REKLAMA

Téma módy a jej nepriaznivého dopadu na zdravie sa dostáva do povedomia najmä v súvislosti s použitím nevhodných materiálov. Dnes však bude reč o niečom inom. Aj keď možno s radosťou sledujete módne trendy a ste tými správnymi módnymi maniačkami, mali by ste vedieť o tom, že si dlhodobým nosením niektorých druhov oblečenia koledujete o zdravotné problémy. V nasledujúcich riadkoch si ich identifikujeme. Škodlivé oblečenie máte možno aj vo svojej skrini. Treba však dodať, že škodlivým sa stáva najmä pri dlhodobom nosení.

Slimky noste naozaj len striedmo

Sú stále mimoriadne populáre, slimky či skinny džínsy, mrkváče, resp. veľmi úzke nohavice. Pokiaľ to s ich nosením preháňate, vaše nohy sa vám zaiste nepoďakujú. O to viac, ak už máte nábeh na ich opúchanie.

Áno, môžete si urobiť regeneračný zábal proti opuchu, ale radšej vymeňte spomínané nohavice za niečo voľnejšie. Tým pádom aj pohodlnejšie. Prečo? Okrem zhoršovania pocitu ťažkých nôh sa totiž môže dostaviť aj strata ich citlivosti, čo súvisí s poškodením nervových zakončení. Tie neustálym tlakom látky na kožu totiž môžu znecitlivieť. Pozitívny dopad to nemá ani na kvalitu pokožky.

ktoré oblečenie škodí

Holé brucho a kríže – „zarobené“ na problém

Crop topy a celkovo trendy skrátené  oblečenie končiace pod prsiami je nočnou morou všetkých zástancov toho, že „kríže majú byť v teple“. A je to veru tak. Pokojne si crop top noste v horúcom lete, no s príchodom chladnejších dní by už mala byť vykúkajúca holá koža pasé.

Nosenie odhaľujúcich kúskov v nepriaznivom počasí sa na zdraví nemusí prejaviť hneď, no následky bývajú naozaj nepríjemné. Okrem častých prechladnutí môže dôjsť k infekciám močových ciest aj ku gynekologickým ťažkostiam, ktoré môžu mať trvalejšie následky. Rovnakou kategóriou sú aj odhalené členky v chladnom počasí.

Akým kabelkám sa radšej vyhnúť?

Aj keď sú nesmierne praktické a zbalíte do nich hoc celý nákup z obchodu, ortopédi zdvíhajú varovný prst aj pri mega veľkých taškách cez plece. Takáto väčšia naložená kabelka, resp. kabelisko je totiž veľkou záťažou pre chrbticu. Výsledkom môže byť nielen bolesť krčnej chrbtice a nesprávne držanie tela, ale aj degradácia medzistavcových platničiek.

REKLAMA

Spodná bielizeň s výkričníkom

Pri výbere spodnej bielizne sa toho môže pokaziť naozaj mnoho. Okrem dobrého materiálu si posvieťte aj na vhodnú veľkosť a predovšetkým strih.

Takzvané tango nohavičky sa spájajú s gynekologickými problémami, keďže sa tenký pásik látky pri chôdzi pohybuje a prenáša baktérie z konečníka do predných intímnych partií. O infekciu je tak raz-dva postarané.

Pozri tiež: Ako sa dožiť vysokého veku? Ani 100 rokov nemusí byť problém! 

tangá škodia zdraviu

K podobnému efektu dochádza aj v momente, keď sa potíte v spodnej bielizni z umelého vlákna. Preferovať bavlnu na týchto háklivých kúskoch oblečenia sa zaiste oplatí.

No a čo sa výberu nevhodnej veľkosti týka, tu býva problém najmä s podprsenkami. Vedeli ste, že až 70 % žien nenosí správnu veľkosť? To môže spôsobiť okrem zlého vizuálneho efektu aj rôzne zdravotné ťažkosti, ako napríklad bolesť chrbtice, ramien, hlavy, ale aj kožné problémy.

Pozor nielen na vysoké podpätky, ale aj balerínky

Keď je reč o šatníku, musíme nevyhnutne spomenúť aj „čierne ovce“ medzi topánkami z ortopedického hľadiska. Pod zlý stav klenby chodidla, ale aj celkové chybné držanie tela, bolestivosť nôh a dokonca chrbtice sa totiž podpisujú nielen veľmi vysoké topánky.

Je to paradoxne ich úplný opak, a to topánky takmer bez žiadneho opätku. Ortopédi by ich zaiste najradšej napísali na pomyselný čierny zoznam nevhodných módnych kúskov.

Neprehliadni: Trendy dámske čižmy na zimu: Páčia sa ti športové alebo na opätku?

topánky nevhodné pre zdravie

Do nemilosti sa teda hneď za vysokými podpätkami dostávajú príliš nízke topánky, pri ktorých je negatívny efekt v podstate rovnaký. Ide najmä o balerínky, ale i rôzne žabky, v ktorých navyše noha nie je fixovaná.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.