REKLAMA

Problematika skladovania materského mlieka sa stáva pre mamičky najaktuálnejšou najmä v momente, keď sa musia od svojho bábätka vzdialiť a starostlivosť i kŕmenie tak na nejaký čas prenechávajú na partnera, iného člena rodiny či opatrovateľku. 

Skladovať možno, samozrejme, aj mlieko, ktoré bolo odstriekané z dôvodov zdravotných, napríklad ako prevencia pred tvrdnutím prsníkov. Je to aj riešenie otázky, čo sa nadbytkom materského mlieka. 

Bola by škoda odstriekané materské mlieko vyliať, keď je to tá najlepšia výživa pre dieťatko a možno ho využiť v budúcnosti, keď bude treba. Vedeli ste, že ho možno zakomponovať aj do príkrmov pre dieťa?

Prečítajte si tie najdôležitejšie fakty o tom, ako skladovať materské mlieko a na čo dbať pri jeho chladení, zmrazovaní, rozmrazovaní i ohrievaní.

Tip od nás: Vďaka čomu urobiť z detskej izby príjemné miesto na oddych a hry?

Hygiena nadovšetko

Pri skladovaní mlieka, či už v chladničke alebo v mrazničke, je nevyhnutné dodržať dôležité hygienické opatrenia, na čo treba myslieť už pri jeho odsávaní. Teda pri využívaní odsávačky materského mlieka, ktorú treba náležite vydezinfikovať. A to podobne, ako sa to robí aj s cumlíkmi či fľašami na mlieko. Ako na to?

Najskôr všetky súčasti odsávačky mlieka, ktoré sú v kontakte s mliekom alebo pokožkou, dôkladne vyumývajte teplou vodou a trochou saponátu. Potom ich prepláchnite čistou vodou. Na umývanie používajte vždy len na tento úkon určenú hubku alebo kefku.

Zaujme ťa: Aký vybrať cumlík pre bábätko? Spoznaj tie najlepšie

sterilizácia dojčenských fliaš dudlíkov odsávačiek

Samotná sterilizácia môže následne prebiehať vyváraním v hrnci (ideálne je používať vždy len jeden na to určený) alebo v elektrickom sterilizátore, prípadne sterilizačnom boxe do mikrovlnky. Sú to  veľmi praktické vecičky. Uľahčujú proces sterilizácie fliaš, cumlíkov i samotnej odsávačky. Okrem iného sú k materiálom šetrnejšie. Cumlíky či odsávačka tak budú mať dlhšiu životnosť. Samotný proces sterilizovania trvá zhruba 10 minút.

Nezabudnite vysterilizovať ani nádobky na uskladňovanie materského mlieka. A mimochodom, pri ich napĺňaní mliekom nezabúdajte, že zmrazené mlieko zväčšuje svoj objem, preto nádobky vhodné na mrazenie materského mlieka v mrazničke nenapĺňajte po okraj, voľnú nechajte tretinu nádobky. Okrem nádobiek na materské mlieko môžete využiť aj špeciálne vrecká na jeho uskladnenie, ktoré možno používať okamžite.

REKLAMA

Ako skladovať materské mlieko v chladničke?

Vo všeobecnosti platí, že k uskladneniu mlieka v chladničke či mrazničke by malo dôjsť čím skôr po jeho odstriekaní. Skladovanie materského mlieka v chladničke má svoje benefity v porovnaní s mrazením, i keď takto vydrží vhodné na konzumáciu len 24 hodín. V čom je spôsob uskladnenia v chladničke výhodnejší ako mrazenie? Ide predovšetkým o to, že si takto materské mlieko uchováva vyšší obsah hodnotných zložiek –  vitamínov, minerálov a tukov.

Pri uskladnení materského mlieka v chladničke a v mrazničke dbajte na to, aby nádobka nebola v kontakte s potravinami. Umiestnite ju na stanovisku s najstabilnejšou teplotou. 

Ďalšie tipy na uskladňovanie: Ovládaš správne mrazenie potravín? Mäso, zelenina, cestoviny či príkrmy – vďaka týmto postupom zmrazovania ochrániš chuť aj zdravie

materské mlieko v chladničke a mrazničke

Teda napríklad určite nie vo dverách chladničky alebo v zadnej časti pri stenách samorozmrazovacej mrazničky.

Vždy pred uskladnením napíšte na nádobku alebo vrecúško s mliekom aktuálny dátum a presný čas odstriekania (presný čas je potrebný najmä pri uskladnení v chladničke), aby ste neprekročili dobu spotreby a zachovali si prehľad v jednotlivých dávkach.

Uskladnenie materského mlieka v mrazničke a výparníku

Ako skladovať materské mlieko, keď ho potrebujete uchovať dlhšie ako na 24 hodín? Stále je možnosť zmraziť ho. Pri teplote mrazničky – 20 stupňov Celzia v nej zostane uchované v dobrom stave na konzumáciu 3 mesiace.

Máte k dispozícii len výparník so stabilnou teplotou – 4 stupne Celzia? Aj v ňom môžete uchovať materské mlieko. Bude to však len po dobu 72 hodín.

Nezľaknite sa, pokiaľ materské mlieko počas uskladnenia zmení vôňu a oddelí sa z neho navrch tuková vrstva. V prípade, že ste dodržali všetky hygienické štandardy, nemáte sa čoho báť. Je to normálne.

Správne rozmrazovanie a zohrievanie materského mlieka

Zmrazené materské mlieko môžete nechať rozmrazovať v chladničke, čo trvá zhruba 12 hodín. Určite ho ale nenechajte rozmrazovať pri izbovej teplote.

Pokiaľ ale nemáte čas na takéto dlhotrvajúce rozmrazovanie, tak je najlepšou voľbou vodný kúpeľ. Teda rozmrazovanie i zohrievanie materského mlieka umiestnením nádobky s mliekom do teplej vody, prípadne jej držanie pod teplou tečúcou vodou.

Pozri aj: Dešifruj plač dieťaťa a zisti, čo práve potrebuje tvoje bábätko

odsávanie a skladovanie materského mlieka

Ideálne zohriate materské mlieko by malo mať izbovú teplotu, resp. teplotu tela. V každom prípade teplota pri zohrievaní nemôže presiahnuť 40 stupňov Celzia. Jednak hrozí riziko obarenia dieťaťa a taktiež sa pri tejto teplote strácajú ochranné vlastnosti mlieka spolu s jeho nutričnými hodnotami.

Teplota mlieka sa najlepšie meria na zápästí. Nakvapkajte si naň a odsledujte, či cítite prílišné teplo alebo chlad. Nádobkou s mliekom ani fľašou taktiež nemožno výrazne hrkať a pretrepávať, iba nimi jemne krúžiť, nech sa od seba oddelené vrstvy mlieka premiešajú.

Prečo nedávať materské mlieko do mikrovlnky?

Teraz, keď už viete, ako skladovať materské mlieko v chladničke a mrazničke, ale poznáte aj ideálne spôsoby jeho zohrievania, dáme si na záver jedno dosť podstatné varovanie. Materské mlieko sa má, ako sme si už povedali, ohrievať vo vodnom kúpeli s teplou vodou, prípadne ešte v elektrickej ohrievačke. Zohrievanie materského mlieka v mikrovlnke sa neodporúča najmä z toho dôvodu, že ide o nerovnomerný ohrev. Teda niektoré časti by mohli byť nadmieru prehriate a v podstate i znehodnotené.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.