REKLAMA

Životabudič v podobe zalievanej kávy si doprajú s radosťou mnohí, a to nielen ráno. Okrem občerstvenia tela a mysle však tento nápoj ponúka aj magické odhalenie osudu. Svoj pôvod má predpovedanie budúcnosti z kávy v starej Číne. Pôvodne vlastne nešlo o veštenie z kávy, ale z čajových lístkov. Neskôr začala čaju silne konkurovať káva, preto sa začalo veštiť zo šálky z tohto povzbudzujúceho moku. V Európe sa intenzívnejšie venovali predpovedaniu budúcnosti z kávy starí Rimania a v Taliansku je táto magická praktika zachovaná v podstate až dodnes.

Veštenie z kávy vychádza z viery, že všetko je tvorené malými čiastočkami vytvárajúcimi obrazce. A práve z nich možno predpovedať budúcnosť. Urobte si aj vy z pitia kávy rituál a nezabudnite sa dobre zadívať do kávového gruntu. Ako hľadať obrazce a znaky v kávovej usadenine a interpretovať symboly? To sa dozviete v tomto kompletnom návode na veštenie z kávy.

Už pri príprave kávy dodržte správny postup

Nezabudnite, že základom veštenia z kávy je čerstvo namletá a zalievaná zrnková káva, resp. klasický „turek“ alebo aj tzv. „smeťová“ káva. Tento jednoduchý typ prípravy čierneho nápoja, keď sa len zaleje namletá káva vriacou vodou, je u nás stále populárny, a to aj napriek novším a sofistikovanejším spôsobom prípravy kávy.

Okrem šálky budete na predpovedanie budúcnosti z kávového gruntu potrebovať aj tanierik, teda podšálku. Ideálne je, pokiaľ má vnútro šálky bielu farbu, aby sa vám symboly dobre vyjavili.

Kávu, z ktorej si chce človek veštiť pre seba, by si mal pripravovať a zalievať sám. Káva sa zalieva na trikrát, aby sa vytvorila pekná pena.  Ideálne by sa takáto káva nemala ochutiť cukrom ani mliekom či smotanou. Pri jej príprave a tiež pití treba myslieť na to, čoho konkrétne by sa mala veštba z kávovej usadeniny týkať. 

Neprehliadni: Spoznaj, ako si správne priať a privolať šťastie, lásku i bohatstvo

Šálku kávy pri jej pití držte len jednou rukou, praváci pravou a ľaváci ľavou. Kávu napokon vypite buď troma alebo siedmimi hltmi.

Čo urobiť po dopití kávy?

Po dopití nechajte na dne dostatok tekutiny, aby ste mohli šálkou jemne sprava doľava zakrúžiť a grunt sa dobre prelieval. Nemanipulujte so šálkou náročky tak, aby usadenina pokryla celú vnútornú plochu šálky. Urobte naozaj len jemné zakrúženie.

Potom prevráťte šálku s usadeninou rýchle hore dnom, položte takto na podtanierik a nechajte pár minút odstáť. Následne si môžete podľa popisu symbolov, ktoré uvádzame nižšie, sami a úplne zadarmo vyveštiť svoj osud.

Pri predpovedaní budúcnosti z kávy dajte priestor aj vlastnému podvedomiu

Poďme na to ale pekne postupne. Obrazce, ktoré uvidíte v kávovej usadenine, môžu pripomínať mnohé veci, živé bytosti či dokonca aktivity. Treba dodať, že sa nemusíte striktne držať len interpretácie a významu symbolov z nášho článku. Nechajte, nech zapracuje aj vaša predstavivosť. K slovu sa zaiste dostane aj vaše podvedomie. Počúvajte svoj vnútorný hlas. Zbadať môžete geometrické útvary, predmety, zvieratá, tváre, ale dokonca aj čísla či písmená. 

Veštenie z kávy realizujete následne v pokoji pomocou dešifrovania obrazcov. Tie najvýznamnejšie a najčastejšie sa opakujúce symboly nájdete vysvetlené v nasledujúcich riadkoch. 

Veštenie z kávy – kde hľadať symboly a aký význam im prikladať?

Pri hľadaní vyobrazení ide v podstate o hru tmavej kávy a bledého podkladu šálky. Čím je obrazec tmavší a väčší, tým by mal byť jeho symbol pre vás aj dôležitejší. Pokiaľ sú obrazce bledšie, menšie a nájdete ich v šálke veľké množstvo, ich význam pre váš osud klesá.

Pri predpovedaní budúcnosti z kávy držte šálku tak, aby bolo uško na pravej strane. A to preto, lebo počas procesu veštenia je okrem identifikácie obrazcov dôležité aj to, kde sú umiestnené.

Najväčší dôraz klaďte na výklad obrazcov umiestnených najvyššie, teda najbližšie k hornému okraju šálky. Sú totiž najzásadnejšie a mali by sa vo vašom živote zrealizovať v blízkej dobe.

Na dne šálky skôr nájdete obrazce týkajúce sa minulosti a aktuálne dianie býva zobrazené medzi dnom a vrchným okrajom. Tematicky nájdete symboly ohľadom finančnej situácie oproti ušku šálky a pri ušku sa nachádzajú srdcové a partnerské záležitosti.

Pozri aj: Osobnosť človeka podľa pier: Čo prekvapujúce odhalí tvar a veľkosť úst?

veštenie z kávovej usadeniny gruntu

Toto sú najčastejšie symboly a ich charakteristika pri výklade osudu z kávy 

Veštenie z kávy začneme najjednoduchšími obrazcami. Nemôžete čakať, že vždy v šálke objavíte niečo tak komplexné, ako je zviera či ľudská postava.

Čo prezrádzajú bodky či čiary v kávovej usadenine?

 • Bodky, a to predovšetkým vtedy, keď je ich veľa na malej ploche, symbolizujú kroky (cestovanie, sťahovanie sa), prípadne bozky (zamilovanosť, začiatok vzťahu).
 • Rovné a dobre viditeľné čiary signalizujú, že na ceste za plnením vašich plánov nič nestojí a všetko sa podarí realizovať tak, ako chcete.
 • Slabo viditeľné a prerušované čiary naznačujú nedostatok vôle pri dosahovaní cieľov, prípadne zmenu okolností, ktorá naruší plány a vyžiada si tak ich prehodnotenie.
 • O nestabilite, napätí a neistote v živote napovedajú vlnovky a rôzne kľukaté čiary.
 • Šípka smerujúca nahor poukazuje na rázne a odhodlané kroky v blízkej budúcnosti, ktoré so sebou prinesú šťastie. Pokiaľ ale šípka smeruje na dno šálky, hovorí to o regrese, zbytočnom upínaní sa na minulosť a nešťastí.

Čo znamená kruh, resp. prsteň, prstenec?

Veštenie z kávy v sebe zahŕňa úskalia interpretácie objektov, pričom je takým i kruh. Kruhom totiž môže byť i minca alebo napríklad prsteň. Celkovo však možno neutrálne kruhové objekty vykladať ako pozitívny symbol.

 • No a konkrétne minca alebo mince hovoria o prírastku, a to nielen finančnom, ale napríklad aj do rodiny.
 • Prsteň hovorí o zdarnom ukončení projektov a cieľov. Často predznamenáva zásnuby a svadbu. No kríž v prsteni naznačuje skôr stagnáciu, spomalenie, zastavenie postupu či práce na projekte a podobne.

Vybrali sme: Citrónová káva?! Neuveriteľné, čo dokáže!

veštenie z kávy symboly
 • Pozor tiež na prerušený kruh alebo prstenec, ktoré znamenajú rozčarovanie z istej situácie či z ľudí.

Veštenie z kávy a numerológia – čo znamená, keď vidíte konkrétne čísla?

Našli ste si v šálke čísla? Tak vedzte, že s najväčšou pravdepodobnosťou predstavujú čas. Môže ísť o hodiny, ale aj dni či roky. To viete odlíšiť podľa toho, akej veľkosti sa číslo zjaví v kávovej usadenine. Veľké znamená roky, stredná veľkosť predstavuje mesiace, malé dni a úplne miniatúrne hodiny.

Pokiaľ vám ale intuícia napovedá, že číslo nie je naviazané na dátum či čas, možno to interpretovať nasledovne.

Veštenie z kávy a písmená

Písmená abecedy v kávovom grunte môžete vykladať ako iniciály, a to nielen osoby, ale môže ísť napríklad i o prvé písmeno mesta alebo miesta, ktoré bude v nasledujúcich dňoch pre vás kľúčové. V tomto prípade si taktiež treba všímať ďalšie obrazce, ktoré uvedú písmeno do celkového kontextu.

Neprehliadni: Čo prezradia ruky? Podľa ich typu zistíš osobnosť

REKLAMA

Postavy a tváre v kávovom grunte

 • Veštenie z kávy odhalilo pred vami ľudskú tvár, a to dokonca známu? Pozor na ostatné znamenia v šálke. Nakopenie negatívnych symbolov môže znamenať blížiace sa nebezpečenstvo pre daného človeka. V kontexte s pozitívnymi symbolmi zas prichádza závratné šťastie. Ľudská tvár z profilu predpovedá krátke priateľstvo alebo známosť.
 • Kráčajúca postava je symbolom šťastia a úspechu, sediaca postava zas poukazuje na chorobu a nedostatok. Ak človek sedí na koni alebo stúpa horou, znamená to postup na spoločenskom rebríčku či v práci. Postava so zbraňou či palicou v ruke hovorí o problémoch, konfliktoch, dokonca agresívnych priamych potýčkach. A keď chýba človeku nejaká časť tela, bude problém s napĺňaním čiastkových ašpirácií a všetko bude trvať dlhšie, ako ste predpokladali.
 • Muž aj žena nachádzajúci sa spolu v kávovej usadenine symbolizujú lásku, porozumenie a prepojenie. Žena sama o sebe znamená dobré správy, a to najmä v prípade, ak sa vyskytuje v bledej časti usadeniny. Deti prinášajú do života užitočné kontakty, no poukazovať to môže v kontexte rodiny na prílišnú fixáciu sa na potomkov a starosti s nimi spojené.
 • Postavu anjela v káve možno interpretovať ako pomoc, ktorá je na ceste, no tiež to, že je človek v bezpečí a chránený.

Čo znamená vtáctvo v kávovom grunte?

 • Vták sa vo všeobecnosti spája s klebetami a intrigami, ktoré dokážu poriadne skomplikovať život. Letiaci vták negatívnu interpretáciu ešte viac stupňuje, pretože je symbolom smútku a problémov. Aj v tejto kategórii však existujú výnimky.
 • Pokiaľ zbadáte v šálke papagája, môžete sa tešiť na prílev peňazí či výhru.
 • Sliepka hovorí o splatených dlhoch a tá s kuriatkami zas poukazuje na očakávanie potomka.
 • Holub je klasickým symbolom mieru a zmierovania.
 • Vrabec ohlasuje cesty, či už dovolenkové alebo pracovné, no ak sú jeho krídla roztiahnuté, do cesty vám vstúpi katastrofa.
 • Negatívny význam v sebe nesie i kanárik, ktorý symbolizuje smútok a chorobu.
 • No výhrou nie je ani páv poukazujúci  na pýchu, samoľúbosť a povrchnosť.
 • Kačica alebo hus nabádajú k trpezlivosti, ktorá ruže prináša.
 • Labuť znamená, že postup v práci či iné dosahovanie výziev bude bezproblémové a udeje sa takpovediac s gráciou.

Symbolika exotických zvierat

 • Opica reflektuje koniec trápeniam a úskaliam v živote, prichádza šťastná etapa.
 • Veľké peniaze signalizuje krokodíl.
 • Zebra predstavuje chaotický a nestabilný životný štýl.
 • Klokan znamená pokoj, radosť a celkovú pohodovú rodinnú atmosféru.
 • Rozoznateľný slon, a to ideálne so zdvihnutým chobotom nad hlavou, reprezentuje úspech na všetkých frontoch a priehrštia šťastia.
 • Mačkovité šelmy, ako tiger či lev, sú symbolmi sily a stability, ktoré sa stanú súčasťou vášho života.
 • Žirafa znamená, že mlčať je zlato.
veštenie osudu z kávy zvieratá

Výklad významu ostatných zvierat zo šálky

 • Šťastie, úspech i peniaze prinesie aj žaba či ryby v kávovej usadenine. Najmä ryby sa spájajú s neočakávaným dedičstvom či výhrou.
 • Falošnosť a podpásovky od druhých sa spájajú s líškou, hadom či červíkmi.
 • Nič príjemné nečakajte ani pri medveďovi. Prichádza dlhšie obdobie odriekania.
 • Ovca alebo baran je symbolom šťastia, dobrej nálady a radostného obdobia. Slobodní ľudia zakotvia v perspektívnom vzťahu.
 • Srnka je špeciálnym symbolom pre starých mládencov, ktorí sa budú tešiť z krásnej nevesty.
 • Dobrá úroda, čo môžu byť metaforicky i dobré výsledky v práci, sa viaže na kravu alebo býka.
 • Netopier alebo sova ohlasuje pohromy a dokonca smrť.
 • Pes ako symbol vernosti zdôrazňuje, že máte stavať najmä na tejto cnosti.
 • Zatiaľ čo mačka vás vyzýva na vyladenie intuície a siedmeho zmyslu, ktoré sa vám istotne zídu, a to najmä v prípade, ak sa medzi symbolmi pri veštení z kávy objaví myš reprezentujúca zlodeja, nepriateľa či intrigána.
 • Kôň prináša do života novinky – nové udalosti, nových ľudí,  vzťahy či pracovné výzvy.
 • Korytnačka predstavuje stabilitu a šťastný život bez rýchlych a nepríjemných zvratov.
 • Mušľa vykreslená v kávovom grunte znamená príchod dobrých správ.
 • Zajac reprezentuje ostýchavosť, pravdepodobne zbytočnú a neprinášajúcu nič dobré.

Ako interpretovať obrazce vecí z kávovej usadeniny?

 • Podkova je typickým symbolom úspechu, ku ktorému dopomôžu i šťastné náhody.
 • Žiarovka i lampa poukazujú rovnako na šťastie v rôznych sférach života a dobré nápady, ktoré sa oplatí realizovať.
 • Most v kávovej usadenine reprezentuje prechod od šťastných a pokojných chvíľ k nešťastiu, zmätku a naopak. Záleží od toho, v akej životnej situácii sa momentálne nachádzate.

Oplatí sa prečítať: Odhaľ osobnosť podľa účesu: A čo prezrádza o tebe obľúbená úprava vlasov? 

 • Nepodceňujete ani plávajúcu loď, ktorá rovnako symbolizuje nebezpečenstvo. Spoznáte ju tak, že sa pod ňou a a okolo budú objavovať rôzne vlnovky. Stojaca loď, bez vody (čiže vlnoviek naokolo) znamená, že človek nájde pokoj a naplní svoje sny.

Oplatí sa prečítať: Ročný horoskop pre všetky znamenia zverokruhu

 • Pozor na všetky ostré predmety objavujúce sa v kávovej usadenine. Veštenie z kávy už oddávna zahŕňa zoznam nebezpečných vecí, ktoré sú hrozivé v realite i symbolicky. Patria k nim nožnice, symbolizujúce škodlivé ohováranie a intrigy. Nôž – predpovedajúci prerušenie dôležitých zdrojov, keď napríklad hovoríme o financiách. No nôž môže reprezentovať aj koniec vzťahov, a to ako priateľských, tak i ľúbostných. Do tretice tu máme zahnutú dýku, ktorá veští komplot, sprisahanie a impulzívne nepremyslené konanie.
 • Zrkadlo, resp. oproti sebe sa zrkadliace sa symboly možno interpretovať tak, že budúcnosť, o ktorej hovorí kávová usadenina, môžete bez problémov zmeniť. Len sa dobre zamyslite, kde ste v minulosti urobili chyby, aby ste ich nezopakovali a situáciu otočili vo svoj prospech.
 • Kotva v kávovej usadenine reprezentuje návrat, stabilizáciu v živote i obchodné úspechy.
 • Veterný mlyn a rôzne podoby vrtuliek taktiež predpovedajú úspech, o ktorý sa však nezaslúžite inak ako tvrdou a poctivou prácou.
 • Lopata predstavuje ťažké obdobie naplnené tvrdou prácou i mnohými komplikáciami.
vykladanie osudu z kávového gruntu
 • Dom je symbolom úspechu, a to predovšetkým v obchodných záležitostiach a peňažných investíciách.
 • Hodiny predstavujú čas, no predovšetkým v negatívnom zmysle slova. Ide o čas, ktorý niekomu (vám alebo blízkym) zostáva na zemi. Pre komplexnejšiu a presnú interpretáciu však musíte dobre odsledovať aj ostatné symboly v šálke.
 • Keď pri veštení z kávy narazíte na niečo, čo pripomína hrob či náhrobok, dobre si všímajte, či sa nachádza v tmavej alebo v svetlej časti usadeniny. Pokiaľ v svetlej, nemusíte myslieť na to najhoršie. Práve naopak, čaká vás dlhý spokojný život. Lokalizácia v tmavej časti však neveští nič dobré. Zlé správy sa budú týkať najmä vašich najbližších.
 • Kráľovská koruna symbolizuje veľký úspech. Spája sa aj s neočakávaným finančným benefitom, napríklad v podobe dedičstva, výhry, prípadne nečakaného povýšenia v práci.
 • Pri identifikácii balóna v šálke si môžete vydýchnuť. Ťažkosti budú trvať len kratučkú dobu.

Ostatné symboly pre veštenie z kávy

 • Dávajte pozor na symbol kríža. Ak ho spozorujete počas veštenia z kávy, očakávajte v živote katastrofu. Pozrite sa však na umiestnenie kríža v šálke. Pokiaľ je na spodku, viaže sa s minulosťou, ktorá vás neustále ťahá dole. Kríž umiestnený na hornom okraji šálky znamená, že by ste mali pohotovo konať a zasiahnuť hneď, ako sa objaví náznak problémov. Kríž je okrem iného aj symbolom zodpovednosti a povinností, od ktorých nemôžete utiecť, ak chcete viesť plnohodnotný život.
 • Ďatelinový list znamená šťastlivé dokončenie dôležitého životného cieľa.
 • Aj strom, no predovšetkým strom s ovocím znamená, že budete žať úspechy. Prípadne poukazuje aj na dlhý a plodný život. Zoskupenie stromov, les či záhrada, predstavuje skupinu ľudí. V svetlej časti usadeniny ide o dobrých a nápomocných priateľov, no v tmavej časti poukazuje na prípadných nepriateľov a konkurentov.
 • Kvet alebo kvety hovoria o estetickom cítení a potrebe skrášľovať seba prípadne svoje okolie.
 • Symbol draka má veľkú silu. Ak ste si ho objavili vo svojej šálke, očakávajte nepriateľské akcie a otvorenú, ale aj skrytú nevraživosť a iné negatívne emócie.
 • Tvary, ktoré pri veštení z kávy dešifrujete ako nebeské objekty, interpretujte nasledovne. Slnko predstavuje úspech a slávu. Mesiac vo svetlej časti usadeniny znamená rešpekt druhých ľudí, v tmavej časti je to ale symbol neúspechu a potupy. A napokon hviezda alebo hviezdy svietia na lepšie časy v porovnaní so súčasnou situáciou. 
 • Dúha predstavuje priehrštie šťastia a úspechu.
 • Čiary pripomínajúce plot, pletivo alebo mreže naznačujú obmedzenia v plánoch či dokonca stratu slobody.
 • Symbol srdca veští nádejnú lásku a zadaným sobáš.
 • Plamene reprezentujúce oheň hovoria o tom, že by ste sa radšej mali držať na uzde. Viac počúvať, ako rozprávať a radšej pozorovať, ako konať.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.