravé smoothie.
Toto sa bude hodiť: Ako si správne urobiť smoothie nápoj: Vyhni sa týmto chybám
No a keďže zvieratá majú v sebe viac tuku ako rastliny, no a je to práve tuk, ktorý v sebe koncentruje ťažké kovy, zvyšky pesticídov a hormónov, odporúčame počas detoxu organizmu príjem mäsa aspoň trochu obmedziť. Dajte prednosť chudším typom (kuracie, morčacie), ideálne z overených chovov.
Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!
Detox recept: Čistiaca zeleninová šťava z paradajok
Zeleninové šťavy sú pri detoxe tela mimoriadne populárne. A naozaj majú efekt. Preto vám ponúkame jeden z receptov na super domáci detox nápoj. Všetky zložky tohto detoxikačného nápoja, ktorý by ste mali popíjať v priebehu dňa (ráno nalačno, potom vždy cca 20 minút pred jedlom), majú protizápalové, antioxidačné a odvodňujúce a celkovo očisťujúce účinky.
Môžete si ho ochutiť soľou. Lepšie však urobíte, keď ju vynecháte. Potrebovať budete 5 – 6 stredne veľkých dobre prezretých paradajok, 1 stonku listového zeleru, 2 – 3 strúčiky cesnaku, malú lyžičku kurkumového prášku, 200 ml vody. Aby sa všetky zložky do tela dobre vstrebali, prilejte do nápoja z panenského olivového oleja a na posilnenie účinkov prichuťte kvalitným bio jablčným octom. Všetky ingrediencie hoďte do výkonného mixéra, pomixujte a svoj detoxikačný nápoj máte hotový.
Odporúčame: TOP vyskladané kúry na posilnenie imunity
Extrémy a rýchle zmeny nie sú cesta správnej detoxikácie
Pri detoxe tela je veľkou chybou, keď svoj organizmus šokujte vyslovene extrémnou zmenou. Je to kontraproduktívne. Zoberte si to tak, že pokiaľ ste si do detoxu dopriali veľké porcie za dvoch a viac ľudí, alebo bol pre vás fast food takpovediac druhým domovom až životným štýlom, asi si ani len neviete predstaviť, že by ste na nasledujúci deň mali začať sŕkať čistú vodu a na obed si dať jogurt s banánom, že áno? Na detox treba ísť s rozumom a tak, aby ste neurobili hneď veľký skok, ktorým by ste mohli telu vyslať nesprávny signál.
Prudká zmena pri detoxikácii nie je žiaduca, nakoľko by mohla spôsobiť nedostatok energie, kolísanie hladín hormónov a šokové prenastavenie metabolických procesov. Telo počas očisty „aktualizuje“ svoje mechanizmy, preto žiadna detoxikácia (ani tá najšetrnejšia) nebude úplne bez vedľajších príznakov (bolesti hlavy, kĺbov a svalov, podráždenosť, depresia…). Snažte sa však o to, aby ste svoje vnútorné mechanizmy úplne „nerozhodili“.
Detox = chudnutie? Pozor na to!
Detox a chudnutie ja samostatnou kapitolou. Tak nejak očakávame, že s detoxom dôjde aj k úbytku na váhe. No nie je to také jednoznačné. Vychádzame už z vyššie spomínanej informácie, že tuk na seba viaže škodliviny. No a práve z tohto dôvodu sa počas detoxu neodporúča ani radikálne chudnutie.
Inak povedané, rýchly úbytok z tukového tkaniva, ktoré nárazovo uvoľní veľké množstvo toxínov, môže spôsobiť dočasné zhoršenie stavu, čo sa týka najmä únavy, zhoršenia alergických prejavov či iných zdravotných ťažkostí chronickejšieho charakteru.
Ide teda o vystupňované vedľajšie príznaky detoxu, ktoré sme už spomínali vyššie. Ak ale naozaj chcete počas detoxikácie aj čosi schudnúť, nezabudnite, že za mesiac sa odporúča zhodiť maximálne 2 až 3 kilá.
Oplatí sa prečítať: Účinky chrenu ťa dostanú: Vyrob si chrenový med nielen proti jarnej únave
Detox tela v priebehu „bežných“ dní
Uvažujme nad tým, ako dosiahnuť trvalejšie účinky účinky detoxikácie. A napokon čo robiť po detoxe? Pravdou je, že správne zvolený detoxikačný program dokáže naštartovať ozdravné procesy v organizme. Je tiež možné, že celkovo prehodnotíte svoj dovtedajší životný štýl. Určite ale treba zvoliť aj vhodný typ detoxikačného programu. Každému jednotlivcovi vyhovuje niečo iné. Detox tela by sa mal prispôsobiť alergiám, intoleranciám či iným špecifickým ťažkostiam daného človeka. Na to taktiež existujú špecialisti.
Čo je ale naozaj dobré zachovať aj po cielenom detoxe tela? Určite to, aby ste si nechali aspoň jeden deň v týždni „odľahčenejší“, čo sa stravy týka. Ak si k tomu zachováte striedmejšie stravovacie návyky, pričom sa budete držať aj vyššie spomínaných tipov na zdravšie stravovanie, tak už do budúcnosti detoxikáciu v naozaj drsnom slova zmysle ani nebudete potrebovať.
Foto: Freepik