REKLAMA

Koho by nefascinovali bájne zvieratá? Tieto magické stvorenia, ktoré sú spojené s mytológiou, folklórom a legendami rôznych kultúr. Prekračujú hranice reality a otvárajú dvere do sveta plného zázrakov. Je to rozprávkový svet, no miestami až horor. Poďte s nami lepšie spoznať bájne zvieratá a bytosti. Niektoré z nich poznáte z kníh a filmov, no v našom zozname máme aj špeciality, o ktorých ste možno ani nepočuli. 

Bájne zvieratá – draky a hady

Drak je v rámci bájnych zvierat fascinujúcim fenoménom. Stretneme sa s ním v rozprávkach či iných textoch mnohých kultúr. No zatiaľ čo v európskych krajinách sa spájajú draky najmä so zlom a nešťastím (v Starom zákone je dokonca stotožňovaný so Satanom), tak v Ázii považujú draka za symbol šťastia, dokonca ide o akýchsi „poslov bohov“. Draky sú zobrazované rôzne, a to podľa druhu. Typické sú pre nich isté jašteričie a hadie znaky, preto si spolu s nimi jedným šupom prejdeme aj bájne plazy.

Tiež si pozri: Čínsky horoskop 2024: Čo prinesie rok dreveného Draka?

Bazilišok

Bájny bazilišok, známy aktuálne napríklad z kníh o Harrym Potterovi, je považovaný za „malého vládcu“, čo je doslovný preklad gréckeho basiliskos či z latinského regulus. 

Jeho telo je podobné hadovi, niektoré druhy majú aj malé blanité krídla. Mláďa je ale skôr podobné kohútovi. Podľa knihy (De serpentibus) sa bazilišok rodí z vajca, ktoré bolo znesené starým kohútom, pričom bolo zahrievané v hnoji a exkrementoch.

bazilisk bazilišok

Bazilišok je známy tým, že pred ním utekajú pavúky, ale aj iné hady. Človeka dokáže zabiť už aj obyčajným pohľadom. Krajina, v ktorej žije, časom pustne. 

Cerastes

Toto bájne zviera má podobu hada s ôsmimi rohmi na hlave. Je jedovatý a rovnako aj jeho rohy, ktoré vyčnievajú z piesku, keďže si do neho zvykne zabárať hlavu.

Lacerta

Malý hadík so slabým jedom (niektoré lacerty majú aj nohy). Typická je pre lacertu slabá pamäť, preto zabúda, kam nakládla vajcia. Zabíja svoje mláďatá, pričom nechá žiť len to najmúdrejšie. A toto mláďa napokon usmrtí svojich rodičov. Ich domovom je India.

Syrena serpens

Ide o okrídleného hada žijúceho v Oriente. Je silnejší ako kôň a jeho uhryznutie znamená istú smrť.

Môže zaujať: Snár: Aký had v sne nie je pohromou? Žltý, čierny alebo biely?

bazilištek nebezpečný magický tvor

Cecula

Veľmi malý slepý had, ktorý je ale extrémne jedovatý.

Drak (draco)

Je to údajne najväčšie bájne zviera a jeho pomenovanie vychádza z gréckeho slova derkomai, čiže strašne pozerať. Drak má mohutné šupinaté telo, ktoré sa od hada odlišuje najmä výrazne profilovanou hlavou, alebo aj viacerými hlavami. Ďalej ho charakterizujú väčšinou malé blanité krídla a rohy na hlave. 

Mohutný a smrtiaci je aj dračí chvost, ktorým taktiež zvykne útočiť. Najčastejšie však svoje obete usmrcuje vyšľahnutím ohňa z papule. Uhryznutie drakom je jedovaté, nakoľko konzumuje jedovatú potravu. Dokonca aj ovzdušie jaskyne či zrúcaniny, v ktorej drak žije, býva jedovaté.

draky ako bájne zvieratá
REKLAMA

Bájne príšery – chiméra, melusina, sirény

Chiméra

Chiméra bolo monštrum ženského pohlavia, ktoré sa podľa antických bájí zrodilo zo zväzku Tyfóna a Echidy. Nielen v antike, ale aj v stredoveku bola vnímaný ako synonymum zla. Toto bájne zviera, resp. obludu či démona, definovala hlava leva, telo kozy a dračí chvost. Niekedy býva zobrazovaná s hlavami všetkých troch spomínaných zvierat. Zabil ju Bellerofón, čo sa interpretuje ako víťazstvo dobra nad zlom.

Melusina

Možno si pod meluzínou predstavujete niečo iné, no aby sme vás dostali do obrazu, melusina je morská panna s dvoma rybími chvostami. Jeden je znamením rozkoše (voluptas) a druhý znamením chlípnosti (luxuria).

Sirény

Sirény sú skvôr bájne tvory ako bájne zvieratá. Majú ženské tvary od pásu hore a rybí chvost a šupiny od pásu dole. Typický je pre ne divoký vzhľad a dlhé rozviate vlasy, ktoré sú symbolom chlípnosti. V asýrskej a babylonskej ríši boli bytosti podobné sirénam považované za duchov mŕtvych. Homérova Odysea popisuje sirény ako bytosti, ktoré krásnym spevom lákali moreplavcov, aby ich potom mohli zabiť.

Scilla

Ide o monštrum obývajúce Stredozemné more. Je podobné sirénam, ale v ústach má obrovské zuby. Tiež napáda a zabíja námorníkov, no na rozdiel od sirén je jej hlas nevýrazný.

...

Lietajúce bájne bytosti – fénix, gryf, pegasus a rukh

Fénix

Tento bájny ohnivý vták je zobrazovaný pestrofarebnejšie ako páv, aj keď ho v súčasnosti viac-menej poznáme skôr jantárovo sfarbeného. Jeho zlatá šija má symbolizovať nádej.

Povráva sa, že každý 500 rokov sa fénix vydá k lisabonským cédrom, kde naplní svoje krídla vôňou. Potom odtiaľ odletí do Slnečného mesta (Héliopolis), kde mu kňaz navŕši pri oltári hranicu. Félix na ňu priletí a zachváti ho oheň, ktorý ho spáli. 

Na druhý deň pri prehrabávaní popola v ňom nájde kňaz červíka, ktorému na druhý deň narastú krídla a stáva sa malým vtáčatkom. Na tretí deň nadobúda svoju úplnú dospelú podobu. Vzlietne, slávnostne kňaza pozdraví a odlieta preč. Fénix z kresťanského aspektu symbolizuje Kristovo zmŕtvychvstanie.

bájne zviera fénix

Gryf

Gryf je okrídlený lev s orliou hlavou a dlhými špicatými ušami, na nohách má kopytá s drápmi. Stráži zlato a drahé kamene. Popisovaný je ako pomerne agresívny bájny tvor, ktorý nemá problém napadnúť človeka i väčšie zviera.

Pegas

Pegasus semivolunt je bájny kôň s orlími krídlami. Okrem krídel má podľa legiend aj veľké uši a štyri rohy. Charakteristické preň je to, že zožerie mnoho potravy a údajne žije v Etiópii. (podľa IV. Knihy De animalibus quadrupedibus spisu De natura rerum)

Rok (Rukh)

Rok je indický bájny vták, ktorý má podľa indických eposov (Mahábhárata a Rámájana) takú veľkú silu, že môže k oblakom vyniesť hoci aj pár slonov a korytnačku. Známy je aj v stredovekých cestopisoch (Jonh Mandeville).

Najkrajšie a najlepšie bájne zviera? Aký je jednorožec?

Jednorožec (lat. unicornis) sa objavuje v rôznych rozprávkach či príbehoch s mytologickými prvkami. Populárny je v podstate do dnešných čias, a to pre svoju krásu a vyžarovanie čistoty a noblesy. Zaradil sa teda medzi pozitívne vnímané bájne zvieratá. A cez filmy a rozprávky sa z neho stal tak trochu kult.

Z čoho ale vychádza príbeh o tomto bájnom zvierati? Úplne prvý sa o jednorožcovi zmienil Ktesiás z Knidu, ktorý pôsobil od roku 405 pnl. ako lekár perzského kráľa Artaxerxa II. Ten popísal jednorožca ako rýchle a statočné zviera. Má podľa neho podobu modrookého osla s rohom uprostred čela, pričom je tento roh dlhý jeden meter a na koreni je biely, v strede čierny a na špičke červený. Jeho domovinou bola podľa tohto lekára India.

Časom sa popisované podoby jednorožca menili a pridávali sa mu aj ďalšie vlastnosti. Napríklad, že je samotársky a plachý, že sa správa nepriateľsky k iným jednorožcom, ale k ostatným zvieratám je veľmi láskavý. Z relatívne nízkeho zvieraťa podoby osla sa stal jednorožec bájnym zvieraťom s postavou blízkou koňovi, s hrivou, ale malým zatočeným chvostíkom. Dnes ho z obrázkov poznáme skôr s bujným chvostom.

jednorožec bájne zviera

Zaujímavý je špeciálne jednorožcov roh, ktorému sa pripisovali výnimočné magické vlastnosti. Mal napríklad neutralizovať účinky jedov nasypaných do nápojov. Pokiaľ by ale chceli ľudia jednorožca uloviť, vraj to nie je úplne jednoduché. Na jeho úspešné prilákanie slúži hudba z hudobných nástrojov a tiež veselý spev a tanec. Jednorožca dokonca kresťanské spisy metaforicky prirovnávajú k postave Ježiša Krista (pričom jeho roh symbolizuje kríž), ale aj k mnohým svätým patrónom.

Na záver

Samozrejme, že bájnych zvierat je oveľa viac, ako tých, ktoré sme rozobrali v článku. V stredoveku o týchto mystických zveroch a bytostiach dokonca vznikali celé beštiáre, v ktorých boli bájne zvieratá abecedne zoradené a popísané. My sme vám v článku urobili sumár aspoň tých najzaujímavejších. Pokiaľ máte nejaké obľúbené bájne zviera, ktoré sme nespomenuli, no podľa vás si zaslúži, aby bolo v tomto našom zozname, pokojne napíšte jeho meno s popisom dole do komentára.

Použité zdroje:

[1] Jan Royt, Hana Šedinová: Slovník symbolů (Kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii), Mladá fronta Praha 1998

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.