REKLAMA

Prečo by nás vôbec malo trápiť, čo najviac škodí obličkám a robiť k tomu aj preventívne kroky, aby fungovali čo najlepšie? Je to predovšetkým preto, lebo obličky sú mimoriadne vyťaženým párovým orgánom, ktorý filtruje každý deň veľké kvantum krvi, pomáha z tela odstraňovať škodliviny, vytvára moč a napríklad aj reguluje množstvo minerálov a vody v organizme.

Funkcia obličiek je nezastupiteľná. Celkovo obličkami prejde za deň zhruba 180 litrov telesných tekutín. A okrem spomínaného sú súčinné pri tvorbe hormónov a červených krviniek, od ich stavu závisí aj sila kostí či aktivácia vitamínu D. Určite súhlasíte, že toto všetko je nápor. Čo najviac škodí obličkám a ako im pomôcť s ich prečistením, zregenerovaním a naštartovaním? 

Ako bolia obličky? Príznaky problémov

Každé oslabenie funkcie obličiek výrazne ovplyvňuje krehkú rovnováhu tekutín, kyselín a zásaditých zložiek v organizme. Zdravie obličiek, ich posilnenie a regenerácia by mala byť v záujme každého. Prevencia je na prvom mieste. A to aj preto, lebo keď už obličky postihnú problémy, v prvých momentoch o tom postihnutí ani len nemusia tušiť. No a krutou pravdou je i to, že väčšinou sú ochorenia obličiek diagnostikované až v pokročilých stavoch.

Možno sa pýtate, ako bolia obličky, no zamerajte sa radšej na iné príznaky. Poškodenie obličiek sa často prejavuje opuchmi, zvýšeným tlakom krvi, zmenami močenia. Bolesťou sa väčšinou ohlasujú už vážnejšie stavy, napríklad infekcie alebo obličkové kamene. Pri chronických ochoreniach obličiek sa bolesť nezvykne vyskytovať.

Inšpiruj sa: Bylinky na obličky: Tieto ich prečistia a zregenerujú

bolesť ladvín bolesť obličky znázornená

Mali by sme pre vlastné dobro myslieť na obličky a robiť všetko pre to, aby sme im ich každodennú drinu uľahčili a nepreťažovali ich až do chorobného stavu svojimi rizikovými zvyklosťami. Čo najviac škodí obličkám a mali by sme sa tomu oblúkom vyhnúť? Nech sa páči, tu je čierny zoznam vecí, ktoré by ste mali zo svojho života vyškrtnúť v záujme zachovania zdravia. A na záver vám dáme aj tipy, ako obličky posilniť a zregenerovať.

1) Sladené nápoje a všetko s nadmierou cukru

Základom zdravých obličiek je to, aby ste mali v norme cholesterol, tlak aj hladinu cukru. No a v tomto duchu treba zdôrazniť, že najčastejšou príčinou zlyhania obličiek je práve cukrovka a s ňou často spojený vyšší krvný tlak a vysoký cholesterol.

Takže pozor na rafinovaný cukor a najmä všetky presladené bublinkové nápoje. K negatívnym účinkom cukru treba pripísať aj ten, že jeho nadmerná konzumácia zvyšuje pravdepodobnosť prítomnosti bielkovín v moči. No a to signalizuje, že s obličkami nie je všetko v poriadku a močové cesty sú náchylnejšie i na infekcie.

Jedným z najčastejších ochorení poškodzujúcich obličky je teda cukrovka. Ide o ochorenie, ktoré pri žiadnej alebo nesprávnej liečbe vedie k poškodeniu obličiek v dôsledku poškodzovania ciev. Prvým poškodzujúcim faktorom je, že zvýšená hladina cukru a zmeny hladín tukov spôsobujú v stene cievy procesy, ktoré ju poškodzujú.

Okrem toho pri nadmerne vysokej hladine cukru krvi dochádza k prekročeniu tzv. obličkového prahu pre glukózu a cukor prestupuje do moču. Keďže je cukor látka, ktorá viaže vodu, dochádza k nadmernej filtrácii krvi cievami obličky, a to vedie k poškodeniu.
čo najviac škodí obličkám čo je dobré na ladviny ukazuje lekár
Pri poškodení klbka ciev v obličke dochádza k prestupu bielkovín do moču, ktoré majú na filtráciu krvi podobný vplyv. Pri takomto zaťažení dochádza k výraznému poškodeniu a následnému odumretiu klbka ciev a krv, ktorá by ním bola filtrovaná, je následne filtrovaná zvyšnými cievami, ktoré sú opäť preťažované. A tak vzniká bludný kruh poškodzovania obličiek, ktorý býva veľmi dlho bezpríznakový a vrcholí po 15 rokoch trvania diabetu. Treba k tomu dodať, že liečení diabetici nemávajú až takéto závažné problémy s obličkami.

Poklesom filtračnej funkcie obličiek sa potom pridávajú ďalšie ťažkosti ako je zvýšený krvný tlak či opuchy. Prechod cukru do moču tiež zvyšuje pravdepodobnosť množenia baktérií v močovom trakte čo môže následnej viesť k opakovaným infekciám.

2) Príliš veľa živočíšnych bielkovín v strave

Rovnako treba zachovať zdravú mieru aj pri prijímaní živočíšnych bielkovín a tukov. Prekročenie dennej dávky bielkovín v strave preťažuje obličky, keďže odpadové produkty vznikajúce po zmetabolizovaní bielkovín sú z tela vylučované močom. Napriek tomu, že aj bezmäsitá strava dokáže byť veľmi bohatá na bielkoviny, sa zdá, že živočíšne bielkoviny urýchľujú chronické ochorenia obličiek viac.

Pozor najmä na nadmernú konzumáciu červeného mäsa. Pamätajte, že v strave je dôležité zachovať balans medzi všetkými zložkami a okrem proteínov je potrebná i vláknina, sacharidy atď. Treba však zároveň uviesť, že u pacientov s ochoreniami obličiek sú riziká pri nadmernej konzumácii mäsa vyššie, keďže ide o ďalšie poškodzovanie už poškodených obličiek. A to v porovnaní s ľuďmi s normálnou funkciou obličiek, ktorým pri bežnom príjme bielkovín nadmerné riziko poškodenia obličiek nehrozí.

3) Nedostatočný, ale aj nadmerný príjem tekutín

Optimálny pitný režim je pre obličky mimoriadne dôležitý. Keď totiž nepijete dostatok tekutín, vedie to k zníženiu objemu cirkulujúcej krvi v obličkách a toto zlé prekrvenie ich poškodzuje. Zvyšuje sa tiež riziko vzniku obličkových kameňov, keďže pri zníženej frekvencii močenia moč stagnuje a následkom toho majú látky v ňom obsiahnuté jednak vyššiu tendenciu vytvárať komplexy v podobe kameňov a okrem toho má moč vyššiu koncentráciu, a teda aj vyššiu koncentráciu kmeňotvorných látok.

Možno by ste to ani nepovedali, ale nie je to len nedostatok hydratácie, čo najviac škodí obličkám. Je to aj jej opak. Osveta ohľadom pitného režimu totiž v tomto smere niektorých ľudí doviedla až do extrémov. Samozrejme, mať so sebou fľašku s vodou a aj v strese nezabúdať piť je naozaj dôležité. Pozor však aj na nadbytočný príjem vody, kedy by obličky nemuseli stíhať plniť svoju úlohu. Pitný režim treba prispôsobiť aktivitám, počasiu a tiež tomu, aké potraviny jeme. Dosť tekutín totiž prijímame aj z potravy.

REKLAMA

4) Tvrdý alkohol

Alkohol vo všeobecnosti zdraviu neprospieva. Pravdou však je i to, že zaťažuje najmä pečeň, mozog, pankreas a zažívací trakt.

Čo však najviac škodí obličkám v rámci alkoholických nápojov? Najhoršou verziou pre obličky je jednoznačne tvrdý alkohol. Ten (okrem iného) zvyšuje krvný tlak. Tiež v záujme obličiek dajte radšej prednosť pivu pred vínom.

Neprehliadni: Ako využiť pivo v domácnosti? Tieto vychytávky musíš poznať!

alkohol a obličky
Pivo síce na obličky nemá dokázaný pozitívny vplyv, ako sa o ňom traduje, ale ani vyslovene negatívny. A na rozdiel od vína ho do seba dostanete viac, čo znamená i viac tekutiny pre organizmus.

5) Fajčenie

Táto aktivita rozhodne nepatrí do zdravého životného štýlu a poškodzuje viac orgánov. Obličky ako „čističky tela“ dostávajú u fajčiarov zabrať, keďže sa musia popasovať so škodlivinami navyše. Sú tak preťažované a táto záťaž môže viesť až k zníženiu funkcie obličiek. Okrem toho fajčenie výrazne poškodzuje cievnu stenu a mikrocirkuláciu v jednotlivých orgánových sústavách, a to vrátane obličiek.

6) Časté prechladnutia

Aj nedostatočné chránenie sa pred zimou či napríklad v lete ponechanie si mokrých plaviek na sebe môže mať za následok prechladnutia, ktoré negatívne ovplyvňujú močové cesty. Oslabená imunita a ľahšie obsadenie močovej sliznice škodlivými baktériami dokáže mať nepríjemnú dohru. A to aj v podobe komplikácií s obličkami. 

Preto príznaky prechladnutia dolných močových ciest netreba podceňovať a je nevyhnutné ich promptne riešiť. Pri nedostatočnej liečbe sa totiž baktérie môžu dostať až k obličkám a spôsobiť závažné ťažkosti.

7) Odkladanie návštevy toalety

Zadržiavanie moču patrí k nebezpečným zlozvykom, ktorými škodíte nielen obličkám. Je to predovšetkým preto, lebo zadržiavanie moču je spojené s množením baktérií, čo vedie ku vzniku infekcie. Druhým faktorom je, že zvýšený tlak v močovom mechúre sa prenáša na močovody a následne na obličky, čo z dlhodobého hľadiska vedie k ich poškodzovaniu.

Tu je nutné spomenúť, že kvôli častým infekciám močových ciest sa ľudia dostávajú do akéhosi začarovaného kruhu. Keď totiž užívajú antibiotiká, ich vedľajšie účinky môžu mať znova negatívny dopad na obličky.

8) Lieky proti bolesti

Keď sme už pri tých liekoch, do popredia dáme aj analgetiká, ktoré slúžia na zmiernenie bolesti.

Samozrejme, že sú situácie, keď sa človek bez nich len ťažko zaobíde. Pozor však na nadmerné užívanie týchto liekov aj pri sebamenšej bolesti. Ich vedľajšie účinky totiž ohrozujú činnosť obličiek, a to najmä tým, že znižujú prekrvenie. V najhorších prípadoch to môže viesť až k ich zlyhaniu následkom nedokrvenia obličiek.
lieky a obličky
Existuje aj stav, ktorý sa označuje ako analgetická nefritída. Tá ohrozuje najmä ľudí s nadmerným dlhodobým užívaním analgetík s prídavkom kofeínu, ktorý upevňuje návyk. Tento stav je spôsobený už spomínaným narušením cievneho zásobenia. Môže viesť k odumretiu časti štruktúry obličky, ktorú označujeme ako papila. Nekrotická papila sa môže uvoľniť do močových ciest a spôsobiť ťažkosti podobné prítomnosti močových kameňov – renálna kolika, prítomnosť krvi v moči či príznaky obštrukcie.

9) Nadmerné solenie

Kvantum soli prijaté stravou nespôsobuje len problémy s vysokým krvným tlakom, ale sú tiež ohrozené obličky. Kde soľ nájdeme vo zvýšenom množstve? Napríklad v polotovaroch, údeninách, rôznych pochúťkach a ani si to neuvedomujeme, ale naozaj významným zdrojom soli je i obyčajné pečivo a chleba.

Zvýšeným solením či neprimeranou konzumáciou vyššie spomínaných potravín sú obličky ohrozené nielen nadmerným množstvom minerálov v organizme, ktoré môžu narušiť komplexné procesy v organizme vedúce k správnej činnosti obličiek, ale aj samotným vysokým krvným tlakom, ktorý je samostatne stojacim poškodzujúcim faktorom. Preventívnym krokom by teda malo byť vedomé znižovanie soli v pokrmoch. Presáľanie vedie k znižovaniu funkcie obličiek a tiež to môže viesť ku vzniku kameňov.

Ako zregenerovať obličky a naštartovať ich funkcie?

Čo najviac škodí obličkám už viete, ale ako im pomôcť? Okrem vyvarovania sa vyššie spomínaného nezdravému životnému štýlu je dobré obrátiť sa na liečivú silu brusníc. Ich príjem je významný najmä pri infekciách močových ciest, no brusnice tiež pomáhajú zamedziť obnovu kalciových kameňov znížením hladiny vápnika v moči.

Že si tieto liečivé plody doprajete len málokedy? Nevadí! Kvalitou výnimočný výživový doplnok URIXIN v sebe skrýva nielen extrakt z brusníc, ale aj iné komplexne pôsobiace látky, ktoré podporujú zdravie močových ciest. A to napríklad aj živé kultúry Lactobacillus acidophilus, extrakty zo zlatobyle, zeleného čaju či žihľavy. Poprípade, tiež môžete využiť aj iné blahodarné látky podporujúce zdravé fungovanie obličiek.

Ďalšími krokmi, ako posilniť funkciu obličiek sú nasledovné:

  • Pite aspoň 2,5 litra tekutín denne, aby ste sa vyhli tvorbe obličkových kameňov.
  • Pri obličkových kameňoch zaraďte do stravy pšeničné klíčky, oriešky a semená, ktoré sú bohaté na magnézium a vlákninu. Uľahčujú z organizmu vylúčiť nadmerné množstvo vápnika a oxalátov.
  • Ďalšími obličky posilňujúcimi zložkami v strave sú cesnak, petržlen i čučoriedky. 
  • Doprajte si v týždni aspoň jeden či dva očistné dni, keď nebudete jesť mäso.

Foto: Freepik

Odborný garant článku: MUDr. Soňa Molnárová

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.