REKLAMA

Život ohrozujúce zvieratá v snoch dokážu poriadne vydesiť. A had v sne – to je presne ten prípad. Vyvoláva vo vás strach? Strasiete sa už len pre predstave, že sa s ním dostanete do kontaktu? Je to celkom oprávnené. Had, najmä ten jedovatý, môže byť naozaj nebezpečné zviera a už oddávna sa spája s nepríjemnými asociáciami. Interpretovať všetky sny o hadoch len z negatívneho hľadiska však nie je úplne správne. Pretože had v sne nemusí znamenať iba pohromu a nešťastie. Práve naopak! V tomto snári o hadoch sa na vec pozrieme z oboch strán. Možno budete milo prekvapení! Prečítajte si o tom, čo je rozhodujúce pre pozitívnu interpretáciu.

Náš online snár vám teraz prezradí, čo znamená, keď vás had v sne uštipne či dusí, prípadne i to, keď ste hada počas snívania len videli. A ako vykladať to, keď had útočí alebo prenasleduje? Analyzujeme sny o hadoch z každej strany. Nájdete tu taktiež interpretácie, čo znamenajú jednotlivé farby hadov v sne, pretože tie môžu konečnému výkladu dodať väčší význam, ale ho prípadne aj zmierniť. Taktiež si rozoberieme symboliku hadov podľa ich druhu. Poďme na to.

Pozri tiež: Snár: Zisti, čo signalizuje medveď v sne – dôležitá je farba i aktivita

S akými pocitmi ste sa zobudili?

A čo keď vám bol had v sne i celkom sympatický? Neútočil a ani ste z neho nemali strach. Pokiaľ ste sa zobudili s dobrým pocitom, nemali by ste si robiť nič z výkladov o strastiach a sklamaniach, ktoré had väčšinou predstavuje v klasických snároch. Staršie snáre hada predstavujú v zásade len takto, ako symbol falše a intríg. No pravdou je, že ide len o jeden z aspektov, ktorý by ste mali brať do úvahy. Prednosť majú v prvom rade vaše pocity počas snívania a po zobudení. 

Negatívne výklady si začnite brať k srdcu až v momente, ak sa zobudíte s hrôzou a ťaživými pocitmi. Pokiaľ patríte medzi senzitívnejších ľudí, zlá predtucha vás môže prenasledovať dokonca i počas dňa. V týchto prípadoch si na seba dávajte extra pozor. A okrem toho takéto sny o hadoch rozšifrujte podrobnejšie. Pamätajte, aj detaily sú dôležité pre konečnú interpretáciu.

Had v sne ako znamenie klamstva i večnosti – symbolika

Symbolika hada (grécky ofis, drakón, lat. anguis, serpens) hrá dôležitú úlohu asi vo všetkých svetových kultúrach. Povedzme si najskôr, aké úskalia, ale aj benefity môže symbolizovať had v sne vo vybranom kultúrnom aspekte.

Keď v našich končinách zmienime hada, mnohým na rozum príde had z raja. Ten slizký a úlisný plaz. Takže najmä z kresťanského pohľadu sú hady vnímané ako symbol klamstva a falošnosti.

V Starom zákone (kniha Genezis) je had z raja popisovaný ako zviera zákerné a prefíkané. Zviedol Evu, aby odtrhla jablko zo stromu poznania. Nahovoril jej, že keď zje tento plod, bude mať moc ako Boh. Spoluzapríčinil tak dedičný hriech. Zavrhnutiahodný čin. A Boh ho za to aj náležite potrestal. Preklial hada. Bol odvrhnutý od všetkých zvierat. Adam a Eva boli z raja vyhnaní. Tento biblický príbeh máme ako spoločnosť zakorenený v hlavách a odráža sa celkom prirodzene aj v tom, ako vnímame plazov celkovo, čo v nás vyvolávajú, aký máme k nim vzťah. Napríklad len na vychádzke prírodou, keď na nejakého náhodou narazíme, ako sa vyhrieva na slniečku.

snár had v raji s jablkom

Aby sme však neboli jednostranní, v iných kultúrach spájajú hada, najmä toho, ktorý je zahryznutý do svojho chvosta a pojedajúci ho, s večnosťou a pozitívnejšími vyhliadkami. Išlo konkrétne o čierno-bieleho hada z gnostickej náuky (tzv. ofis úrobonos – symbol kolobehu zrodenia a smrti).

No a had ovinutý okolo palice sa stal v prenesenom zmysle symbolom lekárstva. A je zaujímavé, že napríklad v starom Egypte boli okrídlené hady so ženskými prsiami symbolmi bohyne plodnosti. A teda aj tieto pozitívne symboly predznamenávajú, že ani sny s plazmi nemusia byť vyslovene negatívne. A teraz si prejdeme jednotlivé interpretácie podľa situácie v snoch.

Čo znamená zjesť hada či šliapnuť na neho?

Zjedli ste v sne hada? V tom prípade je pravdepodobné, že máte okolo seba veľa nahnevaných ľudí, ktorí sa vám túžia odplatiť. Nepodceňujte situáciu. Snažte sa o zmierenie a zmiernenie medziľudského napätia vo vašom okolí, pokiaľ je to vo vašich silách.

Niektoré snáre vykladajú konzumáciu hadieho mäsa aj pozitívne, a to v zmysle rozrastania majetku. Aj v tomto prípade dajte na vašu intuíciu a pocit zo sna. Bol pokojný a povznášajúci alebo nepríjemný? Podľa toho si vyberte aj jeden z výkladov sna.

Oplatí sa prečítať: Snár: Dešifruj jedenie a jedlo v sne – špeciálny význam majú sladkosti aj sklo v ústach

Had v negatívnom ponímaní teda predovšetkým varuje pred falošnosťou. Napríklad, keď na neho počas snívania šliapnete, sú falošní vaši priatelia. Pokiaľ má had naozaj veľké rozmery, stanete sa obeťou podvodu či zrady. 

Snár – keď had útočí, hryzie a štípe

Útok hada v sne nevykladá žiadny snár pozitívne. Napadnutie hocijakým zvieraťom a jeho agresivita rozhodne nie je dobrým znamením. A čo špeciálne čakať v prípade, keď na vás v sne zaútočil had?

Uštipnutie jedovatým hadom vykladá snár ako príchod nešťastia, choroby, ba dokonca smrti. Tak, ako sa nehlučne v tichosti priplazí k obeti had, podobne útočí v tomto zmysle aj choroba, teda nečakane. Zhoršenie prichádza bez varovania, bez výraznejších predošlých prejavov.

Jedovaté hady v sne však možno vnímať aj ako metaforickú otravu duše. Možno na vás niečo alebo niekto pôsobí príliš toxicky a možno otravu mysle dokonca spôsobujú vaše zbytočne trýznivé myšlienky.

Pozor, aj jedovatý had môže byť užitočný: Vieš vďaka akým výrobkom a na aké ťažkosti využiť hadí jed? Uľaví nielen od bolesti a zápalov

negatívna interpretácia snár had

V sne býva jedovatý had navyše vyjadrením strachu a nepokoja, ktorý vo vás môžu spôsobovať protichodné túžby či ciele v bdelom živote. 

Berte so úvahy, že had videný v sne vo svojom prirodzenom prostredí je neškodnejší ako ten, ktorého vidíte v interiéri domova. Vtedy je viac spätý so zradou a nelojálnosťou.

Čo ešte znamená uštipnutie hadom?

Desivý výjav, keď vás v sne had uhryzne, možno konkretizovať o čosi viac. Primárne to vnímame ako varovanie pred chorobou, niekedy uštipnutie oznamuje smrť. V miernejšej podobe uštipnutie hadom taktiež ohlasuje nebezpečné kontakty a vašu povesť poškodzujúce klebety.

Pokiaľ útok hada smeruje na končatiny, ruky alebo nohy, je pravdepodobnejšie, že ochorie blízky človek. Ak smeruje na inú časť tela, postihnutými môžete byť vy sami. Uhryznutie jedovatým hadom do ruky sa však zvykne vykladať aj ako zrada. Útok hada priamo do tváre poukazuje na vyslovene osobnú pomstu.

Ako si vyložiť prenasledovanie hadom?

Bol vám had v sne za pätami? Pokiaľ sa v sne neviete hada zbaviť a prenasleduje vás, môže to znamenať tiež to, že sa ocitnete vo víre nepriaznivých okolností. Teda nebudete mať ani čas zregenerovať svoje sily a premyslieť si ďalšie kroky, čo vás môže zahnať k nie príliš racionálnym záverom a riešeniam situácie. Špeciálny pozor si treba dať na falošných ľudí, pretože celkove je pre sny s hadmi typické aj sklamanie sa v druhých a nepríjemné intrigy.

No utekanie pred hadom môže podľa niektorých snárov znamenať taktiež váš vyhýbavý prístup k problémom. Chcete pred nimi uniknúť, no to sa pravdepodobne nedarí a ani nepodarí. Lepšie sa je im postaviť zoči-voči.

Byť hadom zadusený alebo sa had okolo tela len ovíjal?

Zadusenie veľkým pytónom v sne môže mať na jednej strane podobný význam, ako vyššie spomínané uhryznutie. No pokiaľ hrozba neprichádza „z vonku od druhých“, treba brať do úvahy aj možnosť, že máte sebadeštrukčné tendencie a utiekate sa k alkoholu, drogám a podobne.

Na druhej strane je nenásilné ovíjanie tela hadom už oddávna vnímané ako symbol uzdravenia a hlbokých liečebných procesov. Musí to byť ale bez náznaku ohrozenia a aj samotný pocit zo sna v tom prípade býva príjemný. 

Had vo vlasoch poprepletaný je zas trochu iná káva. Nezamotávate sa príliš vo svojich myšlienkových pochodoch a nekomplikujete si tým náhodou svoj život?

Sen s hadom vo vode

Had vo vode v sne sa môže správať relatívne bezproblémovo, ale aj hrozivo. V zásade ale, či už ide o neutrálny výjav, alebo druhý spomínaný, interpretácia je zhruba rovnaká. Len intenzita jeho vážnosti stúpa či prípadne klesá. Tak ako hladina odráža telo hada, tak vám bude realita zrkadliť vaše emócie.

Čím budú vaše emócie horšie a ťaživejšie, tým viac bude zároveň stúpať aj rozladenosť, nervozita a nepriateľský prístup okolia. Vtedy had počas snívania pláva v zakalenej vode až v bahne.

REKLAMA

A čím je had vo vode agresívnejší, tým je väčšia pravdepodobnosť tohto nepriaznivejšieho variantu. Uvedomujete si, ako pôsobíte na ľudí okolo seba a čo im vysielate? Skúste sa vnútorne zharmonizovať a uvidíte, ako sa zmení celá atmosféra naokolo.

sen s plazom vo vode

Pokiaľ vidíte hada v sne ako pláva v čistej vode bez známok agresivity a snahy niekoho napadnúť, pravdepodobne je aj váš duševný stav zharmonizovaný. Bude sa vám dariť. A nie je vylúčené, že to so sebou prinesie aj nejaký ten finančný prospech.

Nemusí to byť veru také zlé – had ako symbol metamorfózy

Symbol hada sa hlavne vo východných náboženstvách spája s dobrom, zdravím a bohatstvom. Napríklad v takom hinduizme. Okrem strachu možno sny s hadmi dať do kontextu s premenou, znovuzrodením, resp. nutnosťou zmeny.

Popremýšľajte teda, či nie je čas na metaforické vyvlečenie sa zo starej kože. Aby ste tak boli pripravení na vnútornú obrodu a nové zásadné kroky v živote. Čo keď sa bránite niečomu, čo má prísť a nechcete sa pohnúť vpred? Aj na toto môže upozorňovať sen, do ktorého vám zavíta had. Skúste sa trochu do seba zahĺbiť a načerpajte inšpirácie smerujúce k nutnému sebarozvoju.

Dávajte pozor i na to, aby ste neprepásli príležitosti, ktoré možno máte pred sebou, ale nechcete ich vidieť. A netreba zabudnúť ani na psychologický aspekt a Freudov výklad, podľa ktorého had v sne môže naznačovať i sexuálnu frustráciu.

Had v posteli

Máte sny s hadmi v posteli? Tu vás odkážeme už na spomínaného Freuda, ktorý taktiež analyzoval sny a had pre neho bol jednoznačným sexuálnym symbolom. Konkrétne had či hady v posteli majú poukazovať na potlačenú sexualitu aj konkrétne sexuálne túžby.

Had pod posteľou

Sen s hadom či hadmi pod posteľou signalizuje, že pred vami zostalo skryté akési nebezpečenstvo. Ešte o ňom netušíte, ale mali by ste. Možno vám neohrozí okamžite, ale čím skôr prídete, o čo ide, tým lepšie pre vás. Hľadajte indície v snoch aj v reálnom živote.

Sen o hadoch môže byť dobrou správou – aký had v sne reprezentuje šťastie?

Pozitívne vykladajte prítomnosť hada počas snívania aj vtedy, ak sa správa ako domáce zvieratko a vy ho chováte. Naznačuje to, že ste krok od vymanévrovania z ťažkej situácie a veríte vo svoje sily a schopnosti prekonávať hoci aj veľké životné prekážky.

Držať hada v ruke predstavuje víťazstvo nad nepriazňou a neprajníkmi. Nebojíte sa a všetko prekonáte ľavou-zadnou.

Had bez hlavy alebo inak zabitý had v sne tiež znamená pozitívnu vec. Porazenie svojich neprajníkov. Na druhej strane je tu však prítomná aj interpretácia, podľa ktorej snívajúcemu ubúda životná sila. Takéto oslabenie môže prameniť z prílišného vzdialenia sa od zdravého životného štýlu.

výklad sna had

Snár o veľa hadoch nie je jednoznačný

A čo hovorí snár o tom, keď sa sníva nie o jednom, dvoch, ale o naozaj veľa hadoch? Vedzte, že množstvo malých hadov znamená dobrú prognózu radostnej budúcnosti. Teda v prípade, pokiaľ nie sú jedovaté. Väčšie množstvo hadov normálnej veľkosti však môže naznačovať veľa neprajníkov.

Biely, žltý, zlatý, oranžový a čierny had v sne

Veľa tiež prezradí sfarbenie hada v sne. Ako výhru v lote považujte bieleho hada. Predstavuje totiž veľkú obrodu a úžasnú životnú zmenu. Radosť so sebou prinášajú i žltý, zlatý či oranžový had. Žltý had sa spája s rozumnosťou, oranžový s humorom, nadhľadom, optimizmom a spontánnosťou a zlatá farba zas evokuje luxus a komfort, ktorý je na obzore (v závislosti od interpretácie ďalších okolností v sne). A zlatý had videný v sne je taktiež symbolom múdrosti a poznania.

Pozor však na tmavého, resp. čierneho hada. Ten skôr naznačuje problémy, najmä tie vzťahové. Na povrch môžu vystúpiť vaše alebo blízkeho zlé a temné stránky povahy.

Výrazne červený had, ktorý sa však nespráva nebezpečne, znamená obnovenie vnútornej sily a energie, ba dokonca vzplanutie vášne. Podobne vykladajte aj sen s fialovým hadom. Pokiaľ sen s červeným či fialovým hadom vyznieva nepríjemne, tak do úvahy berte skôr jeho odvrátenú stranu, čo je odkaz na nepríjemné emócie, ako je hnev až agresivita.

Ďalšia symbolika hadov v sne podľa farebnosti

Ako ste sa dočítali vyššie v snári, bledé farby hadov v snoch sa dajú interpretovať pozitívne v kontraste k tým tmavým až čiernym. Máme tu však ešte také špeciality, ako je zelená, modrá či ružová farba, pri ktorých sa treba pristaviť.

Zelený had v sebe nesie posolstvo o pokušeniach, ktorým sa treba vystríhať. Inak človek padne do pasce, z ktorej sa len tak ľahko nevymotá. Je to práve ten had – „pokušiteľ“ z rajskej záhrady, ktorý sa aj vám môže votrieť do snov. Zvažujte svoje kroky niekoľkonásobne, keď do vašich snov zavítajú zelené hady. Špeciálny pozor na morálne pochybenia a tiež závisť či chamtivosť.

Snár o hadovi modrej farby hovorí ako o nositeľovi zmätku. V čom spočíva chaos vo vašom živote však musíte zistiť vy sami. Rozmotajte spleť, posvieťte si na to, čo vám komplikuje bežné dni.

Ružový či viacfarebný dúhový had v sne hovorí snívajúcemu o tom, aby sa pozrel na svet racionálnejšie, nič si neprikrášľoval a dal si pozor na naivitu vo vzťahu k druhým ľuďom. Pretože práve táto slabosť by mohla byť v najbližšom čase zneužitá proti nemu.

had v sne ružový

A čo keď had v sne prehovorí?

Pokiaľ sa ružový alebo akýkoľvek bledo zafarbený plaz (okrem zeleného) k vám správal priateľsky a nebodaj prehovoril, vyhľadajte si v snári aj indície zrejmé z toho, čo prezradil. Budú naozaj kľúčové a dodajú celkovému výkladu komplexnosť, ktorá vás privedie k zásadnému poznaniu. A možno aj k nečakanému zisku (nielen v materiálnom zmysle).

V minulosti totiž nielen snáre považovali hadov za strážcov pokladov. Sen o hadoch sa vždy z nejakého aspektu spája s tajomstvom. Možno budete mať to veľké šťastie, že vám ich had či hady v snoch prezradia. 

Hady v snoch podľa druhu – bol to pytón, užovka či vretenica?

Pre detailný a čo najpresnejší výklad sna o hadovi by ste mali ideálne identifikovať aj druh plaza, ktorý ste počas snívania videli, napadol vás, uštipol alebo ste s ním mali nejakú inú interakciu.

Škrtiče podľa detailného snára

Veľhad kráľovský, pytón či iné škrtiče v snoch reprezentujú do veľkej miery obmedzenie.

Môžete sa cítiť „škrtení a dusení“, napríklad v partnerstve alebo v práci. Cítite obmedzenia finančné či spoločenské, vaša sloboda môže byť ohrozená v rôznych smeroch. Ako sme už uvádzali vyššie, byť v sne zadusený hadom, poukazuje aj na sebadeštrukčné sklony.

Pozri: Čo ťa čaká počas celého roka?  Pred čím ťa varuje tvoj ročný horoskop?

boa škrtič dusí človeka

Jedovaté hady v snoch

Vyslovene jedovaté hady v sne, predovšetkým zmija (vretenica) či štrkáč, signalizujú nielen pri poštípaní prípadné ochorenia, ale naznačujú i toxicitu vo vzťahoch. Stačí, keď ich v sne vidíte. Môžete mať zlý vzťah nielen s druhými ľuďmi (bojíte sa ich, znevažujú vás či intrigujú), ale aj sami k sebe. Pozor na sebaobviňovanie či podhodnocovanie sa.

A čo neškodný had v sne?

Slepúch, užovka či iné neškodné hady v sne, ktoré nepredstavujú nijakým spôsobom nebezpečenstvo, spájajte s niečím, čo vás v minulosti ohrozovalo či desilo, ale v súčasnosti sa danej situácie, človeka či aktivity už nebojíte. Prípadne ste danú negatívnu emóciu spracovali a máte ju „pod kontrolným dohľadom“. Pokiaľ sa objaví, priznajte si ju, dôjde k zmierneniu negatívnych dôsledkov.

Čo znamená had v dome – povera presahujúca snár

Ako sme už spomínali, plaz mimo domácnosti videný v sne nepredstavuje také riziko a nebezpečenstvo, ako had v dome. Snár odkazuje najmä na skomplikovanie vzťahov medzi najbližšími. V zásade sa táto situácia viaže na zradu.

Na záver však treba spomenúť v tomto kontexte aj poveru, ktorá má korene u našich dávnych predkov. Netýka sa síce konkrétneho sna o hadovi, ale ide o veľmi pozitívny symbol hada. Podľa tejto povery je had žijúci pod prahom domu alebo v jeho blízkosti akýmsi gazdom. Je to prenesene duša prvého hospodára daného domu a takýto domový had, resp. jeho prítomnosť, zaručuje silné väzby v rodine a celkovú prosperitu.

Vybrali sme: Spoznaj bájne zvieratá: Od baziliška cez fénixa po jednorožca

modrý plaz strážca domu

Aj v kulte domácich bôžikov v antickom Ríme bol had ochranným božstvom dohliadajúcim na obydlie. Pokiaľ zmizol, znamenalo to uvalenie nešťastia na celú rodinu.

Ako ste si mali možnosť prečítať, symbol hada, a to ako v konkrétnej kultúre, tak aj v snoch jednotlivcov, môže skrývať negatívne, zlovestné aj vyslovene pozitívne a radostné signály. Snáre hadov a výklad snov s nimi prezentujú väčšinou stručne. Dúfame, že v našej analýze ste našli všetko, čo ste potrebovali. Že bola dostatočne detailná i obsiahla.

Použité zdroje:

[1] Jan Royt, Hana Šedinová: Slovník symbolů (Kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii), Mladá fronta Praha 1998

[2] Angela Mogridge: Sny (Váš osobný sprievodca), DOBROVSKÝ Praha 2023

[3] Tatiana Bedušová: Snár (Ťaháky z vesmíru), Ikar Bratislava 2013

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.