Zvieratá v snoch dokážu poriadne vydesiť. To sa týka aj hada. Had, najmä ten jedovatý, môže byť celkom nebezpečné zviera a už oddávna sa spája s nepríjemnými asociáciami. Interpretovať však sny o hadoch len z negatívneho hľadiska nie je úplne správne. Pretože had v sne nemusí byť len pohromou, ba práve naopak.

Možno budete milo prekvapení! Prečítajte si o tom, čo je rozhodujúce pre pozitívnu interpretáciu. Náš online snár vám teraz prezradí, čo napríklad znamená, keď vás had v sne uštipne, keď ste ho počas snívania len videli a nájdete tu aj interpretácie, čo znamenajú jednotlivé farby hadov v sne.  

S akými pocitmi ste sa zobudili?

Je možné, že vám bol had v sne i celkom sympatický, neútočil a ani ste z neho nemali strach. Pokiaľ ste sa zobudili s dobrým pocitom, nemali by ste si robiť nič z výkladov o strastiach a sklamaniach, ktoré had väčšinou predstavuje v klasických snároch. 

Negatívne výklady začnite brať do úvahy až v momente, ak sa zobudíte s hrôzou a ťaživými pocitmi. Pokiaľ patríte medzi senzitívnejších ľudí, zlá predtucha vás môže prenasledovať i počas dňa. V týchto prípadoch si na seba dávajte extra pozor a takéto sny o hadoch skúste rozšifrovať podrobnejšie.

Had v sne ako znamenie klamstva i večnosti

Poďme si najskôr povedať, aké úskalia môže znamenať had v sne. Najmä z kresťanského pohľadu je had vnímaný ako symbol klamstva a falošnosti. Jedovatý had v sne je navyše vyjadrením strachu a nepokoja, ktorý vo vás môžu spôsobovať protichodné túžby či ciele v bdelom živote. 

Had videný v sne vo svojom prirodzenom prostredí je neškodnejší ako ten, ktorého vidíte v interiéri domova. Vtedy je viac spätý so zradou a nelojálnosťou.

Aby sme však neboli jednostranní, v iných kultúrach spájajú hada, najmä toho, čo je zahryznutý do svojho chvosta, s večnosťou a pozitívnejšími vyhliadkami. A teda ani sny s plazmi nemusia byť vyslovene negatívne.

Čo znamená zjesť hada či šliapnuť na neho?

Zjedli ste v sne hada? V tom prípade je pravdepodobné, že máte okolo seba veľa nahnevaných ľudí, ktorí sa vám túžia odplatiť. Nepodceňujte situáciu a snažte sa o zmierenie a zmiernenie medziľudského napätia vo vašom okolí, pokiaľ je to vo vašich silách.

Oplatí sa prečítať: Snár: Dešifruj jedenie a jedlo v sne – špeciálny význam majú sladkosti aj sklo v ústach

Had v negatívnom ponímaní teda predovšetkým varuje pred falošnosťou. Napríklad, keď na neho počas snívania šliapnete, sú falošní vaši priatelia. Pokiaľ má had naozaj veľké rozmery, stanete sa obeťou podvodu či zrady.

Uštipnutie jedovatým hadom vykladá snár ako príchod choroby, ba dokonca smrti. Tak, ako sa nehlučne v tichosti priplazí k obeti had, podobne útočí v tomto zmysle aj choroba, teda nečakane. Zhoršenie prichádza bez varovania, bez výraznejších predošlých prejavov.

Jedovaté hady v sne však možno vnímať aj ako metaforickú otravu duše. Možno na vás niečo alebo niekto pôsobí príliš toxicky a možno otravu mysle môžu dokonca vaše zbytočne trýznivé myšlienky.

Pozor, aj jedovatý had môže byť užitočný: Vieš vďaka akým výrobkom a na aké ťažkosti využiť hadí jed? Uľaví nielen od bolesti a zápalov

negatívna interpretácia snár had

Čo ešte znamená uštipnutie hadom?

Desivý výjav, keď vás v sne had uhryzne, možno konkretizovať o čosi viac. Primárne to vnímame ako varovanie pred chorobou, niekedy uštipnutie oznamuje smrť. V miernejšej podobe uštipnutie hadom taktiež ohlasuje nebezpečné kontakty a vašu povesť poškodzujúce klebety.

Pokiaľ útok hada smeruje na končatiny, ruky alebo nohy, je pravdepodobnejšie, že ochorie blízky človek. Ak smeruje na inú časť tela, postihnutými môžete byť vy sami. 

Ako si vyložiť prenasledovanie hadom?

Bol vám had v sne za pätami? Pokiaľ sa v sne neviete hada zbaviť a prenasleduje vás, môže to znamenať tiež to, že sa ocitnete vo víre nepriaznivých okolností. 

Teda nebudete mať ani čas zregenerovať svoje sily a premyslieť si ďalšie kroky, čo vás môže zahnať k nie príliš racionálnym záverom a riešeniam situácie. Špeciálny pozor si treba dať na falošných ľudí, pretože celkove je pre sny s hadmi typické aj sklamanie sa v druhých a nepríjemné intrigy.

Byť hadom zadusený

Zadusenie veľkým pytónom v sne môže mať na jednej strane podobný význam, ako vyššie spomínané uhryznutie. No pokiaľ hrozba neprichádza „z vonku od druhých“, treba brať do úvahy aj možnosť, že máte sebadeštrukčné tendencie a utiekate sa k alkoholu, drogám a podobne.

Nemusí to byť také zlé – had ako symbol metamorfózy

Symbol hada sa hlavne vo východných náboženstvách spája s dobrom, zdravím a bohatstvom. Napríklad v takom hinduizme. Okrem strachu možno sny s hadmi dať do kontextu s premenou, znovuzrodením, resp. nutnosťou zmeny.

Popremýšľajte teda, či nie je čas na metaforické vyvlečenie sa zo starej kože. Aby ste tak boli pripravení na vnútornú obrodu a nové zásadné kroky v živote. Čo keď sa bránite niečomu, čo má prísť a nechcete sa pohnúť vpred? Aj na toto môže upozorňovať sen, do ktorého vám zavíta had. Skúste sa trochu do seba zahĺbiť a načerpajte inšpirácie smerujúce k nutnému sebarozvoju.

Dávajte pozor i na to, aby ste neprepásli príležitosti, ktoré možno máte pred sebou, ale nechcete ich vidieť. A netreba zabudnúť ani na psychologický aspekt a Freudov výklad, podľa ktorého had v sne môže naznačovať i sexuálnu frustráciu.

Sen o hadoch môže byť dobrou správou – aký had v sne reprezentuje šťastie?

Pozitívne možno vykladať prítomnosť hada počas snívania aj vtedy, ak sa správa ako domáce zvieratko a vy ho chováte. Naznačuje to, že ste krok od vymanévrovania z ťažkej situácie a veríte vo svoje sily a schopnosti prekonávať hoci aj veľké životné prekážky.

A čo hovorí snár o tom, keď sa sníva nie o jednom, dvoch, ale naozaj veľa hadoch?Vedzte, že množstvo malých hadov znamená dobrú prognózu radostnej budúcnosti. Teda v prípade, pokiaľ nie sú jedovaté.

výklad sna had

Had bez hlavy alebo inak zabitý had v sne môže znamenať pozitívnu vec, a to porazenie svojich neprajníkov. Na druhej strane je tu však prítomná aj interpretácia, podľa ktorej snívajúcemu ubúda životná sila. Takéto oslabenie môže prameniť z prílišného vzdialenia sa od zdravého životného štýlu.

Veľa tiež prezradí sfarbenie hada v sne. Ako výhru v lote možno považovať bieleho hada. Predstavuje totiž veľkú obrodu a úžasnú životnú zmenu. Radosť so sebou prinášajú i žltý, zlatý či oranžový had.

Pozor však na tmavého, resp. čierneho hada. Ten skôr naznačuje problémy, najmä tie vzťahové. Výrazne červený had, ktorý sa však nespráva nebezpečne, znamená obnovenie vnútornej sily a energie, ba dokonca vzplanutie vášne.

Ďalšia symbolika hadov v sne podľa farebnosti

Ako ste sa dočítali vyššie v snári, bledé farby hadov v snoch sa dajú interpretovať pozitívne v kontraste k tým tmavým až čiernym. Máme tu však ešte také špeciality, ako je zelená či ružová farba, pri ktorých sa treba pristaviť.

Zelený had v sebe nesie posolstvo o pokušeniach, ktorým sa treba vystríhať. Inak človek padne do pasce, z ktorej sa len tak ľahko nevymotá. Je to práve ten had – „pokušiteľ“ z rajskej záhrady, ktorý sa aj vám môže votrieť do snov. Zvažujte svoje kroky niekoľkonásobne, keď do vašich snov zavítajú zelené hady. Špeciálny pozor na morálne pochybenia.

Ružový či viacfarebný dúhový had v sne hovorí snívajúcemu o tom, aby sa pozrel na svet racionálnejšie, nič si neprikrášľoval a dal si pozor na naivitu vo vzťahu k druhým ľuďom. Pretože práve táto slabosť by mohla byť v najbližšom čase zneužitá proti nemu.

Pozri: Čo ťa čaká počas celého roka?

had v sne ružový

A čo keď had v sne prehovorí?

Pokiaľ sa ružový alebo akýkoľvek bledo zafarbený plaz (okrem zeleného) k vám správal priateľsky a nebodaj prehovoril, vyhľadajte si v snári aj indície zrejmé z toho, čo prezradil. Budú naozaj kľúčové a dodajú celkovému výkladu komplexnosť, ktorá vás privedie k zásadnému poznaniu. A možno aj k nečakanému zisku (nielen v materiálnom zmysle).

V minulosti totiž nielen snáre považovali hadov za strážcov pokladov. Sen o hadoch sa vždy z nejakého aspektu spája s tajomstvom. Možno budete mať to veľké šťastie, že vám ich had či hady prezradia. 

Čo znamená had v dome – povera presahujúca snár

Ako sme už spomínali, plaz mimo domácnosti videný v sne nepredstavuje také riziko a nebezpečenstvo, ako had v dome.

Snár odkazuje najmä na skomplikovanie vzťahov medzi najbližšími. V zásade sa táto situácia viaže na zradu.  

Na záver však treba spomenúť v tomto kontexte aj poveru, ktorá má korene u našich dávnych predkov. Netýka sa síce konkrétneho sna o hadovi, ale ide o veľmi pozitívny symbol hada. Podľa tejto povery je had žijúci pod prahom domu alebo v jeho blízkosti akýmsi gazdom. Je to prenesene duša prvého hospodára daného domu a takýto domový had, resp. jeho prítomnosť, zaručuje silné väzby v rodine a celkovú prosperitu.

Pozri tiež: Snár: Zisti, čo signalizuje medveď v sne – dôležitá je farba i aktivita

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.