Prechod z ponožiek a teplých topánok do sandálok a inej otvorenej obuvi môže odhaliť zanedbanosť a rôzne nedostatky chodidiel po zime. Predovšetkým rozpraskané päty a suchá pokožka na chodidlách dokáže pokaziť celkový dojem, hoci by boli obuté v tých najkrajších letných topánkach. Pokiaľ nemáte vo zvyku absolvovať pedikúru u profesionála, dajte si svoje nôžky pred letom do poriadku svojpomocne. Domáca pedikúra pomôže, najmä ak si ju doprajete s pravidelnosťou. Pokiaľ dodržíte nasledujúce osvedčené kroky domácej manikúry, nemáte čo pokaziť. Práve naopak, budete sa môcť pýšiť pestovanými chodidlami ako z katalógu.
Pedikúra pre krásu aj zdravie
Je nutné pripomenúť, že starostlivosť o chodidlá nie je len otázkou estetiky. Podstatná je aj stránka zdravotná. Pravidelná domáca pedikúra (aspoň raz za týždeň) dokáže pomôcť s minimalizáciou takých ťažkostí, ako sú bolestivé zarastené nechty či taktiež nepríjemné kurie oká. Preto ju netreba zanedbávať ani v zime, keď sú nôžky ukryté. Poďme teda na to.
Len s nožničkami a pemzou si nevystačíte? Viete, čo je žiletka na päty či skalpel na pedikúru?
Domáca pedikúra vyžaduje zopár pomôcok, ktoré vám uľahčia postup. Ten sa potom stane ľahko každotýždennou rutinou a na procedúru budete tieto položky používať opakovane. Investícia sa teda istotne oplatí. A to napríklad aj v prípade, ak trpíte na príliš drsnú a zhrubnutú pokožku na pätách. Vtedy je ideálne siahnuť po efektívnych nástrojoch, ako je skalpel na pedikúru či žiletka na päty. Pozor však, aby ste si s nimi neublížili.
Čo vám uľahčí proces domácej pedikúry?
Pred začatím pedikúry si predom pripravte všetko potrebné. Nižšie sme spísali zoznam, ktorý berte ako rámcový. Nie všetky veci z neho sú absolútne nevyhnutné, no určite urobia pedikúru efektívnejšou.
- lavórik alebo masážna vanička na chodidlá
- soľ do kúpeľa alebo sušené bylinky (napr. levanduľa, šalvia, harmanček, rozmarín) alebo obľúbený esenciálny olejček
- uteráky vyhradené na hygienu nôh
- klasické nožničky na nechty alebo zastrihávač na nechty
- pemza na zhrubnutú kožu
- žiletka na päty alebo skalpel na pedikúru pre veľmi hrubú vrstvu zrohovatenej pokožky
- pilník na nechty alebo elektrická brúska na manikúru a pedikúru
- krém na chodidlá
- vyživujúci olejček na kutikulu a nechty
- laky na nechty, báza pod nechty, top-coat
Zaujme ťa: Ako eliminovať potenie nôh? Tieto tipy zaiste oceníš
Domáca pedikúra začína kúpeľom nôh
Podobne ako v salóne u profesionála, tak aj v domácom prostredí začnite pedikúru kúpeľom nôh. Pripravte si teplú vodu, do ktorej si nasypte špeciálnu soľ určenú na chodidlá. Prípadne si môžete urobiť aj aromatizovaný kúpeľ s pár kvapkami obľúbeného esenciálneho olejčeka či so sušenými bylinkami.
10 až 15 minút močenia chodidiel v kúpeli by malo zabezpečiť dostatočné zmäkčenie pokožky potrebné na nasledujúce procedúry. Aby ste predchádzali vzniku nepríjemných plesní, treba si chodidlá dobre osušiť a netreba nezabúdať ani na priestory medzi prstami.
Zbavovanie sa zrohovatenej kože
Po kúpeli nôh by malo nasledovať obrusovanie zhrubnutej pokožky, ktorá najčastejšie vzniká na päte, bokoch chodidiel či na namáhanom mieste pod palcom.
Podľa toho, akú vrstvu zhrubnutej kože musíte odstrániť, zvoľte k tomu vhodné nástroje. Niekomu postačí pemza, no iný bude musieť siahnuť po efektívnejšej škrabke so žiletkou či špeciálnom pedikérskom skalpeli.
Neprehliadni: Komplexná starostlivosť o nohy pre ľahké domáce použitie
Pozor však na to, aby ste to s oškrabávaním zhrubnutej pokožky neprehnali. Rovnako pozor aj pri manipulácii s týmito ostrými nástrojmi.
Strihanie nechtov – pozor, aby ste si nespôsobili bolestivé zarastanie
Chcete sa preventívne vyhnúť bolestivému zarastaniu nechtov na nohách? Pedikéri v tom prípade odporúčajú, aby vaša domáca pedikúra cielila na zastrihávanie nechtov dorovna.
Prečítaj si tiež: Zarastený necht na nohe: Prevencia, prvá pomoc a domáca liečba
Aby ste dosiahli čo najrovnejšie zastrihnutie, je vhodnejšie ako manikúrové nožničky využiť radšej kliešte na nechty. Po skrátení nechtov na nohách je ešte vhodné upraviť nechty pilníkom. Dbajte najmä na opilníkovanie bokov nechtov. Pokiaľ máte k dispozícii aj leštičku na nechty, teraz je ten správny čas použiť ju.
Výživa nechtov a pokožky chodidiel
Aj v rámci domácej manikúry je veľmi dôležité, aby ste nezabudli na vyživenie pokožky chodidiel, ale aj samotných nechtov a nechtových lôžok.
Zatláčanie či odstraňovanie nechtovej kožtičky nie je vôbec nutné. Aplikujte na ňu a vmasírujte do nej, podobne ako v prípade samotných nechtov, len vyživujúci olejček. Ďalej si môžete urobiť domácu masku na nohy, prípadne si chodidlá zvláčniť kúpenou maskou.
Tip: Čo pomáha mnohým pri domácom ošetrení nôh? Skús a neoľutuješ
No ak chcete tento bod preskočiť, rozotrite do chodidiel aspoň výdatný krém na nohy, ktorý zabezpečí ich hydratovanosť a hebkosť pokožky.
Domáca pedikúra s čerešničkou na záver
Voliteľným krokom domácej manikúry je záverečné prelakovanie nechtov na nohách. Farebné nechtíky vyniknú v otvorenej letnej obuvi. Ak si zvolíte túto možnosť, tak si najskôr na nechty naneste bázu pod lak na nechty. Predĺži životnosť laku a chráni ich pred prípadným nežiaducim zafarbením od laku. Keď báza dôkladne uschne, naneste si aspoň dve vrstvy vybraného laku na nechty. Na záver je vhodné aplikovať takzvaný top coat, teda vrchný vytvrdzujúci lak.
Foto: Freepik