REKLAMA

Ráno robí deň! Poznáte to, že keď sa niečo ráno pokazí, máte zvyčajne zlý deň? Myslíme si, že väčšinou to platí a ranná chyba, napríklad v podobe zlého zvyku, má za následok, že ani okolo obeda či k večeru sa necítime v top forme. Ak sa vám to stáva, možno o tom ani netušíte a pritom sami seba sabotujete. 

Robíte týchto desať ranných chýb? Postavte si svoj deň na stabilné základy a vyhnite sa nepriaznivému domino efektu, ktorý spúšťajú tieto ďalej spomínané súčasti rannej rutiny.

Ráno ako základ celého dňa!

Ráno je časť dňa od prebudenia do poludnia, ktorá označuje začiatok dennej aktivity človeka. Zahŕňa prvé hodiny po východe slnka, kedy sa telo i myseľ pripravujú na nadchádzajúci deň.

Ráno je základom celého dňa. Ak ho začnete pozitívne a produktívne, ovplyvní to vašu náladu, energiu a výkonnosť počas zvyšku dňa. Kvalitný ranný štart znamená, že sa aj lepšie popasujete s výzvami dňa.

Zatiaľ čo pokazené ráno môže spustiť domino efekt negatívnych emócií, stresu a nízkej efektivity. Práve preto má zmysel vytvárať si zdravé ranné návyky, ktoré vás podporia fyzicky, mentálne aj emocionálne. A čomu sa teda ráno vyvarovať?

1) Odkladanie budíka – robíte ráno túto chybu?

Odložíte budík a spíte ďalej? Nebudeme si klamať. Najlepšie je pre človeka zobudiť sa prirodzene bez budíka, no väčšina z nás si to najmä v bežný pracovný týždeň nemôže dovoliť. 

No mali by ste vedieť, že odkladaním budíka sa naruší váš spánkový rytmus a dostanete sa do fázy známej ako spánková zotrvačnosť. Spánková zotrvačnosť je stav zníženej bdelosti, spomaleného myslenia a zníženej kognitívnej výkonnosti, čo sa celkom prirodzene vyskytuje krátko po prebudení.

Je to obdobie, kedy sa mozog postupne reštartuje zo stavu hlbokého spánku do úplného bdelého stavu. Tento proces môže trvať niekoľko minút až pol hodiny, no pokiaľ odkladáte budík, môže sa natiahnuť až na hodiny. A to asi nikto z nás nechce, že áno?

Inšpiruj sa: Ranná modlitba: Začni deň vďačnosťou a pokojom

odkladanie budíka ráno

2) Kontrola mobilu po prebudení vás oslabí!

Kontrolujete hneď po prebudení mobil? Nerobte to. Kontrolovanie mobilného telefónu hneď po prebudení môže mať negatívne dôsledky na fyzické a psychické zdravie.

Ranné kontrolovanie e-mailov, správ alebo sociálnych médií vás okamžite vystavuje množstvu informácií. To môže zvýšiť úroveň stresu, pretože mozog nie je pripravený na spracovanie takého množstva podnetov po prebudení. Pri čítaní pracovných správ alebo znepokojujúcich noviniek sa môžete ocitnúť v stave reakcie na problémy, namiesto pokojného začiatku dňa.

Okrem spomínaného by ste mali vedieť, že ráno je mozog najproduktívnejší na kreatívne a strategické myslenie. Kontrolovanie mobilu vás odvedie od prioritných úloh a môže znížiť vašu schopnosť sústrediť sa na dôležité aktivity počas dňa.

3) Nevystavením sa slnečným lúčom okrádate svoje telo i myseľ

Nevyhľadávate ráno slnečné lúče, teda prirodzené svetlo? To je chyba, pretože vystavenie sa rannému slnečnému svetlu aspoň na pár minút má pre telo aj myseľ množstvo pozitívnych účinkov.

Nie je to len otázka zlepšenia nálady, ale aj podpory biologických procesov, ktoré určujú, ako efektívne fungujeme počas dňa. Ranné svetlo je najsilnejším regulátorom cirkadiánnych rytmov. Pomáha telu nastaviť správny rytmus pre uvoľňovanie hormónov.

Slnečné svetlo stimuluje produkciu serotonínu, hormón dobrej nálady, ktorý zlepšuje emočné nastavenie a dodáva energiu. Nedostatok ranného svetla môže viesť k sezónnej afektívnej poruche a celkovo horšej nálade počas dňa. Jeho nedostatok môže taktiež viesť k poruchám spánku a únave. Ak nie je možné načerpať dostatok svetla, napríklad počas tmavých zimných rán, pomáhajú aj svetelné terapie a v zime netreba zabúdať ani na doplnky s vitamínom D.

ranná rutina raňajky v posteli

4) Ráno sa nehydratujete? Celé zle!

Zabúdate na hydratáciu po prebudení? Napiť sa vody po prebudení je dôležitým krokom pre zdravie a celkovú pohodu. Počas noci totiž telo stráca tekutiny dýchaním a potením, čo môže viesť k miernej dehydratácii.

Doplnenie vody po prebudení podporuje kľúčové fyziologické procesy a pripraví organizmus na aktívny deň. Bez dostatočnej hydratácie hrozí malátnosť a nedostatočné sústredenie sa. Mozog je zložený prevažne z vody a aj mierna dehydratácia môže ovplyvniť jeho funkcie, ako je koncentrácia, pamäť a schopnosť riešiť problémy.

Pohár vody hneď ráno tak pomáha zlepšiť bdelosť a duševný výkon. No nie len to. Voda stimuluje aj tráviaci trakt a pomáha pripraviť žalúdok na príjem potravy. Ranný pohár vody tiež podporuje činnosť pečene a obličiek, ktoré filtrujú toxíny z krvi. Po prebudení tak môže pohár vody urýchliť tento proces a pomôcť tak telu zbaviť sa nahromadených odpadových látok.

REKLAMA

5) Ranná káva má svoje pravidlá – dodržiavate ich?

Pijete kávu na prázdny žalúdok? To je z rána naozaj zlé. Nie, tohto ranného života budiča sa nemusíte vzdať. No predtým ako si ju doprajete, hoďte do žalúdka aspoň pár súst ľahkých raňajok. Prečo? Pretože kofeín stimuluje uvoľňovanie kortizolu, stresového hormónu, ktorý dosahuje svoj vrchol ráno.

Pitím kávy na prázdny žalúdok môžete tento proces ešte zintenzívniť, čo môže viesť k nadprodukcii kortizolu. Nadmerné hladiny kortizolu môžu narušiť spánkový cyklus, zvýšiť úroveň stresu a spôsobiť výkyvy hladiny cukru v krvi.

Okrem iného by ste mali vedieť, že káva v rátane bezkofeínovej stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Ak je žalúdok prázdny, táto kyselina nemá potravu na trávenie, čo môže dráždiť sliznicu žalúdka a zvýšiť riziko pálenia záhy alebo gastritídy. Pravidelné pitie kávy nalačno môže prispieť k rozvoju žalúdočných vredov alebo iných tráviacich problémov.

Chcete svoj detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

6) Sladké raňajky?

Doprajete si ráno sladké raňajky, napríklad cereálie alebo sladké pečivo? A viete o tom, že to nie je najlepší nápad? Konzumácia sladkých raňajok môže negatívne ovplyvniť produktivitu a celkovú pohodu počas dňa. 

Bude sa hodiť: Ideálne zdravé raňajky: Chudnutie začína už nimi

Sladké raňajky spôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi. Za nárastom však nasleduje prudký pokles, čo vedie k pocitom únavy, podráždenosti a hladu už krátko po raňajkách. 

...

Vyvážené raňajky, ktoré vás neutlmia, ale povzbudia, by mali obsahovať kombináciu komplexných sacharidov, bielkovín a zdravých tukov. Skvelý je napríklad celozrnný chlieb s avokádom a vajíčkom či rôzne ovsené kaše bez cukru, dochutené ovocím a orieškami.

7) Ráno bez pohybu nie je dobrým štartom

Nájdete si ráno čas aspoň na krátku rozcvičku? Samozrejme, že je jednoduchšie prechádzať ranné správy a poležať si o trochu dlhšie v posteli, no cvičenie ráno je naozaj prospešné.

Ranná rozcvička, aj keď len na pár minút, má množstvo pozitívnych účinkov na telo a myseľ. Pohybová aktivita zvyšuje prietok krvi a kyslíka do svalov a mozgu. To pomáha prebrať organizmus zo stavu odpočinku do aktivity. Zlepšuje bdelosť a pripravuje telo na fyzickú a mentálnu záťaž počas dňa.

Fyzická aktivita taktiež stimuluje uvoľňovanie endorfínov známych ako hormóny šťastia. Ranné cvičenie môže tiež pomôcť znížiť hladinu kortizolu, stresového hormónu a pripraviť vás na pozitívny začiatok dňa.

8) Ráno na televíziu radšej nepozerajte

Sledujete ráno televíziu? Možno by ste si to mali vo svojom záujme odpustiť. Ranné sledovanie televízie totiž môže negatívne ovplyvniť náladu aj produktivitu. Prospešnejšie je zaiste zacvičiť si. Namiesto pozitívneho nabudenia a nastavenia priorít vás televízia vtiahne do pasívneho prijímania informácií. A tie často ani nie sú relevantné.

9) Aká sprcha ráno správne nabudí a aká pokazí deň? 

Dávate si ráno horúcu sprchu? Aj to môže byť problém. Ráno nie je horúca sprcha ideálna z niekoľkých dôvodov, ktoré súvisia s fyziológiou tela a potrebou prebudenia. Zatiaľ, čo teplá sprcha môže byť príjemná, jej účinky môžu narušiť prirodzené procesy, ktoré telo potrebuje na energické začatie dňa.

Horúca voda uvoľňuje telo a nervový systém, čo je užitočné večer, keď sa pripravujete na spánok. Ráno však tento relaxačný efekt môže znížiť bdelosť a predĺžiť ospalosť.

Chladnejšie sprchy stimulujú nervový systém a zlepšujú krvný obeh, čo pomáha telu prejsť z režimu odpočinku do aktivity. Horúca sprcha tento efekt neposkytuje, čím sa telo pomalšie adaptuje na denné výzvy.

Zaujme ťa: Ako sa dožiť vysokého veku? Ani 100 rokov nemusí byť problém!

horúca alebo studená sprcha ráno

10) Nechávate si rozhádzanú posteľ? 

Odchádzate ráno zo spálne s tým, že si nechávate za sebou postlanú posteľ? Má to celkom podstatný psychohygienický efekt. Postlanie postele je prvou dokončenou úlohou dňa.

Upratanie postele poskytuje okamžitý pocit splnenia úlohy a vytvára pozitívny začiatok. To vám môže pomôcť prejsť k ďalším povinnostiam s väčšou motiváciou a produktivitou. Taktiež čistý a upravený priestor znižuje stres.

Upravená posteľ vytvára pocit poriadku vo vašej izbe aj v živote. Tento jednoduchý krok môže zlepšiť vašu náladu ráno a znížiť pocity chaosu a preťaženia.

Skúste sa držať týchto tipov a vystríhať sa spomínaných chýb, aby ste mali čo najlepší štart do nového dňa.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.