Narodenie dieťaťa do rodiny vnímame ako dar a pre niektorých je to i naplnenie najsilnejšieho priania.  Ako je to však v prípade, keď sa objaví dieťa v sne? Samozrejme, je to tak ako aj v prípade ostatných výkladov, teda neexistuje len pozitívny alebo len negatívny význam vyplývajúci z prítomnosti konkrétneho objektu či človeka v sne.

Dôležité sú aj samotné okolnosti, v ktorých sa nachádzajú, i činnosti, ktoré vykonávajú. Teda aj snár o dieťati obsahuje nejaké tie negatívne interpretácie. Vo väčšine prípadov však možno konštatovať, že dieťa v sne predpovedá šťastný sled udalostí. Poďte sa na to pozrieť. Narodenie dieťaťa a pôrod ako taký, dieťa v náručí či plačúce dieťa – každý z týchto výjavov si vyžaduje vlastnú interpretáciu.

Narodenie dieťaťa a bábätko v sne

Pôrod, ale napokon aj samotný novorodenec nesie v sebe symboliku nového začiatku, novej kapitoly v živote, nového projektu, plánu… Napovedá aj o skrytom potenciáli, raste a vývoji – či už vás ako osôb, alebo toho, do čoho sa púšťate. Mať dieťa v sne sa v širšom v základe interpretuje ako príchod radosti a šťastia. Snáre vyzdvihujú najmä pozitívne výklady týkajúce sa novorodencov či malých detí.

Novorodenec taktiež reprezentuje krehkosť a bezbrannosť, čím môže snívajúcemu pomôcť lepšie odhaliť jeho možno skrytejšiu túžbu po pozornosti či starostlivosti. Rovnako krehké sú však aj všetky začiatky, preto tieto sny o malých deťoch nabádajú k zodpovednosti a opatrnosti vo svojich rozhodnutiach a činoch. Nové nápady či myšlienky ešte nemusia mať definitívnu podobu, keďže aj novorodenec odhaľuje svoj potenciál až časom.

Neprehliadni: Celoročný horoskop

sen o malých deťoch

Ženský a mužský pohľad na novorodenca v sne

V prípade sna o dieťati treba rozlišovať, či sa sníval žene alebo mužovi. Ak sa objavilo v sne žene, môže celkom logicky pripomínať tehotenstvo či blížiaci sa pôrod. (Výklad tehotenstva v sne nájdete TU.) V tomto kontexte do úvahy prichádzajú ešte staré interpretácie, keď dieťa videné na rukách muža znamená narodenie chlapca a na rukách ženy zas narodenie dievčatka.

Novorodenec v sne ženy však môže byť aj pripomienkou na „tikanie biologických hodín“. Prípadne takto do popredia vystupuje i samotná túžba ženy po rodine. V prípade muža dieťa v sne reprezentuje najmä už spomínané nové projekty alebo čerstvé a prevratné udalosti v jeho živote, ktoré majú veľkú váhu a zaslúžia si aj vysokú pozornosť.

Pôrod v sne

Točil sa celý váš sen okolo dieťaťa, no predovšetkým okolo procesu, keď sa bábätko dostáva na svet? Porodiť dieťa v sne je podobne ako v realite veľkou udalosťou. Snár poukazuje na metaforu o bolesti, vďaka ktorej prichádza na svet nový život. Aj samotná práca na sebe, keď sa robí poriadne, „bolí“. Človek sa musí na ceste za svojimi snami všeličoho vzdať a taktiež všeličo prekonať či vydržať. Podľa toho, ako ste sa počas sna a po prebudení cítili a ako napokon samotný pôrod v sne dopadol, môžete vydedukovať, či vaše úsilie padne na úrodnú pôdu.

Ľahký a rýchly pôrod v sne je skvelým znamením expesného napredovania a dosiahnutia cieľa. Nebojte sa však, aj bolestivý a dlhý pôrod, ktorý ste v sne absolvovali, môže znamenať v konečnom dôsledku úspech. Akurát sa budete musieť popasovať s viacerými prekážkami.

Pozri aj: Snár: Svadba a sobáš v sne – čo znamenajú?

snár pôrod

Ak muž sníva o tom, ako je pri priateľke či manželke, ktorá rodí, interpretuje sa to ako znak zodpovednosti a oddanosti k rodine ako takej. Ak sa však na druhej strane vidí v sne samotný muž, ako rodí, znamená to, že i keď mu to možno nebude po vôli, predsa len nebude môcť uniknúť zodpovednosti.  

Narodenie syna alebo narodenie dcéry v sne?

Aj pohlavie vášho novorodenca v sne o pôrode zohráva pre interpretáciu špecifický význam. Pôrod syna, resp. narodenie chlapca predstavuje predovšetkým kariérne povýšenie, dosiahnutie titulu, uznania.

Pôrod, pri ktorom sa narodí dievčatko, v sebe nesie istú potrebu nadhľadu. Tento sen chce, aby ste sa pozreli na veci a situácie s odstupom, nebrali ich smrteľne vážne a urobili si možno aj zo samotnej práce hru. Zatiaľ čo sen o narodení dcéry dáva do pozornosti vašu vnútornú emocionálnu sféru, tak sen o narodení syna je skôr o tom, ako vás vnímajú druhí a o materiálnom prilepšení si.

Narodenie dvojčiat – to je zas o väčšom množstve ponúk, ktoré dostanete. Čakajte viac pracovných ponúk, prijatie na viac vysokých škôl či stáží.

Dieťa na rukách spí alebo sa zošmyklo?

Keď dieťa v náručí spí, znamená to tiež, že sa dokážete dobre prispôsobiť novým podmienkam či požiadavkám života. Pokiaľ máte v sne pocit, že vám ide dieťa z rúk spadnúť, prípadne sa zošmykuje dole, hlodajú vo vás aj počas bdenia pochybnosti o tom, či zvládnete všetky úlohy, ktoré sú vám ukladané. V neposlednom rade môže ísť aj o strach zo straty finančnej istoty.

Sen o malých deťoch či dieťati – čo si treba špeciálne všímať?

V prvom rade je pre interpretáciu kľúčový samotný stav dieťaťa v sne. Je zdravé, pekné a silné? Potom aj vaše plány a projekty majú veľký potenciál a môžete sa tešiť. Boli ste prekvapení z výzoru dieťatka? Tak je pravdepodobné, že na vašej ceste za realizáciou sna dôjde k nepredvídateľným udalostiam. Nemusia byť však vyslovene negatívne.

Dieťa v sne nie je vaše vlastné, ale adoptovali ste ho? Znamená to, že si zoberiete za svoj projekt či plán niekoho druhého. Venovali ste sa v sne dieťaťu, teda hrali sa s ním, dojčili ho, prebaľovali či obliekali, alebo čičíkali? To všetko predstavuje vašu „mravenčiu“ prácu a rozvíjanie toho, čo ste započali – nech už ide o vnútorný prerod (napr. zbavenie sa zlých návykov, závislostí, negatívnych nastavení), alebo plnenie si snov (napr. nová práca, vytúžený projekt). 

Dieťa v kočíku

Trošku odlišný výklad sa viaže na kočíkovanie dieťaťa, i keď aj v tomto prípade ho možno zahrnúť do starostlivosti. Keďže nejde o nosenie na rukách, čičíkanie a ani dojčenie, čo sú vyslovene kontaktné aktivity, tak sa dá predpokladať, že vozenie dieťatka v kočíku znamená istý odstup a menšiu angažovanosť v aktivitách, ktoré by mali byť vašimi prioritami. Mali by ste zistiť, čo spôsobilo tento „chlad“, a to v záujme vlastného pozitívneho smerovania.

Kedy snáre približujú prítomnosť  dieťaťa v negatívnom svetle?

No a na záver sa dostávame aj k vyslovene negatívnym interpretáciám snov o dieťati. Tak ako spokojné, zdravé a hrajúce sa dieťa znamená progres pri plnení vašich cieľov, tak plačúce, nespokojné či nejak evidentne zanedbané dieťa reprezentuje stagnáciu. 

Je to akýsi výkričník, že sa nevenujete dostatočne tomu, na čom vám záleží a o čo ste sa chceli usilovať. Váš projekt, nech už ide o čokoľvek, sa takýmto spôsobom v sne pripomína. Lepšie povedané – robí to zaň vaše podvedomie. A nemusí ísť vyslovene len o zanedbané dieťa, stačí napríklad, keď v sne zahliadnete stratené detské topánočky či nejakú vec po dieťati, ktorá evokuje z nejakého dôvodu smútok alebo nostalgiu. 

Zaujme ťa: Ktoré znamenia najviac podvádzajú? Na tieto si daj pozor! 

snár dieťa

Vyslovene zlostné dieťa napovedá o nie dobrom smere, ktorým ste sa ubrali pri realizácii svojich túžob a tiež napovedá o odtrhnutí sa od podstaty a zle nasmerovanej energii. Posledným negatívnym symbolom v sne, ktorý spomenieme, je mŕtve dieťa. Možno ho vnímať už ani nie  ako stagnáciu, ale priam regres a nutnosť prehodnotenia novej cesty, na ktorú ste sa podujali. 

Videli ste sami seba v sne ako malé dieťa?

Nepriazeň osudu, ale predovšetkým bezmocnosť voči okolnostiam, do ktorých sa dostanete, signalizuje sen, v ktorom ste sami dieťaťom. Je to metafora, keďže ako novorodenec či batoľa veľa nezmôžete. A preto jediné, čo vám zostáva, je plač. Skúste sa však v realite zamerať skôr na to, či je to naozaj tak a či nejde len o váš mylný pocit. Okrem toho môže takýto sen znamenať, že vaše správanie sa nie je adekvátne vášmu veku. Že sa správate detinsky a vaše infantilné
reakcie začínajú okoliu čoraz viac prekážať.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.