Kríky rakytníka rašetliakového sú neprehliadnuteľné hlavne v čase dozrievania  plodov pre ich výraznú oranžovú farbu. Tieto drobné plody sú priam vitamínovou bombou. Obsahujú totiž množstvo látok dôležitých pre ľudský organizmus. Pre obsah aktívnych látok patrí rakytník k najcennejším rastlinám v potravinárstve a liečiteľstve. O prospešných vlastnostiach rakytníka si môžete prečítať aj v článku Rakytník na imunitu: Dokonalá vitamínová bomba. Recept na rakytníkový sirup nájdete v tomto texte.

Čítajte ďalej a dozviete sa okrem toho, ako vyrobiť rakytníkový sirup (ktorý si však bez problémov môžete kúpiť napríklad TU), aj o jeho skvelých a širokospektrálnych účinkoch a blahodarných obsiahnutých zložkách. 

Imunita – základ zdravia 

Najmä v dnešnej dobe, v čase boja proti COVID-19, je okrem iných preventívnych opatrení zásadné neustále posilňovanie imunity. 

Ako hovoria odborníci z výskumu i praxe, v tomto pomôžu správne vybrané vitamíny a minerály, ako je vitamín C, zinok či vitamín D3. No netreba zabudnúť, že pomoc ponúka aj príroda v podobe plodov plných vitality. A rakytník má medzi nimi svojím zložením výnimočné postavenie. Tento krík má svoju pôvodnú domovinu v Rusku a v Číne, no dnes rastie azda všade, kde sú na jeho pestovanie podmienky, teda aj na Slovensku.

Zaujímavosti o rakytníku

 • Svoje pomenovanie získal rakytník podľa historických prameňov v časoch Alexandra Macedónskeho. Jeho vojaci nechali svoje kone spásať rakytník. Získali tým lesklú srsť vďaka oleju, ktorý rastlina obsahuje. Latinský názov rakytníka Hippophae znamená „lesknúci sa kôň“.
 • Rakytník si pre svoje účinky získal obľubu aj v tradičnej čínskej medicíne. 
rakytníkový sirup
 • Bobuľky rakytníka a produkty z neho by sa nemali konzumovať večer, lebo pôsobia ako životabudič, čo môže spôsobovať problémy so zaspávaním.
 • 1 kg plodov rakytníka obsahuje toľko vitamínu C a A, že pokryje polročnú spotrebu.
 • Prírodná rakytníková kozmetika má regeneračné a omladzujúce účinky.
 • Oranžovú farbu majú plody vďaka vysokému obsahu karotenoidov, vitamínov skupiny A rozpustných v tukoch.

Užitočný rakytník

Okrem toho, že sa rakytník využíva na kozmetické a farmaceutické účely, môžeme plody konzumovať v podobe smoothie, sirupu, džemu. Konzervujeme ich mrazením aj sušením. V jesenných a zimných mesiacoch posilníme svoju imunitu sirupom z rakytníka, ktorý je výborný aj pre deti.

Ak si namrazíme plody rakytníka, aj v zime máme k dispozícii čerstvú šťavu. Postupujeme tak, že plody po umytí necháme odkvapkať a uschnúť. Potom ich v jednej vrstve nasypeme  na dno plastovej nádoby vhodnej do mrazničky, kam ich dáme, kým nepremrznú. Presypeme do vrecka alebo nádoby do mrazničky a takto si môžeme odsypať a rozmraziť ľubovoľné množstvo.

Neprehliadni tiež: Aloe vera na popáleniny od slnka: Aké ďalšie účinky má tento všestranný gél?

nápoje z rakytníka

Lahodný rakytníkový sirup pre zvýšenie imunity

Na výrobu sirupu potrebujeme zrelé plody rakytníka. Dozrievajú podľa odrody od augusta do jesene. Ich oberanie nie je úplne bezproblémové. Lepšie sa oberajú, keď premrznú. Ak však máme odrodu, ktorá je zrelá už v auguste, je potrebné ich obrať, pretože prezreté plody pukajú a znehodnocujú sa.

Plody dobre umyjeme a necháme odkvapkať. Na získanie šťavy je ideálne použiť odšťavňovač. Získanú šťavu vložíme do nerezového hrnca. Na liter šťavy použijeme 1kg cukru. Zahrievame do teploty 80 stupňov C, miešame, aby sa roztopil cukor. Hotový sirup nalievame do menších fľašiek. Odložíme do chladničky. Pripravujeme nápoj, ktorý riedime s vodou, alebo užívame v zimnom chrípkovom období ako prevenciu dvakrát denne po lyžičke.

Rakytníkový sirup je všestranný pre naše zdravie aj krásu, pretože:

 • posilní imunitu,
 • rozjasní pleť,
 • podporuje zdravý rast vlasov a nechtov,
 • pomáha proti stresu,
 • uľavuje pri bolesti kĺbov.
recept na nápoj z rakytníka

Ak nepestujete rakytník alebo sa vám výroba sirupu zdá komplikovaná, môžete si kúpiť šťavu, ale aj samotný rakytníkový sirup.

Pri výrobe sirupu nám zostanú šupky a semiačka. Určite ich nevyhodíme, pretože si z nich môžeme pripraviť užitočný rakytníkový olej.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.