REKLAMA

Láska a zamilovanosť síce nie sú to isté, no treba zobrať ako fakt, že bez zamilovania sa len veľmi ťažko rozvinú dvaja ľudia plnohodnotný láskyplný vzťah. Láska funguje na zložitejších princípoch ako zamilovanie sa, ktoré môže vyprchať do stratena. Zamilovanosť je fáza na začiatku perspektívneho vzťahu, keď na druhom zvyčajne prehliadame jeho zlé stránky, nosíme „ružové okuliare“, opantá nás romantika na 100 % a telom prechádza hormonálny ohňostroj.

Pozri sa: Ako dať druhému s vtipom najavo, že ho máš rád či rada?

Opar zaľúbenia sa však postupne rozplýva, pričom najviac vydrží osemnásť mesiacov. Po tomto čase sme už schopní vnímať realitu viac-menej tak, ako je. Teda aj partnerovu odvrátenú stránku a buď dochádza k dezilúzii a rozchodu, alebo dvojica prechádza do fázy rozvíjania vzťahu vďaka obojstrannej snahe. Spoločne upevňujú základy, ktoré by sme už mohli nazvať stabilnejšou láskou. 

My si však teraz zodpovieme na to, čo stojí na počiatku lásky. Čo spôsobuje to povestné „preskočenie iskry“? Ako a na základe čoho sa človek zamiluje? Prečítajte si o podnetoch spôsobujúcich zamilovanie sa. Posvietime si na podvedomie a zdanlivé drobnosti vedúce k zamilovaniu sa.

Feromóny ako esencia zamilovanosti

Pre zamilovanie sa je podstatná naša špecifická osobná vôňa. Veď nie nadarmo sa hovorí, že partneri si musia v prvom rade vzájomne voňať.

Vo zvieravej ríši tento pach napovedá, ako kompatibilný je imunitný systém jedincov. A teda, či je prítomná šanca na zdravé potomstvo. A predstavte si, že toto vieme registrovať aj my. I keď, samozrejme, je toto čuchové vnímanie u ľudí už značne oslabené. No stále nás dokážu niektorí potenciálni partneri svojou vôňou nielen opantať, ale aj odradiť. 

Vône s feromónmi TU > > >

zamilovanosť muža

Aj výška dokáže zamiešať karty

V súčasnosti, keď rešpektujeme vo vzťahoch rôznorodosť a snažíme sa uniknúť zaužívaným schémam, je prekvapujúce, ako na podvedomej úrovni na potencionálnych partnerov pôsobí výškový rozdiel. Je jedným z významných faktorov, ktoré ovplyvňujú zamilovanie sa.

Pričom v tomto vnímaní platí, že chlap by mal byť vyšší ako žena. Zdá sa, že tomuto prikladajú dôležitosť najmä ženy, ktoré sa pri vyššom partnerovi cítia akosi viac v bezpečí, no a tak vlastne aj celkovo lepšie.

Úsmev má veľkú moc

Nie je nič jednoduchšie, ako zvýšiť si vlastnú atraktivitu obyčajným úsmevom. Vo všeobecnosti sú príťažlivejší ľudia vyžarujúci optimizmus a pozitívny prístup k životu. Samozrejme, že ide o zjednodušený pohľad na vec a vo svojej podstate je to o čosi komplikovanejšie. 

REKLAMA

Zamilovanosť sa rozvíja aj cez zmysel pre humor, ktorý by mali mať podľa všetkého rozvinutejší skôr muži. Zaujímavosťou je rozhodne to, že podľa štúdie z Evolution and Human Behaviour muži vnímajú ako atraktívnejšie nie ženy, ktoré ich dokážu rozosmiať (evidentne sa vtipnosť u žien preceňuje), ale skôr tie, ktoré sa s chuťou smejú na ich vtipoch.

Tiež ťa zaujme: Čo robiť, aby ťa mali ľudia radi? Pozri, ako posilniť sympatie

Vplyv podobnosti na zamilovanosť nepodceňujte

Príťažlivosti partnerov na základe vonkajšej podobnosti sa už venovalo pár výskumov. A jeden z nich bol obzvlášť zaujímavý. Psychológ D. I. Perrett v podstate experimentom s fotografiami potvrdil tézu, že čím sú partneri vizuálne podobnejší, tým ich to k sebe viac ťahá.

Tváre dotyčných účastníkov experimentu morfologicky digitalizoval na podobu opačného pohlavia a spolu s inými tvárami im ich dal zoradiť podľa atraktivity. Dotyční si z pripravených tvárí spravidla vyberali za najatraktívnejšiu svoju transformovanú podobu. Na podobnom princípe funguje aj zrkadlenie sa vo vzťahoch, ktoré pôsobí z dlhodobejšieho aspektu, teda nielen pri zamilovaní sa.

Pohyby počas chôdze ako vábnička

Ak chce žena zapôsobiť na objekt svojho záujmu, mala by byť jej chôdza ladná, no a predovšetkým nie uponáhľaná. Takže spomaľte a vlňte bokmi. Vedeli ste, že kvôli tejto sexy chôdzi si Marilyn Monroe dokonca zvykla odrezať z jedného podpätku na topánke?

Môže sa zdať divné, že zamilovanosť dokáže podnietiť aj obyčajné-neobyčajné kráčanie. No zamyslite sa nad tým, či vás nejaký človek svojou chôdzou skôr odradzoval a ďalší kúsok skladačky zapadne na svoje miesto.

Neprehliadni: Zlý výber partnera: Vieš, ktorí muži nie sú vhodní na vzťah?

zamilovanie príčiny prejavy

Červená farba nie je len symbolom lásky

Ohnivá a zmyselná červená farba pôsobí aj na podvedomej úrovni veľmi príťažlivo, a preto je žena v červenom pre muža o čosi atraktívnejšia. Nehovoríme však, že keď sa oblečiete od hlavy po päty do červenej, máte o zamilovanie sa muža postarané. No isté je, že červená farba tomu dokáže napomôcť.

Príjemný hlas rozochvieva struny zamilovanosti

Mať pre druhé pohlavie príťažlivý hlas môže taktiež výrazne zavážiť v procese zamilovania sa. Výskumy ukazujú, že muži na ženách uprednostňujú skôr vyššie znejúci hlas, čo vraj naznačuje podriadenosť a menší potenciál na konfrontáciu a ženy u mužov zas preferujú dominanciu, ktorá vyžaruje z hlbokého hlasu.

Ako to je s tými zlatokopkami?

Asi vás to neprekvapí, ale je už aj vedecky potvrdené, že atraktivita muža stúpa v očiach ženy aj podľa výšky jeho konta. Dobre zabezpečený muž je totiž pre ženu istotou, že bude o ňu a jej potomstvo postarané. Takže by sa dalo povedať, že pripisovanie atraktivity podľa materiálnych statkov partnera je aj evolučne podmienené a ženám sa to nemôže vyhadzovať na oči v zmysle akéhosi „zlatokopectva“.

Donáška kvetov a darčekových boxov kdekoľvek a kamkoľvek v rámci Slovenska >>>

Zážitky zavážia

Tak toto vám asi nenapadlo. Vedci zistili, že najideálnejšie rande vhodné na zamilovanie sa je také, ktoré je spojené s nejakým adrenalínovým zážitkom. Preto teda zvážte pokojné stretnutia pri káve a minimálne si skúste spoločne pozrieť nejaký napínavý či hororový film. Adrenalín v krvi totiž zvyšuje mieru atraktívnosti toho druhého.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.