REKLAMA

S vodou sa stretávame v snároch v rôznej podobe. Často sen s vodou dokresľuje celkovú interpretáciu, ako napríklad v snoch o akváriu alebo o prelete nad vodou, no niekedy je tento živel priamo v hlavnej úlohe. Nech už je to tak alebo tak, dnes náš snár prináša dôkladnú interpretáciu, keď voda v sne môže znamenať pre snívajúceho zásadné aj menej dôležité veci. 

Čo myslíte, bude v spojitosti s vodou viac pozitívnych alebo negatívnych výkladov? Poďme teda rozanalyzovať sen o vode, ktorý patrí medzi tie bežnejšie, podobne ako sny o lietaní a vznášaní sa.

Voda v sne – základná symbolika

Voda je na jednej strane blahodarná a nevyhnutná, keďže život bez nej by neexistoval, no na druhej strane ide aj o ničivý živel, a to najmä v podobe záplav. V negatívnom kontexte ju tiež spájame s utopením sa či biblickou potopou.

Pomôže ti: Ako sa lepšie sústrediť a naštartovať svoj mozog na plné obrátky?

Voda v sne je symbolom emócií skrytých v podvedomí. Niektoré môžu byť neškodné, no iné zas toxické a zlé ako pre snívajúceho, tak aj pre jeho okolie.

Je preto vhodné identifikovať emócie, ktoré sú do vášho konkrétneho sna o vode zamiešané a zistiť, čo bolo ich spúšťačom.

Sen o vode čistej a vode špinavej

Čím je voda v sne zakalenejšia a špinavšia, tým je menší predpoklad, že si uvedomujete okolnosti, ktoré momentálne formujú váš osud. Nemáte jasno vo svojich emóciách, dokonca vás pohlcujú a tak vašu životnú cestu ešte viac komplikujú.

Niektoré snáre spájajú špinavú vodu skôr s chorobou. Tá vás môže ešte viac ohrozovať v prípade, ak ju v sne nielen vidíte, ale ju dokonca sami mútite. Priezračná čistá voda je zas znamením hlbokého sebauvedomenia a harmónie. Taktiež sa spája s pevným zdravím.

Nie je jedno, či je voda v sne z potoka, bazéna alebo mora

Najideálnejšie je, ak v sne vidíte prúd či prameň krištáľovo čistej vody, teda zdravú vodu v pohybe. Takýto sen je o vitálnom progrese a nezlomnosti.

Pod nezdravou vodou si na druhej strane predstavte vodu stojatú a znečistenú. Tá môže naznačovať okrem choroby tela aj chorú dušu a psychickú stagnáciu či dokonca regres.

Z toho vyplýva, že zatuchnuté močiare, kaluže či hlboké a temné jazerá neveštia pre snívajúceho nič dobré. V pozitívnom kontexte sa však javí prúdiaca a čistá voda potokov. Svieža ľadová voda taktiež poukazuje na dobré zdravie, prípadne jeho posilnenie.

Spozornieť však treba pri vode v sne, ktorá je vyslovene zamrznutá. Pravdepodobne ste stratili svoju vrúcnosť, osobné „teplo“ a máte problém s empatickým preciťovaním. Možno to robíte podvedome, lebo chcete sami seba ochrániť. No nie je to tá pravá forma odolnosti, o ktorú by ste mali stáť.

Zradná môže byť však aj teplejšia voda bazénov alebo morská voda. Tá človeka oberá o vitalitu, i keď na prvý pohľad upokojuje, snívajúceho pohojdáva a relaxuje. Je tu ale pravdepodobnosť, že trpíte sebaklamom a realita môže byť úplne odlišná od toho, čo vidíte vy. 

Pozri tiež: Snár: Vydesila ťa búrka v sne? Hromy a blesky majú aj pozitívny význam

snár voda v bazéne
REKLAMA

Varovaním je aj voda vriaca, poukazujúce na vnútornú citovú búrku. Podobné symbolizuje aj rozbúrené more či oceán.

Boli ste v nej alebo ste ju len pozorovali?

Taktiež je podstatné vnímať odlišne vodu v sne, ktorej ste sa ani len nedotkli a len ste ju z istej vzdialenosti pozorovali, a sny s vodou, ktorá obmývala vaše telo, či už ste plávali, sprchovali sa, zmokli ste a podobne.

Odstup od vody v sne znamená aj odstup od emócií, prípadne neochotu pracovať so svojou emočnou zložkou. Byť v sne v priamom kontakte s vodou naznačuje viac angažovanosť, a to ako v dobrom, tak aj v zlom zmysle.

Kúpali ste sa, plávali, brodili alebo topili?

Poďme sa bližšie pozrieť na rôzne druhy interakcie s vodou počas snívania. Snáre zdôrazňujú najmä nasledujúce. Brodenie sa vodou naznačuje sťažený únik pred ohováraním, intrigami a podozreniami. Ako sme už vyššie naznačili, dôležité je, aby ste pri všetkých vodných aktivitách brali do úvahy aj čistotu či kalnosť vody, prípadne aj jej teplotu.

Kúpanie či sprchovanie sa predstavuje symbolické očisťovanie sa. Môže ísť o očistenie svojho mena. No môže ísť aj o očistu od toxických myšlienok a emócií.

Plávanie ako klasická aktivita spájaná s vodou môže mať pozitívne i negatívne interpretácie. Podstatné je, aký ste mali pocit. Bolo to pokojné relaxačné plávanie za pekného dňa v čistej vode alebo plávanie proti divokému prúdu o život, prípadne plávanie v kalnej vode, v ktorej ste cítili hrozbu? 

Panika počas plávania v sne sa spája s vašimi obavami v reálnom živote. Nie všetky sú však podložené. Zamerajte sa na svoje emócie, zistite, čo vo vás vyvoláva strach a vďaka racionálnej analýze sa možno dopracujete k tomu, že vlastne o nič nejde. 

sny s vodou nepokojná búrlivá vlny

No a napokon, čo hovorí snár o topení sa vo vode? Sny o topení sa objavujú väčšinou v období, keď je snívajúci pod nadmerným fyzickým alebo emocionálnym tlakom. Dokonca staršie snáre spájajú topenie a utopenie sa v sne aj s reálnym úmrtím, to však treba brať s rezervou.

Čo znamená potopa a záplavy?

Voda môže byť aj nebezpečným živlom v podobe záplav. Sen o povodni, najmä ak je globálna na spôsob biblickej potopy, je mimoriadne silným znamením. No v podstate akákoľvek ničivá záplava v sne reprezentuje emocionálnu smršť.

Pokiaľ pocity snívajúceho odzbroja až paralyzujú, neveští to nič dobré. Ak ste v sne účastníkom potopy, všetko je rýchlo zaplavované, všade je chaos a aj vy ste sa napokon zobudili v strese, znamená to, že strach, ktorý vám uštedruje realita, je nad vaše sily.

Vo svojom vlastnom záujme zachovania psychického balansu by ste s tým mali niečo robiť. Do vášho života prichádzajú veľké zmeny a vy by ste sa mali pripraviť prijať ich. Pokiaľ sa pripravíte a prispôsobíte, je možné, že váš život naberie dobrý smer a zmena bude pre vás prínosom.

No a pokiaľ vo svojich snoch o potope vidíte väčšie priestory zatopené pokojnou vodou, nepociťujete stres a paniku, tak je pravdepodobné, že vaše problémy ustanú. Prípadne ste sa už prispôsobili novej situácii.

Čo hovorí snár o daždi?

Voda v sne i realite tečie, stojí, ale i prší. Dážď v snoch je metaforou plaču a tiež odpustenia. Je o „prečistení vzduchu“ vo vzťahoch, a to aj vo vzťahu k sebe samému.

Či ide o dážď blahodarný, alebo prinesie so sebou do života snívajúceho ťažkosti, zistíte na základe jeho intenzity a samozrejme, že aj pocitov, ktoré sú dominantné počas snívania. 

Neprehliadni: Spoznaj, ako si správne priať a privolať šťastie, lásku i bohatstvo

dážď v sne

Jemný a občerstvujúci dážď bude samozrejme niečo iné ako silná prehánka s bleskami, pred ktorou sa nedá ukryť. Druhé spomínané súvisí s nespracovanými toxickými myšlienkami, ktoré vyvolávajú znova a znova ďalšie „zožieranie sa“ pre niečo.

Sen o vode v dome

Špeciálnym snom v kontexte s vodou je zaplavený dom. O dome sme si už v snári hovorili, že reprezentuje väčšinou telo snívajúceho. Pokiaľ hladina vody v dome stúpa, symbolizuje to teda zaplavenie emóciami. 

Ak sa voda v sne dostane až úplne pod strechu, je zrejmé, že zahltenie myšlienkami a emóciami je na veľmi vysokej úrovni a je pre snívajúceho záťažou. Ak už nepomôže relax, dovolenka a prečistenie hlavy, bolo by dobré obrátiť sa na odborníka. Je tu totiž riziko prevalcovania emóciami až mentálneho vyhorenia.

snár voda v dome

Úplným opakom, keď má človek svoje emócie a myšlienky pod kontrolou je situácia, keď po vode v sne kráča.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.