REKLAMA

Reč snov je symbolická a my vám ju odkrývame pomocou komplexných snárov, resp. výkladov snov. Dnes sa pozrieme bližšie na to, čo znamená, keď hlavnú úlohu plnia nechty v sne. Či už sú krátke, dlhé alebo polámané a špinavé – každé majú svoj špeciálny význam a výklad.

V niektorých ohľadoch sú však výklady o častiach tela podobné. Keď si napríklad prečítate snár o zuboch alebo výklad snov o mihalniciach, zistíte isté spoločné znaky. Sen o nechtoch má s vyššie spomínanými snami spoločnú súvislosť so zdravím snívajúceho, a to ako fyzickú, tak aj psychickú. Je to však len všeobecný rámec, ktorý v nasledovných riadkoch prekročíme detailnejšou analýzou. 

Snár nechty (expresné výklady na najčastejšie otázky)

Sen o nechtoch sa objavuje v mnohých variáciách, no najčastejšie sú podľa všetkého sny o vypadnutých, zlomených či vytrhnutých nechtoch, čo je pomerne desivá vízia. No a taktiež časté bývajú sny o nechtoch na nohe. V zrýchlenej verzii si teda prejdeme tieto dve interpretácie. A potom sa náš snár pozrie na vec podrobne.

Čo znamená odpadnutý necht alebo necht zlomený?

Keď sú nechty zo sna polámané či inak zranené, môže to predstavovať nejaký druh stresu či úzkosti v živote. Tieto nepriaznivé pocity môžu vychádzať z obavy ohľadom straty zamestnania alebo straty svojej pozície v práci, prípadne v rodine a podobne. Platí teda rovnica strata nechtov = strata dôležitej životnej priority/hodnoty, alebo minimálne hrozba straty, ktorú snívajúci vnútorne prežíva. Ďalšie detaily sna o nechtoch nájdete v podrobnejších výkladoch nižšie v texte.

Čo znamená necht na nohe?

Snáre interpretujú nechty na nohe ako rozšírenie výkladu snov o nechtoch ako takých. V zásade teda pre ne platí to, čo o nechtoch na rukách. Niekedy je im však prisudzovaná menšia dôležitosť v porovnaní so snami o nechtoch na rukách. Treba si už len následne bližšie naštudovať konkrétny výklad, napríklad – sen s nechtami pestovanými a peknými, alebo so špinavými, odpadnutými a podobne. To už nájdete v našom online snári nižšie s jednotlivými detailnými interpretáciami.

Akú symboliku nesú nechty v sne?

Tak ako napríklad zuby či vlasy v sne a ich stav odzrkadľujú stav zdravia dotyčného snívajúceho, do istej miery to platí aj pri nechtoch. No nejde len o to, či sú nechty v sne upravené, špinavé, zdevastované alebo ste počas spánku podstupovali manikúru.

Tak ako pri každom sne, tak aj v tomto prípade si treba všímať pocity, s ktorými ste sa zobudili. Aj pekné, dlhé a pestované nechty totiž môžu vyvolávať negatívne emócie. Berte ich teda do úvahy pri komplexnom výklade sna.

Okrem stavu zdravia sny o nechtoch odzrkadľujú často i úroveň sebavedomia či spoločenský status. Poukazuje sa na radikálnejšie posilnenie sebavedomia alebo sa týmto spôsobom chce do pozornosti dostať jeho výrazné zníženie a oslabenie. Ktoré situácie v sne o nechtoch by ste nemali prehliadať? Ide najmä o nasledovné.

Čo znamená, keď zohrávajú v sne úlohu krátke alebo dlhé nechty?

S úrovňou sebahodnotenia snívajúceho má výrazne do činenia dĺžka nechtov v sne.

Tie krátke odkazujú skôr na skromnosť a utlmenie ega. Nie vždy je to škodu, ale inokedy to vie hraničiť až s neúnosným podceňovaním sa. V niektorých prípadoch extrémne krátke nechty môžu poukazovať na smútok zo situácie, v ktorej ste sa ocitli.  

Neprehliadni: Farba vlasov podľa znamenia zverokruhu: Vieš, ktorá je tvoja?

snár nechty v sne

Veľmi dlhé nechty zas signalizujú, že to so svojím sebavedomím tak trochu preháňate. Krotiť by ste mali nielen ego, ale i silné vášne a výdavky. Existujú však aj pozitívne výklady pestovaných dlhých nechtov v sne. Patria k nim napríklad predpovede o šikovných a dobrých deťoch alebo výbornom manželovi či manželke. Takže naozaj prajné signály v oblasti vzťahov a lásky. Zamyslite sa nad pocitom počas snívania, ktorý vás povedie k správnej predpovedi.

Klepkali ste nechtami v sne?

Nervózne poklepkávanie nechtami v sne nie je vo všeobecnosti dobrým znamením, no asi najhoršie je klepkanie nechtami o stenu. V tomto prípade je výklad sna nielen nepriaznivý, ale viaže sa aj na dlhú časť života, keď sa budete musieť spoľahnúť len na svoje vlastné sily. Bez rozvahy a múdreho náhľadu na situácie to veru nepôjde. Vymaňte sa však z pozície obete a zoberte život do vlastných rúk. V konečnom dôsledku to môže byť výzva k lepším zajtrajškom.

Polámané, špinavé nechty či zlomený necht – hotové nešťastie?

Asi úplne prirodzene vám v kontexte škaredých nechtov počas snívania napadne aj nie úplne priaznivá budúcnosť. A do veľkej miery to tak veru aj je. Zatrhnutý či rovno zlomený necht odkazuje na negatívne náhle zmeny, a to najmä vo finančnej a kariérnej sfére. Výrazný nedostatok v materiálnej oblasti je spojený aj s trhaním nechtov.

Samozrejme, ako sme už spomínali vyššie, akékoľvek nechtové deformity aj zlú farbu. Obhryzenie či napadnutie plesňou možno interpretovať i z hľadiska zdravotnej stránky, čo v tomto duchu neveští nič dobré.

Okrem chorôb a finančných zlyhaní však špinavé či polámané nechty neraz signalizujú zákernosť v medziľudských vzťahoch. 

Najlacnejšia profesionálna manikúra i pedikúra TU >>>

REKLAMA
škaredé nechty v sne

Často je to aj v kontexte zníženia sebavedomia, teda istej potupy, ohovorenia a podobne zo strany druhých. Špinavé nechty = hanba.

V tých najhorších prípadoch môže ísť dokonca o mix všetkého spomínaného. Preto pozor na ľudí, s ktorými ste v kontakte. Obozretní by ste mali byť aj pri podávaní informácií o sebe.

Čo podľa snára znamená odpadnutý necht?

Špeciálnu pozornosť si v snári zaslúži odpadnutý necht, a to komplet odpadnutý, teda nejde len o odstrihnutú časť z neho. Tento výjav v sne konkrétne predpovedá koniec dlhodobého vzťahu.

Nemusí ísť len o milostný či manželský vzťah končiaci rozchodom či rozvodom, ale aj o dlhoročné priateľstvo. Sen s odpadnutým nechtom je akýmsi posledným výkričníkom, kedy ešte môžete pre záchranu vzťahu urobiť niečo zásadnejšie a vyhnúť sa tak jeho prerušeniu.

...

Hryzenie nechtov

Obhrýzanie nechtov patrí taktiež do kategórie škaredo vyzerajúcich pazúrikov, no samotná aktivita ich hryzenia v sebe nesie ešte ďalšie zásadné posolstvo. Jednak človek, ktorý si v sne obhrýza nechty, trpí na nízke sebavedomie, no a v druhom rade ešte k tomu „znemožňuje“ sám seba a svoju snahu. Napríklad tak, že zbytočne
stráca čas nepodstatnosťami, vyberá si zlé spôsoby, ako dosiahnuť svoje ciele a podobne. Dôsledkami vyššie spomínaných okolností môžu byť aj hádky, nepokoj a nadmerné rozčuľovanie sa.

Strihanie alebo lakovanie? Úprava nechtov v sne prezradí veľa

So sebavedomím snívajúceho má veľa do činenia najmä úprava nechtov v sne. Zveľaďovanie nechtov je spájané väčšinou s pozitívnymi momentmi a zlepšením situácie v živote. Či už ide o posilnenie sebavedomia alebo naštartované ozdravné procesy tela. Zaraďujeme sem ako manikúru, tak aj pedikúru, pilníkovanie a lakovanie nechtov.

Ak si v sne lakujete nechty, viete, čo chcete a veríte v seba. No pozor, pokiaľ lakom prekrývate nie vábne vyzerajúci povrch nechtov, ide o tendenciu prikrášľovať svoj život navonok pred druhými a vydávať sa za niekoho, kým nie ste.

Pilníkovanie a ošetrovanie nechtov má v sebe zahrnutú aj túžbu po relaxe. A vidieť v sne svoje pekne upravené nechty hovorí ako o dobrom psychickom, tak aj fyzickom stave bez ochorení. 

strihanie nechtov v sne

Jediné, čo by mohlo mať výraznejšiu negatívnu konotáciu v kontexte úpravy nechtov je ich strihanie. Pokiaľ striháte alebo vidíte strihať nechty príliš nakrátko, prípadne dôjde k nepríjemnému zastrihnutiu do kože, signalizuje to vyvolanie hádky alebo finančnú stratu.

Na červeno nalakované nechty v snoch

Aj farba, ktorú ste si zvolili na lakovanie nechtov v sne, môže prezradiť o vašej budúcnosti a rozpoložení čosi navyše. Výber sýteho červeného odtieňa pravdepodobne znamená, že ste v plnom nasadení a nebojíte sa ani prípadných prekážok na ceste za vašimi vysnenými cieľmi.

Pokiaľ vidíte na červeno nalakované nechty na druhej žene v sne, zbystrite, môže ísť o vašu úhlavnú rivalku.

Pokiaľ o žene s dlhými červenými nechtami sníva muž, väčšinou to znamená vzrastajúcu túžbu po dotyčnej osobe, no taktiež jeden z výkladov hovorí o nebezpečenstve a riziku úrazov.

Čo znamená lesklá kovová farba laku na nechtoch?

Lesklé zlaté alebo strieborné nechty napovedajú o veľkom význame, ktorý snívajúci pripisuje jeho pozícii v spoločnosti a bohatstvu. Pokiaľ si snívajúca žena v sne lakuje takouto farbou svoje nechty, znamená to, že je pre ňu dôležitejšie „pozlátko“ a to, ako veci vyzerajú, než to, akými v skutočnosti sú. Pozor na sebaklamy, ktoré sa časom nepríjemne vypomstia.

Výklad tmavých lakov na nechtoch

O sklamaní, nepriateľstve a podrazoch zas hovoria tmavé laky na nechty, ktorými si snívajúca osoba lakuje nechty, prípadne ich vidí na nechtoch niekoho iného. Môže ísť o farby čierne, tmavomodré, šedé i hnedé.

A čo nechty na nohe?

Ako sme už spomínali, o nechtoch na nohách počas snívania platí plus-mínus to isté, čo o nechtoch na rukách. Pri nich však treba doplniť, že zle vyzerajúce a choré nechty sa viac viažu na zdravotné problémy súvisiace s fyzickým alebo emočným vyčerpaním. 

Najlacnejšia profesionálna manikúra i pedikúra TU >>>

snár nechty na nohách

Použité zdroje:

[1] Snář (1000 klasických snů), Alpress Praha 2010

[2] Snár, Ikar Bratislava 1990

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.