REKLAMA

Kríky rakytníka rašetliakového sú neprehliadnuteľné hlavne v čase dozrievania plodov pre ich výraznú oranžovú farbu. Tieto drobné plody sú priam vitamínovou bombou. Obsahujú totiž množstvo látok dôležitých pre ľudský organizmus. Pre obsah aktívnych látok patrí rakytník k najcennejším rastlinám v potravinárstve a liečiteľstve. Preto ho aj nájdete v množstve produktov. O prospešných vlastnostiach rakytníka sme už písali. Môžete si nich prečítať aj v článku Rakytník na imunitu: Dokonalá vitamínová bomba. No a recept na všestranne prospešný rakytníkový sirup nájdete v tomto texte.

Čítajte ďalej a dozviete sa okrem toho, ako vyrobiť rakytníkový sirup aj o jeho skvelých a širokospektrálnych účinkoch a blahodarných obsiahnutých zložkách. 

Imunita – základ zdravia 

Ako hovoria odborníci z výskumu i praxe, v posilňovaní imunity pomôžu správne vybrané vitamíny a minerály, ako je vitamín C, zinok či vitamín D3. 

No netreba zabudnúť, že pomoc ponúka aj príroda v podobe plodov plných vitality. A rakytník má medzi nimi svojím zložením výnimočné postavenie. Tento krík má svoju pôvodnú domovinu v Rusku a v Číne, no dnes rastie azda všade, kde sú na jeho pestovanie podmienky, teda aj na Slovensku. 

rakytníkový sirup

Zaujímavosti o rakytníku

  • Svoje pomenovanie získal rakytník podľa historických prameňov v časoch Alexandra Macedónskeho. Jeho vojaci nechali svoje kone spásať rakytník. Získali tým lesklú srsť vďaka oleju, ktorý rastlina obsahuje. Latinský názov rakytníka Hippophae znamená „lesknúci sa kôň“.
  • Rakytník si pre svoje účinky získal obľubu aj v tradičnej čínskej medicíne. 
  • Bobuľky rakytníka a produkty z neho by sa nemali konzumovať večer, lebo pôsobia ako životabudič, čo môže spôsobovať problémy so zaspávaním.
  • 1 kg plodov rakytníka obsahuje toľko vitamínu C a A, že pokryje polročnú spotrebu.
  • Prírodná rakytníková kozmetika má regeneračné a omladzujúce účinky.
  • Oranžovú farbu majú plody vďaka vysokému obsahu karotenoidov, vitamínov skupiny A rozpustných v tukoch.

Užitočný rakytník

Okrem toho, že sa rakytník využíva na kozmetické a farmaceutické účely, môžeme plody konzumovať v podobe smoothie, sirupu či džemu. Plody konzervujeme ich mrazením aj sušením. V jesenných a zimných mesiacoch posilníme svoju imunitu sirupom z rakytníka, ktorý je výborný aj pre deti.

Ak si namrazíme plody rakytníka, aj v zime máme k dispozícii čerstvú šťavu. Postupujeme tak, že plody po umytí necháme odkvapkať a uschnúť. Potom ich v jednej vrstve nasypeme  na dno plastovej nádoby vhodnej do mrazničky, kam ich dáme, kým nepremrznú. Presypeme do vrecka alebo nádoby do mrazničky a takto si môžeme odsypať a rozmraziť ľubovoľné množstvo.

Ďalšou možnosťou je dať zamraziť šťavu, ktorú si nadávkujeme do formičiek na ľad a po zamrznutí preložíme do vrecka a odložíme do mrazničky.

REKLAMA
nápoje z rakytníka

Recept na rakytníkový sirup pre zvýšenie imunity

Na výrobu sirupu potrebujeme zrelé plody rakytníka. Dozrievajú podľa odrody od augusta do jesene. Ich oberanie nie je úplne bezproblémové. Lepšie sa oberajú, keď premrznú. Ak však máme odrodu, ktorá je zrelá už v auguste, je potrebné ich obrať ešte pred úplným dozretím, pretože prezreté plody pukajú a znehodnocujú sa.

...

Plody dobre niekoľkokrát umyjeme a necháme odkvapkať. Na získanie šťavy je ideálne použiť odšťavovač. Získanú šťavu vložíme do nerezového hrnca. Na liter šťavy použijeme 1 kg cukru. Zahrievame do teploty 80 °C, miešame, aby sa roztopil cukor.

Hotový sirup nalievame do menších fľašiek. Odložíme do chladničky. Pripravený nápoj riedime s vodou alebo užívame v zimnom chrípkovom období ako prevenciu dvakrát denne po lyžičke. Žiarivá oranžová farba rakytníkového sirupu vám v chladných zimných mesiacoch pripomenie horúce letné slnko.

Rakytníkový sirup je všestranný pre naše zdravie aj krásu, pretože:

  • posilní imunitu,
  • pomáha pri rekonvalescencii,
  • rozjasní pleť,
  • bojuje s jarnou únavou,
  • podporuje zdravý rast vlasov a nechtov,
  • pomáha proti stresu,
  • uľavuje pri bolesti kĺbov.

Neprehliadni tiež: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?

recept na nápoj z rakytníka

Príprava rakytníkového sirupu za studena

Keď chcete zachovať čo najviac účinných látok v rakytníkových bobuliach, môžete si pripraviť sirup za studena. Recept na rakytníkový sirup v tejto jednoduchej úprave je nasledovný. Pomeľte plody rakytníka a na 1 l pomletého rakytníka pridajte 1 l vody. Nechajte odstáť do druhého dňa. Preceďte a na 1 l takto získanej šťavy pridajte 1 kg cukru, zahrejte na 40 °C a plňte do fliaš.

Ak nepestujete rakytník alebo sa vám výroba sirupu zdá komplikovaná, môžete si kúpiť šťavu, ale aj samotný rakytníkový sirup.

Pri výrobe sirupu nám zostanú šupky a semiačka. Určite ich nevyhodíme, pretože si z nich môžeme pripraviť užitočný rakytníkový olej.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.