REKLAMA

Zdravý sedliacky rozum je poklad. Veď čo nás dokáže vytiahnuť aj z komplikovaných či dokonca nebezpečných situácií? Schopnosť vynájsť sa súvisí s IQ. Inteligencia je samozrejme komplexnejší fenomén. My sa budeme v texte venovať tomu, čím si spôsobujeme znižovanie inteligencie a ničíme si tak i mozog. Aj nevhodný životný štýl môže za to, že inteligencia poklesne. Čomu sa teda vyhnúť?

Veľký pozor na nedostatok spánku!

Pre správne fungovanie mozgu, no celkovo organizmu je mimoriadne dôležitý spánok. Pokiaľ si nechcete dobrovoľne znížiť IQ, doprajte mozgu dostatočný čas na regeneráciu a oddych. Počas spánku a snívania sa tento významný orgán, ktorý tvorí zhruba 2 % z celkovej hmotnosti jedinca, prečisťuje.

Tiež ťa zaujme: Čo je to dejavú (déjà vu) a aký má význam v živote človeka?

Takže počas spánku nedochádza v mozgu len k utrieďovaniu informácií a zbavovaniu sa balastu myšlienkového charakteru, ale reálne sa podľa výskumníkov svojím spôsobom detoxikuje. To, či sa mozog kvalitne prečistí, teda sa dostatočne regeneruje, podmieňuje aj to, či sa neskôr rozvinie alebo nerozvinie Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba. 

No a aký negatívny vplyv má z komplexnejšieho aspektu dlhodobý nedostatok spánku? Pokiaľ hovoríme o znižovaní inteligencie, mali by sme k tomu zarátať aj oneskorené reagovanie na podnety, zlú koncentráciu, zhoršenie pamäte i celkových kognitívnych a psychomotorických schopností.

A viete, kto ešte okrem tzv. nočných vtákov má najväčší predpoklad pocítiť a prežiť všetko vyššie spomínané? Sú to pracovníci na nočných zmenách. Síce sa väčšina z nich pravdepodobne snaží vynahradiť spánok počas dňa, no pravdou je, že ich biorytmus je takýmto životným štýlom prehodený a narušený.

Multitasking ako vážny problém 

Znižovanie inteligencie hneď po nedostatku spánku spôsobuje multitasking. Jednoducho povedané, je to robenie viacerých vecí naraz, čo si vyžaduje „prepínanie“ medzi aktivitami v pomerne rýchlom slede.

Multitasking je síce veľmi atraktívnou schopnosťou v očiach zamestnávateľov, no pre zamestnancov, ktorí takto musia fungovať, je z dlhodobého hľadiska pohromou. Mozog v tomto nastavení naozaj trpí. Je to vyčerpávajúci proces, ktorý mozog nezvláda a nadmerne sa preťažuje. 

nízka inteligencia spôsobená multitaskingom

A samozrejme, môžeme mať pocit, že toho urobíme pri multitaskingu veľa, no má to svoju odvrátenú stranu. Kvantita ide na úkor kvality. A okrem iného multitasking oslabuje rozumové schopnosti, čo ide spoločne so znižovaním IQ.

Stres aj strach ako ohrozenie IQ

Negatívne pocity a emócie majú vo všeobecnosti na svedomí znižovanie inteligencie. Stres a strach patria medzi TOP toxické faktory pre mozog. Prečo je to tak? Počas týchto stavov sa totiž uvoľňujú hormóny, negatívny dopad má najmä kortizol.

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

REKLAMA

Tieto hormóny pri dlhodobom strese ovplyvňujú ľudí tak, že sa správajú emocionálnejšie. Dochádza k potláčaniu procesov smerujúcich k riešeniam, ktoré by mohol ponúknuť sedliacky rozum. Vystresovaný človek sa od rozumu akoby odpútava. Negatívne je ovplyvnená aj pamäť a schopnosť učiť sa nové veci. 

Pri neustálom zápase so stresom a mnohými negatívnymi emóciami je dokonca prítomné riziko schizofrénie, demencie či Alzheimerovej choroby. Veľmi závažný je napríklad aj strach o peniaze. Bolo zistené, že práve tento strach dokáže znížiť IQ až o 13 bodov.

Prejedanie sa a znižovanie inteligencie idú ruka v ruke

Inteligenčný kvocient môže klesať aj pri dlhodobejšej konzumácii nevhodnej stravy. To je najmä taká, v ktorej sú zastúpené polotovary, množstvo cukru a soli. Pokusy na potkanoch dokázali, že strava s vysokým podielom cukru dokáže znížiť IQ už za šesť týždňov.

Odborníci už dlhšie upozorňujú na to, že žalúdok a črevá, resp. ich stav súvisí s tým, čo sa deje v mozgu. Mozog a tráviaci systém spolu komunikujú. Črevo sa dokonca zvykne označovať ako druhý mozog.

Oplatí sa prečítať: Čo je emocionálne jedenie? Týka sa aj teba?

stres a prejedanie sa spôsobujú znižovanie IQ

A mali by ste tiež vedieť, že zvýšený cholesterol nespôsobuje len ďalšie zdravotné komplikácie, ale aj zníženie pamäťových schopností. Vedci taktiež našli spojitosť medzi nadváhou a úbytkom bielej hmoty v mozgu, ktorá slúži na vedenie vzruchov, resp. prenos informácií. 

...

Aj hlúposťou sa viete nakaziť

Jim Rohn, motivátor a kouč, je známy výrokom, že sme priemerom 5 ľudí, ktorými sa obklopujeme. Ide o ľudí, s ktorými trávime cez deň najviac času. V tomto zmysle je teda i myšlienka, že hlúposťou sa dá nakaziť, celkom realistická.

No v zásade všetko, čo počúvame alebo pozorujeme, ovplyvňuje aj nás samotných a našu inteligenčnú úroveň. Keď si teda vyberieme bezduchú zábavu alebo sa obklopíme menej inšpiratívnymi ľuďmi, ani naše IQ nebude rásť, ale skôr naopak. Čo z toho všetkého vyplýva? Že znižovanie inteligencie, no aj zvrátenie tohto nepriaznivého procesu máme do veľkej miery vo svojich rukách. A to je celkom pozitívna správa, čo myslíte?

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.