REKLAMA

Skôr, než si prezradíme, aká je najlepšia výživa pre vlasy, dovolíme si krátky úvod. Či už ide o dlhé, vlnité kadere, uhladený bob, alebo odvážne skrátený pixie strih – vlasy sú našou korunou krásy, ktorá nás reprezentuje ešte skôr, ako vyslovíme prvé slovo. A popritom je faktom, že zle vyzerajúce suché vlasy bez života trápia nejednu ženu. Aj vás? Vedzte, že to tak byť nemusí.

Ozdravenie nepekných vlasov máte vo svojich rukách. Stačí pridať do jedálnička niekoľko pre zdravie vlasov nevyhnutných potravín, dbať o vhodnú starostlivosť zvonka a máte vyhraté. Treba len vedieť, po čom konkrétne siahnuť. Dokonalá výživa pre vlasy je komplexom účinných látok pôsobiacich zvnútra i zvonka.

Ak teda túžime po lesku, sile a celkovej kráse svojich kaderí, musíme si začať klásť správne otázky:

🔹 Čím kŕmim svoje telo?
🔹 Doprajem si kvalitný spánok a odpočinok?
🔹 Používam vlasovú kozmetiku, ktorá skutočne vyživuje a nielen pekne vonia?

Ktoré zložky v strave a aké produkty v kozmetike preferovať, aby ste dosiahli lesklé, hebké a zároveň odolné vlasy? Tomu sa venujeme v nasledujúcich riadkoch. Dúfame, že hneď v praxi odskúšate overené tipy, aby ste aj tie svoje vlasy mohli čoskoro považovať za skutočnú žiarivú korunu krásy. Práve teraz zistíš, ako vrátiť svojim vlasom život, lesk a pružnosť a dopriať im presne to, čo potrebujú – pretože tvoja koruna krásy si taktiež zaslúži žiariť.

Čo ovplyvňuje zdravie a kvalitu vlasov?

Vlasy nie sú len estetickým doplnkom – sú aj akýmsi barometrom nášho celkového zdravia. Ich kvalita, rýchlosť rastu, lesk či hustota závisí od viacerých faktorov, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Ak chceme dosiahnuť viditeľnú zmenu, je dôležité pochopiť, čo všetko môže vlasom škodiť alebo ich naopak posilniť. Tak si to len rýchlo zrekapitulujme.

  • Genetika a hormóny – Niektorí z nás sa narodili s hustou hrivou, iní s jemnejšími vlasmi. Genetická výbava určuje základ, ale nie všetko. Dôležitú úlohu zohrávajú aj hormonálne výkyvy – puberta, tehotenstvo, menopauza, antikoncepcia či štítna žľaza vedia s vlasmi poriadne zatočiť. 
  • Strava a životný štýl – To, čo jeme, je palivom pre celé telo – a vlasy nie sú výnimkou. Nedostatok bielkovín, vitamínov skupiny B, zinku, železa alebo omega-3 mastných kyselín môže spôsobiť suchosť, lámavosť aj spomalený rast vlasov.

  • Rovnako dôležitý je pitný režim, spánok a vyhýbanie sa chronickému stresu – pretože stres doslova „berie vlasom dych“ a môže spustiť aj náhle vypadávanie. Dlhodobý stres, úzkosť, vyčerpanie či emočné vypätie môžu narušiť cyklus rastu vlasov a spôsobiť ich rednutie alebo difúzne vypadávanie.

  • Kozmetika a styling – Denné fénovanie, kulma, žehlička, farbenie, gél, lak, suchý šampón… Znie to ako bežná vlasová rutina? Možno áno, no zároveň ide o kombináciu, ktorá môže byť pre vlasy extrémne zaťažujúca

Používanie nesprávnych alebo príliš agresívnych prípravkov (najmä s obsahom sulfátov, silikónov či alkoholu) oslabuje vlasové vlákno a zaťažuje pokožku hlavy, čím sa spomaľuje regenerácia.

Toto je príklad jedného dosť zásadného zásahu do vlasovej štruktúry: Ako dosiahnuť dokonale biele vlasy: Návod pre modernú ženu a muža

najlepšia výživa pre vlasy
  • Vplyv prostredia a ročných období – Slnečné žiarenie, vietor, mráz, znečistené ovzdušie či chlórovaná voda – to všetko vplýva na vlasové vlákno aj pokožku hlavy. V zime vlasy často trpia suchosťou a stratou lesku, v lete zasa UV žiarením a soľou z mora. Aj preto je dôležité prispôsobiť vlasovú starostlivosť sezóne – hydratovať, chrániť a vyživovať podľa aktuálnych podmienok. A tu sa už dostávame znova na začiatok – aká je najlepšia výživa pre vlasy?

Výživa pre vlasy zvnútra

Vlasy potrebujú k životu to isté, čo aj naše telo: kvalitnú výživu zvnútra. Žiadna maska, sérum ani luxusný šampón nezachráni vlas, ktorý vyrastá z organizmu vyčerpaného a podvyživeného. Ak chceme, aby boli naše vlasy silné, pružné, lesklé a rástli rýchlejšie, musíme im poskytnúť skutočné živiny – zvnútra, dlhodobo a cielene.

Začať s ozdravovaním vlasov zvnútra je teda najideálnejšie. Docielime to špeciálnymi výživovými produktmi, ktoré hĺbkovo posilňujú ako vlasy, tak aj pokožku. No nezabúdajme na absolútny základ, ktorým je vyvážená zdravá strava. 

REKLAMA

Pre hebké a pružné vlasy je taktiež nutné dodržiavať aj správny pitný režim. Nedostatočná hydratácia sa podpisuje nielen na zlej kvalite vlasov, ale aj nechtov, nehovoriac o zhoršení funkcií orgánov tela.

Na druhej strane je skvelé, že dobre nastavenou vnútornou hydratáciou a výživou pre vlasy urobíte veľa pozitívneho pre svoj organizmus celkovo.

Treba však zdôrazniť, že jednou zo zásadných zložiek stravy smerujúcou k zlepšeniu kvality vlasov je dostatočný príjem kvalitných bielkovín. Aby sme to lepšie vysvetlili, vlasové vlákno tvorí keratín, druh bielkoviny, ktorá sa v tele vytvára len vtedy, keď má k dispozícii dostatok stavebných prvkov. Ak telu chýbajú proteíny, vlasy sa stávajú jemnejšími, tenšími, náchylnejšími na lámanie – a rast sa spomaľuje.

Zaujme ťa: Ako často strihať vlasy, aby zostali vo forme?

tipy pre krásne vlasy

Ktoré potraviny vám budú najviac nápomocné na ceste za očarujúcimi vlasmi? Aká je najlepšia výživa pre vlasy zvnútra vďaka strave? Teraz sa pozrieme práve na to.

TOP potraviny pre krásu vlasov

Aké sú super bielkovinové zdroje, ktoré okrem iného pomôžu s kvalitou vlasov? Tak napríklad: vajíčka, tvaroh, grécky jogurt, kuracie mäso, strukoviny, quinoa, orechy. A taktiež ryby, ktoré k tomu dodajú pre pružnosť a lesk vlasov významné omega-3 mastné kyseliny. Servírujte si pravidelne lososa, sardinky, sleďa či makrelu. Omega-3 mastné kyseliny nájdete aj v ľanových semienkach či vlašských orechoch.

Vitamín A aj C, ktoré regulujú tvorbu mazu a udržujú v dobrej forme vlasovú pokožku, nájdete samozrejme v ovocí a zelenine. Keď si navyše vyberiete tmavú listovú zeleninu, doplníte aj minerály železo a vápnik, ktoré vlasy posilňujú a bránia ich nadmernému vypadávaniu.

Kľúčovým minerálom pre zdravie vlasov je taktiež zinok. Zinok podporuje regeneráciu tkanív, rast vlasov a udržiava rovnováhu mazových žliaz. Jeho nedostatok sa často spája s rednutím vlasov a pomalým hojením pokožky hlavy. Zo živočíšnych zdrojov sú na zinok bohaté ustrice či vaječný žĺtok, z rastlinných sú skvelé tekvicové semienka, strukoviny, tofu, či nepražené kakao.

Strukoviny, vajíčka, ale tiež kvasnice, avokádo, cvikla, rôzne druhy orechov a celozrnné produkty však treba špeciálne vyzdvihnúť aj pre vysoký obsah biotínu, ktorý dokáže efektívne ozdraviť suché vlasy bez lesku.

Biotín, resp. vitamín B7, sa nenadarmo označuje za vitamín krásy a bojuje so širokou škálou nielen vlasových, ale aj kožných nedokonalostí.

Ďalšie dôležité vitamíny sú B2, B6 a B12, ktoré podporujú krvný obeh a zásobenie vlasových folikulov živinami. Zdroje B vitamínov: celozrnné obilniny, vajíčka, pečeň, ryby, listová zelenina, kvasnice.

výživa pre vlasy zvnútra

Na vitamín D taktiež nehodno zabudnúť, nakoľko má svoje významné miesto vo výžive pre vlasy. Podieľa sa na tvorbe nových vlasových folikulov. Jeho nedostatok (ktorý je častý najmä v zime) môže spôsobiť rednutie vlasov alebo narušenie ich rastového cyklu. Zdroje vitamínu D: slnečné žiarenie, ryby (losos, makrela), vaječný žĺtok, mliečne výrobky.

Výživa pre vlasy zvonka

Aj keď je výživa zvnútra základom zdravých vlasov, vonkajšia vlasová starostlivosť – správne zvolené masky, oleje či kúry dokážu vlasy viditeľne zjemniť, hydratovať, ochrániť a vrátiť im stratený lesk takmer okamžite.

Už vyššie spomínaný biotín je vynikajúci aj pri vonkajšej starostlivosti o vlasy. Vyberajte si teda šampóny, kondicionéry a masky, ktoré obsahujú túto regeneračnú výživnú zložku. 

A neverte tomu, že výživa pre vlasy nevyhnutne znamená zaťažujúce produkty plné silikónov. S takými totiž bývajú vlasy akurát na druhý deň mastné. Stavte na prírodné zložky. Nápomocný bude arganový olej, o ňom a ďalších hodnotných olejoch na vlasy sa dočítate v článku – Najlepšie oleje na vlasy: Spoznaj TOP 3 a ich najúčinnejšie použitie.

Ďalej bylinky ako žihľava, lopúch, praslička alebo harmanček sú stálicami vo vlasovej starostlivosti našich starých mám. Obsahujú prírodné minerály a silice, ktoré stimulujú pokožku hlavy a podporujú rast vlasov. Ako na to: Zalejte hrsť sušených bylín litrom vriacej vody, nechajte lúhovať 20 minút a po umytí nimi prepláchni vlasy. Neoplachujte čistou vodou.

A v neposlednom rade vyskúšajte aj skvelú domácu masku na rozštiepené končeky vlasov. Investícia niekoľkých minút navyše pri starostlivosti o vlasy sa zaiste oplatí. Nezabúdajte, že všetky zmeny v stravovaní, ale aj zmena vonkajšej starostlivosti sa na vlasoch odrazia až po niekoľkých mesiacoch.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.