Obličky sú mimoriadne vyťaženým párovým orgánom, ktorý filtruje každý deň veľké kvantum krvi, pomáha z tela odstraňovať škodliviny, vytvára moč a napríklad aj reguluje množstvo minerálov a vody. Keď obličky postihnú problémy, v prvých momentoch o tom ľudia ani len nemusia tušiť. Bolesťou sa väčšinou ohlasujú už vážnejšie stavy. Práve preto musíme myslieť na obličky a robiť všetko pre to, aby sme im ich každodennú drinu uľahčili a nepreťažovali ich až do chorobného stavu svojimi rizikovými zvyklosťami. Čo najviac škodí obličkám a mali by sme sa tomu oblúkom vyhnúť? Nech sa páči, tu je čierny zoznam vecí, ktoré by ste mali zo svojho života vyškrtnúť v záujme zachovania zdravia.

1) Sladené nápoje a všetko s nadmierou cukru

Základom zdravých obličiek je to, aby ste mali v norme cholesterol, tlak aj hladinu cukru. No a v tomto duchu treba zdôrazniť, že najčastejšou príčinou zlyhania obličiek je práve cukrovka. Následne je to vyšší krvný tlak a vysoký cholesterol.

Takže pozor na rafinovaný cukor a najmä všetky presladené bublinkové nápoje. K negatívnym účinkom cukru treba pripísať aj ten, že jeho nadmerná konzumácia zvyšuje pravdepodobnosť prítomnosti bielkovín v moči. No a to signalizuje, že s obličkami nie je všetko v poriadku a močové cesty sú náchylnejšie i na infekcie.

2) Príliš veľa živočíšnych bielkovín v strave

Rovnako treba zachovať zdravú mieru aj pri prijímaní živočíšnych bielkovín a tukov. Prekročenie dennej dávky bielkovín v strave preťažuje obličky. Do budúcnosti si tak zásadne mäsitým jedálničkom zarábate na problémy, a to nielen s obličkami.

Pozor najmä na nadmernú konzumáciu červeného mäsa. Pamätajte, že v strave je dôležité zachovať balans medzi všetkými zložkami a okrem proteínov je potrebná i vláknina, sacharidy atď.

3) Nedostatočný, ale aj nadmerný príjem tekutín

Správny pitný režim je pre obličky mimoriadne dôležitý. Keď totiž nepijete dostatok tekutín, vedie to k zníženiu objemu cirkulujúcej krvi v obličkách a toto zlé prekrvenie ich poškodzuje. Zvyšuje sa tiež riziko vzniku obličkových kameňov.

Osveta však v tomto smere niektorých ľudí doviedla až do extrémov. Samozrejme, mať so sebou fľašku s vodou a aj v strese nezabúdať piť je naozaj dôležité. Pozor však aj na nadbytočný príjem vody, kedy by obličky nemuseli stíhať plniť svoju úlohu. Pitný režim treba prispôsobiť aktivitám, počasiu a tiež tomu, aké potraviny jeme. Dosť tekutín totiž prijímame aj z potravy.

4) Tvrdý alkohol

Alkohol vo všeobecnosti zdraviu neprospieva. Pravdou však je i to, že zaťažuje najmä pečeň, mozog, pankreas a zažívací trakt.

Čo však najviac škodí obličkám v rámci alkoholických nápojov? Najhoršou verziou pre obličky je jednoznačne tvrdý alkohol. Ten (okrem iného) zvyšuje krvný tlak. Tiež v záujme obličiek dajte radšej prednosť pivu pred vínom. 

Neprehliadni: Ako využiť pivo v domácnosti? Tieto vychytávky musíš poznať! 

alkohol a obličky

Pivo síce na obličky nemá dokázaný pozitívny vplyv, ako sa o ňom traduje, ale ani vyslovene negatívny. A na rozdiel od vína ho do seba dostanete viac, čo znamená i viac tekutiny pre organizmus.

5) Fajčenie

Táto aktivita rozhodne nepatrí do zdravého životného štýlu a poškodzuje viac orgánov. Obličky ako „čističky tela“ dostávajú u fajčiarov zabrať, keďže sa musia popasovať so škodlivinami navyše. Sú tak preťažované a táto záťaž môže viesť až k zníženiu funkcie obličiek.

6) Časté prechladnutia

Aj nedostatočné chránenie sa pred zimou či napríklad v lete ponechanie si mokrých plaviek na sebe môže mať za následok prechladnutia, ktoré negatívne ovplyvňujú močové cesty. Oslabená imunita a ľahšie obsadenie močovej sliznice škodlivými baktériami dokáže mať nepríjemnú dohru. A to aj v podobe komplikácií s obličkami. 

7) Odkladanie návštevy toalety

Zadržiavanie moču patrí k nebezpečným zlozvykom, ktorými škodíte nielen obličkám. Je to predovšetkým preto, lebo zadržiavanie moču je spojené s množením baktérií, čo vedie ku vzniku infekcie.

Tu je nutné spomenúť, že kvôli častým infekciám močových ciest sa ľudia dostávajú do akéhosi začarovaného kruhu. Keď totiž užívajú antibiotiká, ich vedľajšie účinky majú znova negatívny dopad na obličky.

8) Lieky proti bolesti

Keď sme už pri tých liekoch, do popredia dáme aj analgetiká, ktoré slúžia na zmiernenie bolesti.

Samozrejme, že sú situácie, keď sa človek bez nich len ťažko zaobíde. Pozor však na nadmerné užívanie týchto liekov aj pri sebamenšej bolesti. Ich vedľajšie účinky totiž ohrozujú činnosť obličiek, a to najmä tým, že znižujú prekrvenie. V najhorších prípadoch to môže viesť až k ich zlyhaniu.

Inšpiruj sa: Bylinky na obličky: Tieto ich prečistia a zregenerujú

lieky a obličky

9) Nadmerné solenie

Kvantum soli napríklad v polotovaroch, údeninách či rôznych pochúťkach nespôsobuje len problémy s vysokým krvným tlakom, ale sú tiež ohrozené obličky. Preventívnym krokom by teda malo byť vedomé znižovanie soli v pokrmoch. Presáľanie vedie k znižovaniu funkcie obličiek a tiež to môže viesť ku vzniku kameňov.

Čo najviac škodí obličkám už viete, ale ako im pomôcť? Okrem vyvarovania sa vyššie spomínaného nezdravému životnému štýlu je dobré obrátiť sa na liečivú silu brusníc. Že si ich doprajete len málokedy? Nevadí! Kvalitou výnimočný výživový doplnok URIXIN v sebe skrýva nielen extrakt z brusníc, ale aj iné komplexne pôsobiace látky, ktoré podporujú zdravie močových ciest. A to napríklad aj živé kultúry Lactobacillus acidophilus, extrakty zo zlatobyle, zeleného čaju či žihľavy. Poprípade, tiež môžete využiť aj iné blahodarné látky podporujúce zdravé fungovanie obličiek.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.