REKLAMA

Poznáte pojem keloidné jazvy? Možno ste sa s týmto pojmom už stretli v minulosti, alebo sa môže stať, že ho nepoznáte, no po operácii sa vám objavili jazvy a neviete, čo sú zač. Dobrou správou je, že nemusíte mať obavy, pretože keloidné jazvy vo väčšine prípadov neohrozujú zdravie, keďže ide najmä o estetický problém.

Zlá správa je, že keloidy sa ťažko odstraňujú, preto je vhodné pokúsiť sa predchádzať ich vzniku. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime objasniť pôvod keloidných jaziev a odporučiť vám efektívne liečebné postupy a metódy.

Keloidné jazvy po operácii a ďalšie príčiny vzniku 

Po rôznych chirurgických zákrokoch, napríklad aj po cisárskom reze, sa niekedy môžu na koži objaviť keloidné jazvy, ktoré môžu spôsobiť značné nepríjemnosti. Sú charakteristické nadmernou tvorbou tkaniva nad miestom poranenia kože, pričom môžu byť výrazne väčšie ako pôvodná rana a vystupovať nad povrch kože.

Ich tvorba sa najčastejšie spája s operačnými zákrokmi, no môžu vznikať aj po rôznych poraneniach kože, ako sú popáleniny, akné, prepichnutie uší, škrabance, ovčie kiahne či očkovania. Nie je isté, prečo sa keloidné jazvy tvoria, ale predpokladá sa, že ide o neadekvátnu obrannú reakciu pokožky na rôzne typy poranení. Vznik keloidných jaziev môže byť spôsobený aj nadmernou tvorbou kolagénu. Niektorí ľudia majú dokonca väčšiu genetickú predispozíciu na vznik keloidných jaziev.

Môžeš si tiež prečítať: Aké sú výhody používania dermokozmetiky? Efektívne riešenia pre krásnu a zdravú pleť

Vyššia tendencia výskytu týchto jaziev je u ľudí do 30 rokov a u tehotných žien. To znamená, že ak niekto vo vašej rodine trpí týmto problémom, máte tmavšiu pokožku alebo ste už v minulosti mali takéto jazvy, mali by ste sa snažiť predchádzať im a dodržiavať niektoré opatrenia.

Ako predchádzať vzniku keloidných jaziev?

Je dôležité dbať na preventívne opatrenia. To môže zahŕňať starostlivosť o poranenie napríklad dôkladným čistením rany, používaním silikónových náplastí alebo tlakových obväzov, zakrytím poranenia pri opaľovaní a minimalizáciu faktorov, ktoré by mohli spôsobiť ich vznik. V prípade, ak viete, že ste náchylní na tvorbu takýchto jaziev, skúste sa vyhnúť piercingom a tetovaniu.

Výskyt keloidných jaziev a ich príznaky

Keloidné jazvy sa najčastejšie vyskytujú v okolí hrudníka, ramien, uší a tváre, ale v niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj na iných miestach. 

Príznakmi keloidných jaziev sú svrbenie, citlivosť, ale aj istá forma nepohodlia na danom mieste.

Ojedinele sa môžu vyskytnúť prípady, keď sú jazvy príliš veľké a môžu tak obmedziť pohyb na danom mieste, napríklad v okolí nôh, no takéto prípady sú veľmi zriedkavé. Niektorí ľudia si môžu keloidné jazvy zmýliť s hypertrofickými jazvami. Tie sú však na rozdiel od keloidov ploché, menšie a môžu časom úplne zmiznúť.

Vybrali sme: Čo funguje na strie v tehotenstve a po ňom? Je lepší olej alebo krém?

Liečebné metódy keloidných jaziev

Liečba keloidov musí byť špecificky určená pre každý jednotlivý prípad, preto je vhodné ísť na konzultáciu s odborníkom, ktorý vie správne diagnostikovať, či ide o keloidné jazvy a aký postup liečby zvoliť.

REKLAMA

Liečebných metód je mnoho, a to od domácej liečby po viac invazívne metódy, ako je napr. chirurgický zákrok tzv. excízia. Medzi najčastejšie liečebné postupy patria rôzne maste, tlakové krytie, silikónové náplaste a gély, ďalej laserová terapia a steroidné injekcie. Pozrime sa teda najprv na domácu liečbu.

Masť na keloidné jazvy a domáce možnosti liečby

Keďže liečba keloidných jaziev je náročný a zdĺhavý proces, ktorý nezaručuje stopercentné výsledky, je lepšie vyskúšať najprv domácu liečbu. Siahnuť po nej je vhodné najmä v prípade čerstvých a menších jaziev.

Existuje niekoľko účinných domácich metód na liečbu keloidných jaziev, ktoré môžu zmierniť ich vzhľad:

  • Krémy a maste: Napomáhajú zmierniť opuch. Pri voľbe masti treba mať na pamäti, že treba zvoliť takú, ktorá pomôže zmierniť zápal a zmäkčiť jazvu, čím by sa mohla minimalizovať jej výraznosť. Niektoré dostupné maste môžu obsahovať dokonca špeciálne zložky, ako sú napríklad silikónové výplne, ktoré znižujú svrbenie a zmenšujú jazvy.
  • Silikónové náplaste a gély: Tieto produkty môžu pomôcť zmenšiť veľkosť, farbu a textúru keloidných jaziev tým, že regulujú produkciu kolagénu a zmäkčujú kožu.

Pozri tiež: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?

masť na keloidné jazvy
  • Tlakové krytie: Tlakové obväzy pomáhajú tým, že obmedzujú prietok krvi a tým zabraňujú rastu nadbytočného tkaniva. Vyvíjajú tlak po dobu niekoľkých týždňov.
  • Domáci med: Jeho protizápalové a antibakteriálne vlastnosti ho robia účinným nástrojom na zmiernenie podráždenia a urýchlenie hojenia jaziev. Ideálne je siahnuť po manukovom.
...

Lekárske odstránenie 

V prípade, že lokálna, liečba nepomáha, je načase uvažovať o lekárskom odstránení jaziev. Odstránenie môže zahŕňať metódy, ako je kryoterapia, laserová terapia alebo rádioterapia, no máte na výber aj z ďalších liečebných postupov. Chirurgická excízia sa odporúča predovšetkým pre väčšie a staršie keloidné jazvy a môže sa kombinovať s ďalšími liečebnými postupmi.

Kryoterapia je najrevolučnejšou metódou zo všetkých, účinne znižuje riziko opätovného výskytu keloidov a zvyčajne stačí jedno sedenie. Steroidné injekcie sú tiež považované za účinnú metódu pri zmäkčovaní a aj pri zmenšovaní keloidných jaziev. Dôležité je však myslieť aj na možné vedľajšie účinky, ktoré môžu vzniknúť pri liečbe. Tie môžu zahŕňať stratu pigmentácie, blednutie miest a pod.

Liečba keloidných jaziev môže byť náročný a dlhodobý proces a je vhodné konzultovať ju s odborníkom, aby sa zvolila najvhodnejšia metóda pre konkrétny prípad. So správnym prístupom a dodržiavaním starostlivosti o poranenia je možné minimalizovať ich výskyt a zlepšiť liečbu.

Redaktorka: Barbora Panyiová

Foto: Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.